چگونگی بودجه بندی هزینه ها برای تحصیل در کانادا

به‌ عنوان دانشجوی خارجی در کانادا، بهتر است از همین حالا و قبل از رفتن، بودجه‌ی خود را برای هزینه‌های زندگی و تحصیل در خارج از کشور برنامه‌ریزی کنید. باید هزینه‌های تحصیل دانشجویان خارجی در کانادا، از ابتدایی تا دانشگاه را در نظر بگیرید که از آن جمله، شهریه‌ی محل تحصیلی است که انتخاب کرده‌اید.

هزینه‌های زندگی در کانادا

بعد از این که هزینه‌ی محل تحصیل مورد انتخابتان را فهمیدید، باید هزینه‌های دیگر زندگی در کانادا را بررسی و برایشان برنامه‌ریزی کنید.

بودجه‌ی یک دانشجو

هزینه‌ی تحصیل فقط شهریه نیست؛ مخارج دیگری هم خواهید داشت. یادتان نرود برای موارد زیر هم پول کنار بگذارید:

 • کتاب
 • کامپیوتر
 • خانه
 • غذا
 • تفریح
 • لباس
 • سفر
 • حمل و نقل
 • بیمه‌ی سلامت
 • بیمه‌ی سفر

خانه و اسکان

برای دوره‌ی زندگی دانشجویی خود در کانادا، چه نوع خانه‌ای مد نظر دارید؟ زندگی در خوابگاه‌های پردیس دانشگاه در بیشتر دانشگاه‌های کانادا برایتان امکان‌پذیر است. زندگی در این خوابگاه‌ها راه خیلی خوبی برای این است که بتوانید به سرعت دوست پیدا کنید؛ مخصوصاً برای دانشجویان سال اول انتخاب جذابی به نظر می‌رسد. بسیاری از دانشجویان کانادایی هم برای سال اول دانشگاه، زندگی در خوابگاه‌های پردیس دانشگاه را برمی‌گزینند. شاید با یکی از این دانشجویان بومی هم‌اتاقی شوید.

دلایل خوب دیگر برای زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی عبارتند از:

 • خوابگاه‌ها راهی ایمن برای جایگیر شدن در تحصیلات دانشگاهی در کانادا هستند.
 • به صرفه‌تر هستند چون هزینه‌ی خوابگاه شامل غذای کافه تریا هم می‌شود.

در سایت دانشگاه خود می‌توانید هزینه‌‌ی زندگی در خوابگاه دانشجویی را مشاهده کنید.

اگر در کالج یا مدرسه‌ی زبان شرکت می‌کنید، احتمالاً خوابگاه دانشجویی در پردیس دانشگاهتان وجود ندارد. در این صورت، باید خارج از پردیس دانشگاه به دنبال جایی برای زندگی باشید. انتخاب‌هایی که برای زندگی در بیرون از پردیس دانشگاه دارید می‌تواند شامل گرفتن آپارتمانی شخصی یا هم‌خانه شدن با یکی از دوستانتان باشد.

چقدر باید برای مسکن در نظر بگیرید؟ این هزینه بستگی به شهر محل سکونت و سبک زندگی شما دارد. معمولاً توصیه‌ی ما این است که 25 درصد از بودجه‌ی تحصیل در کانادای خود را به مسکن اختصاص دهید.

غذا و خوار و بار

در زمینه‌ی غذا و خوراک، کانادا تنوع قابل توجهی در اختیارتان قرار می‌دهد. از آنجا که کانادا کشوری چند فرهنگی است، همه‌ی انواع غذاهایی که دوست داشته باشیدرا در آنجا پیدا خواهید کرد. بنابراین، به سادگی می‌توانید حس کنید که در خانه هستید. در شهرهای بزرگ کانادا، مهاجران از سرتاسر دنیا این حس را خواهند داشت که در خانه خودشان هستند. همه‌ی انواع غذاها در این شهرها پیدا می‌شود. از فروشگاه‌های کوچک مواد غذایی خاص گرفته تا مغازه‌های خوار و بار فروشی با انتخاب‌های متنوع غذاهای بین المللی.

اگر در پردیس کالج یا دانشگاه خود زندگی می‌کنید، می‌توانید در طرح غذا ثبت نام کنید و به این شکل برای تمام وعده‌های غذایی به کافه تریای کالج یا دانشگاهتان دسترسی خواهید داشت. اگر خارج از پردیس دانشگاه زندگی می‌کنید، احتمالاً باید خودتان آشپزی کنید یا با دوستانتان به صورت مشترک کارهای آشپزی را انجام دهید.

در بودجه‌‌ی تحصیلتان هزینه‌‌ی خوراک و مواد غذایی را حساب کنید. به سادگی می‌توانید هزینه‌ها را به صورت آنلاین بررسی کنید. برای این کار باید به سایت فروشگاه‌های زنجیره‌ای مهم مواد غذایی کانادا بروید. به دنبال بهترین قیمت‌ها باشید. می‌توانید اپلیکیشن‌هایی دانلود کنید که به شما اجازه می‌دهند قیمت فروشگاه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید یا بهترین قیمت‌های مواد غذایی را پیدا کنید.

اگر دوست دارید گاه‌گاهی در رستوران غذا صرف کنید، حتماً این هزینه‌ها را در بودجه‌ی تحصیل خود حساب کنید.

بیمه‌ی سلامت

کانادا برنامه‌ی مراقبت سلامت ملی ندارد. در عوض، هر استان و سرزمینی (territory) برای شهروندان خود برنامه‌ی مراقبت سلامت همگانی فراهم می‌کند. این پوشش بیمه رایگان است و برای همه‌ی شهروندان کانادایی است. هزینه‌هایی که این بیمه تحت پوشش قرار می‌دهد، شامل هزینه‌های پزشکان و بیمارستان‌ها می‌شود اما دندانپزشکی، فیزیوتراپی و دیگر موارد خدمات پزشکی را در بر نمی‌گیرد.

به عنوان دانشجوی خارجی، باید بررسی کنید که آیا استان یا سرزمینی که در آن هستید، شما را بیمه‌ی درمانی می‌کند. در استان‌هایی که پوشش بیمه برای دانشجویان خارجی ندارند، محل تحصیلتان بیمه‌ی درمانی خواهد داشت که می‌توانید آن را خریداری کنید.

بیمه‌ی سلامت مسافرتی

بیمه‌ی سلامت مسافرتی با بیمه‌ی سلامت پایه فرق دارد. اگر مدت اقامتتان در کانادا کوتاه باشد (کمتر از یک سال) و فکر می‌کنید قرار است در بخش‌های مختلف کانادا زندگی کنید، این بیمه برایتان مفید خواهد بود. این شکل بیمه می‌تواند برای دانشجویانی که شرایط زیر را دارند، مفید باشد:

 • دانش آموزان دبیرستانی که 9 یا 10 ماه قرار است بمانند؛
 • افرادی که می‌خواهند در کلاس زبان به مدت 12 یا 20 هفته شرکت کنند؛
 • افرادی که می‌خواهند در اردوی زبان مدرسه‌ی تابستانی حضور یابند؛
 • افرادی که قصد دارند در برنامه مشارکتی (co-op) یا کارآموزی (internship) شرکت کنند.

می‌توانید اطلاعات مربوط به بیمه‌ی سلامت مسافرتی را از آژانس‌های مسافرتی و مدرسه‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اید بپرسید.

تفریح

خیلی مهم است که برای خودمان زمان استراحت و تفریح هم در نظر بگیریم. حتماً مخارج تفریح را در بودجه‌ی خود بگنجانید. شاید دوست داشته باشید برای تماشای جدیدترین فیلم به سینما بروید یا تفریحتان رفتن به باشگاه ورزشی باشد. کسی چه می‌داند؟ شاید به سرعت طرفدار هاکی شدید و خواستید در مسابقات شرکت کنید. یا شاید تفریح محبوبتان این باشد که ایکس باکس یا پلی استیشن بخرید و ویدئو گیم بازی کنید.

فکر می‌کنید در ماه چقدر صرف تفریحات خود بکنید؟ شاید بخواهید موقع برنامه ریزی برای بودجه، هزینه‌های کلاس یوگا یا غذا خوردن در رستوران با دوستانتان را هم حساب کنید.

لباس

برای خرید لباس هم باید مبلغی پول در بودجه‌ی خود در نظر بگیرید. برای خرید لباس فروشگاه‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید از بینشان انتخاب کنید- از فروشگاه‌های عرضه‌ی مستقیم که در آن‌ها می‌توانید با قیمت مناسب خرید کنید تا مراکز خرید، بوتیک‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و غیره. فروشگاه‌های لباس‌های دست دوم هم در کانادا خیلی متداول هستند. در این فروشگاه‌ها امکان خرید لباس‌ها و کفش‌های کارکرده را خواهید داشت، از جمله پالتوی زمستانی و چکمه که بدون این که پول زیادی بپردازید، می‌توانید لباس گرم و مناسب زمستان تهیه کنید.

بودجه‌ی لباستان بستگی زیادی به فروشگاهی دارد که می‌خواهید از آن خرید کنید و این که برای مدت زمانی که در کانادا هستید، به چه تعداد لباس احتیاج دارید.

حمل و نقل

وقتی به کانادا می‌آیید، حتماً می‌خواهید بگردید و زندگی در کشوری جدید را ببینید و تجربه کنید. با برآورد پولی که برای موارد زیر لازم دارید، بودجه‌ی حمل و نقل خود را برنامه ریزی کنید:

 • حمل و نقل عمومی، مثل اتوبوس و مترو؛
 • بلیت اتوبوس یا قطار برای سفر به دیگر شهرهای کانادا؛
 • بلیت هواپیما برای بازگشت به خانه و دیدار از خانواده.

شاید بخواهید برای دیدن و تجربه‌ی شهر جدید محل سکونتتان، از اتوبوس محلی یا مترو استفاده کنید. اگر دانشجوی دانشگاه یا کالج هستید، با محل تحصیل خود مشورت کنید و بپرسید هزینه‌ی کارت وسایط نقلیه عمومی (transit pass) جزء شهریه‌ی ثبت نامتان هست یا نه. بسیاری از شهرهایی که حمل و نقل عمومی دارند، قیمت‌هایی ویژه‌ی دانشجویان دارند.

بعضی از دانشجویان وقتی به کانادا می‌آیند امکان خرید ماشین دارند و این روش را ترجیح می‌دهند. اگر شما هم چنین قصدی دارید، هزینه‌ی لازم برای ماشین، بیمه‌ی ماشین، بنزین و پارک را در بودجه‌ی خود حساب کنید.

شهرهای بزرگ و کوچک کانادا اغلب مسیرهای دوچرخه‌سواری زیبایی در مناطق تفریحی و مسیرهای مخصوص دوچرخه در خیابان‌های شلوغ دارند. این مسئله باعث می‌شود که داشتن دوچرخه‌ انتخابی عالی و اقتصادی برای گشتن در شهر و شناختن گوشه و کنارهای آن باشد.

برای دانش آموزان ابتدایی و دبیرستان، معمولاً خود مدارس سرویس دارند که هر روز بچه‌ها را بین خانه و مدرسه، مدرسه و خانه جابه‌جا می‌کنند. در بعضی از شهرها، دانش آموزان مدارس از حمل و نقل عمومی برای رفتن به مدرسه، استفاده می‌کنند.

سفر

وقتی با دانشجویان کانادایی دوستی برقرار می‌کنید، ممکن است شما را دعوت کنند که تعطیلاتی مثل روز شکرگذاری (Thanksgiving) یا سال نو و غیره را با خانواده آن‌ها بگذرانید. این دعوت ممکن است مستلزم سفر با اتوبوس یا قطار شود.

در دیگر زمان‌های سال، وقتی می‌خواهید کمی از درس دور شوید، خوب است به دیگر قسمت‌های کانادا سفر کنید. وقتی بودجه‌ی تحصیل خود را برنامه ریزی می‌کنید، برنامه‌های سفرتان را هم مد نظر قرار دهید. با نگاهی به سایت‌های مسافرتی کانادا می‌توانید ایده‌ای برای سفر پیدا کنید.

مهم‌ترین سفری که موقع تحصیل در کانادا پیش‌رو خواهید داشت، احتمالاً سفر به خانه است. هزینه‌ی بلیت هواپیما و سفر به خانه چقدر است؟ حتماً این خرج را در بودجه‌ی خود پیش‌بینی کنید.

تخفیف برای دانشجویان خارجی در کانادا

دوست دارید تخفیف شامل حالتان شود یا خریدهای خوبی داشته باشید؟ تخفیفات زیادی برای دانشجویان خارجی در کانادا وجود دارد. فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، حمل و نقل عمومی، خطوط هوایی، قطارها و دیگر خدمات برای دانشجویان تخفیف دارند. برای پیدا کردن و برخورداری از این تخفیف‌ها، باید کارت دانشجویی معتبر داشته باشید. همچنین توصیه می‌کنیم که کارت دانشجوی خارجی بگیرید تا از فواید دیگر آن بهره‌مند شوید. وقتی چنین فرصتی برای دانشجویان خارجی فراهم شده است، چرا بیشترین بهره را از ماجراجویی خود در کانادا نبرید؟

جهت دریافت ازلاعات بیشتر در مورد تحصیل در کانادا، مطالب زیر را مطالعه نمایید:

کبک
ملزومات مهاجرت به کانادا
پایتخت کانادا
مهاجرت به کانادا
حقایقی درباره کانادا
بیمه سلامت در کانادا
استرالیا یا کانادا ؟ به کجا مهاجرت کنیم؟
بهترین دانشگاه های کانادا
نحوه‌ی اخذ ویزای تحصیلی کانادا در سال 2019
مدارک لازم برای ویزای دانشجویی کانادا
اقامت کانادا بعد از تحصیل
سیستم آموزشی کانادا

1+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست