نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا 2019

حداقل نمره‌ آیلتس لازم برای مهاجرت به کانادا چند است؟ (برای سال 2019 به روزرسانی شده است)

اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید یا به دنبال فرصتی در کانادا یا در کشوری دیگر هستید، حتماً اسم آزمون استاندارد آیلتس را شنیده‌اید. اما آیلتس چیست؟

آیلتس چیست؟

سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی (IELTS) معروف‌ترین آزمون مهارت زبان انگلیسی استاندارد در تمام دنیاست. آیلتس را بارها توسعه داده‌اند و میلیون‌ها نفری که هر ساله در تمام جهان به دنبال تحصیلات عالی هستند، در این آزمون شرکت می‌کنند.

این آزمون مهارت زبان انگلیسی جامع، مهارت‌های زبان انگلیسی شما را در همه‌ی جنبه‌ها ارزیابی می‌کند: نوشتار، خواندن، گفتار و شنیدار. آیلتس توانایی شما را در استفاده از زبان انگلیسی برای تحصیل، کار و زندگی روزانه در خارج از کشور به شکلی کامل نشان می‌دهد.

به تمام کسانی که کشورهای انگلیسی زبان مثل استرالیا، کانادا، انگلستان، امریکا و نیوزلند را انتخاب می‌کنند تا تحصیلات خود را ادامه دهند و مهارت‌های زبان انگلیسی خود را گسترش دهند، شرکت در آزمون آیلتس پیشنهاد می‌شود. دانشگاه‌ها، کارفرمایان، ادارات مهاجرت و دیگر سازمان‌های حرفه‌ای آزمون آیلتس را به رسمیت می‌شناسند و می‌پذیرند.

فرمت آزمون آیلتس

آزمون آیلتس از چهار مهارت تشکیل شده است: گفتار، نوشتار، شنیدار، خواندن. دو نوع آزمون وجود دارد که برای مقاصد آکادمیک یا آموزش عمومی است. کل زمان این آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

مهارت‌های شنیداری و گفتاری در هر دو نوع یکسان هستند؛ با وجود این، موضوع مهارت خواندن و نوشتن بسته به اینکه آزمون شما آکادمیک باشد یا عمومی متفاوت است.

آزمون مهارت‌های خواندن، نوشتن و شنیداری همگی در یک روز انجام می‌شود و فاصله‌ای بین آنها نیست. بخش مکالمه را می‌توان یک هفته قبل یا بعد از آزمون‌های دیگر انجام داد که بستگی به سازمان آزمون گیرنده دارد.

حداقل نمره‌ی آیلتس لازم برای مهاجرت به کانادا 

در ورود سریع (اکسپرس اینتری Express Entry)، برای هر برنامه نمرات آیلتس متفاوتی لازم است. در زیر سه جدول می‌بینید که نتایج نمره‌ی آیلتس را در هر یک از چهار مهارت نشان می‌دهند و معادل نمرات را در سطح سنجش کانادا (CLB) مشخص کرده‌اند.

برنامه‌ی نیروی کار ماهر فدرال آیلتس اولین زبان رسمی (حداکثر: 24 نمره)

سطح CLB

مکالمه

شنیدن

خواندن

نوشتن

امتیاز به ازای هر مهارت

7

6

6-7

6

6

4

8

6.5

7.5

6.5

6.5

5

9

7

8

7

7

6

+10

7.5-9

8.5-9

8-9

7.5-9

6

 

برنامه‌ی حرفه‌های مهارتی فدرال – آیلتس

سطح CLB

مکالمه

شنیدن

خواندن

نوشتن

+10

8.5-9

8-9

7.5-9

7.5-9

9

8

7

7

7

8

7.5

6.5

6.5

6.5

7

6

6

6

6

6

5.5

5

5.5

5.5

5

5

4

5

5

4

4.5

3.5

4

4

 

تجربه‌ی کلاس کانادا آیلتس

NOC

سطح CLB

مکالمه

شنیدن

خواندن

نوشتن

0,A

+10

8.5-9

8-9

7.5-9

7.5-9

0,A

9

8

7

7

7

0,A

8

7.5

6.5

6.5

6.5

0,A

7

6

6

6

6

B

6

5.5

5

5.5

5.5

B

5

5

4

5

5

 نکات آزمون شنیدن آیلتس

بخش شنیدن آزمون 30 دقیقه است که در آن چهار رکورد به زبان انگلیسی می‌شنوید. این رکوردها شامل مکالمه، مونولوگ، گفتگوی آموزشی و سخنرانی می‌شوند. پاسخ‌هایتان را دستی می‌نویسید و بعد توانایی درک شما از ایده‌های اصلی، اطلاعات، انتخاب‌ها، نگرش‌ها و توسعه‌ی ایده‌ها ارزیابی خواهد شد.

بهترین نکته در بخش شنیدن آزمون آیلتس این است که از قبل درک مطلب خواندن را تمرین کنید و قبل از شنیدن رکوردها، سوالات را به دقت بخوانید. تمرین خواندن سرنخ‌های متن قبل از شنیدن رکورد به شما کمک خواهد کرد اطلاعاتی را که به آن‌ها گوش می‌دهید، بشنوید. اغلب سرنخ‌ها در کلمات و جملاتی هستند که شما را به سمت سوالاتی راهنمایی می‌کنند که باید جواب دهید.

نکات نوشتن در آزمون آیلتس

بخش نوشتن آزمون 60 دقیقه است و موضوعات بسته به شکل آزمون متغیر هستند. اگر در آزمون آکادمیک شرکت کنید، موضوعات مربوط به مطالعات کارشناسی و کارشناسی ارشد یا برنامه‌های حرفه‌ای می‌شوند. تمرین 1 شامل خلاصه‌ی یک نمودار، جدول، دیاگرام یا چارت می‌شود. شاید لازم باشد داده‌ها، گرایش‌ها یا تصاویر را توضیح دهید. تمرین 2 مستلزم نوشتن یک مقاله در پاسخ به یک مسئله، استدلال، یا نقطه نظر خواهد بود. این پاسخ کتبی باید سبکی رسمی داشته باشد و نکات گرامری به درستی در آن رعایت شود.

نکات آزمون نوشتن آیلتس آکادمیک: همیشه در پایان بخشی که نکات اصلی را خلاصه می‌کند و افکار شما را می‌بندد، نتیجه گیری کنید. از کلماتی استفاده کنید که رسا و روان هستند.

آزمون آموزش عمومی نیز بر دو تمرین متمرکز است. تمرین 1 برای توضیح موقعیت یا نامه‌ی درخواست است که می‌تواند به صورت رسمی یا شخصی نوشته شود. تمرین 2 شامل نوشتن یک مقاله‌ی دیدگاهی در پاسخ به یک مسئله، استدلال یا نقطه نظر است. این بخش می‌تواند فرمت شخصی داشته باشد.

نکات آزمون نوشتن آیلتس عمومی: همیشه دیدگاه شما را به روشن‌ترین شکل ممکن نشان می‌دهد. کلمات یا جملاتی که در شمارش نهایی کلماتتان به حساب نمی‌آیند، کپی نکنید. استفاده از کلمات توصیفی برای افکارتان منجر به مقاله‌ای خواندنی و سفارشی می‌شود.

نکات آزمون مکالمه آیلتس

بخش مکالمه آزمون 11 تا 14 دقیقه است و شامل سه قسمت می‌شود. در قسمت اول، ممتحن از شما سوالات عمومی درباره‌ی کار، خانواده، خانه، تحصیلات و علایق شخصی می‌پرسد. سوالات حدود پنج دقیقه طول خواهند کشید. برای قسمت 2 کارتی به شما داده می‌شود که سوالی در مورد موضوعی عمومی روی آن نوشته شده است. یک دقیقه وقت دارید آماده شوید تا دو دقیقه درباره‌ی آن موضوع حرف بزنید. از شما چند سوال دیگر درباره‌ی آن موضوع پرسیده خواهد شد. قسمت 3 شامل سوالات دیگر درباره‌ی موضوع قسمت 2 می‌شود. اجازه پیدا خواهید کرد حدود پنج دقیقه راجع به موضوعات و ایده‌ها صحبت کنید.

بهترین راهنمایی برای آزمون مکالمه‌ی آیلتس این است که تا جایی که می‌توانید با صدای بلند انگلیسی حرف بزنید و خودتان را بشنوید! از هر فرصتی برای مکالمه با دوستان، همکاران و معلمان خود استفاده کنید. هر چه نسبت به توانایی‌های مکالمه‌ی خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، درک شفاهی برایتان ساده‌تر می‌شود.

در آزمون مکالمه جواب درست یا غلط وجود ندارد، پس وقت بگذارید و افکار خود را بیان کنید و از زبان انگلیسی درست استفاده کنید!

نکات خواندن آزمون آیلتس

بخش خواندن آزمون آیلتس 60 دقیقه طول می‌کشد و شامل 40 سوال می‌شود که مهارت‌های چندگانه‌ی خواندن را می‌آزمایند. باید بتوانید اطلاعاتی دقیق پیدا کنید، روزنامه‌وار بخوانید، نظرات و استدلال‌ها را بفهمید و ایده‌ها را خلاصه کنید.

آزمون آکادمیک شامل سه متن بلند می‌شود که می‌توانند از متون حقیقی باشند تا متون تحلیلی. متون از مجله‌ها، روزنامه‌ها، ژورنال‌ها یا کتاب‌ها گرفته می‌شوند. این متون در سطح مهارتی افرادی انتخاب می‌شوند که وارد دانشگاه می‌شوند یا به دنبال حرفه می‌گرند.

آزمون خواندن عمومی شامل مقالاتی از کتاب‌ها، روزنامه‌ها، مجلات، تبلیغات یا دستورالعمل‌ها می‌شود. این مطالب برای مسائل و درک روزمره هستند.

مهم‌ترین نکته‌ی خواندن آزمون آیلتس تمرین است! سرعت در موفقیت در آزمون نقشی ندارد، بلکه خواندن مهارتی است که باعث می‌شود کلمات و ایده‌های مهم را انتخاب کنید. تمام اطلاعاتی که لازم دارید تا به سوالات پاسخ دهید، در متن وجود دارند، پس وقت بگذارید و جواب را پیدا کنید!

موفقیت در آیلتس

برای قبولی در آزمون آیلتس، باید حداقل نمره‌ی کل 6.5 را کسب کنید و حداقل نمره لازم در هر یک از مهارت‌ها برای آزمون آکادمیک 6 است. حداقل نمره‌ی قبولی بستگی به شرایط موسسه‌ی مربوطه دارد.

اگر می‌خواهید در آزمون آیلتس موفق شوید، این نکات و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا به مهارت‌های زبان انگلیسی تسلط پیدا کنید و در مسیر موفقیت گام بردارید. آمادگی قبلی برای هر بخش از آزمون کاملاً شما را آماده خواهد کرد و به شما اعتماد به‌نفس کافی برای موفقیت در آزمون و گرفتن بالاترین نمره، خواهد داد!


بیشتر بخوانید:

بهترین رشته‌ ها برای مهاجرت به استرالیا

تحصیل در کانادا بدون مدرک آیلتس؛ عدم نیاز به IELTS برای دریافت ویزای دانشجویی 2019 کانادا

تحصیل در استرالیا بدون آیلتس یا تافل

رشته کارشناسی کسب و کار

آیا من شرایط تحصیل در کانادا را دارم؟

ورود سریع یا اکسپرس انتری (Express Entry): داوطلبان

مهاجرت به استرالیا با مدرک پزشکی

مهاجرت تحصیلی استرالیا

اکسپرس اینتری یا ورود سریع: دعوتنامه برای ارائه درخواست اقامت دائم کانادا


 

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست