نگاهی به بازار کار کانادا؛ بخت با کدام مقطع تحصیلی یار است؟

کشور کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده است. این کشور وسیع به دلیل برخورداری از امکانات رفاهی بالا و به سبب اقتصاد پویای خود که حاصل نرخ تعامل بسیار بالا با کشور آمریکا است آن را به کشوری مهاجر پذیر تبدیل کرده است. تجربه پذیرش تحصیلی کانادا برای بسیاری از افرادی که به این کشور مهاجرت کرده‌اند تجربه لذت بخشی محسوب می‌شود. به طوری که تعداد قابل توجهی از آنان تمایل دارند پس از اتمام تحصیل خود نیز در این کشور بمانند و وارد بازار کار آن شوند.

اگر شما جزء مهاجران تحصیلی به این کشور هستید، به احتمال بسیار زیاد با قوانین و ملزومات اشتغال به کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی آشنایی دارید. اگر در آستانه مهاجرت تحصیلی به این کشور هستید و یا در مرحله تصمیم گیری برای انتخاب مقصد مهاجرت خود هستید، خواندن این متن برایتان مفید خواهد بود. چرا که برخورداری از بازار کار مناسب از فاکتورهای مهم انتخاب یک مقصد تحصیلی محسوب می‌شود.

امکان اشتغال برای دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی در کانادا

اگر ایام نابسامان شیوع ویروس کرونا را نادیده بگیریم، می‌توان گفت کشور کانادا از نرخ بیکاری کمی برخوردار است. خبر خوش این که دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیل خود در کانادا امکان اشتغال در این کشور را دارند. هر چند نیل به این مقصود مشروط به طی مراحلی است و ملزوماتی دارد. یک دانشجوی بین المللی پس از اتمام تحصیل خود می‌تواند به سه روش زیر جهت اشتغال به کار اقدام کند:

Post-graduation work permit (PGWP)

PGWP در واقع مجوزی برای اشتغال دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی است. دولت کانادا از این طریق به دانشجویان بین المللی خود اجازه می‌دهد در صورت تمایل پس از فراغت از تحصیل در خاک این کشور بمانند و تجربه ارزشمندی در بازار کار این کشور کسب کنند. لازم به ذکر است که این مجوز به صورت موقت و بر اساس مدت زمان تحصیل افراد در کشور کانادا به آن‌ها اعطا می‌شود.

بیشینه زمانی که یک فرد با داشتن PGWP می‌تواند در کانادا به کار مشغول باشد ۳ سال است و پس از آن در صورت تمایل به ادامه اشتغال و اقامت در کانادا باید در طرح Express Entry ثبت نام کنند. تجربه دانشجویان بین المللی از طریق PGWP می‌توان نقش مهمی در اخذ اقامت دائم آن‌ها در کانادا از طریق Express Entry ایفا کند.

Express Entry

Express Entry گامی جهت جذب نیروی متخصص توسط دولت کانادا است. در واقع این طرح اولین گام جهت اخذ اقامت دائم کانادا برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود. هر دانشجوی بین المللی از طریق تجربه مفیدی که پس از اتمام تحصیل خود و از طریق PGWP کسب کرده است شایستگی اشتغال به کار در بازار این کشور و اقدام جهت اخذ اقامت دائم از این طریق را به دست می‌آورد. بدین منظور افراد می‌بایست پروفایل آنلاینی که به این منظور طراحی شده است را تکمیل کنند تا سطح دانش علمی˓ مهارت‌ها˓ دانش زبانی و تجربه کاری آنان مورد بررسی قرار گیرد.

Provincial Nominee Program

این طرح نشان از اختیارات استان‌ها و نواحی مختلف کانادا در اعطای اقامت دائم به افراد دارد. بر این اساس نواحی و استان‌های این کشور بر اساس معیارهایی به افراد اجازه اقامت دائم در کانادا می‌دهند. یک دانشجوی بین المللی در کانادا به عنوان فردی که در این کشور تحصیل کرده است، شایستگی بالقوه‌ای برای اشتغال به کار در منطقه‌ای که تمایل دارد در آن مشغول به کار شود دارد.

آشنایی با بازار کار کانادا

تا به این جا سه شیوه‌ای که از طریق آن‌ها می‌توانید وارد بازار کار کانادا شوید نام برده شد. قطعاً شیوه‌های نام برده قوانین و ملزومات خاص خود را دارند که هدف نگارش این متن نبوده‌اند و در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید جست و جو کنید. در ادامه از کیفیت بازار کار کانادا برای مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین چند رشته پرطرفدار در هر مقطع خواهید خواند.

بازار کار کانادا

مقطع تحصیلی بالاتر = نرخ استخدام بیشتر

چنان چه به اشتغال در کانادا راغب هستید، هر چه میزان تحصیلات شما بیشتر باشد فرصت‌های شغلی بیشتری پیش روی شما قرار دارد. طبیعتاً اشتغال با مدرک تحصیلی بالاتر با دریافت حقوق بیشتری نیز همراه است. به طور کلی بررسی‌ها حاکی از آن است که نرخ استخدام افراد فارغ التحصیل از دانشگاه به نسبت فارغ التحصیلان مدارس در کانادا بیشتر است.

همچنین در فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقایسه با کسانی که مدرک دانشگاهی ندارند، از شانس بیشتری در استخدام و اشتغال به کار برخوردارند. مهاجران تحصیلی از کشورهای مختلف که در کانادا تحصیل کرده‌اند نیز از این قاعده مستثناء نیستند.

بازار کار کانادا برای فارغ التحصیلان مقطع دکتری

همان طور که اشاره شد کشور کانادا برنامه‌هایی جهت اشتغال مهاجران تحصیلی پس از اتمام دوران تحصیل آن‌ها در نظر گرفته است. طراحی چنین برنامه‌هایی حاکی از آن است که این کشور تمایل به جذب مهاجران تحصیلی دارد. در این میان جذب فارغ التحصیلان دوران دکتری از اهمیت خاصی برخوردار است و در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی در مقطع دکتری به کانادا دارید و به انجام کارهای تحقیقاتی علاقه دارید، یافتن شغل مرتبط دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین مقطع دکتری در کانادا پژوهش محور است˓ چرا که تحقیق و پژوهش در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر اهمیت تحقیق در این کشور˓ کانادا به عنوان کشوری پژوهش محور در دنیا نیز شناخته می‌شود. و شما پس از اتمام تحصیل بعنوان محقق در مراکز تحقیقاتی و یا دانشگاه ها میتوانید مشغول به کار شوید.

بازار کار کانادا برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد

همانند مقطع دکتری فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد نیز از فرصت و شانس بسیاری در استخدام پس از فراغت از تحصیل برخوردارند. به منظور ورود به بازار کار کانادا پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باید به تجانس رشته انتخابی خود در این مقطع با مقطع کارشناسی خود دقت ویژه داشته باشید.

کار در کانادا

بازار کار کانادا برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی

اگر چه شانس شما پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و کمی بالاتر است، با این حال با ورود به برخی از رشته‌ها در حوزه سلامت و پزشکی می‌توانید آینده شغلی خود را تضمین کنید. اگر چه تحصیل در رشته‌های پزشکی نیاز به سطح علمی بسیار بالا و همچنین صرف زمان زیاد تا زمان اشتغال به کار است؛ اما رشته‌هایی وجود دارند که می‌توانید با صرف زمان و انرژی کمتری در آنها تحصیل و پس از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوید.

برای مثال در صورت فارغ التحصیلی در رشته پرستاری آینده کاری شما در کانادا تا حد بسیاری تضمین شده است. همچنین تحصیل در رشته‌هایی چون روابط عمومی و رشته‌هایی در حوزه رسانه می‌تواند موقعیت خوبی از نظر اشتغال پس از فارغ التحصیلی برای شما به همراه بیاورند.

سخن آخر

فاکتورهای بسیاری در تحصیل و اشتغال شما پس از فارغ التحصیلی به عنوان یک مهاجر تحصیلی در کانادا نقش دارند. علاوه بر اهمیت رشته و مقطع تحصیلی شما و فاکتورهای دیگر مسئله بسیار مهمی وجود دارد که بسیاری از افراد از آن غافل‌اند. علاقه شما به رشته تحصیلیتان در دانشگاه می‌تواند عامل بسیار مهمی در موفقیت شما ایفا کند؛ چرا که عشق به چیزی تمایز ایجاد می‌کند. تصور کنید شما در کنار انتخاب رشته تحصیلی صحیح خود به آن نیز علاقه داشته باشید˓ در این صورت هیچ چیز نمی‌تواند مانع موفقیت شما شود.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که می‌توانید در خلال تحصیل به کار نیز مشغول شوید. این اشتغال پاره وقت شما می‌تواند تجربه ارزشمندی برای شما باشد و در بسیاری از موارد آینده شغلی شما را تضمین می‌کند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا به جز بازدید از سایت دانشگاه‌ها و رشته‌های ارائه شده توسط آنان می‌توانید از وبسایت job bank دیدن کنید. در این وبسایت فهرست بلندی از مشاغل مورد نیاز کشور کانادا و شرایط آن‌ها آورده شده است.

اما راه ساده‌تری نیز وجود دارد. از ما سؤال کنید! ما در گروه اعزام دانشجو به کانادا آریا پس از سال‌ها تجربه مفید در زمینه مهاجرت تحصیلی به ویژه مهاجرت تحصیلی به کانادا با در نظر گرفتن شرایط شما بهترین گزینه‌ها را جهت موفقیت تحصیلی شما و در صورت تمایل شما به اشتغال در کانادا بهترین گزینه را برای اشتغال شما پس از فارغ التحصیلیتان در اختیار شما قرار خواهد داد.

2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست