ورود سریع یا اکسپرس انتری (Express Entry): داوطلبان

ورود سریع یا اکسپرس انتری (Express Entry): داوطلبان

ورود سریع که سیستم جدید کانادا برای انتخاب مهاجران است، سعی بر این دارد که فرایند مهاجرت را برای داوطلبان و متقاضیان، ساده‌تر و سریع‌تر کند.

ورود سریع به خودی خود یک برنامه‌ی مهاجرتی نیست، بلکه بیشتر سیستمی است که اداره‌ی مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) با استفاده از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی زیر، برای انتخاب داوطلبان مهاجرت به کانادا به کار می‌گیرد:

·         دسته‌ی کارگران و کارمندان ماهر فدرال

·         دسته‌ی حرفه‌های آزاد ماهر فدرال

·         دسته‌ی دارندگان تجربه‌ی کاری در کانادا

·         بخشی از برنامه‌های انتخاب شدگان استانی

 

فرایند ورود سریع

تعیین اینکه آیا واجد شرایط هستید

داوطلبانی که واجد شرایط مهاجرت به کانادا تحت برنامه‌ی مهاجرت اقتصادی فدرال هستند، می‌توانند وارد بانک اطلاعاتی ورود سریع (Express Entry pool) شوند. در نتیجه، اولین قدمی که باید برداشته شود این است که تعیین شود واجد شرایط یکی از این برنامه‌ها هستید.

با تکمیل فرم ارزیابی رایگان می‌توانید تعیین کنید که برای ورود به بانک اطلاعاتی ورود سریع واجد شرایط هستید یا نه. اگر واجد شرایط باشید، می‌توانید به مرحله‌ی بعدی فرایند بروید.

اگر در حال حاضر واجد شرایط نیستید، می‌توانید تلاش کنید با بهبود فاکتورهای فردی مهم در بخش‌هایی مثل مهارت‌ها، تجربه‌ی کاری، توانایی زبانی و مدارک تحصیلی، واجد شرایط شوید. واجد شرایط شدن برای یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال، اولین گام به سمت مهاجرت به کانادا از طریق ورود سریع است.

فرایند ورود سریع

 

پروفایل آنلاین ورود سریع را پر کنید

داوطلبان اقامت دائم کانادا که برای یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال واجد شرایط هستند، با ایجاد پروفایل آنلاین علاقه و تمایل خود را به مهاجرت به کانادا اعلام می‌کنند. در این پروفایل اطلاعاتی در مورد مهارت‌ها، تجربه‌ی کاری، توانایی و مهارت‌های زبانی، تحصیلات و دیگر اطلاعات شخصی خود وارد می‌کنند.

داوطلبانی که واجد معیارهای یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال که در بالا گفته شد باشند، در بانک اطلاعات داوطلبان قرار می‌گیرند و بر اساس سیستم جامع رتبه بندی (Comprehensive Ranking System) امتیازدهی می‌شوند. اگر داوطلبان از قبل پیشنهاد شغلی معتبری از کارفرمایی در کانادا یا انتخاب استانی نداشته باشند، می‌توانند در بانک مشاغل کانادا ثبت نام کنند. از تاریخ 6 ژوئن 2017، ثبت نام در بانک مشاغل کانادا دیگر اجباری نیست. اما ثبت نام در این بانک باعث می‌شود که کارفرمایان در کانادا از وجود داوطلب باخبر شوند و در واقع باعث می‌شود که داوطلب دیده شود.

 

بهبود پروفایل و رتبه‌تان

داوطلبان در بانک اطلاعاتی ورود سریع بر اساس سیستم جامع رتبه بندی امتیازدهی می‌شوند؛ این سیستم داوطلبان را بر اساس مؤلفه‌های زیر رتبه‌بندی می‌کند:

·         فاکتورهای اصلی فردی

·         همسر یا شریک زندگی عرفی همراه، در صورت وجود؛

·         فاکتورهای انطباق مهارت‌ها

·         فاکتورهای مربوط به پیشنهاد شغلی (qualifying offer of arranged employment)، انتخاب استانی (provincial nomination)، سابقه تحصیل در کانادا، داشتن خواهر و یا برادر در کانادا یا گواهینامه‌ی تسلط به زبان فرانسه.

سیستم جامع رتبه بندی (CRS) در مجموع مشتمل بر 1200 امتیاز می‌شود.

دولت کانادا داوطلبان را از بانک اطلاعاتی ورود سریع بر اساس رتبه‌‌بندی‌شان انتخاب می‌کند. بر این اساس، برای داوطلبان بهتر است که رتبه‌ی خود را در بانک اطلاعاتی ورود سریع بهبود بخشند تا شانس خود را برای گرفتن دعوتنامه‌ی ارائه‌ی درخواست برای اقامت دائم بالا ببرند.

 

دریافت دعوتنامه برای ارائه درخواست و فرستادن (submit) درخواست برای اقامت دائم

دولت کانادا و دولت‌های استانی، همچنین کارفرمایان کانادایی می‌توانند مهاجران جدید را از بانک اطلاعاتی ورود سریع انتخاب کنند.

داوطلبانی که رتبه‌ی بالاتری داشته باشند (یعنی داوطلبانی که بهترین شانس را برای موفقیت اقتصادی در کانادا داشته باشند) و آن دسته از داوطلبانی که پیشنهاد شغلی معتبر یا انتخاب استانی داشته باشند، دعوت می‌شوند که برای اقامت دائم کانادا درخواست دهند. از این نقطه به بعد، داوطلبان 90 روز فرصت دارند درخواست الکترونیک خود را برای اقامت دائم ارائه (submit) کنند. IRCC سعی می‌کند ظرف شش ماه از تاریخ ارائه‌ی درخواست، کارهای اداری درخواست‌ها را انجام دهد.

داوطلبان باید اطمینان حاصل کنند که تمام فرم‌های لازم را کامل کرده‌اند و تمام مدارک را ظرف این مدت تسلیم کنند. پس از تکمیل این فرایند، داوطلبان موفق و وابستگان آن‌ها (همسر و فرزندان) به عنوان مقیم دائم وارد خاک کانادا می‌شوند.

داوطلبان بانک اطلاعاتی ورود سریع که ظرف دوازده ماه دعوتنامه‌ای برای ارائه درخواست اقامت دائم کانادا به دستشان نرسد، باید دوباره پروفایل بسازند و دوباره وارد بانک اطلاعاتی شوند؛ البته اگر هنوز واجد معیارهای یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی باشند.

 

چگونه برای ورود سریع آماده شویم

·         آمادگی برای آزمون‌های زبان

o        آزمون زبان انگلیسی، از جمله آزمون آیلتس (International English Language Testing System (IELTS))- آزمون عمومی (جنرال) و CELPIP: برنامه‌ی شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادا- آزمون عمومی (جنرال)

§         دوره‌ی آنلاین آماده‌سازی برای آیلتس را امتحان کنید- خودتان را آماده کنید و نتایج لازم برای مهاجرت به کانادا را به دست بیاورید.

o        آزمون زبان فرانسه، از جمله آزمون ارزیابی زبان فرانسه (Test d’évaluation du français (TEF Canada)) و آزمون آشنایی با زبان فرانسه (Test de connaissance du français (TCF Canada))

·         مدارک خود را بدهید تا بر اساس استانداردهای کانادا ارزشیابی شود.

·         در مورد سیستم جامع رتبه بندی (CRS) بیشتر یاد بگیرید و از ابزارهای رایگان محاسبه CRS استفاده کنید.

·         اگر مشکلات پزشکی و کیفری دارید که ممکن است برایتان مشکل ساز شوند و مانع پذیرش شما شوند، آن‌ها را برطرف کنید.

·         به دنبال برنامه‌های انتخاب استانی موجود باشید که جریانی در راستای ورود سریع دارند.

 


در مورد مهاجرت به کانادا بیشتر بخوانید:

 

اکسپرس اینتری یا ورود سریع: دعوتنامه برای ارائه درخواست اقامت دائم کانادا
انواع ویزای کانادا
سیستم جامع رتبه بندی کانادا
چگونه امتیاز CRS (سیستم جامع رتبه‌بندی) خود را بالا ببریم؟
ویزا و شهروندی کشور استرالیا برای ایرانیان


 

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست