پیوند بین آزمون GMAT و تحصیل در کانادا

امروزه تعداد زیادی از دانشجویان سعی دارند برای تحصیل در کانادا اقدام کنند. چون مهاجرت تحصیلی یکی از ساده‌ترین روش‌ها جهت اخذ اقامت و زندگی در کانادا است. اما در اولین قدم شما باید از یک دانشگاه کانادایی پذیرش  بگیرید تا بتوانید جهت مهاجرت تحصیلی  اقدام کنید.

اما چه چیزی شانس شما را برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادایی بالاتر می‌برد؟ موارد زیادی هستند که روی مدارک شما تاثیر مثبتی می‌گذارند.

یکی از آن‌ها نمره‌ی آزمون GMAT‌ است. البته برخی دانشگاه‌ها شرکت در این آزمون را اجباری می‌دانند. در چنین حالتی، شما به هرحال باید برای اخذ نمره‌ای خوب از آزمون GMAT تلاش کنید.

اما آزمون GMAT چیست و چه فرقی با آزمون معروف GRE دارد؟ ما در مقالات مختلف راجع به آزمون GRE‌ صحبت کرده‌ایم. آزمونی که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادایی، الزامی است. اما آزمون GMAT چه ساختاری دارد و اهمیت آن چقدر است؟ در ادامه قرار است راجع‌به همین نکات صحبت کنیم.

آزمون GMAT‌ چیست و مخصوص چه کسانی است؟

آزمون GMAT در حقیقت برای دانشجویان رشته‌ی مدیریت و بازرگانی طراحی شده است.

جالب است بدانید که کلمه‌ی GMAT مخفف The Graduated Management Admission است. پس مستقیما به رشته‌های مدیریتی اشاره می‌کند.

این آزمون مهارت‌های شما را در رشته‌های مدیریتی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در صورتی که قصد ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد یا دکترا را داشته باشید، باید در این آزمون شرکت کنید.

البته این به دانشگاه نیز بستگی دارد. پس قبل از هر چیز، از بخش requirement سایت دانشگاه تمام مدارک را چک کنید. شاید نیازی به شرکت در این آزمون وجود نداشته باشد. البته در هر صورت، شرکت در آن شانس شما جهت اخذ پذیرش  را بالاتر خواهد برد.

ساختار آزمون GMAT

این آزمون در مجموع از چهار بخش تشکیل شده است و از آن‌ها می‌توان به ارزیابی نوشتار تحلیلی، ارزیابی مهارت استدلالی، ارزیابی اطلاعات کمی و کلامی اشاره کرد. در هر بخش، مهارت‌های شما به صورت مستقلی ارزیابی می‌شود.

شما از این چهار بخش نمرات مستقلی دریافت می‌کنید و مجموع آن‌ها، نمره‌ی کلی شما خواهد بود. حداکثر نمره‌ای که در این آزمون می‌توانید کسب کنید، نمره‌ی 800 است.

علاوه بر مهارت‌های مدیریت، مهارت‌های دیگری نیز در این آزمون مورد سنجش و بررسی قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توان به ریاضیات، جبر، هندسه، تجزیه تحلیل اطلاعات مختلف و … اشاره کرد. اما به طور کلی، آزمون GMAT مهارت شما در نوشتار تحلیلی را مورد سنجش و بررسی قرار می‌دهد.

محل برگزاری آزمون GMAT

متاسفانه آزمون  GMAT در کشور ایران برگزار نمی‌شود. ولی کشورهای همسایه و نزدیک به ایران این آزمون را به خوبی اجرا می‌‌کنند. برای مثال می‌توان به آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، امارات متحده‌ی عربی و … اشاره کرد.

همچنین باید اضافه کنیم که برای تحصیل در کانادا و اخذ پذیرش تحصیلی در بسیاری از دانشگاه‌های کانادا باید در این آزمون شرکت کنید.

هزینه‌ی شرکت در آزمون GMAT

شما برای شرکت در هر آزمون بین‌المللی، باید هزینه‌ی مخصوص آن را بپردازید. هزینه‌ی لازم جهت شرکت در آزمون GMAT، 250 دلار است.  البته دیگر نیازی نیست که برای مشاهده‌ی نمرات و دریافت کارنامه، مبلغی پرداخت کنید.

مدت زمان برگزاری آزمون GMAT

این آزمون تقریبا سه ساعت و سی دقیقه از وقت شما را خواهد گرفت. اما به طور کلی باید سی دقیقه قبل از شروع آزمون در جلسه‌ی برگزاری حضور داشته باشید.

مدت زمان برگزاری این آزمون، نسبت به آزمون SAT، تافل و … خیلی کمتر است. شما برای پاسخ به سوالات هر بخش مدت زمان محدودی دارید. در لیست زیر مدت زمان لازم جهت پاسخ‌ دادن به سوالات هر بخش نوشته شده است:

  • مدت زمان لازم جهت پاسخ به سوالات ارزیابی نوشتار تحلیلی: ۳۰ دقیقه
  • مدت زمان لازم جهت پاسخ به سوالات ارزیابی مهارت استدلالی: ۳۰ دقیقه
  • مدت زمان لازم جهت پاسخ به سوالات کمی: ۶۲ دقیقه
  • مدت زمان لازم جهت پاسخ به سوالات کلامی: ۶۵ دقیقه
  • مدت زمان لازم جهت پاسخ به سوالات بخش اختیاری: ۱۶ دقیقه

تحصیل در کانادا

تفاوت آزمون GMAT و GRE

همانطور که می‌دانید، جهت تحصیل در کانادا می‌توانید در آزمون GRE نیز شرکت کنید. اما به طور کلی تفاوت چندانی بین آزمون GMAT و GRE وجود ندارد. معمولا برای اکثر رشته‌ها، هر دو آزمون معرفی شده‌اند که شما می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگرچه اگر قصد دارید که در رشته‌های مدیریت و بازرگانی ادامه‌ی تحصیل دهید، طبیعتا شرکت در آزمون GMAT بیشتر توصیه می‌شود.

شاید پیش خودتان به این فکر کنید که کدام آزمون سخت‌تر و دیگری آسان‌تر است. ما در ادامه شدت سختی این دو آزمون را از برخی جهات مقایسه می‌کنیم:

سختی دو آزمون در بخش ریاضیات

طبق نظر کارشناسان، بخش ریاضیات در آزمون GMAT معمولا سخت‌تر از آزمون GRE است. اما اگر شما در هندسه  ضعیف‌تر هستید، بهتر است در آزمون GMAT شرکت کنید و به حل سوالات ریاضی و استدلالی بپردازید.

علاوه بر این، اگر قصد دارید که مهارت بالای خود در علم ریاضیات را نشان دهید،‌ بهتر است در آزمون GMAT‌ شرکت کنید. این آزمون بهتر می‌تواند دانش ریاضی شما را مورد سنجش و بررسی قرار دهد. ‌اما کسانی که در هندسه قوی‌تر هستند، می‌توانند با شرکت در آزمون GRE، مهارت خود را ثابت کنند.

مقایسه‌ی زبان دو آزمون

همانطور که می‌دانید، هر دو آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. اما زبان مورد استفاده در آزمون GRE‌ پیچیده‌تر و دشوارتر است. پس بخش کلامی آزمون GRE می‌تواند سخت‌تر از آزمون GMAT باشد.

چگونه از آزمون GMAT نمره‌ی خوبی بگیریم؟

هرچه نمره‌ی شما بالاتر باشد، شانستان در اخذ پذیرش تحصیلی بالاتر خواهد رفت. حتی اگر معدل یا ریز نمرات جالبی ندارید، به کمک این آزمون می‌توانید آن‌ها را پوشش دهید. در ادامه ما شما را با سوالات آزمون GMAT آشنا می‌کنیم تا بتوانید نمره‌ی بهتری از آن کسب کنید.

اما به طور کلی، به یاد داشته باشیدکه این آزمون مهارت‌ها و دانش شما در رشته‌ی مدیریت و بازرگانی می‌سنجد. پس با شرکت در کلاس زبان نمی‌توانید چیزی را تغییر دهید. بهتر است دانش عمومی خود را بالاتر ببرید و در کنار آن، به تقویت زبان انگلیسی بپردازید.

بخش تحلیل نگارشی

این بخش را می‌توان یک نوع مقاله‌نویسی به حساب آورد. شما باید هر موضوعی را تحلیل کنید و با استدلال‌های مناسب بنویسید. پس علاوه بر مهارت در writing زبان انگلیسی، باید از قدرت تحلیل برخوردار باشید. چیزی که از هر مدیری انتظار می‌رود.

بخش استدلالی

این بخش از سال 2012 به آزمون GMAT اضافه شده است. در این بخش مهارت شما در ارزیابی و استدلال داده‌های مختلف سنجیده می‌شود. در این بخش، سوالاتی نظیر تجزیه و تحلیل جدول‌ها، تفسیر نمودار، استدلال داده‌های مختلف و مقایسه‌ی آن‌ها مطرح می‌شود.

به  این ترتیب، شما جهت حل مسئله، باید داده‌ها را ترکیب کنید و استدلال بیاورید. علاوه بر آن، باید قدرت تحلیل یک نمودار گرافیکی را داشته باشید. همچنین باید اطلاعات منابع مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و به نتیجه‌ی درستی برسید.

بخش کمی

در این بخش دانش شما از ریاضیات، جبر و هندسه ارزیابی می‌شود. اما به هرحال باید از قدرت تحلیل و استدلال خوبی برخوردار باشید. چون تمام سوالات تشریحی هستند.

تحصیل در کانادا

بخش کلامی

در این بخش بیشتر مهارت‌های شما در زبان انگلیسی سنجیده می‌شود. چون جهت تحصیل در کانادا، باید مهارت خوبی در زبان انگلیسی داشته باشید تا بتوانید در دانشگاه‌ها دوام بیاورید. شما در این بخش باید به سوالات استدلالی، حل مسئله و درک مطلب بپردازید.

منظور از آزمون هوشمند GMAT‌ چیست؟

همانطور که می‌دانید،‌ این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. ولی الگوی خاصی در برگزاری آن وجود دارد. یعنی شبیه آزمون تافل نیست و آزمون به صورت هوشمند برگزار می‌شود. به این ترتیب اگر شما به هر سوال پاسخ درست بدهید، سوال بعدی سخت‌تر خواهد شد. اما اگر از همان ابتدا، سوال را اشتباه پاسخ دهید، سوال بعدی آسان‌تر خواهد بود.

با این الگو مهارت و آمادگی ذهنی شما نیز مورد سنجش قرار می‌گیرد. شما نمی‌توانید سوالی را بی پاسخ بگذارید یا بعدا به آن پاسخ بدهید. چون کامپیوتر از پاسخ شما جهت مطرح کردن سوال بعدی استفاده می‌کند. شاید به همین دلیل آزمون GMAT‌ را یکی از سخت‌ترین آزمون‌های بین‌المللی می‌دانند.

سخن آخر

شما برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، باید مدارک مختلفی جمع‌آوری کنید و در آزمون‌های مختلفی شرکت نمایید. شاید ارائه‌ی مقالات ISI زیاد ضروری نباشد. ولی به هیچ عنوان نمی‌توانید از  شرکت در آزمون بین‌المللی صرف نظر کنید.

علاوه بر آزمون GMAT یا GRE، شما باید در آزمون تافل نیز شرکت کنید. چون شما از طریق آزمون GMAT، فرصت زیادی ندارید که مهارت در زبان انگلیسی را نشان دهید. در هر صورت، موفق باشیدJ

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست