مهاجرت به کانادا از طریق مهارت

کانادا به خوبی به اهمیت نقش نیروی کار متخصص خارجی در رشد اقتصادی این کشور واقف است. با روند پیر شدن جمعیت در کانادا و کم شدن نرخ زاد و ولد در این کشور، نیروی کار متخصص در کانادا پاسخگوی نیاز های اقتصاد شکوفای این کشور نیست. کانادا در حال حاضر حدود 8 میلیون مهاجر دارد که به صورت دائم در این کشور اقامت دارند. بر اساس گزارش WES ، تقریبا 80 درصد از نیروهای متخصصی، پس از مهاجرت به کانادا موفق به یافتن شغل می شوند که نشان دهنده ی فرصتی عالی برای جوانان متخصصی است که قصد توسعه ی مهارت ها یا کسب و کار خود را دارند. در سال 2020، 341 هزار مهاجر به کانادا رفته اند که از این تعداد، 91800 نفر از طریق اکسپرس اینتری وارد این کشور شده اند.انتظار می رود در سال 2021، تعداد 401 هزار نفر برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند که از این تعداد، 108500 نفر از طریق برنامه های ویزای مهارت فدرال کانادا و از طریق سیستم اکسپرس اینتری وارد این کشور خواهند شد. در بسیاری از کشور ها به متخصصین در زمینه های مختلف دستمزدی که استحقاقش را دارند پرداخت نمی شود. اما از این لحاظ، کانادا کشور فوق العاده ای است برای اینکه درآمدی را کسب نمایید که تخصص شما شایسته ی آن است. برای هر مهارتی در کانادا تعداد بی شماری فرصت شغلی وجود دارد و افرادی که در تخصص خود تجربه ی کافی داشته باشند، مهره های با ارزشی در کانادا محسوب می شوند. دولت کانادا ویزای مهارت و تخصص کانادا را جهت تسهیل مهاجرت افراد از ملیت های دیگر به کانادا تعیین کرده است. برنامه ی ویزای مهارت کانادا به طور ویژه مهاجرانی را مورد هدف قرار می دهد که مهارت های تخصصی و مورد نیاز در کانادا را داشته باشند. افرادی که اپلیکیشن ویزای آن ها در مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی موفق باشد، می توانند ویزای کار و اجازه ی اقامت در کانادا را کسب کرده و از طریق آن ها در کانادا زندگی و کار کنند. کانادا بازار کار فوق العاده و فرصت های شغلی زیادی دارد. اگر از طریق تخصص خود به کانادا مهاجرت نمایید، درشغل خود به اندازه ی کافی تجربه داشته و مهارت شما در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا باشد، زندگی بسیار با کیفیتی در کانادا در انتظار شما خواهد بود.

مهاجرت به کانادا از طریق مهارت و تخصص چگونه است؟

سیستم مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی در کانادا بر اساس امتیاز بندی است و هرچه امتیاز شما بیشتر باشد شانس بیشتری برای دریافت ویزای مهارت کانادا خواهید داشت. لیست مشاغل مورد نیاز در کانادا به NOC (National Occupation Classification) معروف است و سالیانه آپدیت می شود. در این لیست تعریف مشاغل نیز آورده شده است تا اطمینان حاصل شود شغلی که در کانادا با نامی خاص تعریف می شود در سایر کشور ها نیز همان شغل با همان شرح وظایف است. اما همه ی مشاغل موجود در لیست NOC شما را برای مهاجرت از طریق مهارت و تخصص واجد شرایط نمی سازد. در زیر به تفصیل به مراحل و جزئیات این پروسه می پردازیم.

فاکتورهای اصلی مهاجرت از طریق مهارت و تخصص کانادا چیست؟

افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق تخصص شغلی را دارند باید در شغلی مشخص که در این لیست در یک دسته بندی خاص قرار دارد، تجربه ی شغلی داشته باشند. برای مسب ویزای مهارت کانادا، باید دارای تجربه و تخصص در شغلی باشید که در دسته بندی های تیپ مهارتی 0، درجه مهارتی A یا درجه مهارتی B قرار داشته باشند. جهت اینکه برای مهاجرت به کانادا از طریق مهارت واجد شرایط باشید، باید در یکی از این مشاغل، در طی ده سال گذشته حداقل یک سال سابقه ی کار تمام وقت داشته باشید. علاوه بر این باید معیار های امتیاز بندی برنامه ی ویزای مهارت فدرال کانادا را نیز داشته باشید. این یعنی باید از 100 امتیاز موجود، حداقل 67 امتیاز را کسب نمایید. این امتیازات بر اساس معیار هایی مانند سن، تجربه، سطح تحصیلات و مهارت های زبانی (بر اساس استانی که انتخاب می کنید، زبان انگلیسی یا فرانسه) است. این یک فرصت فوق العاده برای دریافت اقامت دائم کانادا است.

داشتن ویزای اقامت دائم کانادا به چه معناست؟

تقریبا به اندازه ی یک شهروند کانادایی حقوق و وظایف خواهید داشت
این ویزا مادام العمر است (تا زمانی که در هر بازه ی 5 ساله، به اندازه ی 2 سال در کانادا حضور داشته باشید)
بعد از 3 سال می توانید برای اخذ شهروندی کانادا اقدام نمایید

مزایای داشتن ویزای اقامت دائم کانادا چیست؟

درآمد: به دلار دریافت خواهید کرد.
تحصیلات: فرزندان شما به صورت رایگان در مدارس کانادا تحصیل خواهند کرد. تحصیل در کالج ها و دانشگاه های در سطح جهانی، با هزینه ای بسیار پایین خواهد بود.
خدمات درمانی: به بهترین امکانات و سیستم خدمات درمانی جهان دسترسی خواهید داشت.
بازنشستگی: کانادا به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان طبقه بندی شده و می توانید مطمئن باشید که از دوران بازنشستگی خود لذت خواهید برد.
خانواده: می توانید برای پیوستن اقوامتان به شما در کانادا اسپانسر آن ها شوید.
آزادی: در هرکدام از استان های کانادا که می خواهید زندگی، کار و تحصیل نمایید.
مسافرت: داشتن پاسپورت کانادایی به شما این امکان را می دهد که به تعداد زیادی از کشور ها بدون نیاز به ویزا سفر کنید.
سرمایه گذاری: بهترین و بالاترین نرخ بازگشت بهره در سرمایه گذاری.

شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق تخصص

برای اینکه بتوانید از طریق اکسپرس اینتری ویزای مهارت کانادا را کسب کنید، شرایط زیر بررسی خواهد شد که در ادامه به تفصیل به آن خواهیم پرداخت:

 • سطح زبان انگلیسی (یا فرانسه بر اساس استان انتخابی)
 • تحصیلات
 • تجربه ی کاری
 • سن
 • داشتن پیشنهاد کاری در کانادا
 • قابلیت تطبیق پذیری

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق تخصص با سیستم اکسپرس اینتری

کانادا سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) را در سال 2015 معرفی کرد. هدف از راه اندازی این سیستم، سرعت بخشیدن به پروسه ی تایید نیروی کار متخصص واجد شرایط خارجی برای اخذ اقامت دائم کانادا است. برای ورود به کانادا از طریق این برنامه و دریافت اقامت دائم، باید شرایطی داشته باشید از جمله:

 • فارغ التحصیل شده باشید
 • حد اقل 3 سال سابقه کاری داشته باشید
 • زیر 45 سال سن داشته باشید
 • مهارت های زبان انگلیسی (یا بر حسب استان انتخابی فرانسه) بالایی داشته باشید
 • داشتن منابع مالی کافی برای ورود و مستقر شدن در کانادا. این مبلغ برای یک نفر 12960 دلار کانادا، برای دو نفر 16135 دلار، برای 3 نفر 19836 دلار کانادا و …. می باشد (حدودا 3500 دلار به ازای هر فرد اضافه می شود)

متقاضیان واجد شرایط باید ابتدا یک پروفایل آنلاین ایجاد نمایند که بعدا توسط CRS (Comprehensive Ranking System) بر اساس معیار های زیر، امتیاز بندی می شود:
سطح زبان انگلیسی (یا فرانسه بر اساس استان انتخابی)، تا 28 امتیاز: حداقل نمره ی زبان انگلیسی آیلتس جنرال 7 یا معادل آن است.آیلتس آکادمیک پذیرفته نخواهد بود. البته هرچقدر نمره ی شما بالاتر باشد، شانس شما نیز به همان نسبت بالاتر خواهد رفت. (نمره ی زبان همسر نیز می تواند امتیاز داشته باشد).
تحصیلات، تا 25 امتیاز: تحصیلات شما باید حداقل معادل مدرک دیپلم دوره ی دبیرستان در کانادا باشد. اگر تحصیلات شما در خارج از کانادا بوده است، نیاز به ارزیابی ECA برای تعیین ارزش تحصیلات شما بر اساس استانداردهای کانادایی خواهید داشت. مدرک دکترا 25 امتیاز، کارشناسی ارشد 23 امتیاز، و به همین ترتیب نهایتا مدرک دیپلم دبیرستان تنها 5 امتیاز دارد.
تجربه کاری، تا 15 امتیاز: باید حداقل یک سال سابقه ی کار تمام وقت در حیطه ی تخصصی خود و یا معادل آن به صورت پاره وقت را داشته باشید. این تجربه ی کاری باید پیوسته و در یک حیطه ی تخصصی باشد. برای اینکه این سابقه ی کار به عنوان امتیاز محسوب شود، باید در در حرفه ای که در دسته بندی های تیپ مهارتی 0، درجه مهارتی A یا درجه مهارتی B در لیست NOC قرار دارند باشد. برای یک سال سابقه ی کار 9 امتیاز، برای 2 تا 3 سال 11 امتیاز، برای 4 تا 5 سال 13 امتیاز و برای 6 سال سابقه ی کار و بیشتر 15 امتیاز در نظر گرفته شده است.
سن، تا 12 امتیاز: برای 18 تا 35 سال 12 امتیاز در نظر گرفته شده است. با بالا رفتن شن امتیازات کسر می شوند تا نهایتا 46 سال که امتیاز آن 1 است. اینکه جزو شرایط لازم آورده شده است که زیر 45 سال سن داشته باشید به این دلیل است که برای بالاتر از این سن عملا امتیازی در نظر گرفته نخواهد شد و شانس رسیدن به امتیاز لازم را از دست خواهید داد.
داشتن پیشنهاد کاری در کانادا و واجد شرایط بودن برای آن کار، تا 10 امتیاز: داشتن پیشنهاد شغلی معتبر و تمام وقت در یکی از طبقه بندی های NOC که گفته شد، میتواند تا 10 امتیاز برای شما به ارمغان داشته باشد.
قابلیت تطبیق پذیری، تا 10 امتیاز: این معیار بر اساس فاکتورهایی بررسی می شود که قابلیت تطبیق پذیری فرد و خانواده اش را با محیط و سبک زندگی در کانادا از منظر اقتصادی و اجتماعی می سنجد. این معیار ها به شرح زیر هستند. دقت داشته باشید که حداکثر امتیازی که از این آیتم کسب می کنید 10 امتیاز است و اگر فاکتورهای دیگری را نیز داشته باشید امتیازی به شما افزوده نخواهد شد.
سابقه ی کار در کانادا در حیطه ی تخصصی (حداقل یک سال): 10 امتیاز
سابقه ی تحصیل در کانادا: 5 امتیاز
داشتن پیشنهاد کاری در کانادا: 5 امتیاز
داشتن اقوام در کانادا: 5 امتیاز (این اقوام باید حداقل 18 سال سن داشته و می توانند اقوام فرد متقاضی یا همسر او باشند. اقوامی مانند والدین، پدربزرگ و مادربزگ، فرزند، نوه، خواهر یا برادر، عمو، عمه، خاله، دایی، خواهر زاده و برادر زاده. این اقوام باید شهروند کانادا باشند یا اقامت دائم داشته باشند)
سابقه ی کار همسر در کانادا: 5 امتیاز
سابقه ی تحصیل همسر در کانادا: 5 امتیاز
مهارت های زبانی همسر: 5 امتیاز
بعد از ایجاد این پروفایل، می توانید دائما بر اساس شرایط جدید خود آن را آپدیت کنید تا شانس بالاتری برای بررسی شدن نهایی پرونده داشته باشید. اگر امتیاز شما به اندازه ی کافی بالا رود و پرونده ی شما از پلتفورم اکسپرس اینتری بیرون بیاید، برای شما “دعوت نامه ی اپلای برای اقامت دائم” صادر خواهد شد. این اپلیکیشن می تواند در عرض مدتی به کوتاهی 6 ماه بررسی شود. دقت داشته باشید که داشتن امتیاز کافی به این معنا نیست که این دعوتنامه برای شما ارسال خواهد شد، بلکه هرچه امتیاز شما بالاتر رود، شانس بیشتری برای دریافت این دعوت نامه خواهید داشت.
برای اقدام باید مراحل زیر را بگذرانید:

 • گام اول: شرایط خود را چک کنید. از طریق فاکتور هایی که در بالا گفته شد، اطمینان یابید که واجد شرایط هستید. سابقه ی کار، سطح زبان و تحصیلات خود را با حداقل مورد نیاز مقایسه نمایید.
 • گام دوم: مدارک مورد نیاز برای ایجاد پروقایل را آماده کنید. برای ایجاد پروفایل خود به سه نوع مدرک نیاز دارید:
 • مدارک هویتی: اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما معتبر است
 • مدرک زبان: برای زبان انگلیسی مدرک آیلتس یا CELPIP و برای زبان فرانسه مدرک TCF یا TEF قابل قبول است. متقاضیانی که با هردو زبان آشنایی دارند ممکن است امتیاز اضافه ای دریافت نمایند.
 • تحصیلات: برای افرادی که تحصیلات خود را در خارج از کانادا به اتمام رسانیده اند، ارزیابی ECA نیاز خواهد بود.
 • گام سوم: ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری. این مرحله در وب سایت IRCC انجام می گیرد. از شما خواسته می شود که برخی اطلاعات شخصی را ثبت کنید. برخی از این اطلاعات در این مرحله مدرکی نیاز ندارند، مانند سابقه ی کار و برای برخی دیگر باید مدرک خود را نیز آپلود کنید مانند مدارکی که در مرحله ی قبل به آن ها اشاره شد.
 • گام چهارم: پروفایل خود را آپدیت کنید و بهبود ببخشید. یک روش رایج برای افزایش امتیازات این است که مجددا در آزمون زیان شرکت کرده و نمره ی بهتری اخذ نمایید.
 • گام پنجم: دریافت دعوتنامه برای اپلای. می توان گفت این مرحله خوشایند ترین گام در این پروسه است! در این مرحله شما و خوانواده تان می توانید برای اقامت دائم در کانادا اپلای کنید. از تاریخ دریافت دعوتنامه 60 روز فرصت دارید تا دعوتنامه ی تکمیل شده را سابمیت کنید.
 • گام ششم: تست های پزشکی را انجام دهید، عدم سوء پیشینه ارائه دهید و یک اپلیکیشن الکترونیکی سابمیت نمایید. همه ی متقاضیان باید روال پزشکی و عدم سوء پیشینه را طی نمایند. علاوه بر گواهی عدم سوء پیشینه از ایران، باید از هر کشوری که از سن 18 سالگی تا کنون در آن بیش از 6 ماه سک.نت داشته اید نیز این گواهی را تهیه نمایید. اپلیکیشنی که سابمیت می کنید نیز علاوه بر اینکه باید تنها در فاصله ی 60 رئز از دریافت دعوتنامه باشد، باید حاوی گواهی کار معتبر برای سابقه ی کاری که قبلا اظهار کرده بودید نیز باشد.
 • گام هفتم: اپلیکیشن شما بررسی می شود. یک آفیسر مهاجرتی کانادایی اپلیکیشن شما را بررسی کرده و در صورت نیاز به اطلاعات دیگر شما را مطلع می سازد.
 • گام هشتم: تائیدیه اقامت دائم خود را دریافت نمایید.80 درصد این اپلیکیشن ها در کمتر از 6 ماه بررسی می شوند. اگر اپلیکیشن تایید شود، یک مدرک تایید اقامت دائم (COPR) صادر خواهد شد.
 • گام نهم: کارت اقامت دائم خود را دریافت نمایید.

سخن پایانی
همانطور که گفته شد یکی از فاکتورهایی که می تواند تا 25 امتیاز را به امتیازات شما اضافه کند تحصیلات است. اگر تحصیلات خود را در کانادا انجام داده و تکمیل کرده باشید، 5 امتیاز دیگر به امتیازات شما اضافه می شود. و به این نکته نیز اشاره کردیم که داشتن حداقل امتیاز موفقیت شما در مهاجرت به کانادا از طریق مهارت و تخصص را تضمین نمی کند. اما ضمن اینکه این نوع از مهاجرت می تواند برای بسیاری از افراد گزینه ی مناسبی باشد، به شما پیشنهاد می کنیم که اگر هدف شما اقامت دائم و نهایتا کسب شهروندی کانادا است، در صورت داشتن شرایط مسیر مهاجرت تحصیلی را انتخاب نمایید. با این کار هم دانش زبان شما به طور چشمگیری بالا خواهد رفت و هم پس از فارغ التحصیلی می توانید بلافاصله مشغول به کار شوید و از این طریق امتیازات خود را افزایش داده و شانس شما برای دریافت اقامت دائم افزایش خواهد یافت. برای دریافت اطلاعات در مورد مهاجرت تحصیلی به کانادا می توانید بخش های مربوط را در همین سایت مطالعه نموده و یا با مشاوران ما تماس بگیرید.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست