نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019

دانشگاه‌‌های کانادا سالانه پذیرای بیش از 130،000 دانشجوی خارجی هستند. سیستم‌‌های آموزشی وابسته به دانشگاه‌‌های کانادا همواره در ارائه‌‌ی برنامه‌های عالی تحصیلی از جایگاه به خصوصی برخوردار هستند. بخش زیادی از دانشگاه‌های کانادا در زمره‌ی برترین‌های دنیا می‌باشند. همکاری‌های بین‌المللی، تحقیقات و افرادی که در زمینه‌های علمی فعالیت میکنند به عنوان سه فاکتور اصلی در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا در نظر گرفته می‌شوند. چگونه می‌شود از محیط آموزشی این دانشگاه‌ها بهره برد؟ چگونه می‌توان از ویزای تحصیلی کانادا برای تحصیل در این کشور استفاده کرد؟ و یا حتی چگونه می‌توان به این موضوع پی برد که تحصیل در چه رشته‌ای برای ما مناسب است؟ در ادامه به طور مفصل به موشکافی این سوالات می‌پردازیم.

قدم اول: دانشگاه مدنظر خود را انتخاب، سپس برای پذیرش اقدام کنید.

شما برای بهره‌مندی از ویزای تحصیلی کانادا ابتدا باید دانشگاه مدنظر برای تحصیل را انتخاب کنید. پس اگر هنوز موفق به تصمیم‌گیری برای انتخاب دانشگاه نشده‌اید، باید هر چه سریع‌تر شروع کنید. پس از تصمیم گیری میتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا گام بردارید. با پذیرفته شدن توسط دانشگاه مدنظر، نامه‌ی پذیرش اخذ ویزا برای شما ارسال می‌گردد.

برای انتخاب دانشگاه می‌توان برخی از دانشگاه‌های ممتاز کانادا را مدنظر قرار داد:

گروه مشاوره‌ی آریا با سابقه‌ای ۱۵ ساله در اعزام دانشجو می‌تواند به شما کمک کند تا ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید.

برای درخواست ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید تصمیم بگیرید کدام رشته و مدرک دانشگاهی مرتبط با زمینه‌های پیشین تحصیلی شما است. پس از تعیین رشته تحصیلی پروفایل دانشجویی خود را کامل کنید. برای انتخاب رشته‌ و دانشگاه مورد نظر می‌توانید با گروه مشاوره‌ی آریا تماس بگیرید. (تلفن تماس:۰۲۱۸۸۲۴۰۴۴۵– ساعت ۹ الی ۱۸)

 قدم دوم: بررسی نیاز و یا عدم نیاز به ویزای تحصیلی

اگر شما مشمول یکی از موارد زیر باشید نیازی نیست برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید:

 • اگر خانواده شما و یا یکی از اعضای آن کارمند خارجی از یک نهاد دولتی کانادا باشد. در واقع افرادی که توسط وزارت امورخارجه، تجارت و توسعه‌ی کانادا تایید شده اند.
 • اگر شما در پروژه‌ای در کانادا مشارکت دارید که کمتر از شش ماه از آن می‌گذرد.
 • اگر شما عضو نیروهای مسلح خارجی هستید.

البته باید به این نکته توجه داشت که شما برای پرواز به کانادا به مجوز سفر الکترونیک ( eTA) نیز نیاز دارید.

قدم سوم: ارسال درخواست ویزای تحصیلی کانادا

بعد از این که نامه‌ی پذیرش در دانشگاه برای شما ارسال گردید، نوبت به قدم بعدی یعنی ثبت نام برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا (اجازه‌ی دانشجویی) می‌رسد.

مراحل ابتدایی که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید طی کنید به شرح زیر است:

 • پیش از سفر به کانادا از طریق وبسایت مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) به صورت آنلاین ثبت نام کنید.
 • کشورهایی که با مشکل محدودیت اینترنت مواجه هستند میتوانند از فرم کاغذی برای ثبت نام استفاده کنند.
 • یک نامه‌ی پذیرش از موسسه آموزشی مورد نظر ( دانشگاهی که مورد تایید کانادا باشد) تهیه کنید.
 • یک گواهی مبنی بر در اختیار داشتن منابع مالی کافی برای حمایت از هزینه‌های تحصیلات خود در کانادا ارائه کنید. ( هزینههای شهریه و مخارج زندگی).
 • تهیه گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه.
 • تاییدیه پزشکی که ثابت کند شما در سلامت کامل به سر می‌برید و در صورت لزوم قادر به انجام آزمایشات پزشکی هستید.

بر اساس قوانین جدید ویزای تحصیلی کانادا اگر یکی از افراد خانواده‌ی شما در کانادا مشغول به کار و یا در حال اخذ ویزای کار هستند، پروسه‌ی اخذ ویزا بیش از دو هفته زمان نمیبرد.

اگر شما مایل به ادامه تحصیلات و تغییر دانشگاه و یا حتی گسترش برنامه تحصیلات تکمیلی خود هستید، می‌توانید ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید. ویزای تحصیلی که به شما تعلق می‌گیرد تا نود روز پس از اتمام تحصیلات اعتبار دارد. با توجه به تمام مواردی که گفته شد بد نیست به این نکته توجه داشت که آیا کشور شما در لیست درخواست‌های بیومتریک (تشخیص هویت) برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا قرار می‌گیرد یا خیر.

قدم چهارم: تمام مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را آماده کنید.

 • فرم درخواست ویزا را پر کنید.
 • نامه‌ی اصلی پذیرش در دانشگاه را آماده کنید.
 • پاسپورت و یا مدارک سفر که به شما اجازه‌ی بازگشت به خانه را می‌دهد. اگر شما شهروند ایالات متحده آمریکا هستید نیازی به تهیه این مدارک ندارید.
 • دو قطعه عکس در سایز پاسپورت که اخیرا گرفته‌اید. عکسها باید با نام و تاریخ تولد پشت نویسی شده باشند.
 • ارائه‌ی گواهی که نشان دهد شما با منابع مالی خود می‌توانید مبالغ زیر را پرداخت کند:

مبلغ شهریه به علاوه‌ی 833 دلار کانادا ( برای تمامی ایالتها به جز کبک)

مبلغ شهریه به علاوه‌ی 917 دلار کانادا ( برای کبک)

 • ارائه‌ی معرفی نامه.
 • اگر شما مایل به تحصیل در یکی از دانشگاههای شهر کبک هستید نیاز به یک گواهی پذیرش دارید که به زبانهای انگلیسی و فرانسوی ترجمه شود. اصل این گواهی ترجمه شده و کپی آن نیز باید در دسترس باشد.
 • گواهی تایید مبنی بر اینکه شما مبلغ 150 دلار کانادا را برای ثبت نام ویزای تحصیلی کانادا پرداخت کرده‌اید.

قدم پنجم: نیازمندی‌های زبان انگلیسی

علیرغم این که شاید شما در یک کشور انگلیسی زبان زندگی می‌کنید یا نه، دانشگاه‌های کانادا برای سنجش سطح زبان انگلیسی شما امتحانات استانداردی را برگزار می‌کنند. قبولی در این امتحانات که به شرح زیر می‌باشند ضروری است:

 • آیلتس (IELTS)
 • امتحان زبان انگلیسی کمبریج در سطح پیشرفته (Cambridge English: Advanced )
 • تافل (TOEFL)

ارائه مدارکی که نشان دهنده‌ی سطح زبان شما باشد کافی نیست. اما به عنوان مدرکی که تا حدی توانایی‌های شما در زبان انگلیسی را نشان دهد می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

قدم ششم: تست تشخیص هویت و مصاحبه

با توجه به شرایط مورد نیاز در کشور شما، ممکن است مجبور به انجام تست بیومتریک ( تشخیص هویت) در مرکز درخواست ویزای کشور کانادا شوید. هزینه تست بیومتریک برابر با 85 دلار کانادا است. این هزینه علاوه بر هزینه‌ی ثبت نام برای ویزا باید پرداخت شود. بعضی کشورها از انجام تست تشخیص هویت معاف هستند، در نتیجه نیازی نیست که به مرکز درخواست ویزا مراجعه کنند.

بسته به وضعیت شخصی شما ممکن است از شما برای انجام مصاحبه درخواست شود. مراکز محلی که برای درخواست ویزا وجود دارند برای ارائه‌ی خدمات خود مبلغی کمی را از شما دریافت می‌کنند.

نکته‌ی حائز اهمیت در مراحل اخذ ویزا این است که باید تمام گام‌ها به صورت کامل و به دقت انجام شود. چرا که در فرآیند مهاجرت یکی از مهم‌ترین عوامل عدم وجود سابقه‌ی منفی و رد درخواست متقاضی است. لذا با توجه به این که هر ساله امکان تغییر قوانین مهاجرت وجود دارد و همچنین شرایط هر فرد نیازمند طی پروسه‌ی خاصی می‌باشد، باید متغیرهای فراوانی را برای اخذ ویزا مد نظر قرار داد. بنابراین توصیه‌ی اکید این است که قبل از شروع این فرآیند از کارشناسان خبره کمک بگیرید تا در انجام این امر دچار مشکل نشوید. برای این منظور شما میتوانید با مشاوران خبره‌ی گروه مشاوره‌ی آریا تماس برقرار کنید.

4+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست