وضعیت تحصیل در دانشگاه تورنتو در ایام کرونا: از خدمت‌دهی حضوری به برخی از دانشجویان تا انجام پروژه به جای امتحان

دانشگاه تورنتو (University of Toronto) را می‌توان برترین دانشگاه برای تحصیل در‌ کانادا دانست. البته این دانشگاه به دلیل دارا بودن کیفیت بالا در زمینه آموزش و تحقیقات نیز جز ۲۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. با این حال دانشگاه تورنتو نیز مانند سایر دانشگاه‌های جهان، در دوران شیوع ویروس کرونا که چند ماهی است دنیا را درگیر خود کرده است، روند برگزاری کلاس‌ها و امتحانات را تغییر داده است.

سایت دانشگاه تورنتو کانادا با انتشار تصویری از کادر درمانی که در حال تلاش برای مقابله با ویروس کرونا هستند، از آنان با لفظ «قهرمانان دوران ما» تقدیر کرد و افزود اعضای این دانشگاه در کنار سایرین برای مقابله با این ویروس تلاش خواهند کرد.

وضعیت تحصیل در دانشگاه تورنتو در ایام کرونا

در پی شرایط پیش آمده مریک گرتلر رئیس دانشگاه تورنتو کانادا با شرح برنامه‌ای جامع برای بخش‌های مختلف این دانشگاه شیوه ادامه فعالیت آنان را تشریح کرد. پس اگر شما یکی از دانشجویان این دانشگاه هستید؛ یا تصمیم دارید ترم تحصیلی آینده برای تحصیل در‌ کانادا به دانشگاه تورنتو بروید، با ادامه این مقاله همراه ما باشد.

نحوه برگزاری کلاس‌های دانشگاه تورنتو کانادا در ایام کرونا

با ادامه‌دار بودن شیوع ویروس کرونا و اهمیت رعایت نکات بهداشتی به ویژه حفظ فاصله اجتماعی˓ تمام کلاس های حضوری دانشگاه تورنتو در همه مقاطع کنسل و به صورت آنلاین و شیوه های غیر حضوری دیگر برگزار می‌شود. همچنین تمامی رویدادهای دانشگاه نیز تا اطلاع ثانوی به تعلیق در آمدند. این دانشگاه همچنین تدابیر ویژه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی خود اندیشید. چرا که با بسته شدن مرزهای بسیاری از کشورها و شرایط سخت گیرانه قرنطینه، این دانشجویان امکان بازگشت به خانه های خود را ندارند.

گرتلر اعلام کرد دشواری‌های ایجاد شده در روند آموزش حضوری ممکن است تا سپتامبر 2020 به حالت عادی بازنگردد. او افزود اگر چه به ارزش کلاس‌ها و آموزش حضوری واقفیم، اما محدودیت‌های تحمیل شده به خاطر ویروس کرونا نیز ممکن است تا پاییز ادامه یابد. بنابراین برنامه‌هایی مانند سمینارها˓ آزمایشگاه‌ها و آموزش تجربی از طریق کلاس‌های غیر حضوری و سخنرانی‌های آنلاین برگزار می‌شوند.

گرتلر از فراهم آوردن شرایطی برای آموزش با کیفیت از راه دور برای دانشجویان و علاقه مدان به تحصیل در کانادا خبر داد. او گفت تلاش می کنیم تا این شیوه از آموزش در سطح بالایی انجام شود. این درست همان چیزی است که از دانشگاه تورنتو انتظار می‌رود.

رئیس دانشگاه تورنتو کانادا نیز به این نکته نیز اشاره کرد که در صورت فراهم شدن شرایط انجام برخی از فعالیت‌ها به صورت حضوری در دانشگاه، اطلاع‌رسانی لازم در تابستان اعلام خواهد شد. او گفت در شرایط کنونی باقی مسائل چندان مشخص نیستند. اما ما در دانشگاه تورنتو مانند قبل متعهد هستیم تا مشوق˓ دقیق و کمک کننده باشیم.

تحصیل در کانادا

جزئیات مربوط به تحصیل در کانادا در دوران کرونا

گرتلر، رئیس دانشگاه تورنتو کانادا اعلام کرد با مشورت و هم فکری با بخش های متخلف دانشگاه، سندی با نام استراتژی استمرار آکادمیک تدوین شد که شامل مفاد زیر است:

  • دانشگاه تورنتو در پاییز ۲۰۲۰ در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دروس و برنامه‌های آموزشی ارائه خواهد داد.
  • دپارتمان‌ها و بخش‌های مختلف این دانشگاه در حال برنامه‌ریزی مجموعه متنوعی از واحدهای درسی منطبق با برنامه‌ها و نیازهای هر مقطع هستند. این مجموعه شامل آموزش‌های از راه دور و حضوری برای آزمایشگاه‌ها˓ سمینارها و کارگاه ها و همچنین کارآموزی ها و همکاری‌هاست.
  • با در نظر گرفتن این امکان که آمار مبتلایان جدید به فواصل اجتماعی جدید منتهی شوند (لزوم حفظ فاصله اجتماعی بیشتر) طراحی آموزشی منعطف ضروری است. چرا که به نظر می‌رسد شرایط پیش آمده در طول ترم تشدید شود.

وضعیت دانشجویان بین‌المللی دانشگاه تورنتو برای تحصیل در کانادا در ایام کرونا

اگر چه کلاس‌های حضوری دانشگاه تورنتو لغو شدند، اما خدمت‌رسانی به دانشجویانی که امکان ترک دانشگاه و بازگشت به خانه‌های خود ندارند، ادامه‌دار است.

گرتلر با بیان این که از ماه مارس سخت در تلاش هستیم تا از جامعه دانشگاهیمان محافظت کنیم. و اطمینان حاصل کنیم که همه دانشجویان ما ترم را به خوبی به پایان برسانند، اعلام کرد:

مکانی را برای اقامت دانشجویانی که امکان بازگشت به خانه را ندارند مهیا شده است. همچنین سرمایه خزانه اضطراری جهت کمک به دانشجویانی که به علت این بیماری فراگیر نیاز به کمک دارند، ارائه می شود.

گرتلر در رابطه با وضعیت اقامتگاه های دانشگاه تورنتو برای دانشجویانی که امکان بازگشت به خانه ندارند گفت: تمام اقامتگاه ها باز هستند و بر اساس اصولی که معین کرده ایم توسط مسئولین مربوطه و با رعایت پروتکل های بهداشت عمومی اداره می شوند.

برخی از اقدامات لحاظ شده برای حفظ سلامت دانشجویان دانشگاه تورنتو شامل موارد زیر است:

  • تعداد اندک دانشجویان مستقر در یک اقامتگاه
  • اعمال محدودیت برای گردهمایی ها
  • رعایت فواصل اجتماعی مناسب
  • تغییراتی در نحوه سرو و توزیع غذا

در نتیجه تمامی تصمیم های اتخاذ شده و برنامه ریزی های آموزشی به گونه ای طراحی شده اند که دانشجویان داخلی که به خانه های خویش بازگشته اند. دانشجویان بین المللی که امکان بازگشت به خانه نداشته اند نیز بدون خلل خاصی به تحصیل در کانادا ادامه می دهند.

تحصیل در کانادا

نحوه برگزاری آزمون‌های پایان ترم در دانشگاه تورنتو کانادا در ایام کرونا

دانشگاه تورنتو با ارائه یک بسته منعطف در رابطه با نحوه برگزاری آزمون های پایان ترم نگرانی و استرس دانشجویانش را کمتر کرد.

دانشگاه تورنتو با در نظر گرفتن این مسئله که برخی از دانشجویانی که به دلایلی مختلفی چون ضعف در بینایی در استفاده طولانی مدت از رایانه دچار مشکل می شوند؛ یا استفاده از رایانه موجب ایجاد و یا افزایش استرس در آنان می شود، این امکان را فراهم کرد که این دسته از دانشجویان با ارائه یک پروژه و یا انجام یک تکلیف به جای شرکت در آزمون واحدهای درسی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

امکان دیگری که در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار داده شد، تعیین زمان برگزاری آزمون توسط دانشجویان بود. اگر چه تعداد اندکی خواستار استفاده از این امکان بودند، اما افراد متقاضی از وجود چنین فرصتی بسیار راضی هستند.

به علاوه مدیر بخش خدمات دسترسی دانشگاه تورنتو از انعطاف بسیار بالای دانشکده های مختلف در رابطه با شیوه های برگزاری آزمون های پایان ترم دانشجویان خبر داد. سایر دانشجویانی که در برگزاری آزمون های پایان ترم به صورت الکترونیک مشکلی ندارند، می توانند در موعد مقرر به صورت غیرحضوری در آزمون های خود شرکت کنند.

وضعیت اداری دانشگاه تورنتو در ایام بیماری کرونا

در حال حاضر به جز اقامتگاه‌های دانشگاه که به دانشجویان خارجی خود که امکان بازگشت به وطن شان را نداشته اند و چند بخش خدماتی دیگر، شامل سلف سرویس که با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی در حال خدمات سانی به دانشجویان هستند، بقیه بخش ها تعطیل شدند.

با تعطیل شدن کتابخانه ها و بخش های اداری دانشگاه˓ کارمندانی که امکان انجام وظایف شان به صورت دورکاری در منزل را دارند، همچنان به دانشجویان خدمات می دهند. بخش آموزش و برگزاری امتحانات نیز فعالیت های خود را به شیوه های آنلاین و مجازی دیگر ادامه می دهند.

شایان ذکر است که دانشگاه تورنتو گردهمایی فصل بهار خود را نیز به صورت مجازی برگزار کرد. این جشن که با برنامه های شاد و متنوعی به صورت مجای برگزار شد با استقبال دانشجویان و خانواده های آنان روبرو و باعث دلگرمی و تقویت روحیه آنان شد.

سخن پایانی

دانشگاه تورنتو نیز مانند سایر دانشگاه های جهان برنامه های خاصی جهت جلوگیری از تشدید شیوع کرونا در ترم جاری در پیش گرفته است. این دانشگاه حتی در حال تحقیقات بر جنبه های مختلف ویروس کرونا برای کمک به جامعه انسانی است.

البته با ادامه دار بودن بیماری کرونا در ترم آینده نیز این احتمال وجود دارد که همچنان خدمات آموزشی این دانشگاه تا حدود زیادی به صورت آنلاین و غیرحضوری باشد. باید منتظر بود و دید که تا چند ماه آینده پزشکان قادر به مهار این بیماری و تولید یک داروی موثر و یا واکسن خواهند بود یا خیر.

با این حال برای علاقه مندان به تحصیل در کانادا خصوصا دانشگاه تورنتو، همچنان امکان ثبت نام در این دانشگاه برای ترم آینده وجود دارد. اگر به دنبال تحصیل در کانادا هستید گروه مشاوره آریا با تجربه 15 ساله در زمینه اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی آماده کمک به شما است.

2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست