هزینه تحصیل در کانادا در سال 2020

اگر به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کنید، قبل از هر چیز تمکن مالی خود را در نظر بگیرید. شما برای مهاجرت تحصیلی به هر کشوری، باید پشتوانه‌ی مالی خوبی داشته باشید. تنها در یک صورت می‌توانید این تمکن مالی را دور بزنید. آن هم وقتی است که بتوانید بورسیه‌های 30 الی 40 هزار دلاری یک دانشگاه را دریافت نمایید.

با این وجود، کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین‌المللی است. اما هر دانشجویی باید بداند که هزینه‌ی تحصیل در کانادا دقیقا چقدر است. به خاطر وجود امکانات رفاهی، خدمات آموزشی و شهروندی و … در کانادا، هر سال تعداد زیادی از افراد به این کشور مهاجرت می‌کنند.  از آنجا که کانادا جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی زیادی دارد، پس هزینه‌های زندگی در آن بالا خواهد بود.

شما حتی برای یک سفر توریستی به کشور کانادا باید پول خیلی زیادی داشته باشید تا بتوانید از آن سفر لذت ببرید. در اصل، بدون داشتن تمکن مالی مناسب حتی به شما ویزای توریستی نیز تعلق نمی‌گیرد.

اما این هزینه‌ها با کدام کشور مقایسه می‌شود؟ طبیعتا کشور کانادا نسبت به کشوری چون ایران و ترکیه گران‌قیمت‌تر است. اما نسبت به کشورهای آنگلوفون  (ایالات متحده ، انگلیس و استرالیا) ارزان‌تر است.

البته نگران نباشید، جهت تحصیل در کانادا می‌توانید از تمام هزینه‌های موجود سردربیاورید. فقط کافی است که این مقاله را بخوانید تا به صورت مختصر و مفید نسبت به هزینه‌ها آگاه شوید.

برای تحصیل در کانادا چه مقدار باید شهریه‌ پرداخت کنیم؟

متاسفانه برخلاف دانشگاه‌های آلمان، نروژ و فرانسه، دانشگاه‌های کانادایی بسیار گران قیمت هستند. اگر شما می‌توانید در کشوری چون آلمان به تحصیل رایگان بپردازید. این امر در کانادا غیر ممکن است. مگر اینکه بورسیه‌ی دانشگاهی را دریافت نمایید. خوشبختانه اخذ بورسیه‌ی کانادا چندان دور از دسترس نیست.

این مسئولین دانشگاه‌های کانادایی هستند که شهریه‌ را تعیین می‌کنند و این شهریه به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال، مقدار شهریه به  مقطع تحصیلی، رشته‌ی تحصیلی و محل قرارگیری دانشگاه بستگی دارد.  براساس آخرین گزارش از آمار هزینه‌‌ی تحصیل در کانادا، شهریه‌ی دانشجویان داخلی،‌ 5.3 درصد کاهش یافته است. اما شهریه‌ی دانشجویان بین‌المللی یک افزایش 7.6 درصدی داشته است.

شهریه مقطع لیسانس در کانادا

براساس آخرین گزارشات به دست آمده، دانشجویان بین‌المللی که در مقطع کارشناسی تحصیل می‌کنند، به طور متوسط باید سالانه 29714 دلار ( 22.500 پوند) شهریه پرداخت کنند.

البته شهریه‌ی رشته‌های علوم انسانی ارزان‌تر است و دانشجو می‌تواند سالانه 5.542 دلار نیز بپردازد. اما رشته‌های چون مهندسی و پزشکی از جمله گران‌ترین رشته‌های تحصیلی در کانادا محسوب می‌شوند. برای مثال، شما برای تحصیل رشته‌های پزشکی به طور متوسط باید سالانه 21.717 دلار بپردازید. درصورت تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی نیز باید سالانه 14162 دلار پرداخت نمایید. این  هزینه نسبت به رشته‌های علوم  انسانی تقریبا دو برابر است.

شهریه مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

اگر در مهاجرت تحصیلی به کانادا، قصد درس خواندن در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارید، شهریه‌ی کمتری پرداخت خواهید کرد. یعنی بر خلاف تصورتان، شهریه نسبت به دوره‌ی لیسانس کاهش پیدا می‌کند.

البته این شهریه مجددا به شهر  دانشگاه مورد نظر و رشته‌ی تحصیلی شما بستگی دارد. بر اساس آخرین گزارشات به دست آمده، شهریه‌ی تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین‌المللی، سالانه حدود 17.744 دلار است. این شهریه نسبت به شهریه‌ی سال گذشته، چهار درصد افزایش یافته است.

شاید 17 هزار دلار برای شما زیاد باشد. اما اجازه بدهید کم بودن شهریه در مقاطع تحصیلات تکمیلی را با مثالی توضیح دهیم. به طور کلی، شما برای تحصیل در رشته‌ی MBA در کشورهای مطرح جهانی مثل استرالیا، انگلیس و آمریکا، باید سالانه حدود 56328 دلار پرداخت کنید.

این در حالی است که در کانادا، می‌توانید در  همین رشته با شهریه‌ی 27397 دلار درس بخوانید.  به همین دلیل، از این نکته که تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است، نیز  اطمینان حاصل خواهید کرد.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه‌های زندگی در کانادا: به گرانی‌اش میارزد!

طبق گزارشات دانشگاه مونترال کانادا،  یک دانشجوی بین‌المللی سالانه حداقل باید 14700 دلار داشته باشد تا بتواند از پس خرج و مخارج زندگی در کانادا بربیاید. این مبلغ می‌تواند هزینه‌ی مسکن، غذا، کتاب، دوره‌های آموزشی مختلف، قبض تلفن و سایر مخارج شما را پوشش دهد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا که در ونکوور قرار دارد نیز اعلام کرده که یک دانشجو سالانه حداقل 15500 دلار  نیاز دارد. البته این هزینه از شهریه‌های دانشگاهی جدا است. مطابق آخرین گزارشات و نظرسنجی‌ها، تورنتو به عنوان گران‌ترین شهر کانادایی شناخته شده است.

اگرچه سفارت و اداره‌ی مهاجرت کانادا اعلام کرده که شما سالانه با پرداخت 10.000 دلار نیز می‌توانید در کانادا زندگی کنید. اما این به موقعیت مکانی و عادات زندگی شما بستگی دارد. به طور کلی، زندگی در شهر‌های گران‌تر کانادایی، پرهزینه‌تر خواهد بود و تحصیل در کانادا نیز از این قاعده مستثنا نیست.

هزینه‌ی اقامت در کانادا: چگونه در کانادا ماندگار شویم؟

شما از سه طریق می‌توانید در کانادا اقامت داشته باشید. اقامت با خانواده‌های داوطلب، اقامت در خوابگاه دانشگاه و اقامت خصوصی. در هر یک از این شرایط، هزینه‌ی اقامت شما متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر با خانواده‌های داوطلب کانادایی زندگی کنید، دیگر نیازی نیست جهت سکونت هزینه‌ای بپردازید. فقط باید در ازای اقامت در منزل آن‌ها، کاری برایشان انجام دهید.

در صورتی که بخواهید در خوابگاه دانشگاه اقامت داشته باشید، باید سالانه حدود 3.000 الی 7.500 دلار بپردازید. در صورتی که بخواهید منزل خودتان را کرایه کنید، سالانه باید حدودا 8400 دلار بپردازید. معمولا در چنین حالتی، بهتر است اقامت در خوابگاه دانشجویی را انتخاب کنید تا هزینه‌ی کمتری بپردازید.

در صورتی که اقامت در خانه‌های خصوصی را انتخاب کنید، هر ماه باید برای پرداخت قبوض نیز مبلغی بپردازید. اما اگر در خوابگاه دانشگاه اقامت کنید، دیگر نیازی نیست که  بابت قبوض پولی پرداخت کنید. در صورت اقامت در خوابگاه حتی می‌توانید از فروشگاه‌های داخل دانشگاه استفاده کنید و غذای ارزان‌قیمت‌تری بخورید.

در ادامه چند نمونه از هزینه‌های مختلف جهت زندگی در کانادا را مشاهده خواهیم کرد. هزینه‌ها بر اساس سال 2020 هستند.

  • غذا خوردن در رستوران: 16 دلار برای هر نفر
  • بلیط یک طرفه برای وسایل نقلیه عمومی: 3 دلار
  • نان: 2.86 دلار
  • بلیط سینما: 13.50 دلار
  • هزینه سالانه سالن بدنسازی: 48.25 دلار

به خاطر داشته باشید که علاوه بر این هزینه‌ها، شما باید به صورت اجباری خود را در کانادا بیمه کنید. هزینه‌ی بیمه سالانه 600 الی 800 دلار کانادا خواهد بود. البته باید هزینه‌های لازم جهت خرید لباس‌های زمستانی را نیز به این مبلغ اضافه کنید.

تحصیل در کانادا و هزینه‌ی اخذ ویزای تحصیلی

شما برای مهاجرت به کانادا باید ویزای تحصیلی داشته باشید. ویزایی که به کمک آن بتوانید در دانشگاه‌های کانادا درس بخوانید. جهت اخذ این ویزا نیز باید هزینه‌ای بپردازید. این هزینه 150 دلار آمریکا خواهد بود.

بیشتر بخوانید: اخذ ویزای داشجویی کانادا

متاسفانه شما برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، باید از یکی از کشورهای همسایه اقدام نمایید. چون در ایران سفارت کانادایی که بتواند به امور دانشجویان رسیدگی کند، وجود ندارد. اگر هم سفارتی هست، برای رسیدگی به امور توریست‌ها و توابع کانادایی است. پس هزینه‌های سفر به این کشورها جهت انگشت نگاری و ارسال مدارک را نیز به هزینه‌ی اصلی اضافه کنید.

علاوه بر این شما جهت ارسال درخواست اخذ پذیرش، باید هزینه‌ی مخصوصی بپردازید. این هزینه برای اکثر دانشگاه‌های کانادا معمولا 100 دلار تعریف شده است.

هزینه تحصیل در کشور کانادا

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا

کانادا برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل هستند، کمک هزینه‌ها و بورس‌های تحصیلی مختلفی در نظر گرفته است. این بورسیه‌ها برای هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. این بورس‌ها شامل جوایز مختلف پیشرفت تحصیلی، بورس‌های دانشجویان جدیدالورود و بورس‌های استانی می‌شود.

هر دانشگاه ممکن است بورسیه‌های تحصیلی منحصر به فردی را ارائه دهد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی که سریعا به دانشجویان جدیدالورود تعلق می‌گیرد، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. شما برای اخذ این بورسیه‌ها رقیب‌های خیلی زیادی خواهید داشت.

اما جهت آگاهی کامل راجع به بورسیه‌های تحصیلی مربوط به هر دانشگاه، حتما بخش scholarships‌ سایت دانشگاه را مطالعه فرمایید.

معمولا جهت اخذ این بورسیه‌ها باید واجد شرایط باشید و در مجموع دانشجوی بااستعدادی باشید. برای مثال، معدل بالایی داشته باشید؛ مقالات علمی (ISI) زیادی داشته باشید؛ رزومه‌ی علمی شما کامل باشد؛ توصیه نامه داشته باشید؛ نمرات مدرک آزمون زبان بالا باشد و … .

در مجموع، در صورتی که بتوانید بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادایی را اخذ نمایید، دیگر نیازی نیست که نگران هزینه‌های زندگی در کانادا باشید. چون  معمولا در طول مدت تحصیل، سالانه به شما از 30 تا 50 هزار دلار تعلق می‌گیرد که تمام هزینه‌های زندگی را پوشش خواهد داد.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست