ویزای کانادا

ویزای کانادا

اطلاعاتی درباره‌ی ویزاهای کانادا، پروسه‌ی دریافت، الزامات و جزئیات

کانادا کشوری بسیار توسعه‌ یافته در آمریکا شمالی است که دقیقاً بالای ایالات ‌متحده‌ی آمریکا قرار دارد. میزان مهاجرت در سال‌های اخیر به این کشور افزایش‌ یافته است، ازاین‌رو اطلاعات مربوط به نحوه‌ی دریافت ویزاهای مختلف این کشور در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد.

اطلاعات موجود در این راهنما شامل موارد زیر است:

 • ویزای کانادا چیست؟
 • چه افرادی برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند؟
 • تفاوت ویزاهای مختلف کانادا چیست و کدام ویزا برای شما مناسب است؟
 • به چه اسناد، اطلاعات و تصاویری برای گرفتن ویزای کانادا نیاز دارید؟
 • روش دستیابی به فرم ویزا و دستورالعمل دریافت آن چیست؟
 • چگونه مبالغ مورد نیاز برای دریافت ویزای کانادا را بپردازید؟

افزون بر این، اطلاعات فراوانی در رابطه با نحوه‌ی درخواست و دریافت ویزای کانادا و ورود به قلمرو این کشور در اختیارتان قرار می‌گیرد.

ویزای کانادا چیست؟

ویزای کانادا عبارت از مهری در پاسپورت شماست که به وسیله‌ی آن امکان ورود به صورت قانونی را به این کشور پیداکرده و می‌توانید به‌طور دائم یا موقت در آنجا ساکن شوید.

دریافت ویزای کانادا به این معناست که کنسولگری یا سفارت کانادا در کشور مبدأ، شما را واجد الزامات و شرایط ورود به این کشور می‌داند. با این‌ حال در هنگام ورود به کانادا، لزوماً به تأیید افسر مرزبانی نیاز دارید.

درصورتی‌که به سؤالات افسر مرزبانی کانادا (BSO) صادقانه و صحیح پاسخ دهید، اجازه ورود را پیدا خواهید کرد. در غیر این صورت اگر مرزبانی کانادا به واجد شرایط بودن شما مظنون شود، با درخواست بازگشت به کشور مبدأ روبه‌رو می‌شوید. به‌ عبارت‌ دیگر حتی در صورت داشتن ویزای کانادا ورود به کشور برای شما تضمین ‌شده نیست.

چه افرادی برای ورود به کانادا نیاز به ویزا دارند؟

افرادی که تابعیت کشورهای معاف از دریافت ویزا یا توافق‌نامه‌ی پروانه‌ی سفر الکترونیک را ندارند، برای ورود به کانادا باید ویزا داشته باشند. به‌طور مشخص، شهروندان 148 کشور جهان برای سفر، کار یا مهاجرت به کانادا نیازمند دریافت ویزا هستند.

انواع مختلف ویزای کانادا به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

به‌طورکلی ویزاهای کانادا به دودسته تقسیم می‌شوند:

 • ویزای موقت کانادا- دارندگان این نوع ویزا امکان ورود و اقامت در محدوده‌ی زمانی مشخصی را خواهند داشت. این ویزا انواع مختلف از ویزای توریستی، کار، تحصیلی یا دیدار با خانواده را شامل می‌شود.
 • ویزای دائم کانادا- دارندگان این نوع ویزا اجازه‌ی اقامت دائم در کشور را خواهند داشت. با استفاده از این ویزا امکان کار و طی نمودن مراحل دریافت شهروندی کانادا را پیدا می‌کنید.

انواع مختلف ویزاهای کانادا چیست؟

با توجه به دو دسته‌ی مختلف ویزای کانادا، هر شاخه ویژگی‌های منحصر به ‌فرد خود را دارد. الزامات و شرایط قانونی این دو دسته ویزا با یکدیگر متفاوت هستند.

ویزای موقت کانادا

دارندگان این نوع ویزا امکان اقامت برای مدت مشخصی در کانادا را پیدا می‌کنند. کنسولگری و افسران خدمات مرزی کانادا، زمان اقامت شما را در این کشور تعیین می‌نمایند. معمولاً زمان حضور در کانادا با این ویزا حداکثر برای 6 ماه است. در برخی از انواع این ویزا تنها یک‌ مرتبه اجازه‌ی ورود به کانادا را خواهید داشت، درصورتی‌که در نوع دیگر به ‌دفعات امکان ورود و خروج از کشور را پیدا می‌کنید.

در ویزای سینگل پس از ورود به کانادا حداکثر تا مدت شش ماه می‌توانید در کشور سکونت نمایید و پس از خروج امکان بازگشت به کشور را با همین ویزا ندارید. با ویزای مولتیپل تا زمان انقضای تاریخ ویزا، بارها می‌توانید از کشور خارج شده و دوباره به آن بازگردید.

به‌طورکلی ویزای موقت کانادا به چهار دسته تقسیم می‌شود:

ویزای اقامت موقت

ویزای اقامت موقت (TRV) خود به دسته‌های زیر با توجه به اهداف مختلف ورود به کانادا تقسیم می‌شود:

ویزای توریستی

دارندگان ویزای توریستی امکان ورود به کشور را با هدف گردشگری پیدا می‌نمایند.

سوپر ویزا

سوپر ویزای کانادا به والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ شهروندان کانادا یا افرادی که سکونت دائمی این کشور را دارند، اجازه ورود به کشور و دیدار با نزدیکانشان را برای مدتی قابل تمدید می‌دهد.

ویزای دیپلماتیک یا صاحب‌منصبان

ویزای دیپلماتیک یا صاحب‌منصبان به دیپلمات‌های کشورهای مختلف یا افراد صاحب‌منصب اجازه‌ی ورود به کانادا و انجام اقدامات قانونی و رسمی را می‌دهد.

ویزای محرمانه

این ویزا به افرادی که قابلیت دریافت ویزای صاحب‌منصبان و دیپلماتیک را ندارند اما به لحاظ موقعیت مرتبه بالایی دارند، اعطا می‌شود. به عنوان مثال افرادی که مأموریت تجاری مهمی داشته یا دیپلمات‌هایی که به منظور اهداف توریستی به کشور پای می‌گذارند، از دریافت کنندگان این نوع ویزا به شمار می‌آیند.

ویزای کسب‌وکار

ویزای کسب‌وکار به افراد یا گروه‌های که به مقاصد بیزنسی به کشور وارد می‌شوند، اعطا می‌گردد.

ویزای زایمان

این به افرادی که دارای تمام شرایط دریافت ویزای موقت هستند و قصد زایمان در کانادا را دارند، داده می‌شود. نوزاد متولد شده در این کشور به‌طور خودکار شهروندی کانادا را دریافت می‌نماید.

ویزای اهداکنندگان عضو

این ویزا به افرادی که قصد سفر به کانادا را به منظور اهدا عضو به شهروندان یا ساکنین دائم کانادا را دارند، اعطا می‌گردد.

ویزای تسهیل‌کننده

این ویزا به شهروندان کانادایی که پاسپورت این کشور را نداشته اما پاسپورت کشور دیگری را دارند، اعطا می‌گردد. مهر ویزا به منظور تسهیل ورود فرد به کشور، بدون داشتن پاسپورت کانادایی در گذرنامه‌ی دوم وی زده می‌شود.

ویزاهای موقت دیگر

ویزای دانش‌آموزی

دانش‌آموزانی که قصد ادامه‌ی تحصیلاتشان را در دانشگاه‌های کانادایی دارند، از دریافت‌کنندگان این ویزا به شمار می‌آیند. درصورتی‌که دوره‌ی تحصیلی متقاضی کمتر از شش ماه به ‌طول بیانجامد، تنها ویزای عمومی به وی تعلق می‌گیرد. در نقطه‌ی مقابل، اگر تحصیل بیش از شش ماه زمان ببرد، ویزای دانش‌آموزی به او اعطا می‌گردد.

ویزای کار موقت

این ویزا به افرادی که برای انجام کار با مدتی طولانی‌تر از شش ماه به کشور وارد می‌شوند، اعطا می‌گردد. توجه نمایید برای دریافت این ویزا باید تقاضانامه‌ی رسمی کار از سوی کارفرما در کانادا را داشته باشید. علاوه بر این داشتن سایر الزامات دریافت ویزای موقت نیز برای دریافت این ویزا لازم هستند.

اجازه‌ی اقامت موقت

این ویزا به افرادی که با اهداف مختلف قصد سکونت موقت در کانادا را دارند، اما الزامات لازم برای دریافت ویزای سکونت موقت (TRV) را ندارند، اعطا می‌گردد. این اجازه‌نامه تنها برای مدت زمان مشخص مورد نیاز فرد به وی تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال، تنها برای دو هفته حضور در یک کارگاه آموزشی، فرد اجازه‌ی سکونت در کانادا را پیدا می‌کند.

ویزای کار در تعطیلات کانادا

ویزای کار در تعطیلات به شهروندان جوان 30 کشور جهان تعلق می‌گیرد که قصد کار و سفر در کانادا را دارند. پس از ثبت درخواست ویزا، به ‌طور مداوم به برخی از متقاضیان اجازه‌ی کار داده می‌شود.

ویزای اقامت دائم کانادا

ویزای اقامت دائم کانادا به افرادی که قصد سکونت دائم در این کشور را دارند، اعطا می‌شود. به بیان دیگر این ویزا اجازه‌ی مهاجرت را به متقاضی می‌دهد. ویزای اقامت دائم نیز به چند دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

ویزای اکسپرس

این ویزای خاص که به صورت الکترونیک توسط دولت طراحی شده، به افرادی که از سراسر جهان قصد مهاجرت به کانادا را دارند بر اساس مهارت‌هایشان اجازه‌ی ورود به کشور را می‌دهد. این ویزا به بخش‌های زیر تقسیم می‌گردد:

برنامه‌ی تجارت حرفه‌ای فدرال (FSTP)

افرادی که دارای تجربه‌ی کافی در شاخه‌های زیر باشند، امکان دریافت اقامت دائم طبق برنامه‌ی تجارت حرفه‌ای فدرال را خواهند داشت:

 • نجاری
 • مکانیک هواپیما
 • اپراتوری جرثقیل
 • مکانیک تجهیزات سنگین
 • الکترونیک
 • ماشین‌کاری
 • آهنگری
 • جوشکاری
 • لوله‌کشی و غیره
برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال (FSWP)

برنامه‌ی کارگر ماهر فدرال به افرادی که دارای مهارت‌های مورد نیاز کانادا باشند، اجازه‌ی سکونت دائم در کانادا را می‌دهد. برای دریافت این ویزا باید مهارت‌های مورد نیاز در کانادا را مورد بررسی قرار داده و امتیازات خود را برای دریافت شغل مورد نظر افزایش دهید.

برنامه‌ی کاندیدای منطقه (PNP)

این ویزا به افراد کم مهارتی داده می‌شود که شغلشان به اقتصاد کانادا کمک می‌کند. این کارگران در مناطق مختلف کانادا که نیاز بیشتری به مهارتشان هست، سکنی داده می‌شوند.

تجربه‌ی کانادایی

ویزای اقامت دائم کانادا به افرادی که قبلاً ویزای تحصیلی یا کار موقت کانادا را اخذ نموده‌اند و اکنون قصد تغییر وضعیت سکونتشان را به دائم دارند، اعطا می‌گردد. این افراد لزوماً باید مهارت‌های مرتبط با مشاغل کانادایی را در این مدت کسب نموده یا دوران تحصیلات دانشگاهی‌شان را در کانادا گذرانده باشند.

ویزای مهاجرت کسب‌وکار کانادا
برنامه‌ی مهاجرت سرمایه‌گذاری

برنامه‌ی سرمایه‌گذاری کانادا به افرادی که حداقل مبلغ 800000 دلار کانادا دارایی داشته باشند، اجازه‌ی دریافت اقامت دائم کانادا را می‌دهد. این افراد باید حداقل مبلغ 400000 دلار کانادا در این کشور سرمایه‌گذاری نمایند، دولت کانادا بدون پرداخت هیچ سودی اصل پول را پس از گذشت 5 سال به متقاضیان باز می‌گرداند.

برنامه‌ی کارآفرینان

این ویزا به افرادی با دارایی خالص حداقل 300000 دلار کانادا اجازه‌ی اقامت دائم در این کشور را می‌دهد. فرد پس از ورود به کانادا باید ظرف مدت حداکثر 3 سال کسب‌وکاری را ایجاد نماید که ایجاد شغل نموده و حداقل یک‌سوم کل بیزنس ایجادشده متعلق به وی باشد.

برنامه‌ی خویش‌فرما

ویزای خویش‌فرما به افرادی که در کسب‌وکار، ورزش، فرهنگ یا کشاورزی مهارت دارند، اجازه‌ی ورود و سکونت دائم در کانادا را می‌دهد. برای دریافت این ویزا باید بتوانید برنامه‌ی مالی کسب‌وکار خود را ترسیم نموده و مهارت‌تان را در یک حوزه‌ی خاص به اثبات برسانید.

سایر ویزاهای اقامت دائم کانادا
ویزای کارگران ماهر گزینشی کبک (QSWP)

اگر در یکی از مشاغل مورد نیاز کبک تبحر دارید و هم‌زمان به زبان فرانسوی مسلط هستید، امکان دریافت اقامت ویزای دائم کانادا را خواهید داشت. پس از درخواست ویزا امکان استفاده از مزایای این برنامه و سکونت در کبک را پیدا می‌کنید.

برنامه‌ی حمایت خانواده

این ویزا به همسر و فرزندان وابسته به شهروندان کانادا یا افرادی که سکونت دائم کشور را کسب نموده‌اند، اجازه‌ی مهاجرت و سکونت دائم را می‌دهد.

برنامه‌ی پرستار خانگی (LCP)

این ویزا به افرادی که پیش‌نیازهای لازم برای نگهداری از افراد پیر، ناتوان یا کودکان را در منازل خصوصی دارند، اعطا می‌گردد.

ویزای کانادا چه شکلی است؟

ویزای کانادا یک مهر در گذرنامه با ظاهری منحصربه‌فرد است. هرچند این ویزا شامل تصویر نیست اما اطلاعات زیر را در خود دارد.

 • محل دریافت ویزا
 • روز صدور و تاریخ انقضا
 • تعداد ورود مجاز از طریق این ویزا
 • شماره‌ی سند
 • شاخه‌‌ی ویزا
 • نوع ویزا
 • نام و نام خانوادگی دارنده‌ی ویزا
 • شماره‌ی پاسپورت

تصاویر زیر ظاهر سه ویزای مختلف برای کارگران، مهاجرین و توریست‌ها را نشان می‌دهد.

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا

 

ویزای شاغلین کانادا

ویزای شاغلین کانادا

ویزای شاغلین کانادا

ویزای مهاجرین کانادا

ویزای مهاجرین کانادا

ویزای مهاجرین کانادا

سفر به آمریکا

برای سفر به آمریکا از کانادا ممکن است به ویزای این کشور نیاز داشته باشید. هرچند درصورتی‌که شهروند یکی از کشورهای دارای معاهده‌ی لغو ویزا با آمریکا هستید، نیازی به دریافت ویزای آمریکا از کانادا را ندارید، اما باید درخواست ESTA خود را ثبت نمایید.

اگر قصد هر گونه مهاجرت به کانادا را دارید، مطالب زیر برای شما مفید خواهند بود:

مهاجرت به کانادا
دلار کانادا
حقایقی درباره کانادا
استرالیا یا کانادا ؟ به کجا مهاجرت کنیم؟
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل
ساسکاچوان
راهنمای یافتن شغل در کانادا

درباره تورنتو کانادا
بهترین شهرهای دانشجویی کانادا
سیاست‌های ویزا و مهاجرت به کانادا
لیست دانشگاه‌های کانادا

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست