مهاجرت به آلبرتا

مهاجرت به آلبرتا

برای اینکه بتوانید زندگی راحتی را در آلبرتای کانادا آغاز کنید، دستورالعمل گام‌به‌گام زیر درمورد مهاجرت به آلبرتا و استقرار در آن جا را دنبال کنید.

در این راهنمای مهاجرت به آلبرتا اطلاعات زیر قرار گرفته است:

 • اطلاعات کلی
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • استخدام
 • یافتن کار
 • امور مالی
 • تحصیل
 • چگونگی دریافت گواهینامه‌ی رانندگی
 • اسکان
 • چیزهایی که باید همراه خود به کانادا ببریم
 • آب و هوا
 • ارائه دهندگان خدمات جانبی
 • خدمات اورژانسی

 

1.اطلاعات عمومی در‌باره‌ی آلبرتا

وب‌سایت رسمی مهاجرت استانی: www.albertacanada.com/opportunity/immigrating

وب‌سایت رسمی شهرستان کالگری:  www.calgary.ca

وب‌سایت رسمی شهرستان  ادمونتون: www.edmonton.ca

2.مراقبت‌های بهداشتی آلبرتا

ساکنین قانونی آلبرتا واجد شرایط دریافت بیمه‌ی بهداشت عمومی می‌باشند. برای واجد شرایط بودن، باید در سه ماه اول ورود به آلبرتا در مراکز مراقبت‌های بهداشتی ثبت‌نام کنید.

 • برای دست‌یابی به اطلاعات تکمیلی درباره‌ی خدمات بهداشت عمومی در آلبرتا سایت زیر را مشاهده کنید: health.gov.ab.ca
 • برای اطلاعات تکمیلی درباره‌ی طرح بیمه‌ی درمانی آلبرتا (AHCIP)، صفحه تماس زیر را مشاهده کنید: health.alberta.ca/contact
 • برای پرسیدن سؤال در ارتباط با سیستم مراقبت بهداشتی آلبرتا به آدرس زیر ایمیل دهید: ahinform@gov.ab.ca
 • برای اطلاع درمورد مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در لیست انتظار آلبرتا به آدرس زیر ایمیل بزنید: ahinform@gov.ab.ca
 • برای اطلاعات درمورد طرح بیمه‌ی درمانی آلبرتا، با شماره 310-0000 تماس گرفته و سپس 780-427-1432 را شماره‌گیری کنید.
 • شما هم‌چنین می توانید به آدرس زیر نامه بفرستید: Alberta Ministry of Health and Wellness, P.O. Box 1360, Station Main, Edmonton, AB T5J 2N3

افراد ناشنوا/کم‌شنوا که از TTY‌ استفاده می‌کنند، می‌توانند از طریق تماس با شماره‌های 427-9999 در ادمونتون یا 1-800-232-7215‌ در آلبرتا، به سازمان‌های استانی دسترسی داشته باشند. توجه کنید که این‌ها یک خط صوتی نیستند.

3.وضعیت استخدام در آلبرتا

برای کار کردن قانونی در آلبرتا، شما باید شماره‌ی بیمه‌ی اجتماعی را درخواست کنید (SIN: یک کد 9 رقمی است که همه‌ی کارمندان قانونی برای کار در هرجایی از کانادا به آن نیاز دارند).

برای اطلاع درمورد نحوه‌ی درخواست وگرفتن SIN به سایت زیر مراجعه کنید: www.servicecanada.gc.ca

شما همچنین می‌توانید به مرکز خدمات کانادایی آلبرتا (CASC) بروید و درخواست SIN خود را ثبت کنید. برای پیدا کردن یک CASC در نزدیکی خانه‌ی جدیدتان، با خط تلفن اطلاعات شغلی آلبرتا با شماره‌ی 780-422-4266‌ در ادمونتون و 1-800-661-3753 ‌در سایر نقاط تماس بگیرید. علاوه بر این‌ها شما می‌توانید با خدمات کانادا در 1-800-0-CANADA (1-800-622-6232) برای به‌دست آوردن اطلاعات درمورد نحوه‌ی گرفتن کد SIN خود، تماس بگیرید.

در مرحله‌ی بعدی اعتبار نامه‌ی شما ارزیابی و با استاندارهای کانادا معادل‌سازی می‌شود. بهترین مکان برای شروع، خدمات ارزیابی بین‌المللی آموزش تکمیلی آلبرتا است. در غیر این ‌صورت مراکز کانادایی مربوط به مجوزهای بین‌المللی می‌توانند کار شما را  انجام دهند: www.cicic.ca

اگر شما تاجر هستید، باید تجارتتان در کانادا مورد تایید قرار بگیرد. برای دریافت اعتبارنامه‌ی تجارت، با Red Seal که یک سازمان صدور گواهینامه‌ی بازرگانی در سراسر کشور است تماس بگیرید: www.red-seal.ca

در صورت لزوم، برای حرفه‌ی خود ثبت نام کنید. شما می‌توانید شماره‌های مربوطه را در دفترچه‌ی تلفن محلی خود پیدا کنید.

4.کار پیدا کردن در آلبرتا

خط تلفن اطلاعات شغلی آلبرتا می‌تواند به شما برای شروع کاریابی کمک کند. با شماره‌ی 780-422-4266 ‌در ادمونتون و 1-800-661-3753 در سایر نقاط تماس بگیرد.

مراکز خدمات استخدام و منابع انسانی آلبرتا که در سراسر استا‌ن‌ها قرار گرفته‌اند می‌توانند به شما برای کاریابی کمک کنند. به وب‌سایت آن‌ها مراجعه کنید و نزدیک‌ترین مرکز به خودتان را پیدا کنید: www.humanservices.alberta.ca

یک نسخه از نشریه‌ی آزاد این مراکز (کار در آلبرتا: راهنمایی برای مهاجران آموزش دیده و بین‌المللی) که راهنمایی‌ها و آگهی‌های  شغلی را ارائه می دهند، داشته باشید. شما می‌توانید یک کپی از آن را از سیستم اطلاعات آموزشی آلبرتا درخواست دهید: www.alis.gov.ab.ca

برای فرصت‌های شغلی بیشتر، شما بایستی به هردو زبان انگلیسی و فرانسوی تسلط داشته باشید. ثبت نام در کلاس‌های زبان فرانسه و انگلیسی می‌تواند برای بهبود مهارت‌های زبان شما کمک‌کننده باشد. اداره‌ی اطلاعات آموزشی آلبرتا به شما اطلاعاتی درباره‌ی جایی که می‌توانید برای یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان دوره‌های زبان دوم  ثبت نام کنید، ارائه می‌دهد.  www.alis.gov.ab.ca.

ALIS هم می‌تواند آموزش‌های ضروری بیشتری در زمینه تخصصی خودتان به شما ارائه ‌دهد.

در مناطق لتبریج یا بروکس، خدمات ارزیابی زبان آلبرتای جنوبی (SALAS)، می‌تواند در سنجش توانایی‌های زبان شما کمک کرده و خدمات یا دوره‌هایی که به آن نیاز دارید را به شما ارائه می‌دهد: www.salasltd.ca

نکته: شما می توانید تجربه‌ی کار در کانادا را با داوطلب شدن به دست آورید! ALIS می تواند فرصت‌های داوطلبانه‌ای در منطقه‌ی شما فراهم کند.

5.امور مالی در آلبرتا

یک نکته‌ی مهم این است که شما به محض این که به کانادا رسیدید، در بانک محلی و یا سازمان مالی حساب باز کنید. این وب‌سایت شعبه‌های خزانه داری آلبرتا را پیشنهاد می‌کند: www.atb.com. بانک‌های پرطرفدار دیگر در آلبرتا عبارتند از : HSBC، بانک اسکوتیا، بانک سلطنتی کانادا (RBC)، بانک مونترال (BMO)، TD Canada Trust و بانک مرکزی امپریال کانادا (CIBC). شما می‌توانید اطلاعات حساب این بانک‌ها را با یک سرچ ساده در اینترنت و یا با رفتن به نزدیک‌ترین شعبه، به دست آورید.

برای دست‌یابی به اطلاعات کلی درمورد مسائل مالی در آلبرتا و سایر نقاط کانادا، وب‌سایت انجمن بانک‌داری کانادا را مشاهده کنید: www.cba.ca

پول کانادا سِنت و دلار است. هر 1 دلار کانادایی معادل 100 سنت است. به طور رایج سکه‌های 1 سنتی وجود دارد و به اصطلاح به آن‌ها پنی می‌گویند که در حال حاضر در معاملات استفاده نمی‌شوند. همین‌طور 5 سنت رانیکل، 10 سنت را دیم، 25 سنت را ربع، 1 دلار را لونی (به خاطر لوئیس کانادایی که بر روی سکه حک شده) و 2 دلار را تونی که معادل دو لونی است می‌گویند. اسکناس یا پول‌های کاغذی رایج به صورت 5-10-20-50-100 دلاری وجود دارد.

برای یافتن ارزش پول خودتان در برابر پول کانادا با یک نماینده‌ی بانک محلی صحبت کنید یا وب‌سایت محبوب نرخ ارز را مشاهده کنید: www.xe.com

معاملات، بیشتر با پول نقد، چک، کارت‌ بانکی (debit cart) و کارت اعتباری انجام می‌شود.

اگر شما کودک زیر 18 سال دارید، ممکن است واجد شرایط دریافت مزایای مالیات بر کودک کانادا بشوید. برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت آژانس درآمد کانادا www.cra-arc.gc.ca مراجعه کرده یا با شماره‌ی 1-800-959-2221 تماس بگیرید.

6.مدرسه و آموزش در آلبرتا

کودکان زیر 16 سال باید برای مدرسه اقدام کنند. مدرسه رفتن معمولا از سن 4 یا 5 سالگی شروع می‌شود. بیشتر دانش‌آموزان تا پایان متوسطه، یعنی 18 سالگی، در مدرسه می‌مانند.

در آلبرتا شما می‌توانید انتخاب کنید که کودک خود را به مدرسه‌ی دولتی بدون شهریه بفرستید و یا اینکه به مدرسه‌ی خصوصی با پرداخت سالانه‌ی شهریه بفرستید. مدارس خصوصی ممکن است رشته‌های بیشتری را ارائه بدهند.

سیستم مدارس دولتی به طور کلی به سه دوره تقسیم می‌شوند: دوره‌ی ابتدایی، دوره‌ی متوسطه و دوره‌ی پس از متوسطه که یا کالج و یا دانشگاه است. بعضی از مدارس خصوصی ممکن است دوره‌ها را به شیوه‌ی متفاوتی سازمان‌دهی کنند، اما استانداردهای دولت استانی را رعایت می‌کنند. سال تحصیلی برای همه‌ی دوره‌ها از سپتامبر شروع می‌شود و تا ژوئن برای دوره‌ی ابتدایی و متوسطه و آپریل برای دانشجویان کالج و دانشگاه ادامه می‌یابد. تعطیلات رسمی شامل کریسمس و تعطیلات سال نو در دسامبر و ژانویه و وقفه‌ی بهاری در مارس یا آپریل است. علاوه  بر این دانش‌آموزان حق دارند که در مراسم مذهبی خود شرکت کنند. با مدیریت مدرسه محلی  در همسایگی خودتان تماس بگیرید تا اطلاعات لازم در مورد ثبت‌نام را دریافت کنید.

برای مردمی که زبان فرانسوی، زبان اولشان است، مدارس دولتی فرانسوی در دسترس است.

برای اطلاعات تکمیلی درمورد تحصیلات پس از دوره‌ی متوسطه به سایت زیر مراجعه کنید:
www.studyinalberta.ca/post-secondary

اگر برای معاملات نیاز به آموزش دارید، به وب‌سایت آموزش صنعت و کارآموزی مربوط به تحصیلات تکمیلی آلبرتا مراجعه کنید:
www.tradesecrets.org

برای آموزش بزرگسالان به وب‌سایت تحصیلات تکمیلی آلبرتا با آدرس eae.alberta.ca مراجعه کرده یا با شماره‌های زیر تماس بگیرید: ادمونتون: 780.427.5624، نقاط دیگر: 310-0000 و سپس 780.427.5624

7.گواهینامه‌ گرفتن در آلبرتا

اگر قصد دارید اتوموبیلی را اجاره کنید و یا بخرید، باید گواهینامه‌ی رانندگی در آلبرتا را داشته باشید.

برای اطلاعات تکمیلی در مورد نحوه‌ی گرفتن گواهی‌نامه به سایت زیر مراجعه کنید: www.servicealberta.ca/Drivers_MotorVehicles

به یاد داشته باشید: وسیله‌ی نقلیه و راننده هر دو بایستی بیمه داشته باشند. برای بیمه شدن قبل از رانندگی با دفاتر بیمه تماس بگیرید.

8.اسکان در آلبرتا

در کانادا چندین گزینه‌ی اسکان وجود دارد. اگر شما قبل از مهاجرت شهر مد نظر خود را نمی‌بینید، بهتر است که به محض رسیدن به کانادا یک آپارتمان را به صورت موقت اجاره کنید یا با یک مشاور املاک تماس بگیرید تا در پروسه‌ی اسکان به شما کمک کند و توضیحات و نصایح لازم برای پیدا کردن بهترین مکان برای شما و خانواده تان را ارائه دهد.

انواع مختلف خانه‌ها :

ساختمان‌های آپارتمانی، ساختمان های بزرگ و چند واحدی هستند که توسط یک فرد یا شرکت ساخته شده و هر مالک یک واحد را اجاره می‌دهد. آپارتمان‌های مجردی یا استودیویی عموماً یک اتاق همراه با آشپزخانه و حمام است و برای اسکان یک نفر مناسب است. آپارتمان‌های بزرگ‌تر برای خانواده‌ها مناسب بوده و چند اتاق خواب و یک فضای حال دارد.

آپارتمان‌های چند واحده که هر واحد متعلق به یک مالک است کاندومینیوم نامیده می‌شوند و هر واحد را کاندو می‌گویند.

اغلب آپارتمان‌ها و کاندوها در خانه‌هایی هستند که فضاهای زندگی تقسیم شده‌ای دارند.

از طرف دیگرف خانه‌ها می‌توانند در یک ردیف کنار هم قرار گرفته باشند که به نام دنباله‌ای از خانه‌ها یا ردیفی از خانه‌ها شناخته می‌شوند و خانه‌های فردی جداگانه هستند.

در حالی که هزینه‌ی مسکن به عوامل مختلفی مثل تعداد افراد خانواده، موقعیت و سطح درآمد آن بستگی دارد، به طور کلی خانه‌های شهری گران‌تر هستند. به همین خاطر است که خانواده‌ها حومه‌ی شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنند که بیرون از محدوده‌ی شهری بوده و خانه در آنجا ارزان‌تر است. حومه‌های شهر اغلب مدارس، امکانات خرید و درمانی امنی داشته و بسیار نزدیک مرز شهری هستند. اسکان در روستاها می‌تواند ارزان‌تر باشد و برای بسیاری از خانواده‌ها مناسب است اما شما نیاز به یک وسیله‌ی نقلیه برای رفع نیازهای ضروری مثل تهیه‌ی مواد غذایی، تحصیل، کار و خدمات درمانی دارید.

حیوانات خانگی: اگر شما یک کاندومیوم را اجاره کرده‌اید و یا در آن زندگی می‌کنید بایستی قبل از آوردن یا خریدن حیوان خانگی از قانونی بودن حضور آن در محوطه‌ی خانه مطمئن شوید.

برای پیدا کردن خانه بدون گرفتن یک مشاور شما می‌توانید از آگهی‌ها‌ی طبقه‌بندی شده در روزنامه و یا املاکی‌ها استفاده کنید.

9.چه چیز‌هایی باید با خود به کانادا بیاوریم

کانادا قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارد که باعث می‌شود مهاجران را در رابطه با چیزهایی که می‌توانند با خود به کانادا بیاورند، نگران کند. مقرراتی مربوط به غذا، الکل، محصولات نیکوتین، گیاهان، حیوانات، اتومبیل‌ها و سایر محصولات وجود دارد. برای پیشگیری از مشکلات احتمالی، مطمئن شوید که توضیحات مربوط به این قوانین و همینطور مراحلی که باید برای آوردن یک سری از وسایل طی کنید را بررسی کرده‌اید.

 • برای حیوانات و غذا با سازمان زیر تماس برقرار کنید:

آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا / سازمان بهداشت حیوانات،کشاورزی کانادا

59 Camelot Driv / eapean, Ontario K1A 0Y9
(613)225-2342 (ext:4629)

http://www.inspection.gc.ca/english/toce.shtml

 • برای اتومبیل با سازمان حمل و نقل کانادا تماس بگیرید:

Place de Ville, Tower C/ 330 Sparks Street/ Ottawa, Ontario K1A 0N5
(613) 990-2309  http://www.tc.gc.ca/roadsafety/importation/menu.html

10.آب و هوای آلبرتا

بیشتر شهرهای آلبرتا تابستان‌های خیلی گرمی دارند به طوری که دما ممکن است از 30 درجه‌ی سلسیوس بالاتر برود؛ اگرچه تقریباً در تمامی مناطق آلبرتا زمستان‌ها بسیار سرد است. دمای هوا ممکن است  به 30 و یا حتی 40 درجه‌ی سلسیوس زیر صفر هم برسد. اینکه شما برای یک آب و هوای بسیار سرد آمادگی داشته باشید موضوع بسیار مهمی است. لباس‌های زمستانه‌ی گرم بخرید، از جمله ژاکت، کاپشن زمستانی، چکمه، کلاه، روسری و دستکش. اگر به اندازه‌ی کافی لباس ‌های گرم نپوشید ممکن است مریض و یا دچار سرمازدگی (یخ زدگی بافت بدن در اثر سرمای زیاد) شوید. سرمازدگی که در اثر بادهای زمستانی ایجاد می‌شود، اثرات وخیمی روی پوست دارد. کانادایی‌ها معمولا شمع  و کبریت، پتوهای گرم، چراغ‌  قوه، جعبه‌ی کمک های اولیه و بیل‌های کوچک مخصوص برف را در اتومبیل و خانه‌های خود برای موارد اضطراری نگه می‌دارند. در بیشتر مناطق کانادا بایستی خودروی شما تایرهای ویژه و  طراحی‌ شده برای زمستان را داشته باشد تا بتوانید به صورت قانونی و امن در زمستان رانندگی کنید.

آب وهوا را بررسی کنید تا مطمئن باشید همیشه لباس مناسبی به تن کرده‌اید: www.weather.gc.ca

11. ارائه دهندگان خدمات جانبی

خدمات آلبرتا می تواند اطلاعات و کمک‌های لازم در مورد مجموعه‌ای از مسائلی که ممکن است در اولین برخورد با کانادا، با آن‌ها مواجه شوید را در اختیارتان قرار دهد:  www.servicealberta.gov.ab.ca

اطلاعات آلبرتا فهرست راهنمایی از خدمات و ارائه دهندگان خدمات است: www.informalberta.ca

12.خدمات اورژانسی

در شرایط اورژانسی با 911 تماس بگیرید. با تماس با این شماره، شما به یک اپراتور مرتبط می‌شوید که به شما کمک می‌کند و خدمات اورژانسی را به محل شما اعزام می‌کند.

در شرایط غیر اورژانسی، اگر فقط به پلیس نیاز دارید، شماره‌ی تماس شهرهای بزرگ در زیر آمده است:

Calgary Police: (403) 266-1234

Edmonton Police: (780) 423-4567

 


در زیر می‌توانید لینک‌های بیشتری در مورد کانادا را مشاهده نمایید:

پنج تا از گرانترین شهرهای کانادا
ویزای کانادا
راهنمای یافتن شغل در کانادا
درباره تورنتو کانادا
بهترین شهرهای دانشجویی کانادا
چه چیزهایی می‌توانید همراه خود به کانادا ببرید
مهاجرت به کانادا کبک


 

 

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست