‌بهترین دانشگاه‌ های کانادایی برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی برق

مطمئنا دانشجویان رشته‌ی مهندسی برق و الکترونیک خودشان به خوبی می‌دانند که قرار است به مطالعه‌ی چه مواردی بپردازند. اما در مجموع، این دانشجویان کاربرد برق، الکترونیک و الکترومغناطیس را یاد می‌گیرند. البته اگر از خودشان بپرسید، خیلی دقیق‌تر از این می‌توانند برایتان راجع به این رشته‌ی تحصیلی توضیح دهند. اما قرار نیست که در این مقاله به معرفی این رشته‌ی تحصیلی بپردازیم. بلکه قرار است واقعا راجع‌به دانشگاه‌هایی صحبت کنیم که برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در رشته‌ی مهندسی برق مناسب هستند.

حالا اگر از دانشجویانی هستید که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند و می‌خواهند که در رشته‌ی مهندسی برق تحصیل کنند، پس باید از سایر شرایط اطلاع داشته باشید و دانشگاه‌های برتر این کشور را بشناسید. این کاملا طبیعی است که یک دانشگاه قوی و معتبر، در تدریس یک رشته‌ی خاص قوی‌تر از دانشگاهی دیگر عمل کند. یا حتی برای برخی رشته‌ها امکانات کمتری داشته باشد. در این مورد خاص شما نباید دنبال رنکینگ کلی دانشگاه باشید، بلکه باید بدانید که کدام دانشگاه رشته‌ی مورد نظر شما را بهتر درس می‌دهد. قطعا همانطور که در ایران، برخی دانشگاه‌ها در تدریس برخی رشته‌ها برتر هستند، در کانادا نیز چنین شرایطی وجود دارد. یعنی برخی دانشگاه‌ها در تدریس رشته‌های کشاورزی بهتر هستند و برخی دیگر، رشته‌های پزشکی را خوب تدریس می‌کنند.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای مهندس‌ها!

اما بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی برق کدام هستند؟‌ در این مقاله قرار است به طور کامل راجع به این موارد توضیح دهیم و به حاشیه نرویم. پس با ما همراه باشید.

با اینکه برای استخدام در اکثر  مشاغل مربوط به مهندسی برق نیازی به مدرک کارشناسی ارشد ندارید، اما افرادی که می‌خواهند در مورد فناوری‌های پیشرفته آموزش بیشتری ببینند، در این زمینه تحقیقات وسیع و تخصصی انجام دهند و شانس این را داشته باشند که به عنوان یک مدیر مشغول به کار شوند، پس بهتر است برای تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق اقدام کنند. با داشتن مدرک کارشناسی ارشد فرصت بیشتری برای کار در شرکت‌های معتبر و سازمان‌های بین‌المللی پیدا می‌کنید.

اما این مدرک کارشناسی ارشد را از کدام دانشگاه بگیریم تا اعتبار بالاتری نیز داشته باشد؟ چون همانطور که می‌دانید، نام دیگر کارشناسی ارشد، همان تحصیلات تکمیلی است که واقعا باید تمام و کمال تدریس شود.

در دانشگاه‌های کانادایی امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این رشته‌ی تحصیلی وجود دارد. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه‌های کانادایی جهت تحصیل در رشته‌ی مهندسی الکترونیک می‌پردازیم.

دانشگاه کارلتون کانادا

دانشگاه کارلتون کانادا (Carleton university)

دانشگاه کارلتون یک دانشگاه جامع دولتی در اتاوا (Ottawa) ، شهری در کانادا است. البته اگر اسم این شهر را قبلا نشنیده باشید، احتمالا فکر می‌کنید که یک شهر ژاپنی است. ولی خیالتان از بابت این قضیه راحت باشد چون دانشگاه واقعا در کانادا قرار دارد.  این دانشگاه ابتدا در سال 1942 تأسیس شد و به یکی از برترین مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی در زمینه‌های معماری، فناوری پیشرفته، امور بین الملل و همچنین روزنامه نگاری تبدیل شده است.

کارلتون امکان تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌‌ی مهندسی برق را برای دانشجویان فراهم کرده است. شما در دوره‌ی کارشناسی می‌توانید مدارهای مختلفی را تکمیل سازید و  همچنین امکان شرکت در کلاس‌های آموزشی داوطلبانه و فرصت همکاری در محوطه‌ی دانشگاه در این زمینه وجود دارد. علاوه بر این، دانشگاه کارلتون دو رشته‌ی مختلف در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد که یکی از آن‌ها علوم کاربردی «MASc» و دیگری MEng، کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر است. در صورتی  که در رشته‌یMASc مشغول به تحصیل شوید، باید پایان نامه تهیه کنید. اما اگر در MEng مشغول تحصیل شوید،  صرفا طبق برنامه‌های درسی دانشگاه باید تعداد خاصی از واحدها را پاس کنید. دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌توانند از آزمایشگاه‌های مدرن و مجهز کارلتون استفاده کنند و همچنین از فرصت همکاری با ادارات دولتی مربوطه در کانادا بهره‌مند شوند.

دانشگاه کنکوردیا

دانشگاه کنکوردیا (Concordia university)

دانشگاه کنکوردیا یک دانشگاه جامع است که در مونترال کانادا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1974 پس از ادغام کالج لویولا و دانشگاه سر جورج ویلیامز تاسیس شد. با وجود اینکه این دانشگاه در استان کبک کانادا قرار دارد و همه آن‌جا فرانسوی صحبت می‌کنند، ولی باز هم دانشگاهی است که در آن رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

این دانشگاه مهندسی برق را در مقطع کارشناسی  و همچنین کارشناسی ارشد MASc و MEng را در مهندسی برق و کامپیوتر ارائه می‌کند. علاوه بر این، اگر دانشجویی بخواهد مهندسی برق را در مقاطع بالاتر مثل دکترا ادامه دهد، می‌تواند در آن به تحصیل بپردازد.

دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل کانادا (McGill University)

دانشگاه مک گیل کانادا یک دانشگاه دولتی است که در سال 1821 تأسیس شده و در مونترال کانادا قرار دارد. این دانشگاه به عنوان یکی از موسسات برتر در زمینه‌ی آموزش شناخته می‌شود و در زمینه‌ی تدریس رشته‌های مختلف، برنامه‌ی درسی فوق‌العاده‌ای را تنظیم و ارائه می‌کند.

با اینکه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته‌ی مهندسی برق آن زیاد بر سر زبان‌ها نیست، اما این دانشگاه برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌ی مهندسی برق امکانات و تجهیزات فوق‌العاده‌ای ارائه می‌کند. بخش مربوط به مهندسی برق و کامپیوتر این دانشگاه به آزمایشگاه‌های تجربی پیشرفته مجهز است تا دانشجویان بتوانند فناوری‌ها و دستگاه‌های جدیدتر را کشف، طراحی و توسعه دهند.

دانشگاه مک مستر کانادا

دانشگاه مک مستر کانادا (McMaster University)

دانشگاه مک مستر کانادا یک دانشگاه پزشکی-تحقیقاتی است که در انتاریو قرار دارد. این دانشگاه در سال 1887 تأسیس شد و به طور مداوم و هر ساله توسط سیستم‌ رتبه‌بندی جهانی در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد و بهترین خدمات آموزشی را ارائه می‌دهد.

البته در این دانشگاه، علاوه بر رشته‌های پزشکی، رشته‌‌ی مهندسی برق نیز ارائه می‌شود. گذشته از لیسانس مهندسی برق، مک مستر این رشته را در مقاطع MASc ، MEng و PhD ارائه می‌دهد. برای تحصیل در مقطع MASc باید پایان نامه داشته باشید، ولی اگر بخواهید در مقطع MEng درس بخوانید، کافی است که یک پروژه تکمیل و ارائه دهید. زمینه‌های تحقیق در این دانشگاه شامل فناوری اطلاعات زیست پزشکی، طراحی رایانه ، میکروالکترونیک و پردازش سیگنال است.

دانشگاه کویین کانادا

دانشگاه کویین کانادا (Queen’s University)

دانشگاه Queen’s در کینگستون کانادا قرار دارد و یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در سال 1841 تأسیس شده است. دانشگاه Queen’s وسعت متوسطی دارد که در زمینه‌هایی مانند علوم محاسباتی و مهندسی، بهداشت روان، علوم پایه و بالینی زیست پزشکی و مسائل اجتماعی مانند مراقبت، فقر و زورگویی تحقیقات گسترده و تخصصی انجام می‌دهد. این دانشگاه در رده بندی دانشگاه‌های Maclean 2018 در کانادا در رتبه چهارم قرار گرفته و از نظر رضایت دانشجویان نیز در رتبه دوم قرار دارد.

دانشجویانی که مایل به اخذ مدرک مهندسی برق در کانادا هستند، می‌توانند در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه تحصیل کنند. در این دانشگاه، در صورت تحصیل در مقطع  MEng فقط باید تعداد واحد‌های مشخصی پاس کنید و می‌توانید به یادگیری مهارت‌های مهندسی پیشرفته‌ای در حوزه‌ی تخصصی مورد نظرتان بپردازید. اما در صورتی که در مقطع MASc درس بخوانید، باید یک پایان نامه ارائه دهید و به همین خاطر، در دوره‌ی سمینار شرکت نمایید.

دانشگاه Ryerson  کانادا

دانشگاه Ryerson  کانادا

دانشگاه Ryerson یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در انتاریو کانادا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1943 برای آموزش و توسعه مهارت در تجارت پس از جنگ جهانی دوم تأسیس شد. در طول سال‌های گذشته این دانشگاه توانسته خود را به عنوان یكی از موسسات برتر تحقیق و نوآوری در كانادا به اثبات برساند. علاوه بر این، جوایزی نظیر مقام اول در برنامه‌های برتر تجاری در كانادا و مقام اول در انکوباتورهای برتر دانشگاهی در آمریکای شمالی را اخذ کرده است.

در این دانشگاه امکان تحصیل در رشته‌ی مهندسی برق و کامپیوتر، در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد که با هدف پشتیبانی از برنامه‌های پیشرفته تحقیقاتی و آموزش علوم مربوط مهندسی ارائه می‌شوند. مطالعات تحقیقاتی در این دانشگاه در زمینه‌هایی چون مهندسی زیست پزشکی، ارتباطات، سیستم‌های رایانه‌ای، VLSI و کنترل و مهندسی سیستم‌های قدرتی است.

دانشگاه کلگری (University of Calgary)

دانشگاه کلگری (University of Calgary)

دانشگاه کلگری یک دانشگاه دولتی است که در سال 1966 تأسیس شده و در آلبرتا کانادا قرار دارد. در حال حاضر این دانشگاه در بین دانشگاه‌های کانادا رتبه‌ی ششم و در بین دانشگاه‌های برتر دنیا، رتبه‌ی 200 ام را به خودش اختصاص داده است.

دانشجویانی که مایل به تحصیل و اخذ مدرک مهندسی برق در کانادا هستند می‌توانند با اخذ پذیرش در این دانشگاه، در دوره‌ی مورد نظر (کارشناسی ارشد یا دکترا) مشغول به تحصیل شوند. جالب است بدانید که دوره MEng  در این دانشگاه می‌تواند به صورت پاره وقت اجرا شود و به عنوان یکی از سریع‌ترین  دوره‌های آموزش مهندسی برق شناخته شده است. چون دانشجو می‌تواند در طول مدت هشت ماه به اخذ این مدرک موفق شود و تحصیلات تکمیلی خود را کامل کند. البته در صورتی که بخواهند دوره‌ی MASc را بگذرانند، باید در یکی از زمینه‌های مورد نظر تحقیق کنند و پایان‌نامه ارائه دهند.

سخن آخر

مطمئنا هر دانشجو برای تحصیل در کانادا هدف و نیت خاصی دارد و نمی‌خواهد در مسیر هدفش با مشکل رو‌به‌رو شود. پس اگر دانشجوی مهندسی برق هستید یا قصد دارید در این رشته تحصیل کنید، ما به شما ثبت نام در دانشگاه‌هایی را معرفی می‌کنیم که در این مقاله معرفی کردیم. در این دانشگاه‌ها رشته‌ی مهندسی برق و کامپیوتر با دقت بالایی تدریس می‌شود و آینده‌ی درخشانی را برای دانشجویان خود رقم می‌زند. موفق باشید.

1+
برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست