نیاز به تغییر در منافع میزبانی از دانشجویان بین المللی در استرالیا

نیاز به تغییر در منافع میزبانی از دانشجویان بین المللی در استرالیا

 

در رویدادی که توسط انجمن بین فرهنگی استرالیا (Australian Intercultural Society) برگزار شده است (لینک https://www.youtube.com/watch?v=y5dwKuMrkXU )، اعلام شد که مزایای میزبانی از دانشجویان بین المللی در استرالیا باید فراتر از مزایای اقتصادی باشد و توزیع فرهنگی و نیروی کار نیز باید بیشتر به رسمیت شناخته شوند.

هلن فوربس موت (Helen Forbes-Mewett)، سرگروه بخش تحقیقات هویت و تعلق (Identity and Belonging) در مرکز مهاجرت و برابری در دانشگاه موناش (لینک www.monash.edu/arts/migration-and-inclusion )، می گوید: “در این مسئله، عناصر بسیار دیگری وجود دارند که در کنار عناصر اقتصادی قرار می گیرند. نمی توان عناصر اقتصادی را نادیده گرفت و اهمیت بسیاری دارند، اما همه ی عناصر دیگر نیز از اهمیت بسیاری برخوردارند. از جمله این مزایای دیگر می توان به چشم انداز های فرهنگی و ایجاد ارتباطات بین المللی اشاره کرد. در دهه های گذشته و از زمانی که اولین دانشجویان بین المللی تحت طرح کولومبو (Colombo) و به دلایل فرهنگی و دیپلماتیک وارد استرالیا شدند، رویکرد استرالیا به دانشجویان بین المللی به طور چشمگیری تغییر کرده است. پس از آن، این رویکرد بسیار اقتصادی شد. من معتقدم احتمالا نیازی به تغییر و بازگشت به عقب و ایجاد تعادلی در این زمینه احساس می شود. من موافقم که در طول زمان، به نظر می رسد مهم ترین یا تنها نقش این بخش ایجاد درآمد در استرالیا است، اما من موافق این نیستم که این مهم ترین نقش باشد نقش بسیار مهم دیگری وجود دارد و آن آموزش دادن و تربیت نیروی کار آینده ی استرالیا و سایر نقاط جهان است. در استرالیا مردم از کشورهای بسیار زیادی وجود دارند و از همین لحاظ استرالیا بخش بسیار مهمی را در نقش رهبری در منطقه ی آسیا و اقیانوسیه ایفا می کند”.

بل لیم (Belle Lim) رئیس ملی شورای دانشجویان بین المللی استرالیا (Council of International Students Australia. لینک cisa.edu.au ( می گوید: “در واقع عدم تعادلی در فهم و درک بخشی که فراتر از اقتصاد است وجود دارد که باید در مورد آن تجدید نظر کرد”.

او معتقد است عموما در مورد “توزیع فرهنگی معنادار” صحبت نمی شود و به اندازه ی کافی به آن پرداخته نمی شود، و این در حالی است که اغلب این درک نادرست از منافع اقتصادی وجود دارد که تنها به دانشگاه ها یا بخش آموزش کشور نفع می رسانند.

همچنین اضافه می کند که “جدا از تحصیلات بین المللی، من واقعا نمی توانم روش یا کانال دیگری را پیدا کنم که بتواند چنین تعداد بالایی از افراد و متخصصان را به استرالیا تزریق نماید که به واقع این چنین رشد بهره وری را بالا ببرد. استخدام نیروی کار بخش تحصیلات بین الملل پنج برابر بیشتر از بخش معادن ذغال سنگ است، اما هیچ فردی از بدنه ی سیاسی یا اجتماعی را نمی بینید که از این بخش حمایت و دفاع قابل توجهی نمایند”.

وسا چاو (Wesa Chau) مدیر عامل هوش فرهنگی (Cultural Intelligence) و بنیان گذار موسسه “تاب آوری در مقابل تبعیض نژادی (Resilience Against Rasicm) ضمن تایید این سخنان می گوید: ” ما باید به دانشجویان به به عنوان چیزی بیشتر از توزیع اقتصادی صرف بنگریم. مردم حتی با آنان به عنوان مشتری برخورد نمی کنند. اگر به دانشجویان بین المللی به چشم مشتری نگاه شود، از آن ها حمایت بیشتری خواهد شد، در حالی که در حال حاضر حتی این کار نیز به خوبی انجام نمی شود.

 

اینکه استرالیا در دوران پس از پاندمی کرونا چگونه و با چه سرعتی می تواند به وضعیت قبل باز گردد محل سوال است.

لیم می گوید: “به شهرت استرالیا آسیبی نسبتا جدی وارد شده است. من می دانم که بسیاری از دانشجویان در زمان همه گیری ویروس کووید 19 قصد داشتند تحصیلات دانشگاهی خود را در استرالیا شروع نمایند، اما استرالیا دیگر در بین گزینه های آن ها نیست. این دانشجویان به کشورهای دیگری مانند کانادا و بریتانیا مهاجرت تحصیلی کرده اند و آن کشور ها آغوش بازتری برای دانشجویان بین المللی داشته اند. و همچنین بازگشت دانشجویان بین المللی که از قبل در استرالیا مشغول به تحصیل بوده اند نیز زمان زیادی خواهد برد”.

اما فوربز معتقد است که “دانشجویان باید تصویر بزرگتر را ببینند، استرالیا کشور خوبی برای اقامت است، کشوری امن و جا افتاده. و من فکر می کنم مزایای استرالیا نسبت به سایر کشور ها وزن بیشتری دارد. ممکن است در حال حاضر برخی از دانشجویان مقاصد دیگری را برای تحصیل در خارج از کشور خودشان انتخاب نمایند، اما به محض اینکه بازگشت دانشجویان بین المللی مقدور شود، گمان می کنم که آن ها به استرالیا بازخواهند گشت”.

 

 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست