چگونه در کانادا دنبال کار بگردیم؟

هدف اکثر متقاضیان مهاجرت به کانادا، یافتن شغل در کانادا و نهایتا اقامت دائم در این کشور است. در واقع تحصیل در کانادا بهانه‌ای است برای مهاجرت و زندگی در این کشور توسعه‌یافته و مدرن. در این مطلب نگاهی داریم به بازار کار کانادا و چگونگی یافتن موقعیت شغلی مناسب و آماده شدن برای آن.

رزومه خودتان را آماده کنید!

رزومه‌ی شما اصلی‌ترین فاکتور برای یافتن شغل مناسب است. معمولا کارفرما‌ها تنها با تکیه بر همین مدرک صلاحیت شما را برای آن موقعیت شغلی بررسی می کنند. هدف اصلی از آماده سازی رزومه این است که توجه خواننده‌ی آن به حدی جلب شود که به شما فرصت مصاحبه شغلی داده شود. قرار نیست در رزومه همه‌چیز را در باره ی خود بگویید، بلکه باید تلاش کنید به کارفرما نشان دهید که می‌توانید به شرکت او کمک کنید. کاری که باید از آن اجتناب کنید این است که تنها وظایف شغلی خود را لیست کنید.

به جای این کار، دستاوردهای خود از هرکدام از شغل‌های قبلی را بیان کنید، چیزهایی که سایر متقاضیان به آن دست نیافته‌اند و یا در رزومه‌ی خود به آن نپرداخته‌اند. به این ترتیب رزومه‌ی خود را از سایرین متمایز می‌کنید. فرمت رزومه در کانادا با کشور‌های دیگر اندکی متفاوت است. در کانادا اطلاعات در رزومه باید به ترتیب زیر نوشته شوند:

A. اطلاعات تماس

B. خلاصه ی شغلی/حرفه ای

C. سوابق کاری

D. پیشرفت های تحصیلی/حرفه ای

در صورت نیاز، مهارت‌های فنی و فعالیت های داوطلبانه نیز اضافه می شوند.

بازار کار کانادا

نکات مهم در آماده‌سازی رزومه مطابق با استانداردهای کانادا

 • رزومه ی شما ابزاری است برای رسیدن به مصاحبه. قرار نیست که رزومه مدرکی با جزئیات فراوان از تاریخچه ی کاری شما باشد. در رزومه ی خود برای کانادا، تلاش کنید که مهم ترین دستاورد ها و نکات تحصیلی/کاری خود را بیان کنید. در مصاحبه می توانید به جزئیات بپردازید.
 • سعی کنید رزومه ی جالبی داشته باشید! متوسط زمانی که صرف خواندن رزومه ی شما می شود 10 تا 30 ثانیه است. از فرمت رزومه ی کانادا استفاده کنید تا توانایی های خود را به روشی اجمالی که بر دستاورد های شما تمرکز دارد، به چشم بیاورید.
 • از فونت کوچک استفاده نکنید و دقت کنید که پاراگراف های طولانی نداشته باشید. از فونتی که به آسانی قابل خواندن است استفاده کنید و در طول رزومه آن را تغییر ندهید.
 • از اول شخص اسنفاده نکنید (مثلا: من در فلان شرکت کار کرده ام، من این مهارت را دارم). از جملات کوتاه استفاده کنید (مثلا: فروش 10% افزایش یافت).
 • رزومه با فرمت کانادا باید حداکثر دو صفحه باشد. اگر تجربیات زیادی ندارید، یک صفحه کافی است، و تنها در صورتی می توان رزومه را تا 3 صفحه ادامه داد که بیش از 10 سال تجربه ی کاری داشته باشید.

نکات طلایی در آماده کردن رزومه برای کار در کانادا

 • زیاده گویی نکنید، تنها به تجربیاتی بپردازید که به شغلی که برای آن اپلای می کنید مرتبط است.
 • سرگرمی ها و علایق شخصی را در رزومه وارد نکنید، مگر اینکه دستاورد هایی باشند که بر وجهه ی شما بیفزایند. به خاطر داشته باشید: یک رزومه ی خوب، شما را از سایرین مجزا می کند. ذکر اینکه شما پیانو می نوازید یا به فوتبال علاقه دارید، شانس موفقیت شما را بیشتر نمی کند.
 • مهارت هایی مانند توانایی صحبت به یک زبان دیگر و با تخصص در یک نرم افزار کامپیوتری خاص را بیان کنید. لازم به تاکید است که تنها در صورت ارتباط آن ها با شغلی که برای آن اپلای می کنید به ذکر این موارد بپردازید.
 • از یک فرمت تخصصی برای رزومه (که به صورت رایگان قابل دانلود هستند) استفاده کنید و در صورت امکان، از یک شخص متخصص بخواهید که آن را قبل از ارسال چک کند. ایرادات گرامری و املایی در رزومه تاثیر بسیار نامطلوبی دارند.
 • در رزومه به ویزای موقت خود اشاره نکنید. کارفرمایان به دنبال جذب نیروهای متعهدی هستند که در موفقیت شرکتشان ایفای نقش کنند. اگر در مصاحبه در مورد وضعیت اقامت شما در کانادا سوال شد، می توانید به جزئیات بپردازید.
 • از کلمه ی رزومه یا CV در بالای صفحه استفاده نکنید. همچنین تاریخی که رزومه آماده شده است نیز ذکر نشود.
 • رزومه را امضا نکنید
 • رفرنس های خود را در رزومه ذکر نکنید. همچنین از به کار بردن عبارت “در صورت نیاز رفرنس ها در دسترس هستند” نیز اجتناب نمایید. اما در عین حال نام و اطلاعات تماس رفرنس ها را آماده داشته باشید تا در صورت درخواست شرکت ارائه نمایید. همچنین از قبل با رفرنس ها هماهنگ شده باشید.

موثرترین روش ها در یافتن شغل مناسب در کانادا

در بسیاری از حرفه‌ها، پاسخ دادن به یک آگهی آنلاین، راه موثری برای پیدا کردن کار نیست. یک رزومه ی یکسان را برای چندین کمپانی متفاوت نفرستید. مدیران شرکت ها با هم در ارتباط هستند! موثرترین روش ها در یافتن شغل مناسب عبارتند از:

Networking

براساس تحقیقی از دانشگاه Yale، 70 درصد همه ی شغل ها از طریق این روش پیدا می شوند، روشی قدیمی که اکثر افراد بدون اینکه بدانند هر روز از آن استفاده می کنند. نتورکینگ به معنی تعاملاتی است که اطلاعات را از یک منبع به منبعی دیگر منتقل می کند.

قدم اول برای موفق بودن در این روش این است که خجالتی نباشید! در جمع هایی که کسی را نمی شناسید، سر صحبت را باز کنید و از تخصص و توانایی های خود صحبت کنید. البته وقتی با غریبه ها صحبت می کنیم، معمولا صحبت حول محور آب و هوا، غذا یا ورزش است.

اما خود را برای این سوال آماده کنید: شغلت چیست؟ این همان زمانی است که شما باید در مورد خودتان اطلاعات مفید و مختصری ارائه دهید. این مکالمه حتی می تواند داخل یک آسانسور اتفاق بیفتد! بنابراین هیچ فرصتی را از دست ندهید. البته نتورکینگ همیشه حضوری نیست، شما می توانید به صورت آنلاین، از طریق تلفن و یا ایمیل این کار را انجام دهید.

همانطور که احتمالا از قبل با این ابزار آشنایی دارید، لینکدین (LinkdIn) یکی از بهترین و موثر ترین ابزار ها در آنلاین نتورکینگ است. همچنین در کانادا ایونت های نتورکینگ (Networking Events) برگزار می شود. این ایونت ها به شما کمک می کنند تا دوستان یا ارتباطات کاری پیدا کنید. سایتی که در این زمینه می تواند کمک زیادی به شما بکند، com است.

Cold Calling

یکی از روش های بازاریابی است. به این معنا که بدون هماهنگی یا اطلاع قبلی با شخص یا شرکتی تماس گرفته می شود و محصول مورد نظر معرفی می گردد. محصول شما تخصص و توانایی شماست، و شما به دنبال کار هستید.

پس می توانید شرکت هایی که می توانند هدف شما باشند را پیدا کرده و با آن ها تماس بگیرید و به صورت بسیار مختصر اما به شدت تاثیر گذار، خودتان را معرفی کنید.

Informational Interviews

به عنوان روشی رایج از نتورکینگ در بازار مرتبط با حرفه ی شما در کانادا، ابزار بسیار موثری است. در این روش شما با شخصی که با بازار کار مورد نظر شما آشناست، ارتباط می گیرید و از او در باره ی آن بازار اطلاعات کسب می کنید که ایم کار شانس شما را در یافتن کار در کانادا افزایش می دهد. می توانید از طریق اینترنت یا دوستان خود، لیستی از کمپانی ها در زمینه ی کاری مورد نظر خود را تهیه کنید، یک تماس تلفنی برقرار کنید و یا در ایمیل مختصری مهارت های خود را به طور موثری بیان کنید.

از آن ها بپرسید آیا می توانید به یک قهوه دعوتشان کرده و در باره ی بازار کار شغل مورد نظرتان از آن ها راهنمایی بگیرید. مستقیما از آن ها درخواست کار نکنید، ابتدا از آن ها کمک و راهنمایی بگیرید. در کانادا اینکه کسی را به قهوه دعوت کنید بسیار رایج است، و این یک زمان 15 تا 20 دقیقه ای به شما می دهد تا اطلاعات مفیدی از این شخص بگیرید و یا حتی یک ارتباط حرفه ای بیابید.

قبل از تماس، اطلاعات کافی راجع به آن کمپانی داشته باشید، سوال بپرسید و با دقت گوش دهید. وقتی اولین ارتباط برقرار شد، احتمال خوبی دارد که آن ها در تماس های آتی پاسخگوی شما باشند. و در پایان این سوال را فراموش نکنید: شخص دیگری را می شناسید که بتواند به من کمک کند؟

به خاطر داشته باشید که به احتمال زیاد در همان زمان فرصت شغلی در آن شرکت برای شما وجود ندارد، اما ممکن است در آینده این فرصت پیش بیاید و یا آن شخص شرکت هایی را بشناسد که به تخصص شما نیاز داشته باشند. بنابراین باید با آن ها در تماس بمانید.

جستجوی کار در کانادا

نکاتی برای انطباق یافتن با فرهنگ محیط های کاری کانادا

 • خودتان را بشناسید

  معمولا تا زمانی که در فرهنگ دیگری زندگی نکنیم، فرهنگ خودمان را به خوبی نمی شناسیم. به این دقت کنید که در محل کارتان چه چیزی غیر عادی به نظر می رسد؛ به جای اینکه فرضتان این باشد که بقیه اشتباه می کنند، به این فکر کنید که ممکن است آن رفتار به سادگی ناشی از تفاوت فرهنگی باشد.

 • تفاوت ها را بپذیرید

  کانادا از نظر قومیتی و فرهنگی به طرز عجیبی متنوع است. بنابراین تشخیص اینکه “هنجار” های محیط کار کانادایی چه هستند بسیار دشوار است و کاملا بستگی به این دارد که شرکت را چه کسی اداره می کند و کارکنان آن چه کسانی هستند.

 • سوال بپرسید

  کانادایی ها با سوال پرسیدن و جواب دادن بسیار راحت هستند و آن را به داشتن پیش فرض ترجیح می دهند. هرچند، از شما انتظار می رود که کار خود را بصورت مستقل انجام دهید، اگر باید کاری را به پایان برسانید، با اطلاعاتی که دارید بهترین کاری که می توانید را انجام دهید.

 • به زمان بندی توجه کنید

  وقت شناسی در کانادا یعنی در زمانی که باید، آماده ی شروع کار باشید. تنها حضور در شرکت کافی نیست، در زمان مقرر شما باید پشت میزتان و آماده ی شروع به کار باشید. کاملا طبیعی و رایج است که کار خود را اندکی زودتر شروع و کمی دیرتر تمام کنید.

 • به همکاران با سابقه تر و مافوق خود احترام بگذارید، حتی اگر با شما صمیمی باشند

  در کانادا اینکه رئیس خود را با نام کوچک صدا بزنید چیز عجیبی نیست، اما در ابتدا بصورت رسمی و با خانم… یا آقای … شروع کنید تا زمانی که از شما خواسته شود صمیمی تر باشید. معمولا روسا و همکاران شما آن طوری که می خواهند شما صدایشان بزنید خود را معرفی می کنند، پس در برخورد اول به این نکته خیلی دقت کنید.

 • تمرین زبان داشته باشید

  هرچند ممکن است در محیط های دوستانه یا حتی کاری نیازی به انگلیسی صحبت کردن نداشته باشید، اما در صورتی که مهارت های زبانی خود را تقویت کنید، فرصت های بیشتری برای شما فراهم خواهد شد. حتی خود انگلیسی زبان ها هم در مناطق مختلف انگلیسی زبان در سراسر دنیا یا حتی یک کشور ممکن است به درستی متوجه لهجه ی یک منطقه ی دیگر نشوند. بنابراین اگر کسی حرف شما را نفهمید، ناراحت نشوید، به آرامی صحبت کنید، سوال بپرسید و سعی کنید لهجه و اصطلاحات آن ها را یاد بگیرید.

 • قوانین سازمانی در مورد روابط را بدانید

  در برخی از سازمان ها، داشتن روابط شخصی و دوستانه و مخصوصا رومانتیک با همکاران و مشتریان، نامناسب و گاهی غیر اخلاقی دانسته می شود.

 • قانون، قانون است، حتی اگر گاهی غیر منطقی باشد

  کانادا تقریبا در این مورد منحصر به فرد است: قوانین کار بیشتر استانی هستند تا فدرال. به این معنی که اگر مدارک شما برای کار در یک منطقه از کانادا کافی باشند، شما لزوما واجد شرایط انجام همان کار در یک استان دیگر نیستید. ممکن است برای کار در یک منطقه ی دیگر در کانادا، نیاز داشته باشید دوره های آموزشی بگذرانید و یا در آزمون هایی شرکت کنید.

 • در مورد اهداف حرفه ای خود صحبت کنید

  کارفرمایان کانادایی انتظار دارند شما خودتان حرفه تان را مدیریت کنید. اگر به کار چالشی تری نیاز دارید، این را با مافوق خود در میان بگذارید. پا پیش بگذارید و حتی اگر در پروژه هایی که شما دخیل نیستید نظرات مفیدی دارید، آن ها را بیان کنید. بگذارید دیگران با قابلیت های شما آشنا شوند.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست