نظام آموزشی کبک

نظام آموزشی کبک شامل چهار سطح زیر است:

 • آموزش پیش دبستانی که مهد کودک نیز خوانده می‌شود؛
 • آموزش ابتدایی و دبیرستان که شامل آموزش عمومی و حرفه‌ای می‌شود؛
 • تحصیلات کالج که می‌تواند دو جریان مختلف داشته باشد: پیش دانشگاهی و آموزش فنی؛
 • تحصیلات دانشگاه که از دوره‌های کارشناسی، تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) و دوره‌های فوق دکترا تشکیل شده است.

موسسات آموزشی دولتی و خصوصی مورد تایید وزارت آموزش عالی در هر سطحی وجود دارند. نظام مدارس دارای دو خط زبانی فرانسوی و انگلیسی هستند که به موسسه‌ی آموزشی مربوطه بستگی دارد. در بیشتر موسسات آموزشی، کلاس‌های دختران و پسران مختلط است. نظام دولتی کاملاً غیر مذهبی است.

سه سطح آموزشی که خارجی‌ها در آن‌ها بیشتر شرکت می‌کنند عبارتند از: آموزش حرفه‌ای، کالج و دانشگاه.

آموزش حرفه‌ای

آموزش حرفه‌ای بخشی از نظام آموزشی دبیرستان است و برای نوجوانان و بزرگسالان قابل دسترسی است. دانش آموزان می‌توانند بعد از اینکه سطح سه یا چهار دبیرستان (کلاس 9 یا 10 مدرسه) را با موفقیت به اتمام رساندند، در دوره‌های آموزش حرفه‌ای شرکت کنند. برنامه‌های آموزش حرفه‌ای فارغ‌التحصیلان را مستقیماً به بازار کار هدایت می‌کند و یکی از دیپلم‌های رسمی زیر به دانش آموزان اعطا می‌شود:

 • دیپلم مطالعات حرفه‌ای (DVS)؛
 • گواهینامه‌ی تخصص حرفه‌ای (AVS)،
 • گواهینامه‌ی آموزش مهارت‌ها (STC).

کالج

آموزش سطح کالج در موسسات دولتی تحت عنوان CEGEP و نیز در کالج‌های خصوصی ارائه می‌شود. این سطح که مختص کبک است، می‌تواند به عنوان پلی بین مدرسه‌ی اجباری (ابتدایی و دبیرستان) و دانشگاه تلقی شود.

موسسات سطح کالج دوره‌های زیر را ارائه می‌کنند:

 • برنامه‌های پیش دانشگاهی 2 ساله که دانشجویان را برای دانشگاه آماده می‌کنند و منتهی به دیپلم مطالعات کالج (DEC) می‌شوند.
 • برنامه‌های آموزش فنی سه ساله که دانشجویان را برای بازار کار آماده می‌کنند و به دیپلم مطالعات کالج (DEC) متنهی می‌شوند.
 • برنامه‌های آموزش فنی برای بزرگسالان که کمتر از 3 سال طول می‌کشند. این برنامه‌ها دانشجویان را برای بازار کار آماده می‌کنند. برای این منظور در این دوره‌ها به آن‌ها در زمینه‌های فنی آموزش داده می‌شود و در پایان به آن‌ها گواهینامه‌ی مطالعات کالج (ACS) اعطا می‌شود.

دانشگاه

آموزش سطح دانشگاه در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و به دنبال فارغ‌التحصیلی از دوره‌ی آموزش پیش‌دانشگاهی در سطح کالج انجام می‌شود. ساختار آموزش دانشگاهی در کبک شبیه تمام قسمت‌های دیگر امریکای شمالی است.

سه سطح مطالعات دانشگاهی در کبک وجود دارد:

 • کارشناسی (سیکل 1)، بسته به رشته‌ی انتخابی 3 یا 4 سال طول می‌کشد؛
 • کارشناسی ارشد (سیکل 2)، 1 یا 2 سال طول می‌کشد؛
 • دکترا (سیکل 3)، 3 سال یا بیشتر طول می‌کشد.

بیشتر دانشگاه‌ها همچنین دوره‌های کوتاه با طول زمان‌های متفاوت ارائه می‌کنند، مثل دوره‌های منتهی به دیپلم یا گواهینامه‌ی مطالعات تخصصی.

دانشگاه‌ها از دانشکده‌هایی تشکیل شده‌اند که همه نوع رشته و زمینه‌ی آموزشی در آن‌ها برگزار می‌شود. همچنین مدارس حرفه‌ای مثل مدارسی با تخصص کسب و کار و مهندسی نیز دارند.

 

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا یا استرالیا را دارید، مطالب زیر نیز به شما کمک خواهند کرد تا انتخاب بهتری داشته باشید. اگر می خواید انتخاب دقیق‌تری انجام دهید، کارشناسان آریا می‌توانند همراه و همگام شما در زمینه‌های مختلف از اخذ پذیرش تا انتخاب رشته و انتخاب محل اقامت و … باشند:

بهترین رشته‌ ها برای مهاجرت به استرالیا

دانشگاه های مانیتوبا

استرالیا یا کانادا ؟ به کجا مهاجرت کنیم؟

10 سایت کاریابی در کانادا

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا

بورسیه‌ USYD

صفر تا 100 تحصیل در استرالیا (هر آنچه که باید بدانید)

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button