موضوعاتی که باید درباره مونترال بدانید

موضوعاتی که باید درباره مونترال بدانید

 

مونترال با داشتن جاذبه‌های طبیعی و شهری بسیار زیادش، مقصد بسیار مناسبی برای مسافران سراسر جهان محسوب می‌شود. اگر قصد سفر به مونترال را دارید و می‌خواهید برای اولین بار در شهر گردش کنید، قوانین، سنت‌ها و مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت داشته باشید. در این مطلب به نکاتی که لازم است در سفر به مونترال به آن‌ها توجه کنید یا مواردی که ممکن است در حین گشت و گذار در این شهر زیبا مورد نیازتان باشد اشاره خواهیم کرد.

 

۱. گردش به راست در زمان قرمز بودن چراغ راهنمایی ممنوع است!

 

جزیره‌ی مونترال در سراسر استان کبک، تنها مکانی است که اگر در حین رانندگی باشید و به چراغ قرمز برخورد کنید اجازه گردش به سمت راست را نخواهید داشت. هرچند که در خارج از شهر این قانون وجود ندارد، اما در سفر به مونترال و گردش در خود شهر باید به این قانون احترام بگذارید، زیرا با متخلفان برخورد جدی خواهد شد. این قانون برای حمایت از حقوق و ایمنی بیشتر عابرین پیاده وضع شده است. در بقیه‌ی شهرهای استان کبک چنین قانونی وجود ندارد و می‌توانید با رعایت همه‌ی موارد گردش به راست داشته باشید. مهم نیست از چه وسیله‌ی نقلیه‌ای برای گشت و گذار در مونترال استفاده می‌کنید، شما موظف به رعایت قانون ممنوعیت گردش به راست در زمان قرمز بودن چراغ راهنمایی هستید.

 

۲. با واژه‌ی Dep آشنا شوید!

 

در سفر به مونترال و صحبت با مردم عامیانه ممکن است زیاد کلمه “Dep”  را بشنوید. ممکن است دوست کانادایی شما که در مونترال زندگی می‌کند در مکالمات عامیانه‌اش بگوید : ” لطفا سر راه اگر Dep دیدی، بایست!” یا ” من فقط سری به Dep می‌زنم! ” . بهتر است معنای واژه Dep  را بدانید و از شنیدن آن دچار سردرگمی نشوید. این واژه، مخفف شده کلمه فرانسوی «dépanneur» به معنای مغازه کوچکی که مایحتاج اولیه را می‌فروشد است. در واقع Dep، فروشگاه کوچکی مانند کیوسک‌هایی است که در ایران دیده می‌شود و مواد غذایی ارزان قیمت، نوشیدنی و سیگار و سایر مواد اولیه مورد نیاز را می‌توانید از آن‌ها بخرید.

 

۳. ساعات خوشحالی!

 

سفر به مونترال و گشت و گذار در این شهر خالی از لطف نیست و با دانستن چند ترفند ساده می‌توانید از گردش خود نهایت لذت را ببرید. اگر به دنبال این هستید که در هزینه‌ی سفر خود صرفه جویی کنید، به عبارت ساعت «۵ تا ۷» که روی تابلوی برخی از کافه‌‌ها یا رستوران‌های سطح شهر در طول هفته نوشته می‌شود دقت کنید. اغلب مکان‌هایی که چنین نوشته‌هایی روی ورودی آن‌ها است در این ساعت‌های بعد از ظهر، تخفیف‌های ویژه‌ای به مشتریان می‌دهند. این نوشته‌ها به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی هستند و به راحتی می‌توانید چنین کافه‌ها و رستوران‌هایی را در شهر پیدا کنید. این ساعات در میان مردم شهر مونترال به «ساعات خوشحالی» معروف هستند. علاوه بر این بهتر است بدانید که اغلب کافه‌ها و رستوران‌های این شهر به جای محیط باز و حیاط دارای «تراس» هستند. اغلب در زیر تراس‌ها به راحتی می‌توانید فروشگاه‌های Dep را پیدا کنید. کلمه‌ی تراس یک واژه‌ی فرانسوی است که به صورت  /teʀas/ تلفظ می‌شود. مونترال شهری با فرهنگ‌های متفاوت است که گاهی روی انگلیسی و گاهی فرانسوی خود را به شما نشان خواهد داد؛ پس از ترکیب فرهنگ فرانسوی و انگلیسی در این شهر متعجب نشوید.

 

۴. شهر فستیوال‌ها

 

مونترال یکی از چند شهر معروف در سراسر کانادا است که میزبانی بسیاری از فستیوال‌ها را بر عهده دارد. شاید یکی از دلایلی که مردم سراسر جهان را به سفر به مونترال ترغیب می‌کند، تعداد بسیار زیاد فستیوال‌هایی است که در این شهر برگزار می‌شود. در طول ماه‌های گرم به خصوص ماه ژوئن تا سپتامبر، فستیوال‌های بسیار زیادتری برگزار خواهد شد و مردم در این چند ماه نهایت استفاده از تابستان را با سپری کردن وقت خود در فستیوال‌های شاد و هیجان انگیز خواهند برد. با سفر به مونترال در ماه‌های گرم سال خود را برای شرکت در فستیوال‌هایی که گویی هرگز پایانی ندارند آماده کنید. برای درک بهتر این موضوع، تصور کنید که یک روز گرم تابستانی یا اوایل بهار در مونترال مشغول گشت و گذار در شهر هستید، با کمی پیاده‌روی به آسانی می‌توانید به یکی از فستیوال‌های هیجان انگیزی که در سراسر شهر در حال برگزاری است، برسید و از بازارچه‌ها، موسیقی زنده و غذاهای خوشمزه‌ای که سرو می‌شود استفاده کنید، به رقص و پایکوبی بپردازید و پیاده روی عادی و روزانه‌‌ی خود را تبدیل به روزی هیجان انگیز و شاد کنید. پس اگر قصد سفر به مونترال را دارید بهتر است برنامه‌‌ی سفرتان را در ماه‌های گرم‌تر و هم‌زمان با برگزاری فستیوال‌های متعدد در این شهر هماهنگ کنید تا بتوانید نهایت استفاده از سفرتان را ببرید.

 

۵. بهترین فصل را انتخاب کنید!

 

مونترال، شهری است که زمستان‌های سختی دارد به خصوص در ماه‌های ژانویه و فوریه هوا سردتر خواهد بود. با این حال زمستان‌های این شهر هم خالی از لطف نیست و فستیوال‌های زمستانه نیز برگزار خواهد شد. فستیوال موسیقی «Igloofest» در زمستان و در فضای باز برگزار می‌شود. اما توصیه‌ی ما به شما این است که برای سفر به مونترال فصل زمستان را انتخاب نکنید، هرچند که اگر به دنبال استفاده از تخفیف‌های هتل، پرواز‌ها و سایر موارد هستید، فصل زمستان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود زیرا در این فصل با کاهش مسافر در مونترال، تخفیف‌های بسیار زیادی به مشتریان داده خواهد شد.

 

۶. مونترال، شهری دو زبانه!

 

بعد از پاریس، مونترال دومین و بزرگترین شهر فرانسوی زبان جهان است. در عین حال که اکثر مردم این شهر به زبان فرانسه صحبت می‌کنند، تسلط زیادی هم به زبان انگلیسی دارند. بیش از ۶۰ درصد مردمی که ساکن این شهر هستند بر هر دو زبان فرانسه و انگلیسی تسلط دارند. بنابراین در سفر به مونترال و بازدید از این شهر، اگر به یکی از دو زبان فرانسوی یا انگلیسی تسلط دارید، نیاز نیست نگرانی از بابت عدم توانایی ارتباط با مردم محلی و برآورده کردن نیازهای خود را داشته باشید، اما اگر انگلیسی زبان هستید و دوست دارید به زبان فرانسوی صحبت کنید بهتر است چند عبارت ساده مانند سلام و احوالپرسی و تشکر کردن را برای نشان دادن حسن نیت خود به سایرین یاد بگیرید.

 

۷. شمالی که دقیقا شمال نیست!

 

زمانی که برای سفر به مونترال برنامه ریزی کرده‌اید و در نهایت به این شهر سفر می‌کنید، بهتر است با جهت‌های جغرافیایی آشنا باشید و بدانید در مونترال منظور از جهت جغرافیایی «شمال» دقیقا چیزی نیست که در سایر مکان‌ها از آن استفاده می‌کنید. در واقع مردم محلی و ساکن مونترال به گونه‌ای دیگر جهت‌ها را بیان می‌کنند. برای درک بهتر این موضوع از نظر جغرافیای مکانی، رودخانه‌ی «سنت لورانت » در وسط شهر قرار دارد و از شمال به شمال شرقی در حرکت است.  به طور طبیعی، سمت چپ رودخانه در واقع غرب است و سمت راست آن شرق مونترال خواهد بود. در مونترال خیابان‌هایی که به موازات رودخانه هستند غربی و شرقی و خیابان‌های عمود به رودخانه به عنوان شمالی و جنوبی خوانده می‌شوند. در واقع خیابان‌های سمت غربی رودخانه، به عنوان قسمت شمالی مونترال شناخته شده و خیابان‌های سمت راست و شرقی رودخانه را بخش جنوبی شهر عنوان می‌کنند. در برخی مناطق منظور از جهت شمال، شمال غربی بوده و در برخی دیگر زمانی که به جهت شمال اشاره می‌شود در واقع غرب جغرافیایی منظور است.  به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از گم شدن در این شهر با جهت‌یابی و شیوه‌ای که مردم شهر شمال و جنوب را تفکیک می‌کنند آشنا باشید.

به دلیل استفاده مردم محلی از این شیوه‌ی جهت یابی، در سراسر جهان مونترال به شهری معروف شده است که خورشید آن در شمال غروب می‌کند.

 

۸. مترو یا قطار شهری!

 

بهتر است بدانید که مردم ساکن مونترال از کلمه‌ی subway به جای metro استفاده کرده و این دو کلمه را هم معنی یکدیگر می‌دانند، با توجه به این که معنی کلمه‌ی Subway، قطار شهری و وسیله ای است که روی زمین تردد می‌کند و تفاوتی که با کلمه‌ی metro یا همان قطار زیرزمینی دارد؛ ممکن است باعث سردرگمی شما در سفر به مونترال شود. بنابراین بهتر است بدانید در این شهر زمانی که از subway نام برده می‌شود منظور همان metro  خواهد بود. در واقع سیستم حمل و نقل عمومی در مونترال به صورت رسمی STM نامیده می‌شود و بسته به موقعیت جغرافیایی، مردم برای جا‌به‌جایی و استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، از اتوبوس یا مترو استفاده می‌کنند.

سیستم حمل و نقل عمومی در شهرهای دیگری مانند تورنتو با نام TTC شناخته می‌شود و علاوه بر مترو و اتوبوس مردم برای جا‌به‌جایی از قطار شهری یا همان subway نیز استفاده می‌کنند، بنابراین اگر از شهرهایی که سیستم حمل و نقل آن متفاوت با مونترال است به این شهر سفر می‌کنید بهتر است متوجه این تفاوت باشید.

 

 


مطالب بیشتری در مورد کانادا بخوانید:

تحصیل در کانادا
زندگی در ونکوور کانادا : هر آنچه که لازم است درباره‌ی ونکوور بدانید
معروفترین شهرهای کانادا


 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست