ویزای تحصیلی استرالیا

تحصیل در استرالیا از بهترین تجربه هایی است که یک فرد می‎تواند در طول زندگی آکادمیک خود کسب کند. اما هرچقدر که ممکن است با داشتن شرایط، اخذ پذیرش از دانشگاه آسان به نظر برسد، درخواست ویزای دانشجویی استرالیا فرآبندی بسیار پیچیده و تخصصی است. مهم ترین و شاید سخت ترین مرحله در مهاجرت تحصیلی به استرالیا، اخذ ویزای تحصیلی استرالیا است. در این مطلب تلاش داریم تا شما را با این پروسه‎ آشنا کنیم، اما به خاطر داشته باشید که توضیحات زیر تنها کلیات مطلب هستند و تمامی موارد جزئیات بسیار زیاد و مهمی دارند که برای موفقیت آمیز بودن نتیجه کار، نیاز به تخصص و تجربه کافی در این زمینه هست.

مزایای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا به شما این امکان را می دهد که تا 5 سال برای تحصیل تمام وقت در یک موسسه بین المللی که در آن ثبت نام کرده اید (و در تمام این حداکثر 5 سال ثبت نام شما اعتبار دارد) در استرالیا بمانید. با این ویزا شما می توانید:

 • به تحصیل در استرالیا در رشته‎ی تحصیلی که در آن پذیرفته شده اید بپردازید
 • اعضای خانواده تان را در اپلیکیشن خود بگنجانید (همسر یا فرزندان مجرد و زیر 18 سال)
 • بصورت آنلاین از داخل یا خارج استرالیا اپلای کنید
 • با شروع دوره تحصیلی، تا 20 ساعت در هفته کار کنید

شرایط اولیه برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

همانطور که احتمالا می دانید، پرونده ی ویزای هر شخص صرف نظر از نوع ویزا، با توجه به شرایط منحصر به فرد خودش سنجیده می شود و نمی توان با اطمینان گفت اگر واجد شرایط خاصی باشید، حتما موفق به دریافت ویزا خواهید شد. در مورد ویزای تحصیلی استرالیا نیز همینگونه است. در واقع می توان گفت درخواست برای هر نوع ویزا و برای هر شخص به هرحال درصدی از ریسک رد شدن را دارد. اما شرایط کلی زیر می تواند این ریسک را کمتر کند.

شرایط سنی ویزای تحصیلی استرالیا

ممکن است در هر سن و سالی شما بتوانید دانشگاهی را پیدا کنید که به شما پذیرش بدهد، اما برای مرحله ویزا این فاکتور اهمیت دارد. نمی توان به طور قطع سن مشخصی را برای هر مقطع تعیین کرد (به جز مقاطع زیر دیپلم که بر اساس قوانین آموزش و پرورش استرالیا محدودیت سنی مشخص دارد). اما در نظر داشته باشید که برای تحصیل در هر مقطع باید از نظر منطقی سن شما مناسب همان مقطع باشد، برای مثال نباید انتظار داشته باشید که با 35 سال سن و داشتن پذیرش برای مقطع کارشناسی بتوانید موفق به دریافت ویزا شوید. البته این محدودیت سنی برای مقطع دکترا حساسیت کمتری دارد.

داشتن پذیرش از یک موسسه‎ معتبر

می توان گفت هرچقدر دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید معتبرتر باشد یا رنک بالاتری داشته باشد‎، ریسک ویزای شما کمتر خواهد شد. البته این را هم در نظر داشته باشید که اخذ پذیرش از آن دانشگاه ها هم به مراتب دشوارتر خواهد بود.

داشتن بورسیه برای مقطع دکترا

از آنجایی که مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا از سایر مقاطع بیشتر است و به همین دلیل هزینه ی تحصیل و زندگی نیز بالاتر خواهد بود و با توجه به اینکه این مقطع در استرالیا کاملا تحقیقاتی است و بنابراین زمان زیادی برای کار کردن برای شما باقی نخواهد گذاشت، سفارت استرالیا با احتمال بسیار کمی برای اشخاصی که موفق به دریافت بورسیه نشده اند ویزا صادر خواهد کرد. اما خیر خوب اینکه اگر موفق به دریافت بورسیه شده باشید و مرحله درخواست ویزا را به متخصصین این امر سپرده باشید، احتمال رد شدن درخواست شما به صفر نزدیک می شود!

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی استرالیا

همانطور که در زیر اشاره خواهد شد، از جمله مدارک مهمی که باید به سفارت ارائه دهید، مدارک مالی است که نشان دهد به خوبی از عهده هزینه های طول مدت تحصیل خود در استرالیا برخواهید آمد. اینکه این مدارک چه باشند و به چه صورتی تنظیم شوند و مقدار آن چقدر باشد، مسئله ای است که مشاوران ما با شما در میان خواهند گذاشت و کارشناس پرونده شما با توجه به شرایط و امکانات شما، به شما اطلاع می دهد که چگونه آن ها را آماده کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

 • پاسپورت معتبر
 •  باید 6 سال یا بیشتر داشته باشید
 • یک تائیدیه ثبت نام (CoE) برای یک دوره تمام وقت در یکی از موسسه های ثبت شده در CRICOS داشته باشید
 • ارائه مدرک زبان
 • شما، و اگر عضوی از خانواده شما را همراهی می کند، آنها نیز باید تحت پوشش بیمه تحصیلی OSHC از یکی از شرکت های معتبر داخل استرالیا باشند و این بیمه به اندازه‎ی طول مدت اقامت تحصیلی شما در استرالیا باشد.
 •  اگر کمتر از 18 سال سن دارید، تسهیلات رفاهی اقامت شما در استرالیا تدارک دیده شده باشد
 • واجد شرایط شخصیتی و سلامت باشید
 • برای مدت تحصیلتان بودجه کافی داشته باشید
 • انگیزه نامه
 • تسهیلات رفاهی برای افراد زیر 18 سال

در زیر به توضیح برخی از این موارد می پردازیم:

 • تائیدیه ثبت نام: برای تحصیل در استرالیا، تنها اخذ پذیرش از دانشگاه یا مدرسه کافی نیست. همانطور که در بخش اخذ پذیرش استرالیا به طور مفصل توضیح داده شد، پس از اخذ پذیرش، با طی مراحلی از جمله پرداخت مبلغ ذکر شده در نامه پذیرش و دریافت بیمه نامه، می توانید تائیدیه ثبت نام خود را دریافت نمایید. درواقع در مقام مقایسه می توان گفت که اخذ پذیرش مانند قبول شدن در آزمون ورودی کنکور و دریافت تائیدیه ثبت نام مانند تکمیل پروسه ثبت نام در دانشگاه است. برای درخواست ویزای تحصیلی استرالیا باید حتما تائیدیه ثبت نام را دریافت کرده باشید.
 • مدرک زبان: هم در مرحله اخذ پذیرش استرالیا و هم در مرحله اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا، باید مدرک زبان ارائه دهید (مگر این‎که برای سال 10 یا پیش از آن اقدام کرده باشید). در صورتی که نمره مورد نظر دانشگاه را کسب نکرده باشید، می توانید پیش از شروع دوره اصلی، در داخل استرالیا دوره های زبان بگذرانید. در این صورت، از دانشگاه پذیرش مشروط خواهید داشت، که شرط آن پایان موفقیت آمیز دوره زبان است. در این شرایط، باید هر دو تائیدیه ثبت نام را به سفارت ارائه دهید، هم برای دوره زبان و هم برای دوره اصلی.
 • OSHC) Overseas Student Health Cover): همانطور که گفته شد برای دریافت تائیدیه ثبت نام، باید حتما بیمه نامه تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه دهید. این بیمه تحصیلی مخصوص دانش آموزان یا دانشجویان خارجی بوده و به اندازه‎ی طول مدت تحصیل بعلاوه چند ماه اضافه تر است.جدا از دانشگاه، این مدرک باید برای سفارت نیز ارسال شود.
 • تسهیلات رفاهی برای افراد زیر 18 سال: معمولا گزینه Home Stay پیشنهاد می شود. اگر نخواهید از خوابگاه استفاده کنید، این گزینه‎ی بسیار مناسب برای شما وجود دارد. در استرالیا افرادی وجود دارند که داوطلب می شوند، توسط دولت و آموزش و پرورش چک می شوند و در صورت واجد شرایط بودن، می توانند در منزل خود پذیرای شما باشند! در واقع شما در مدت زمان تحصیل در استرالیا، همراه با این خانواده زندگی می کنید، که البته جزئیات بسیاری را در زمان انتخاب خانواده ها می توانید درخواست کنید. مانند اینکه حیوان خانگی نداشته باشند، خانواده فرزندی نداشته باشد و اگر دارد، شما اتاق اختصاصی خودتان را داشته باشید و غیره.
 • شرایط شخصیتی و سلامت: در فرم درخواست ویزای تحصیلی استرالیا، سوالاتی در مورد سوء سابقه و سوابق بیماری شما پرسیده می شود. همچنین برای تمامی متقاضیان مقطع دکترا، متقاضیان برخی رشته های خاص و همچنین کسانی که اخیرا به برخی کشور‎های مشخص سفر کرده اند، باید گواهی سلامت که توسط مراکز مشخص شده از طرف سفارت مشخص شد ‌‎اند انجام می شود را ارائه دهند.
 • مدارک مالی: همانند مرحله پذیرش، در مرحله ویزا نیز باید مدارک مالی خود را ارائه دهید تا نشان دهید توانایی مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود را در طول مدت تحصیل در استرالیا دارید. اما توجه کنید که سفارت از دانشگاه خیلی سخت گیر‎تر است! ارائه مدارک مالی کافی که به طور صحیح تنظیم شده باشند یکی از مهم ترین فاکتور‎ها برای داشتن یک پرونده قوی است که شانس دریافت ویزا را بسیار بالا می برد. نداشتن مدارک مالی کافی یا مناسب از رایج ترین دلایل برای رد ویزا است.
 • انگیزه نامه: این مورد نیز یکی از موارد تعیین کننده در مرحله ویزا است. همانند مرحله اخذ پذیرش استرالیا، در مرحله‎ی اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا نیز باید انگیزه نامه ارائه کنید. در انگیزه نامه باید بتوانید آفیسر سفارت را قانع کنید که هدف شما از اخذ این ویزا صرفا مهاجرت تحصیلی به استرالیا است و قرار نیست به صورت غیر قانونی در استرالیا بمانید. تاکید می کنیم که از نظر سفارت، هدف افراد از سفر به استرالیا پناهنده شدن و یا اقامت غیر قانونی است و برای اخذ ویزا باید بتوان خلاف آن را ثابت کرد. با بیش از 15 سال تجربه در این زمینه، موسسه آریا می تواند با اطمینان به شما بگوید که با توجه به شرایط مختلف و اتفاقات در دنیای سیاست و اقتصاد، بهترین و موثرترین مواردی که می توانید در انگیزه نامه به آنها اشاره کنید کدام است. دقت داشته باشید که انگیزه نامه ای که اکنون مناسب و موثر است ممکن است برای 6 ماه دیگر و با تغییر برخی شرایط دیگر مناسب نباشد. این که چه مواردی و با چه ترتیب و به چه نحوی باید در انگیزه نامه ذکر شوند را متخصصان ما به شما آموزش داده و انگیزه نامه شما را ویرایش خواهند کرد.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا

مدت این ویزا به اندازه طول مدت تحصیل شما بعلاوه چند ماه اضافه تر است. همانطور که در بخش بیمه ی دانشجویی استرالیا در مطلب دیگری در همین وب سایت اشاره شده است، طول مدت بیمه‎ شما در استرالیا چند ماه از طول مدت تحصیل بیشتر است و در واقع اعتبار ویزای شما به اندازه‎ طول مدت بیمه دانشجویی است. اگر به هر علتی مدت زمان تحصیل شما بیش از زمان تعیین شده طول کشید، باید درخواست تمدید ویزا بدهید.

زمان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

برای مقاطع پایینتر از دکترا، به طور متوسط یک ماه و نیم زمان در نظر گرفته می شود. البته ممکن است نتیجه ویزای شما خیلی زودتر مشخص شود، اما در بدترین حالت نیز ممکن است این زمان تا 3 ماه به طول بینجامد. برای مقطع دکترا، این زمان بسیار طولانیتر است. در جریان پروسه ویزای تحصیلی استرالیا برای مقطع دکترا، پرونده شما تحت Security Check قرار می گیرد که همین موضوع باعث طولانی شدن این پروسه می شود که ممکن است از 3 تا 6 ماه زمان ببرد. به دلیل قطعی نبودن زمان مورد نیاز برای مشخص شدن نتیجه ویزا، در صورتی که پروسه ویزا به طول انجامید و تا قبل از شروع ترم ویزای شما صادر نشده بود، گزینه‎ی دیفر کردن (Defer) در اختیار شما گذاشته شده است. به این معنی که شما می توانید تاریخ شروع دوره‎ خود را یک و نهایتا دو ترم به تعویق بیندازید. برای این کار، به دانشگاه اطلاع می دهید که نتیجه‎ی اپلیکیشن ویزای شما هنوز مشخص نشده و شما نمی توانید برای شروع این ترم در استرالیا باشید، دانشگاه برای شما نامه پذیرش جدید صادر می کند، بیمه نامه شما با توجه به تاریخ های جدید شروع و پایان ترم تغییر می کند، تائیدیه ثبت نام جدید دریافت می کنید و این مدارک جدید را برای سفارت ارسال می کنید. اگر تمام این کارها به نظرتان پیچیده و دشوار می آید، اصلا نگران نباشید. گروه آریا به عنوان نماینده‎ی رسمی بسیاری از دانشگاه های استرالیا تمام این امور را در کمترین زمان ممکن برای شما انجام خواهد داد. برای اینکه بدانید برای اخذ پذیرش استرالیا چرا باید حتما به نماینده‎ی دانشگاه مراجعه کنید، به بخش اخذ پذیرش استرالیا مراجعه کنید.

دلایل رایج رد شدن ویزای تحصیلی استرالیا

 • نداشتن شرایط GTE: شرایط GTE شرایطی هستند که نشان می دهند شما صرفا جهت تحصیل در استرالیا قصد سفر به این کشور را دارید. بسیاری از مدارکی که به سفارت ارائه می کنید در همین راستا هستند. برای مثال انگیزه نامه. اگر برای چیزهایی که در انگیزه نامه ذکر می کنید مدرکی ارائه ندهید، شانس زیادی برای دریافت ویزا نخواهید داشت.
 • نداشتن نمره زبان مناسب: با توجه به اینکه این موضوع در زمان پذیرش مد نظر قرار می گیرد، در زمان اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا باید دقت کنید که مدرک زبان شما هنوز معتبر باشد (از تاریخ آزمون بیش از 2 سال نگذشته باشد).
 • نداشتن منابع مالی کافی: همانطور که گفته شد، ارائه مدارک مالی به طور صحیح، یکی از حساس ترین مراحل اپلای برای ویزای تحصیلی استرالیا است. از متخصصان ما کمک بگیرید تا این مدارک را به بهترین شکل برای شما آماده نمایند.
 • مدارک ناقص یا اشتباه در فرم‎ها: در صورتی که ویزای شما رد شود، امکان اعتراض وجود ندارد. با توجه به دلایلی که برای رد شدن ویزا ذکر می شود، اگر امکان برطرف کردن آن اشکالات را داشته باشید، می توانید مجددا اپلای کنید. اما در نظر داشته باشید که با ثبت یک ردی ویزا در پرونده، شانس شما برای دریافت ویزا در بار دوم به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. بنابراین در مرحله اپلای کردن برای ویزای تحصیلی استرالیا باید اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک شما به بهترین و کامل ترین شکل ممکن آماده شده اند.

پس از فارغ التحصیلی

اگر پس از فارغ التحصیلی قصد ماندن در استرالیا را دارید، راه همواری در پیش روی شماست. سیستم اعطای اقامت دائم در استرالیا به صورت امتیازی است. حداقل امتیاز برای کسب اقامت دائم 65 امتیاز است. این امتیازات بر مبنای فاکتورهایی مانند سن، میزان تحصیلات، سابقه کار مرتبط با تحصیل در داخل استرالیا و نمره زبان است. بعد از فارغ التحصیل شدن از مقاطع دانشگاهی، می توانید برای ویزای کار فارغ التحصیلی اقدام کنید. بسته به طول مدت تحصیل و مقطع تحصیلی، طول مدت این ویزا 2 تا 3 سال است. با کار کردن در زمینه ای مرتبط با رشته تحصیلی که در استرالیا به آن پرداخته اید، می توانید به راحتی امتیاز لازم برای اخذ اقامت استرالیا را کسب نمایید.

گروه آریا، مشاور دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

مشاوره دریافت ویزای تحصیلی استرالیا

تصمیم به تحصیل در خارج از کشور می تواند بزرگترین تصمیم زندگی شما باشد که شاید آینده شما را به کلی دگرگون سازد. زمانی که این تصمیم را گرفتید، باید تمام برنامه ها، زمان و انرژی خود را با مسیر رسیدن به این هدف هماهنگ کنید. بنابراین طبیعی است که بخواهید از مسیری پیش بروید که مطمئن باشید زمان، انرژی و هزینه هایی که کرده اید به هدر نرفته است. به شما توصیه می کنیم برای شروع این مسیر حتما با متخصصین در این زمینه مشورت کنید و از کمک و تحربه آن ها بهره بگیرید. با مراجعه به موسسه آریا که در سیدنی استرالیا نیز شعبه دارد، نه تنها از پیشرفت کار و صحیح انجام شدن آن اطمینان دارید، بلکه نگران ترجمه مدارک نخواهید بود، برای پرداخت ها نیاز به مراجعه به صرافی نخواهید داشت، برای دریافت بیمه دانشجویی با مبلغ پایین تر مشکلی نخواهید داشت و پس از ورود یه استرالیا و شروع تحصیل نیز در استرالیا از کمک ها و حمایت های موسسه آریا برخوردار خواهید بود.

فهرست