چه چیزهایی می‌توانید همراه خود به کانادا ببرید

زمانی که از یک کشور دیگر به کانادا باز می‌گردید، امکان برخورداری از معافیت‌های کوچک مالیاتی را خواهید داشت. امکان ورود برخی از کالاها به کشور بدون پرداخت مالیات از این طریق، مقداری منفعت مالی نصیب شما می‌کند. با این ‌حال برای ورود فراورده‌های دخانی در هر شرایطی مالیات کوچکی در نظر گرفته‌شده است.

در این مقاله اطلاعات عمومی در رابطه با کالاهایی که امکان ورود آن‌ها هنگام بازگشت به کشور دارید را در اختیارتان قرار می‌دهیم. توجه داشته باشید، کماکان اعلام این کالاها در اظهارنامه الزامی است.

 خروج کمتر از 24 ساعت

امکان بهره‌گیری از معافیت‌های مالیاتی را نخواهید داشت.

خروج برای 24 ساعت یا بیشتر

نیازی به پرداخت هرگونه مالیات برای کالاهایی که مجموع قیمت آن‌ها 200 دلار کاناداست را ندارید، هرچند ورود برخی نوشیدنی‌ها یا تنباکو همچنان شامل مالیات می‌گردد. درصورتی‌که مجموع قیمت کالاهایی که قصد ورود آن‌ها را به کشور دارید، بیش از 200 دلار کانادا باشد، باید مالیات کامل آن‌ها را بپردازید.

خروج برای 24 ساعت یا بیشتر
فراورده‌های دخانیبرخی نوشیدنی‌هاحداقل زمان خروجحداکثر قیمت کل
مشمول نمی‌شودمشمول نمی‌شود24 ساعت200 دلار

 

خروج برای 48 ساعت یا بیشتر

درمجموع برای ورود کالا به ارزش 800 دلار به کشور نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت. توجه نمایید، کالاهای مذکور لزوماً باید هنگام ورود به کشور همراهتان باشند. به همراه داشتن میزان مشخصی از برخی نوشیدنی‌ها مشمول مالیات نمی‌گردد، هرچند برای فراورده‌های دخانی حتی در میزان محدود نیز احتمالاً به پرداخت مبلغ کمی مالیات، نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر از قوانین مرتبط با نوشیدنی‌ها و سیگار وب‌سایت سازمان خدمات مرزبانی کانادا (CBSA) را مشاهده نمایید.

خروج برای 48 ساعت یا بیشتر
فراورده‌های دخانیبرخی نوشیدنی‌هاحداقل زمان خروجحداکثر قیمت کل
تا میزان مشخص مشمول میزان کمی مالیات می‌شودتا میزان مشخص مشمول نمی‌شود.48 ساعت800 دلار

 

نرخ مالیات ویژه

به کالاهایی مازاد بر ارزش 800 تا 1100 دلار کانادا در خروج 48 ساعته مشمول پرداخت نرخ مالیات 7 درصد خواهید شد. کماکان مالیات کالا و خدمات (GST) و مالیات فروش (HST) نیز از کالاهای مزبور دریافت می‌گردد. توجه داشته باشید، این نرخ مالیاتی ویژه مربوط به مواد دخانی و نوشیدنی‌ها نیست. افزون بر این، برخی استان‌های کانادا CBSA مالیات مربوط به منطقه را نیز دریافت می‌نماید.

 

خروج برای 48 ساعت یا بیشتر
فراورده‌های دخانیبرخی نوشیدنی‌هاMFNTحداقل زمان خروجحداکثر قیمت کل
مشمول نمی‌شودمشمول نمی‌شودتنها برای مقدار مشخص48 ساعت300 دلار

 

خروج برای هفت روز یا بیشتر

برای ورود کالا به میزان 800 دلار هیچ‌گونه مالیاتی دریافت نمی‌گردد. مواد دخانی و برخی نوشیدنی‌ها در هنگام ورود باید به همراهتان باشد، اما برای سایر کالاهای موردنظر امکان استفاده از پست، آژانس‌های حمل‌ونقل و پیک را خواهید داشت. هرچند امکان ورود میزان مشخصی از نوشیدنی‌ها و مواد دخانی را به کشور دارید، ولی میزان کمی مالیات به فراورده‌های دخانی تعلق می‌گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر صفحات ­CSBA مربوط به نوشیدنی و مواد دخانی را بازدید نمایید.

خروج برای 7 روز یا بیشتر
فراورده‌های دخانیبرخی نوشیدنی‌هاحداقل زمان خروجحداکثر قیمت کل
تا میزان مشخص مشمول میزان کمی مالیات می‌شودتا میزان مشخص مشمول نمی‌شود.7 روز800 دلار

 

خروج برای بخشی از سال

حتی درصورتی‌که بخشی از سال را خارج از کانادا زندگی کنید، کماکان شهروند این کشور محسوب می‌شوید. از این‌ رو معافیت‌های مالیاتی همچون سایر شهروندان برای شما نیز اعمال می‌گردد. هم‌زمان برای ورود کالا یا اتومبیل حتی برای نیاز شخصی موقت نیز، باید مراحل قانونی و مالیاتی را طی نمایید.

فراورده‌های دخانی

درصورتی‌که سن شما بیش از 18 سال باشد، امکان ورود تمام فراوردهای دخانی مورد ذکر را در مقدار مشخص به خاک کانادا بدون نیاز به پرداخت هرگونه مالیاتی خواهید داشت.

 • 200 سیگار
 • 50 سیگار برگ
 • 200 گرم تنباکو فراوری‌شده
 • 200 چوب تنباکو

توجه: ممکن است برای ورود فراورده‌های دخانی به کشور مشمول پرداخت مالیات کوچکی شوید. با این ‌حال فراورده‌هایی که در فروشگاه‌های بدون مالیات با برچسب “DUTY PAID CANADA DROIT ACQUITTÉ.” به فروش می‌رسند، به طور کلی نیاز به پرداخت هیچ مالیاتی ندارند. با مشخص نمودن فراورده‌های دخانی می‌توانید سرعت انجام امور گمرکی را افزایش دهید.

درصورتی‌که بیش از میزان موردنظر برای مصرف شخصی این نوع کالاها را به همراه داشته باشید، لزوماً باید مالیات آن‌ها را بدون تخفیف پرداخت نمایید.

بر اساس قوانین مالیاتی سال 2001 ورود مواد دخانی بدون برچسب “DUTY PAID CANADA DROIT ACQUITTÉ.” به کشور محدود شده است. بر اساس این قوانین، حداکثر امکان ورود 5 واحد فراورده‌های دخانی را به کشور خواهید داشت. منظور از هر واحد فراورده‌های دخانی برابر با 200 سیگار، 5 سیگار برگ، 200 گرم تنباکو فراوری‌شده و 200 چوب تنباکو است.

شرایط مصرف شخصی

به جز موارد ممنوعه، امکان ورود کالاهای مختلف را در صورت پرداخت حقوق مالیاتی و منطقه‌ای برای مصرف شخصی خواهید داشت. افزون بر این حتی در مواردی که برای ورود کالا به منظور مصرف شخصی باصلاحیت تشخیص داده نشوید، با پرداخت هزینه‌های فوق‌الذکر مشکلی نخواهید داشت.

در شرایط زیر برای واردات کالا به منظور مصارف شخصی به شما معافیت تعلق می‌گیرد:

 • به‌ عنوان ساکن کانادا از خارج به کشور باز می‌گردید.
 • به‌ عنوان ساکن سابق کانادا به منظور زندگی به کشور باز می‌گردید.
 • به‌ عنوان ساکن موقت کانادا از یک سفر خارجی به کانادا باز می‌گردید.

کودکان زیر سن قانونی نیز امکان ورود کالا را به منظور مقاصد شخصی به کانادا دارند. والدین یا فردی که مسئولیت کودک را به عهده دارد، با پرکردن فرم‌های مربوطه امکان استفاده از معافیت‌ها را برای وی فراهم می‌کند. بااین‌حال اجناس وارد شده لزوماً باید برای مصرف کودک تشخیص داده شوند.

امکان استفاده از معافیت کالاهای شخصی برای چند نفر به طور هم‌زمان وجود ندارد.

امکان استفاده هم‌زمان از معافیت مالیاتی خروج 48 ساعته و هفت روزه را نخواهید داشت. به بیان دیگر، تنها حق استفاده از معافیت مالیاتی خروج بیش از هفت روز را برای سفرهای طولانی مدتتان دارید.

به طور کلی، تنها کالاهایی مشمول معافیت مالیاتی مصرف شخصی می‌گردند که به عنوان وسایل شخصی یا منزل شناخته شوند. افزون بر این، برای ورود هدایای دوستان یا نزدیکانتان در خارج از کشور، سوغاتی و جایزه‌های که برنده شده‌اید نیز مشکلی نخواهید داشت.

کالاهایی که به مقاصد تجاری وارد کشور نموده‌اید یا وسایلی که برای استفاده سایرین به کشور آورده‌اید، مشمول معافیت مالیاتی نخواهند شد.

رسید و قبض تمام کالاهایی که در خارج از کشور خریداری نموده‌اید را به همراه داشته باشید. فرم اظهارنامه را به دقت پر نموده و قیمت‌ها را بر اساس دلار کانادا وارد نمایید.

پر کردن اظهارنامه و فرم‌های مالیاتی بسیار ساده است. امکان پرداخت هزینه‌های محاسبه شده را به صورت نقد، چک مسافرتی، امریکن اسکپرس و مستر یا ویزا کارت خواهید داشت. افزون بر این در برخی مبادی ورودی، CBSA برای تسویه وجوه مزبور دبیت کارت را هم می‌پذیرد. درصورتی‌که کل وجه موردنظر بیش از 2500 دلار کانادا نباشد، گاهی اوقات امکان پرداخت به وسیله چک شخصی را نیز دارید. ماموران سرویس مرزی پس از محاسبه‌ی میزان هزینه‌ها به شما رسید تحویل می‌دهند.

ورود با مبلغی بیش از 10000 دلار کانادا یا بیشتر

با توجه قوانین مبارزه با پول‌شویی و حمایت از تروریست کانادا، محدودیتی برای ورود یا خروج پول از کانادا نخواهید داشت. البته برای مبالغ مساوی یا بیشتر از 10000 دلار کانادا باید به آژانس سرویس‌های مرزی اطلاع دهید. توجه نمایید هرگونه انتقال وجه بیش از حد اعلام شده خواه به صورت پول‌های خارجی یا کانادایی باشد، یا برای حمل‌ونقل آن، از سرویس‌های حمل پول، پست یا پیک استفاده نموده باشید، باید به اطلاع آژانس مرزی کانادا برسد.

غذا، گیاهان، حیوانات و فراورده‌های مرتبط

غذا، گیاهان، حیوانات و فراورده‌های مشخصی به عنوان محموله دارای ریسک برای کانادا شناخته می‌شوند. امکان انتقال بیماری از طریق غذا به ‌عنوان ‌مثال ­ اشریشیا کلی وجود دارد. گیاهان و فراورده‌های گیاهی به عنوان منشائی برای ورود گونه‌های بیگانه‌ی علف هرز به کشور، با محدودیت ورود روبه‌رو هستند. حیوانات و فراورده‌های دامی نیز بالقوه به عنوان منشائی برای بیماری‌هایی نظیر آنفولانزای حیوانی به شمار می‌آیند.

به این منظور دولت کانادا محدودیت‌ها و قوانینی را برای ورود و خروج دام، گیاه، غذا و فراورده‌های مرتبط وضع نموده است.

ریسک و خطرات مرتبط با این موارد همواره در حال تغییر هستند. از این‌ رو آژانس بازرسی غذای کانادا به طور خودکار پیش‌نیازهای مربوط به ورود کالاهای فوق‌الذکر را تغییر می‌دهد.

AIRS به عنوان ابزاری اتوماتیک از یک سری پرسش‌ها به منظور یکسان‌سازی استانداردها بهره می‌برد. در هنگام ورود چنین کالاهایی با سوالاتی از قبیل محل خرید، ریشه‌ی کالا و نوع استفاده روبه‌رو خواهید شد.
نکته: برای سهولت کسب اطلاع از قوانین مربوط به کالای موردنظر از ابزار جست‌وجوی ­AIRS استفاده نمایید.

برخی گونه‌های خاص نیز تابع معاهده‌ی چند جانبه برای حفاظت کردن از جانوران و گیاهان در معرض خطر CITES هستند. اطلاعات مربوط به این گونه‌ها در AIRS یافت نمی‌شود. از این ‌رو باید از بانک اطلاعاتی CITES استفاده نمایید.

گونه‌های در معرض خطر

بخشی از فراورده‌های گونه‌های در معرض خطر در لباس، جواهر، ابزارآلات موسیقی، داروهای گیاهی و علفی طب سنتی، کرم‌های آرایشی و بهداشتی و غذایی یافت می‌شوند. خریدوفروش آزادانه‌ی این قبیل کالاها در کشور مبدأ به معنای قانونی بودن خریدوفروش یا عبور آن‌ها از مرز کانادا به شمار نمی‌آید. CITES توافقنامه‌ای بین‌المللی برای حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض است که به بقای این موجودات کمک می‌کند. در صورت بی‌اطلاعی از قوانین CITES ممکن است برخی از این قبیل کالاها را در کشور مورد بازدید تهیه‌کرده باشید و آن‌ها را به کانادا حمل نمایید. نکته‌ی قابل‌توجه این که حتی حمل‌ونقل این کالاها به معنای تخطی از مفاد معاهده CITES شناخته می‌شود. از این ‌رو حتماً لیست گونه‌های خاص موجود در لیست CITES­ را بررسی نموده و تمامی الزامات قانونی برای حمل‌ونقل آن‌ها را رعایت نمایید. در صورت نیاز از مشاور بین‌المللی گونه‌های در خطر انقراض کمک بگیرید.

کشور کانادا ممکن است برخی معاهدات خاص را برای واردات یا صادرات کالا رعایت نماید. از این ‌رو برای ورود یا خروج برخی کالاها قوانین خاصی حکم‌فرماست. برای کسب اطلاعات بیشتر از بخش مبادلات جهانی وب‌سایت ­ EICB دیدن کنید.

هدایا

زمانی که خارج از کانادا به سر می‌برید، همواره امکان ارسال هدایا بدون نیاز به پرداخت هرگونه مالیاتی را به دوستان و آشنایانتان خواهید داشت. هدایای مزبور نباید قیمتی بیش از 60 دلار کانادا داشته یا جزو فراورده‌های دخانی، نوشیدنی‌های الکلی یا تبلیغاتی باشند. برای هدایایی با قیمتی بیش از 60 دلار کانادا، دولت مالیات اضافه بها را دریافت می‌کند. بهتر است برای جلوگیری از هرگونه سوتفاهمی به همراه کالاهای فوق کارت تبریک و هدیه ارسال کنید.

هدایایی که از خارج کانادا به داخل کشور می‌فرستید، جزو مصارف شخصی محسوب نمی‌شود. بااین‌حال اگر هدایای موردنظر را شخصاً به کانادا حمل کنید، همانند سایر کالاهای شخصی‌تان ارزیابی خواهند شد.

جواهرات

به دلیل قیمت بالای جواهرات و مشکلاتی که در تشخیص منشأ آن‌ها وجود دارد، حتی‌الامکان در هنگام سفر مقدار کمی از این اشیای قیمتی را به همراه داشته باشید.

برای سهولت در بازگرداندن جواهرات به کانادا، قبل از خروج موارد زیر را رعایت نمایید:

 • گزارشی دارای تاریخ و امضای جواهرشناس، جواهرفروش یا آژانس بیمه‌ی کانادایی‌تان به همراه عکس تک‌تک جواهراتتان تهیه نمایید. دقت کنید در گزارش تهیه شده، یکسان بودن جواهر مورد ارزیابی و تصویر قید شود. گزارش تهیه شده را به همراه تصاویر به تأیید دفاتر CSBA برسانید.
 • درصورتی‌که جواهرات مزبور در کانادا خریداری شده‌اند، رسید خرید آن‌ها را نگهداری نمایید.
 • درصورتی‌که جواهر مذکور پیش از این به کانادا وارد شده‌اند، رسید ورود آن‌ها را نگهداری نمایید.
 • در زمان خروج از کانادا گزارش تهیه شده، تصاویر و تاییده ­CBSA را به همراه داشته باشید.

جوایز

در اکثر مواقع مجبور به پرداخت مالیات برای ورود جوایز به کانادا هستید. با این‌ حال جوایز دریافتی جزو کالاهای شخصی شما ارزیابی می‌شوند از این ‌رو به ‌اضافه بهای آن‌ها مالیات تعلق می‌گیرد.

جوایز غیرقابل فروش نظیر مدال، کاپ و لوح‌های دریافتی عموماً شامل مالیات نمی‌گردند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر با سرویس مرزی در کانادا به شماره ­1-800-461-9999 یا 1-866-335-3237 تماس بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خارج از کانادا از شماره‌های 204-983-3500 یا 506-636-5064 کمک بگیرید.

کالاهای ممنوعه

ورود برخی کالاها به کانادا ممنوع است. در ادامه برخی از این کالاها به‌عنوان‌مثال آورده شده‌اند. حتماً قبل از بازگشت به کانادا نسبت به قوانین منع ورود اطلاع حاصل نمایید.

کالاهای فرهنگی

برخی کالاهای فرهنگی که در کشور منشأ دارای بار تاریخی قابل‌توجه هستند، بدون داشتن مجوز رسمی صادرات از کشور مبدأ امکان ورود به کانادا را ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر با سازمان میراث فرهنگی کانادا تماس بگیرید:
تلفن: 1-866-811-0055

فکس: 819-997-7757

وب‌سایت: www.pch.gc.ca

وسایل آتش‌بازی، مواد منفجره و مهمات

به منظور ورود انواع مشخصی از وسایل آتش‌بازی، مواد منفجره و مهمات می‌بایست مجوز قانونی از مقامات رسمی کانادا داشته باشید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر با بخش مقررات مواد منفجره تماس حاصل نمایید:

تلفن: 613-948-5200 بین ساعات 8 تا 15 (در خارج از این ساعات با شماره تلفن، 613-947-9111 تماس حاصل فرمایید.)

فکس: 613-948-5195

پست الکترونیک: ERDmms@nrcan.gc.ca

وب‌سایت: www.nrcan.gc.ca

سلاح

در هنگام ورود به کانادا به همراه داشتن هرگونه سلاحی را باید به CBSA اطلاع دهید. در غیر این صورت امکان مواجهه با پیگرد قانونی و ضبط سلاح موردنظر وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ورود و خروج سلاح از کانادا قوانین و مقررات سرویس مرزی کشور را مورد مطالعه قرار دهید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه درخواست گواهینامه سلاح گرم، ثبت سلاح یا موارد قانونی حمل‌ونقل سلاح با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن:

در کانادا و آمریکا: 1-800-731-4000

سایر کشورها: +1-506-624-6626

فکس: 613-825-0297

پست الکترونیک: cfp-pcaf@rcmp-grc.gc.ca

وب‌سایت: www.rcmp-grc.gc.ca

کالاهای ممنوعه

کالاهای مستهجن، پرنوگرافی کودکان و تبلیغات نفرت‌انگیز امکان ورود به کانادا را ندارند.

 محصولات مصرفی ممنوعه

 • واکر کودک
 • دستگاه تغذیه نوزادان
 • گیاه چشم خرچنگی و مصنوعاتی که این گیاه در آن به کار رفته است.
 • دارت چمن با نوک بلند

لیست کاملی از کالاهای مصرفی ممنوعه در راهنمای امنیت مصرف کنندگان کانادا که سال 2011 منتشر شده، موجود است.

قوانین و مقررات محصولات مصرفی

در ادامه بخشی از کالاهایی که تابع قوانین خاص امنیت مصرف کنندگان هستند را مشاهده خواهید نمود:

 • صندلی کودک باید استانداردهای وسایل نقلیه موتوری کانادا را داشته و نشان ملی ایمنی را کسب نموده باشد. افزون بر این وزن و قد کودک باید به صورت برچسب بر روی کالا نصب شود.
 • لباس خواب کودک باید استانداردهای ایمنی شرایط اشتعال‌پذیری را داشته باشد.
 • تختخواب کودک باید برچسب کارخانه به همراه قید مدل، تاریخ ساخت و دستورالعمل مونتاژ را به همراه داشته باشد.
 • کالسکه کودک باید برچسب خورده و الزامات عملکردی را داشته باشد.
 • اسباب‌بازی‌ها باید الزامات ایمنی مکانیکی، الکتریکی، شیمیایی و قابلیت اشتعال را داشته باشند.
 • کلاه و ماسک هاکی باید الزامات و استانداردهای منتشر شده از طرف سازمان استاندارد کانادا (CSA) را داشته باشند.
 • گهواره کودک باید برچسب و الزامات عملکردی را داشته باشد.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر قوانین مربوط به سلامت محصولات را در این صفحه مطالعه فرمایید.

تشک مورد استفاده یا دست دوم

امکان ورود تشک استفاده شده یا دست دوم را به کانادا ندارید، مگر در شرایطی که اسناد امضا شده توسط افراد ذی‌صلاح که نشان‌گر تمیز بودن و قارچ کشی محصول باشد را به همراه داشته باشید.

محصولات بهداشتی (داروهای تجویزی)

برخی قوانین مربوط به بخش بهداشت کانادا با سایر کشورها متفاوت است. به‌عنوان‌مثال دارویی که در کشور مبدأ نیازی به نسخه ندارد، ممکن است در کانادا نیازمند نسخه بوده یا محدودیت حجمی به همراه داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قوانین بهداشتی کانادا از وب­سایت دپارتمان غذا و داروی کشور کمک بگیرید.

 

اگر قصد مهاجرت به کانادا یا سفر به این کشور را دارید، مطالب زیر را هم بخوانید:

پایتخت کانادا
مهاجرت به کانادا
دلار کانادا
تحصیل در کانادا

سیاست‌های ویزا و مهاجرت به کانادا
آب و هوای کانادا
زبان کانادا

2+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button