همه چیز در مورد آزمون آیلتس (IELTS)  

آزمون آیلتس یا International Language Testing System برای کمک به افراد جهات کار، تحصیل یا مهاجرت به کشوری طراحی شده است که زبان اصلی آن انگلیسی است. کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، بریتانیا و امریکا. توانایی شما در شنیدن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی در طول آزمون IELTS آزموده شده و به آن ها بین 1 تا 9 نمره داده می شود. این آزمون به طور مشترک تحت مالکیت British Council، IDP، IELTS Australia و Cambridge Assessment English است.

 

چرا در آزمون آیلتس شرکت کنیم؟

اگر به دنبال این هستید که در یک کشور انگلیسی زبان کار، زندگی و یا تحصیل نمایید، باید بتوانید سطح بالایی از مهارت های زبان انگلیسی را ارائه نمایید. در سراسر جهان 379 میلیون نفر به زبان انگلیسی صحبت می کنند و از نظر تعداد افرادی که به زبان مشترکی صحبت می کنند، زبان انگلیسی در رتبه ی سوم در جهان قرار دارد. واضح است که اگر قادر باشید به زبان کشوری که می خواهید در آن کار یا تحصیل نمایید، مزایای بسیاری دارد. همچنین آموختن زبان کشور مقصد به شما کمک می کند که سریعتر با آن جامعه هماهنگ شوید. در میان افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا، نیوزیلند، کانادا و بریتانیا را دارند، آزمون IELTS محبوب ترین آزمون است. این آزمون از سوی 11 هزار کارفارما، دانشگاه، مدرسه و مسئولین مهاجرت و از جمله 3400 موسسه در امریکا، معتبر و شناخته شده است.

 

مقیاس نمرات آزمون آیلتس

نمرهسطحتوضیحات
9متخصصدرک کامل
8بسیار خوبشرکت کننده تسلط کاربردی کاملی بر زبان داشته و تنها ایراد های اندکی در کاربرد این زبان دارد. ممکن است در موقعیت های نا آشنا برخی نکات را متوجه نشود اما می تواند از پس مباحث پیچیده و با جزئیات فراوان برآید.
7خوبشرکت کننده تسلطی کاربردی بر زبان دارد و در برخی موقعیت ها ایراد ها و استفاده های ناصحیح اندکی از زبان انگلیسی دارد. معمولا از پس مباحث پیچیده برآمده و جزئیات را متوجه می شود.
6شایستهشرکت کننده تسلط موثری بر زبان داشته و برداشت های اشتباه، استفاده ی ناصحیح و ایرادات اندکی دارد. می تواند مباحث نسبتا پیچیده را درک کند، خصوصا در موقعیت های آشنا.
5متوسطشرکت کننده نسبتا بر زیان مسلط است و در اکثر موقعیت ها، مفهوم کلی را درک می کند اما احتمال دارد اشتباهات زیادی در استفاده از این زبان نمایند. احتمالا قادر به برقراری ارتباطات اصلی خواهند بود.
4محدودصلاحیت شرکت کننده محدود به موقعیت های آشنا است. دائما در درک و بیان دچار مشکل می شوند. قادر به استفاده ی پیچیده از این زبان نیستند.
3بسیار محدودشرکت کننده تنها معانی کلی را در موقعیت های آشنا متوجه می شود. در برقراری ارتباط مکث ها و مشکلات متعدد به وجود می آید.
2غیر قابل قبولشرکت کننده مشکلات فراوانی در درک گفتار و نوشتار انگلیسی دارد.
1مردودشرکت کننده هیچ توانایی ای برای استفاده از زبان انگلیسی ندارد مگر چند واژه ی ساده.
0در آزمون شرکت نکردهشرکت کننده به سوالات پاسخ نداده است.

 

چه نمره ی آیلتسی مورد نیاز است؟

هرچه نمره ی آیلتس شما بالاتر باشد، نشان دهنده ی درک بیشتر شما از زبان انگلیسی و توانایی بالای برقراری ارتباط است. هر دانشگاه، کارفرما، موسسه یا قانون مهاجرتی نمره ی آیلتس مشخصی را نیاز دارد. نمره ی مورد نیاز برای شما به آنچه قصد دارید در کشور مقصد انجام دهید بستگی دارد، یعنی کار یا تحصیل. برای اطلاع از نمره ی آیلتس مورد نیاز برای هر موقعیت به آدرس www.ielts.org/about-ielts/who-accepts-ielts-scores مراجعه نمایید.

 

آیلتس برای تحصیل

بیش از 3.7 میلیون دانشجو و دانش آموز هر ساله برای تحصیل به خارج از کشور خود مهاجرت می کنند. بسیاری از این دانشجویان و دانش آموزان در کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، بریتانیا و امریکا مشغول به تحصیل می شوند. تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان فرصت های زیادی را به شما عرضه می کند و همچنین به شما اجازه می دهد در حیطه ی خاصی تخصص یافته و یا پس لز پایان تحصیلات مشغول به کار شوید. همانطور که گفته شد، بیش از 11 هزار موسسه در سراسر جهان آیلتس را به رسمیت می شناسند. برخی از دانشگاه ها در کشورهای غیر انگلیسی زبان نیز در صورتی که رشته ای را به زبان انگلیسی ارائه نمایند، از متقاضیان نتیجه ی آزمون آیلتس را می خواهند.

 • آیلتس آکادمیک: آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی که می خواهند در یک دانشگاه یا محیط انگلیسی زبان تحصیل نمایند مناسب است. همچنین می توانید آیلتس آکادمیک را برای رجیستریشن رشته ها و تخصص های مختلف نیز ارائه نمایید. متقاضیان می توانند درخواست نمایند که نتیجه ی آزمون آیتس آن ها به صورت رایگان به 5 سازمان ارسال گردد. برای ارسال نتیجه ی آزمون به سازمان های بیشتر باید مبلغی پرداخت شود. ارسال نتایج آزمون تا زمانی انجام می گیرد که این نتایج معتبر باشند.
 • آیلتس جنرال: آزمون آیلتس جنرال برای افرادی مناسب است که تصمیم دارند در مدارس یا کالج هایی که مدرک دانشگاهی ارائه نمی دهند اپلای نمایند (برخی از این موسسات از متقاضیان نتیجه ی آزمون آکادمیک را درخواست می نمایند). همچنین برای مهاجرت به استرالیا، کانادا، نیوزیلند و بریتانیا نیز مناسب می باشد. در این آزمون مهارت های زبان انگلیسی که به طور روزمره استفاده می شود و در محیط کاری و جامعه به آن نیاز خواهید داشت بررسی می شود.

 

آیلتس برای مهاجرت

آیلتس به عنوان مدرکی دال بر صلاحیت شما در زمینه ی زبان انگلیسی برای تحصیل، کار و مهاجرت در استرالیا، کانادا، نیوزیلندو بریتانیا پذیرفته می شود. هر کشوری نیازمندی های نمره ی IELTS مخصوص به خود را دارد که در زیر آن ها را لیست کرده ایم. همچنین بر اساس ملزومات ویزا و جایی که تصمیم دارید در آن کار یا تحصیل نمایید.

 • استرالیا: آزمون آیلتس از جانب دپارتمان Home Affairs استرالیا برای بسیاری از طبقه بندی های ویزا و همچنین برای اخذ اقامت دائم استرالیا مورد قبول است. همچنین از جانب سازمان های حرفه ای و اعتبار بخشی نیز پذیرفته شده است. حداقل نمره ی آیلتس برای مهاجرت به استرالیا 6 است. برای کسب اطلاعات بیشتر به ielts.org/about-ielts/ielts-for-migration/australia مراجعه نمایید.
 • کانادا: اگر برای ویزای کار، کسب اعتبار حرفه ای یا اخذ اقامت دائم در کانادا اپلای می نمایید، احتمال دارد از شما مدرکی دال بر صلاحیت زیان انگلیسی خواسته شود. از آنجا که نمره ی زبان مورد نیاز، یه شرایط شما بستگی دارد، برای مهاجرت به کانادا، پیشنهاد می شود برای اطلاع از حداقل نمره ی مورد نیاز با سازمان مرتبط تماس حاصل نمایید. برای اطلاعات بیشتر به ielts.org/about-ielts/ielts-for-migration/canada مراجعه نمایید.
 • نیوزیلند: اداره ی مهاجرت نیوزیلند به عنوان مدرک صلاحیت زبان انگلیسی، مدرک آیلتس را برای بسیاری از ویزا ها درخواست می نماید. ویزاهایی از جمله Skilled Migrant، سرمایه گذاری و کارآفرینی، اقامت از طریق کار و طبقه بندی والدین. حداقل نمره ی آیلتس مورد نیاز برای مهاجرت به نیوزیلند 6.5 است. برای اطلاعات بیشتر به ielts.org/about-ielts/ielts-for-migration/new-zealand مراجعه نمایید.
 • بریتانیا: مدرک تسلط به زبان انگلیسی برای افرادی که جهت اقامت دائم در بریتانیا اپلای می نمایند مورد نیاز است. حداقل نمره ی مورد نیاز برای مهاجرت به بریتانیا از 4 تا 7 است. برای کسب اطلاعات بیشتر به ielts.org/about-ielts/ielts-for-migration/united-kingdom مراجعه نمایید.

 

توصیه های روز آزمون

در روز آزمون شما باید:

 • زودتر به محل آزمون برسید تا زمان لازم برای مستقر شدن و گذراندن تمام مراحل امنیتی لازم را داشته باشید.
 • مدرک شناسایی خود (پاسپورت معتبر / کارت ملی) را به همراه داشته باشید. باید همان مدرک شناسایی را به همراه داشته باشید که در فرم اپلیکیشن ارائه داده اید. اگر مدرک شناسایی صحیحی همراه نداشته باشید، نمی توانید در آزمون شرکت نمایید.
 • تلاش کنید آرامش خود را حفظ نمایید تا بتوانید بهترین عملکرد خود را ارائه دهید.
 • به دستورالعمل های ناظر آزمون به دقت گوش کنید. اگر نمی شنوید و یا اطمینان ندارید، دست خود را بلند نمایید و ناظر به شما کمک خواهد کرد.
 • در صورتی که مشکلی پیش آمد، دست خود را بلند کنید و به او اطلاع دهید. برای مثال، اگر احساس می کنید ممکن است عملکرد شما به دلیل بیماری یا دلیل دیگری تحت تاثیر قرار می گیرد، باید به ناظر اطلاع دهید.

دقت داشته باشید:

 • نباید تقلب کنید، کار شخص دیگری را کپی کرده و یا در آزمون اختلال ایجاد نمایید.
 • نباید از دیکشنری، پیجر، Spell-Checker، دستگاه ضبط صدا یا تلفن موبایل همراه داشته یا تلاش نمایید همراه خود ببرید.
 • از زمانی که وارد اتاق آزمون شوید، نباید به شخصی پیزی داده یا از او بگیرید.
 • ناظر آزمون نمی تواند در مورد هیچکدام از سوالات آزمون به شما کمک کند.
 • از زمانی که آزمون آغاز می شود، نباید با شرکت کننده ی دیگری صحبت کرده و یا مزاحم آن ها شوید.
 • اجازه ی خوردن یا استعمال دخانیات در اتاق آزمون وجود ندارد.
 • نباید هیچ قسمتی از آزمون را باز نشر نمایید. در صورت انجام این کار، نتیجه ی آزمون شما تعلیق شده و تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.
 • هیچ اقلامی مرتبط به آزمون را خارج ننمایید. اقلامی از جمله برگه های آزمون، پاسخنامه ها یا هر مورد دیگری.
 • بدون اجازه ی ناظر آزمون نمی توانید اتاق آزمون را ترک نمایید.

اگر هر کدام از این قوانین را نقض نمایید، نتیجه ی آزمون شما تعلیق شده و موسسه یا فردی که برای دریافت نتیجه ی آزمون معرفی کرده اید، مطلع خواهد شد.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست