مهاجرت تحصیلی شامل چه هزینه هایی می شود؟

اکثر افرادی که از دانشگاه هایی خارج از کشور محل زندگی خود فارغ التحصیل شده اند، به شما خواهند گفت که تحصیل در خارج از کشور یکی از بهترین تجربه های زندگی آن ها بوده است. از سوی دیگر، افراد دیگری ممکن است با حسرت به شما بگویند که از کسب نکردن این تجربه پشیمان هستند. اگرچه برخی ممکن است ملزومات آکادمیک یا سطح زبان خود را دلیل عدم مهاجرت تحصیلی بیان کنند، اما همچنان بزرگترین مانع بر سر راه این تصمیم، مسائل مالی هستند. درست است که به طور ویژه برای دانش آموزان و دانشجویان ایرانی، تحصیل در خارج از کشور می تواند بسیار پر هزینه باشد، اما گاهی در میزان این هزینه اغراق می شود. در این مطلب به تمامی هزینه هایی که باید در طی پروسه ی مهاجرت تحصیلی در نظر بگیرید می پردازیم.

این هزینه ها عبارتند از:

 1. ترجمه ی مدارک
 2. آزمون زبان
 3. اپلیکیشن فی دانشگاه
 4. بیمه ی دانشجویی
 5. شهریه ی دانشگاه
 6. هزینه ی محل اقامت
 7. هزینه های زندگی در کشور مقصد
 8. اپلیکیشن فی سفارت
 9. تمکن مالی

دقت داشته باشید که برخی از این هزینه ها بسته به رشته، دانشگاه، مقطع تحصیلی و کشور مورد نظر می توانند بسیار متفاوت باشند.

 

 • ترجمه ی مدارک

همانطور که می دانید تمامی مدارکی که به دانشگاه و سفارت ارائه می دهید باید ترجمه ی رسمی شده باشند. بسته به نوع ترجمه ای که مورد نیاز است، هزینه ی آن متفاوت است. برای مثال ترجمه ی ناتی نسبت به ترجمه ی رسمی دادگستری هزینه ی کمتری دارد، اما همچنان برای کشور ها و دانشگاه های بسیاری معتبر است. ضمن اینکه اگر از قبل مدارک خود را ترجمه کرده اید، ممکن است برخی از آن ها مجددا نیاز به آپدیت شدن داشته باشند.

 

 • آزمون زبان

از جمله مدارک اصلی که در هنگام اپلای برای دانشگاه و ویزا مورد نیاز است، مدرک زبان معتبر است. مدارک زبان آیلتس آکادمیک و تافل تقریبا برای تمامی دانشگاه ها مورد قبول هستند. آزمون های دیگری مانند PTE و دولینگو نیز اخیرا محبوب شده اند. بسته به این که کدام آزمون را انتخاب می کنید، هزینه ای که باید بپردازید متفاوت است. ضمن اینکه برای مثال آزمون PTE در حال حاضر در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آن باید به کشور دیگری سفر کنید. همچنین ممکن است جهت آماده شدن برای شرکت در این آزمون ها نیاز به گذراندن دوره های آمادگی داشته باشید که خود این دوره ها هزینه های مختص خود را دارند.

 

 • اپلیکیشن فی دانشگاه

برخی از دانشگاه ها برای بررسی اپلیکیشن متقاضیان مبلغی را در نظر گرفته اند که اکثرا هم بازپرداخت ندارند. یعنی در صورت رد شدن درخواست شما، این مبلغ بازگردانده نخواهد شد. البته دانشگاه های زیادی هم اپلیکیشن فی ندارند. اما در کنار پرداخت شهریه ی ترم اول، ممکن است مبلغ اندکی به عنوان هزینه های اداری نیز از شما دریافت شود.

 

 • بیمه ی دانشجویی

در کشورهایی مانند استرالیا برای دریافت تائیدیه ی ثبت نام و هنگام اپلای برای ویزا، باید بیمه ی دانشجویی نیز ارائه دهید. طول مدت این بیمه اندکی بیش از طول دوره ی تحصیل شما است و بنابراین هرچه طول دوره ی تحصیلی شما بیشتر باشد، هزینه ی بیشتری بابت بیمه پرداخت خواهید کرد. در برخی کشورها مانند کانادا اکقرا دانشگاه ها بیمه را ترتیب داده و مبلغ آن را از شما درخواست خواهند کرد.

 

 • شهریه ی دانشگاه

 

شاید اصلی ترین و بزرگترین بخش هزینه های مهاجرت تحصیلی، شهریه ی دانشگاه باشد. این شهریه ها بر اساس رشته، مقطع، دانشگاه و کشور محل تحصیل متفاوت هستند. شهریه ی دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی حدودا 2 تا 4 برابر شهریه ای است که دانشجویان اهل همان کشور می پردازند. جدا از شهریه ی دانشگاه، هزینه هایی برای کتاب و امور اداری نیز باید در نظر گرفته شوند. شهریه ها معمولا پیش از شروع هر ترم دریافت می شوند و ممکن است بتوانید به صورت اقساط نیز آن ها را پرداخت نمایید. برای اطلاع از مقدار تقریبی شهریه ی دانشگاه های کانادا به اینجا (لینک مقاله ی مهاجرت تحصیلی به کانادا – پذیرش تحصیلی کانادا)، شهریه ی حدودی دانشگاه های استرالیا به اینجا (لینک مقاله ی پذیرش تحصیلی استرالیا)، و متوسط شهریه ی دانشگاه های نیوزیلند به اینجا (لینک مقاله ی تحصیل در نیوزلند) مراجعه نمایید.

البته باید این را هم در نظر داشته باشید که امکان استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه ها در موارد بسیاری وجود دارد که هزینه ی شهریه را کاهش می دهند و یا به صفر می رسانند! برای اطلاع از انواع مختلف فاند ها و روش های دریافتشان به اینجا (لینک مقاله ی فاند چیست؟ (انواع فاند و راههای دریافتشان)، روش های دریافت بورسیه در استرالیا به اینجا (لینک مقاله ی بورسیه تحصیلی استرالیا (تحصیل رایگان در استرالیا) و آشنایی با بورسیه های کانادا به اینجا (لینک مقاله ی بورسیه تحصیلی کانادا) مراجعه نمایید.

 

 • هزینه ی محل اقامت

بعد از شهریه، اجاره ی محل زندگی در کشور محل تحصیل، می تواند عمده ترین هزینه ی مهاجرت تحصیلی باشد. برای انتخاب محل زندگی در هنگام تحصیل در خارج از کشور گزینه های متنوعی وجود دارد که برخی از این گزینه ها در کشور استرالیا را می توانید در اینجا (لینک مقاله ی در زمان تحصیل در استرالیا کجا زندگی کنیم؟ (Accommodation) مشاهده نمایید. بسته به اینکه چه نوع محل اقامتی را انتخاب کنید، هزینه ها متفاوت هستند. در بهترین حالت، باید بین راحتی، مکان اقامتگاه و هزینه ی آن تعادلی برقرار کرد. برخی از این اقامتگاه ها هزینه های خورد و خوراک، اینترنت، آب و برق و گاز و غیره را نیز در اجاره می گنجانند و در برخی دیگر این هزینه ها یا بخشی از آن ها برعهده ی شما خواهد بود. بنابراین بهتر است با توجه به بودجه ی خود، به دقت گزینه های موجود را بررسی کرده و انتخاب نمایید.

 

 • هزینه های زندگی در کشور مقصد

این هزینه ها بیشتر شامل خورد و خوراک، حمل و نقل، تلفن و هزینه های اینترنت و آب و برق گاز (در صورتی که این هزینه ها در اجاره گنجانده نشده باشند) می شود. واقعیت این است که در یک کشور جدید، تجربه ی غذاهای متنوع رستوران ها بسیار وسوسه کننده است و در صورت انجام این کار هزینه های گزافی بر شما تحمیل خواهد شد. پس بهتر است قوانین دقیقی از امتحان کردن رستوران ها و غذاهای جدید داشته باشید و به طور جدی به آن ها عمل کنید! همچنین سفرهای کوتاه آخر هفته نیز می توانند هزینه های اضافی بر شما تحمیل نمایند. پس بهتر است تفریحاتی مانند سینما و کافخ و سفر رفتن را با توجه به بودجه ی خود برنامه ریزی نمایید. آنچه به خرید خانه معروف است، در استرالیا ماهانه حدود 228 دلار و در کانادا به طور تقریبی 151 دلار هزینه خواهد داشت.

 

 • اپلیکیشن فی سفارت

زمانی که اپلیکیشن درخواست ویزای خود را سابمیت می کنید، مبلغی از طرف سفارت به عنوان هزینه ی بررسی پرونده از شما دریافت خواهد شد. این مبالغ ممکن است در طی سال ها به طور مرتب به میزان اندکی افزایش یابند. همچنین ممکن است در مواردی از شما خواسته شود تست های پزشکی روتینی انجام دهید و همجنین نیاز به انجام بایومتریک و یا انگشت نگاری نیز داشته باشید که آن ها نیز هزینه های جداگانه ی خود را دارند. خصوصا برای انگشت نگاری جهت ویزای برخی از کشورها که در ایران انجام نمی گیرند نیاز است به کشورهای همسایه سفر کنید.

 

 • تمکن مالی

همانطور که می دانید لازم است به دانشگاه و خصوصا به سفارت اثبات نمایید که منابع مالی لازم برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در طول مدت اقامت در کشور مقصد را دارید. در نتیجه شاید لازم باشد مقدار مشخصی پول را برای مدت زمان معینی در حساب بانکی نگه دارید. همچنین مدارک مالی دیگری نیاز است که بسته به شرایط هر شخص ممکن است با دیگری تفاوت داشته باشد. بنابراین اطمینان حاصل نمایید خودتان و یا اسپانسر شما مدارک کافی برای اثبات تنکن مالی داشته باشید.

 

نکاتی در مورد هزینه های تحصیل در خارج از کشور

 • هزینه ها، خصوصا شهریه ی دانشگاه ممکن است در حین تحصیل افزایش یابند. این موضوع معمولا در نامه ی پذیرش ذکر می شود.
 • نرخ برابری ارز نیز ممکن است تغییر یابد. اگر این نرخ در حالتی است که برای شما مناسب است، سعی کنید پول بیشتری را تبدیل کرده و در حساب خارجی خود نگاه دارید.
 • بر روی کار در حین تحصیل حساب زیادی باز نکنید! ممکن است دستمزد شغل پاره وقت شما بتواند بخشی از هزینه ها را تامین کند، اما قطعا نمی توانید هزینه های عمده ی خود را از این طریق تامین نمایید. ضمن اینکه در حین اپلای برای ویزا نمی توانید روی این فاکتور حساب کنید.
 • خرج های کوچک روی هم جمع می شوند! تفریح در حین اقامت شما در کشوری بیگانه و به دور از خانواده و دوستان ضروری است، اما حساب هزینه های خود را داشته باشید.
 • اگر در کشوری تحصیل می کنید که برای دانشجویان بین المللی هم تخفیفاتی وجود دارد، در هر جایی که می توانید از کارت تخفیف خود استفاده کنید.
 • به کارت اعتباری خود به عنوان پس انداز نگاه نکنید! استفاده از اعتبار کارت وقتی پولی در حساب شما نیست، به همان اندازه که وسوسه کننده است، خطرناک نیز می باشد.
 • برای تغییر سبک زندگی خود آماده باشید. ممکن است لازم باشد همواره از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، یا اتاق خواب شما به راحتی و بزرگی قبل نباشد و نتوانید به اندازه ی قبل لباس بخرید! اما مطمئن باشید همه ی این ها ارزش اندوختن تجربه ی تحصیل در خارج از کشور را دارد.
0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست