ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا

مهم‎ترین و شاید سخت‎ترین مرحله در مهاجرت تحصیلی به استرالیا، اخذ ویزای تحصیلی استرالیا است. در این مطلب تلاش داریم تا شما را با پروسه‎ی اخذ ویزای تحصیلی استرالیا آشنا کنیم، اما به خاطر داشته باشید که توضیحات زیر تنها کلیات مطلب هستند و تمامی موارد جزئیات بسیار زیاد و مهمی دارند که برای موفقیت آمیز بودن نتیجه‎ی کار، نیاز به تخصص و تجربه‎ی کافی در این زمینه هست.

ویزای تحصیلی استرالیا به شما این امکان را می‎دهد که تا 5 سال برای تحصیل تمام وقت در یک موسسه بین‎المللی که در آن ثبت نام کرده‌‎اید (و در تمام این حداکثر 5 سال ثبت نام شما اعتبار دارد) در استرالیا بمانید. با این ویزا شما می‎توانید:

 • به تحصیل در استرالیا در رشته‎ی تحصیلی که در آن پذیرفته شده‎اید بپردازید
 • اعضای خانواده‎تان را در اپلیکیشن خود بگنجانید (همسر یا فرزندان مجرد و زیر 18 سال)
 • بصورت آنلاین از داخل یا خارج استرالیا اپلای کنید
 • با شروع دوره‎ی تحصیلی، تا 20 ساعت در هفته کار کنید

مدارک و شرایط اولیه برای ویزای تحصیلی استرالیا

 1. پاسپورت معتبر
 2. باید 6 سال یا بیشتر داشته باشید
 3. یک تائیدیه‎ی ثبت نام (CoE) برای یک دوره‎ی تمام وقت در یکی از موسسه های ثبت شده در CRICOS داشته باشید
 4. ارائه‎ی مدرک زبان
 5. شما، و اگر عضوی از خانواده شما را همراهی می‎کند، آن‎ها نیز باید تحت پوشش بیمه‎ی تحصیلی OSHC از یکی از شرکت‎های معتبر داخل استرالیا باشید و این بیمه به اندازه‎ی طول مدت اقامت تحصیلی شما در استرالیا باشد.
 6. اگر کمتر از 18 سال سن دارید، تسهیلات رفاهی اقامت شما در استرالیا تدارک دیده شده باشد
 7. واجد شرایط شخصیتی و سلامت باشید
 8. برای مدت تحصیلتان بودجه‎ی کافی داشته باشید
 9. انگیزه نامه

در زیر به توضیح برخی از این موارد می‎پردازیم:

تائیدیه ‎ی ثبت نام:

برای تحصیل در استرالیا، تنها اخذ پذیرش از دانشگاه یا مدرسه کافی نیست. همانطور که در بخش اخذ پذیرش استرالیا  به طور مفصل توضیح داده شد، پس از اخذ پذیرش، با طی مراحلی از جمله پرداخت مبلغ ذکر شده در نامه‎ی پذیرش و دریافت بیمه نامه، میتوانید تائیدیه‎ی ثبت نام خود را دریافت نمایید. درواقع در مقام مقایسه می‎توان گفت که اخذ پذیرش مانند قبول شدن در آزمون ورودی کنکور، و دریافت تائیدیه‎ی ثبت نام مانند تکمیل پروسه‎ی ثبت نام در دانشگاه است.برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا باید حتما تائیدیه‎ی ثبت نام را دریافت کرده باشید.

مدرک زبان:

هم در مرحله‎ی اخذ پذیرش استرالیا و هم در مرحله‎ی اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا، باید مدرک زبان ارائه دهید. در صورتی که نمره‎ی مورد نظر دانشگاه را کسب نکرده باشید، می‎توانید پیش از شروع دوره‎ی اصلی، در داخل استرالیا دوره‎های زبان بگذرانید. در این صورت، از دانشگاه پذیرش مشروط خواهید داشت، که شرط آن پایان موفقیت آمیز دوره‎ی زبان است. در این شرایط، باید هر دو تائیدیه‎ی ثبت نام را به سفارت ارائه دهید، هم برای دوره‎ی زبان و هم برای دوره‎ی اصلی.

Overseas Student Health Cover:

همانطور که گفته شد برای دریافت تائیدیه‎ی ثبت نام، باید حتما بیمه نامه‎ی تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه دهید. این بیمه‎ی تحصیلی مخصوص دانش‎آموزان یا دانشجویان خارجی بوده و به اندازه‎ی طول مدت تحصیل بعلاوه‎ی چند ماه اضافه‎تر است.جدا از دانشگاه، این مدرک باید برای سفارت نیز ارسال شود.

 • تسهیلات رفاهی برای افراد زیر 18 سال: معمولا گزینه‎ی Home Stay پیشنهاد می‎شود. اگر نخواهید از خوابگاه استفاده کنید، این گزینه‎ی بسیار مناسب برای شما وجود دارد. در استرالیا افرادی وجود دارند که داوطلب می‎شوند، توسط دولت و آموزش و پرورش چک می‎شوند، و در صورت واجد شرایط بودن، می‎توانند در منزل خود پذیرای شما باشند! در واقع شما در مدت زمان تحصیل در استرالیا، همراه با این خانواده زندگی می‎کنید، که البته جزئیات بسیاری را در زمان انتخاب خانواده‎ها می‎توانید درخواست کنید. مانند اینکه حیوان خانگی نداشته باشند، خانواده فرزندی نداشته باشد، حساسیت های غذایی و غیره.
 • شرایط شخصیتی و سلامت: در فرم درخواست ویزای تحصیلی استرالیا، سوالاتی در مورد سوء سابقه و سوابق بیماری شما پرسیده می‎شود. همچنین برای متقاضیان برخی رشته‎های خاص و همچنین کسانی که اخیرا به برخی کشور‎های مشخص سفر کرده‎اند، باید گواهی سلامت که توسط مراکز مشخص شده از طرف سفارت مشخص شده‌‎اند انجام می‎شود را ارائه دهند

مدارک مالی:

همانند مرحله‎ی پذیرش، در مرحله‎ی ویزا نیز باید مدارک مالی خود را ارائه دهید تا نشان دهید توانایی مالی کافی برای تامین هزینه‎های تحصیل و زندگی خود را در طول مدت تحصیل در استرالیا دارید. اما توجه کنید که سفارت از دانشگاه خیلی سخت‎گیر‎تر است! ارائه‎ی مدارک مالی کافی که به طور صحیح تنظیم شده باشند یکی از مهم ترین فاکتور‎ها برای داشتن یک پرونده‎ی قوی است که شانس دریافت ویزا را بسیار بالا می‎برد.

انگیزه نامه:

این مورد نیز یکی از موارد تعیین کننده در مرحله‎ی ویزا است. همانند مرحله‎ی اخذ پذیرش استرالیا، در مرحله‎ی اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا نیز باید انگیزه نامه ارائه کنید. در انگیزه نامه باید بتوانید آفیسر سفارت را قانع کنید که هدف شما از اخذ این ویزا صرفا مهاجرت تحصیلی به استرالیا است. این که چه مواردی و با چه ترتیب و به چه نحوی باید در انگیزه نامه ذکر شوند را متخصصان ما به شما آموزش داده و انگیزه نامه‎ی شما را ویرایش خواهند کرد.

زمان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

برای مقاطع پایین‎تر از دکترا، به طور متوسط یک ماه و نیم زمان در نظر گرفته می‎شود. البته ممکن است نتیجه‎ی ویزای شما خیلی زودتر مشخص شود، اما در بدترین حالت نیز ممکن است این زمان تا 3 ماه به طول بینجامد. برای مقطع دکترا، این زمان بسیار طولانی‎تر است. در جریان پروسه‎ی ویزای تحصیلی استرالیا برای مقطع دکترا، پرونده‎ی شما تحت Security Check قرار می‎گیرد که همین موضوع باعث طولانی شدن این پروسه می‎شود که ممکن است از 3 تا 6 ماه زمان ببرد. به دلیل قطعی نبودن زمان مورد نیاز برای مشخص شدن نتیجه‎ی ویزا، در صورتی که پروسه‎ی ویزا به طول انجامید و تا قبل از شروع ترم ویزای شما صادر نشده بود، گزینه‎ی دیفر کردن (Defer) در اختیار شما گذاشته شده است. به این معنی که شما می‎توانید تاریخ شروع دوره‎ی خود را یک و نهایتا دو ترم به تعویق بیندازید. برای این کار، به دانشگاه اطلاع می‎دهید که نتیجه‎ی اپلیکیشن ویزای شما هنوز مشخص نشده و شما نمی‎توانید برای شروع این تزم در استرالیا باشد، دانشگاه برای شما نامه‎ی پذیرش جدید صادر می‎کند، بیمه نامه‎ی شما با توجه به تاریخ‎های جدید شروع و پایان ترم تغییر می‎کند، تائیدیه‎ی ثبت نام جدید دریافت می‎کنید و این مدارک جدید را برای سفارت ارسال می‎کنید. اگر تمام این کارها به نظرتان پیچیده و دشوار می‎آید، اصلا نگران نباشید. موسسه‌‎ی آریا به عنوان نماینده‎ی رسمی بسیاری از دانشگاه‎های استرالیا تمام این امور را در کمترین زمان ممکن برای شما انجام خواهد داد. برای این‎که بدانید برای اخذ پذیرش استرالیا چرا باید به نماینده‎ی دانشگاه مراجعه کنید، به بخش اخذ پذیرش استرالیا مراجعه کنید.

دلایل رایج رد شدن ویزای تحصیلی استرالیا

 1. نداشتن شرایط GTE: شرایط GTE شرایطی هستند که نشان می ‎دهند شما صرفا جهت تحصیل در استرالیا قصد سفر به این کشور را دارید. بسیاری از مدارکی که به سفارت ارائه می‎کنید در همین راستا هستند. برای مثال انگیزه نامه. اگر برای چیزهایی که در انگیزه نامه ذکر می‎کنید مدرکی ارائه ندهید، شانس زیادی برای دریافت ویزا نخواهید داشت.
 2. نداشتن نمرهی زبان مناسب: با توجه به اینکه این موضوع در زمان پذیرش مد نظر قرار می‎گیرد، در زمان اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا باید دقت کنید که مدرک زبان شما هنوز معتبر باشد (از تاریخ آزمون بیش از 2 سال نگذشته باشد).
 3. نداشتن منابع مالی کافی: همانطور که گفته شد، ارائه‎ی مدارک مالی به طور صحیح، یکی از حساس‎ترین مراحل اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا است. از متخصصان ما کمک بگیرید تا این مدارک را به بهترین شکل برای شما آماده نمایند.
 4. مدارک ناقص یا اشتباه در فرم‎ ها

در صورتی که ویزای شما رد شود، امکان اعتراض وجود ندارد. با توجه به دلایلی که برای رد شدن ویزا ذکر می‎شود، اگر امکان برطرف کردن آن اشکالات را داشته باشید، می‎ توانید مجددا اپلای کنید. اما در نظر داشته باشید که با ثبت یک ردی ویزا در پرونده، شانس شما برای دریافت ویزا در بار دوم به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. بنابراین در مرحله‎ ی اپلای کردن برای ویزای تحصیلی استرالیا باید اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک شما به بهترین و کامل‎ ترین شکل ممکن آماده شده‎اند.

پس از فارغ‎ التحصیلی

اگر پس از فارغ‎ التحصیلی قصد ماندن در استرالیا را دارید، راه همواری در پیش روی شماست. سیستم اعطای اقامت دائم در استرالیا به صورت امتیازی است. حداقل امتیاز برای کسب اقامت دائم 65 امتیاز است. این امتیازات بر مبنای فاکتورهایی مانند سن، میزان تحصیلات، سابقه ‎ی کار مرتبط با تحصیل در داخل استرالیا و نمره‎ی زبان است. بعد از فارغ‌ التحصیل شدن از مقاطع دانشگاهی، می‎توانید برای ویزای کار فارغ‎ التحصیلی اقدام کنید. بسته به طول مدت تحصیل و مقطع تحصیلی، طول مدت این ویزا 2 تا 3 سال است. با کار کردن در زمینه ‎ای مرتبط با رشته ‌ی تحصیلی که در استرالیا به آن پرداخته ‎اید، می ‎توانید به راحتی امتیاز لازم برای اخذ اقامت استرالیا را کسب نمایید.

فهرست