مزایای تحصیل در کانادا

پیش از هر نکته‌ای باید به این واقعیت اشاره کنیم که در هنگام نگارش مقاله‌ی پیش رو تعداد دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در کانادا بیش از 250 هزار نفر است، عددی که همچنان در سال افزایش می‌یابد. نباید از این نکته نیز غافل شد که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، کانادا را به مقاصد تحصیلی دیگری از قبیل ایالات متحده، انگلستان، استرالیا و فرانسه ترجیح می‌دهند، چون تحصیل در کانادا مزایای خاصی را برای آن‌ها به همراه دارد.

تحصیل در کانادا مزایایی از قبیل شهریه‌ی ارزان‌تر و قابل استطاعت، شهرهای ایمن و گزینه‌های استخدامی (هم در طول تحصیل و هم پس از فارغ‌التحصیلی) را برای دانشجو به ارمغان می‌آورد. همچنین تحصیل در کانادا را می‌توان به‌عنوان یکی از روش‌های دریافت اقامت دائم این کشور در نظر گرفت. بنابراین، تصمیم به تحصیل در کانادا یکی از مهم‌ترین و بهترین تصمیم‌های جوانان در سراسر جهان خواهد بود.

دانشگاه‌ها و کالج‌های سطح جهانی

دانشگاه‌ها و کالج‌های سراسر نقاط کانادا از شهرت فراوانی در امور پژوهشی و نوآوری برخوردارند. مؤسسات آموزش عالی کانادا از نظر اندازه، مقیاس، ویژگی و گستردگی برنامه‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. استانداردهای آکادمیک بالا و کنترل‌ دقیق کیفیت به این معنی است که دانشجویان آموزشی با کیفیت بالا را دریافت خواهند کرد، که در بلند مدت برای حرفه‌ی آن‌ها مفید واقع خواهد شد. مدرک دانشگاهی، دیپلم یا گواهی مهارت کانادایی معمولاً به‌ عنوان معادل همان مدرک در ایالات متحده و کشورهای مشترک‌المنافع است.

شهریه‌ی پایین‌تر

دانشجویانی که کشورهایی مانند ایالات متحده و انگلستان را نیز در فهرست اولویت‌های خود قرار داده‌اند، معمولاً تحصیل در کانادا را ترجیح می‌دهند. یکی از دلایل اصلی این انتخاب را می‌توان شهریه‌ی پایین‌تر دانشگاه‌های کانادا دانست. باید اشاره کرد که در مقایسه با کشورهای انگلیسی زبان (آمریکا، انگلستان، استرالیا)، دانشجویان بین‌المللی کانادا به بودجه‌ی کم‌تری برای پوشش دادن مخارجی از قبیل شهریه، مسکن و سایر هزینه‌های زندگی نیاز دارند.

همراهی خانواده با دانشجو

گزینه‌ی تحصیل در خارج از کشور احتمالاً همیشه برای تمام افراد امکان‌پذیر نخواهد بود. این وضعیت به ویژه برای افرادی پیش می‌آید که می‌خواهند در حین تحصیل خانواده‌ی خود را نیز به همراه داشته باشند. اما دولت کانادا شرایطی را به وجود آورده است که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل خانواده خود را نیز در کانادا به همراه داشته باشند.

اجازه‌ی کار دانشجو در حین تحصیل

در کانادا دانشجویان می‌توانند از امتیاز کار همزمان با تحصیل بهره‌مند شوند. این امتیاز، در میان سایر مزایای تحصیل در کانادا، به دانشجو اجازه می‌دهد تا امور مالی خود را، بدون متحمل شدن قرض‌های کلان، مدیریت کند. دانشجویان برای دریافت مجوز کار در خارج از پردیس دانشگاه باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • مجوز تحصیلی معتبر
  • تحصیل به‌ عنوان دانشجوی تمام وقت
  • ثبت‌نام در یکی از مؤسسات آموزشی اختصاصی در سطح آموزش عالی یا، در صورت تحصیل در استان کبک، یک برنامه‌ی فنی و حرفه‌ای در سطح آموزش عالی
  • تحصیل در یک برنامه‌ی آکادمیک، فنی و حرفه‌ای یا کارآموزی تخصصی. باید اشاره کرد که شخص در پایان دوره‌ی تحصیلی باید مدرک دانشگاهی، دیپلم یا گواهی معتبر دریافت کند و دوره دست کم شش ماه به طول انجامد.

در صورتی که دانشجو شرایط بالا را داشته باشد، مجوز تحصیلی او به‌طور همزمان مزایای زیر را نیز به همراه خواهد داشت:

  • اجازه‌ی کار تا سقف 20 ساعت در هفته در طول ترم‌های منظم تحصیلی؛
  • اجازه‌ی کار تمام وقت در طول تعطیلات (از قبیل تعطیلات زمستانی و تابستانی یا تعطیلات کوتاه بهار)

اجازه‌ی کار همسر دانشجو

در هنگامی که دانشجو سرگرم تحصیل در کانادا است، همسر یا شریک قانونی او شرایط دریافت مجوز کاری آزاد را دارد. به این صورت خانواده‌ها می‌توانند نهایت استفاده را از زمان خود ببرند و به دنبال استخدام در هر نقطه‌ای از کانادا باشند. همچنین، فرزندان فرد دانشجو می‌توانند، بدون نیاز به مجوز تحصیل، در مدارس ابتدایی و دبیرستان به تحصیلات خود ادامه دهند.

باید اشاره کرد در صورتی که دانشجو قصد داشته باشد از طریق مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا بماند، خانواده‌ی او نیز می‌توانند موقعیت خود در کانادا را حفظ کنند.

اجازه‌ی کار دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی

یکی از راه‌های معمول دریافت اقامت دائم کانادا از طریق ویزای دانشجویی عبارت است از استفاده از مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی. این یکی از مزایای تحصیل در کانادا به شمار می‌آید که در کشورهای دیگر یا اصلاً وجود ندارد یا به زمان و تلاش بسیار زیادی نیاز دارد.

این مجوز کاری می‌تواند برای مدت زمانی برابر با طول دوره‌ی تحصیلی دانشجو، تا سه سال، تمدید شود. بنابراین، فارغ‌التحصیلی که چهار سال تحصیل را تکمیل کرده است، صلاحیت اخذ مجوز کاری سه ساله را خواهد داشت، در حالی‌که فارغ‌التحصیلی که در یک برنامه‌ی تحصیلی 12 ماهه شرکت داشته است، شرایط دریافت مجوز کاری 12 ماهه را خواهد داشت.

روشی برای دریافت اقامت دائم کانادا

تجربه‌ی کاری ماهر کانادایی، از طریق برنامه‌ی مجوز کاری پس از فارغ‌التحصیلی، به فارغ‌التحصیلان کمک می‌کند تا اقامت دائم کانادا را از طریق کلاس تجربه‌ی کانادایی (CEC) دریافت کنند.

به علاوه، برخی از استان‌ها، از قبیل بریتیش کلمبیا و کبک، روندهای مهاجرتی خاص خود را دارا هستند. طبق این برنامه، تعداد خاصی از فارغ‌التحصیلان برای دریافت اقامت دائم مشخص می‌شوند. نامزدهای گروه پس از فارغ‌التحصیلی بین‌المللی بریتیش کلمبیا از مزیت عدم نیاز به پیشنهاد شغلی نیز برخوردارند و می‌توانند درخواست خود برای دریافت اقامت دائم کانادا را از طریق سیستم انتخاب مهاجر اکسپرس اینتری فدرال مورد ارزیابی قرار دهند. دانشجویانی که برنامه‌ی تحصیلی خود را در استان کبک سپری کرده‌اند، احتمالاً شرایط لازم برای اقدام از طریق کلاس تجربه‌ی کبک، برای دریافت گواهی انتخاب کبک (CSQ)، را خواهند داشت.

کانادا از دانشجویان استقبال می‌کند

دیوید کوهن، وکیل رسمی در کانادا، می‌گوید: “قبل از هر چیزی باید گفت که کانادا دانشجویان بین‌المللی را به‌عنوان منبع درآمدی برای مؤسسات آموزش عالی خصوصی نمی‌بیند، که پس از اتمام تحصیلات راه خروج از کشور را به آن‌ها نشان دهد. بلکه برعکس، کانادا از دانشجویان استقبال می‌کند، چون در حال ملت‌سازی است. باید اشاره کرد که تازه واردان جوان و با استعدادی که توانایی و استعداد خود برای ادغام در جامعه‌ی کانادا را اثبات کرده‌اند، بخش بزرگی از این فرایند را تشکیل می‌دهند. به‌طور خلاصه، دولت کانادا می‌خواهد دانشجویان به کشورش بروند، تحصیل کنند، در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی مشارکت داشته باشند و برای همیشه در آن کشور زندگی کنند”.

نرم افزار SchoolMatch Canada

اداره‌ی صدور ویزای کانادا همکاری خود با نرم افزار CshoolMatch Canada را اعلام کرده است. این نرم افزار فهرست جامعی از دانشگاه‌ها و کالج‌هایی را نمایش می‌دهد که بهترین سازگاری را با انتظارات، شخصیت و اهداف شما دارند.

 


چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در کانادا کسب کنید، مطالب زیر را بخوانید:

سوالات رایج در مورد تحصیل در کانادا
پنج تا از گرانترین شهرهای کانادا
راهنمای زندگی دانشجویی و خوابگاهی
تحصیل رایگان در کانادا
ویزای کانادا
راهنمای یافتن شغل در کانادا
بهترین شهرهای دانشجویی کانادا
سیاست‌های ویزا و مهاجرت به کانادا
لیست دانشگاه‌های کانادا


 

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button

+


x