10 دانشگاه کانادایی که دلتان می‌خواهد در آن‌جا درس بخوانید

احتمالا نیازی به گفتن این نکته نباشد که کانادا خانه‌ای متشکل از برترین و بهترین دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه‌هایی که هر دانشجویی رویای تحصیل در آن را در سر خود می‌پروراند. البته اگر به زور پدر و مادر به دانشگاه رفته‌اید، قضیه شامل حال شما نمی‌شود و امیدوارم به خیر و خوشی تمام واحد‌هایتان را پاس کنید. روی صحبتمان با دانشجویانی است که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند و  می‌خواهند آینده‌ی درخشانی را برای خودشان تشکیل دهند. اگر انتخاب شما کاناداست، خوب است بدانید که در کانادا 30 موسسه و دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه‌های دنیا در سال 2020 معرفی شده‌اند.

پس اگر شما جزو آن دسته از دانشجویانی نیستند که با زور پدر و مادر وارد دانشگاه شده‌اند، حتما کنجکاو هستید که بدانید جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا، برای کدام یک از این دانشگاه‌ها اقدام نمایید. از آنجا که در کانادا امکان تحصیل دانشجویان مهاجر (چه با بورسیه و چه بدون بورسیه) وجود دارد، پس بد نیست حداقل با 10 دانشگاه برتر کانادا در سال 2020 آشنا شوید تا تصمیم بهتری بگیرید. البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که اپلای گرفتن در دانشگاه‌های برتر کانادا  شوخی نیست و اگر چنین قصدی دارید، حسابی باید تلاش کنید. اما قبل از هرچیز بیایید این 10 دانشگاه برتر را با یکدیگر بررسی کنیم.

1.      دانشگاه تورنتو (Toronto)

دانشگاه تورنتو که امسال جایگاه اول دانشگاه‌های برتر در کانادا را به خودش اختصاص داده است، از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که ابتدا در سال 1827 تاسیس گشت. این دانشگاه در مقطع کارشناسی، 700 رشته و در مقطع کارشناسی ارشد، 200 رشته‌ی تحصیلی را ارائه می‌کند. به این ترتیب می‌توان گفت که این دانشگاه افسانه‌ای به بهشتی برای دانشجویان تبدیل شده تا هر کس با هر سلیقه و تخصص در آن مشغول تحصیل شود.

دانشگه تورنتو

2.      دانشگاه British Columbia

این دانشگاه که در جایگاه دوم قرار دارد، در حقیقت شامل دو دانشکده‌ی اصلی می‌شود که در ونکوور و کلوونا (در بریتیش کلمبیا، غربی‌ترین استان کانادا) قرار دارند. از بین دانشجویان این دانشگاه، 16200 نفر دانشجوی مهاجر و بین‌المللی هستندJ

3.      دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل کانادا

این دانشگاه نسبت به دو دانشگاه قبلی در پذیرش دانشجو‌های بین‌المللی دست و دل بازتر است. پس با شوق بیشتری مطلب مربوط به آن را بخوانید (البته ما در شوق و ذوق شما قصد دخالت نداریم. صرفا خودمان هم خوشحال شده‌ایم). در این دانشگاه بیش از چهل هزار دانشجوی بین‌المللی وجود دارد که در رشته‌ی پزشکی در حال تحصیل هستند. در حقیقت طی رتبه‌بندی‌های جهانی، این دانشگاه را یکی از بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی در کانادا می‌دانند.

4.      دانشگاه مک‌مستر (McMaster)

این دانشگاه را می‌توان مدال افتخار کانادا دانست. چون به خاطر کیفیت بالا در تحصیل، سه بار جایزه‌ی نوبل برنده شده است. این دانشگاه که در جهان رتبه‌ی 140 را به خودش اختصاص داده است، در ارائه‌ی رشته‌ی پزشکی بسیار زبان‌زد است.

5.      دانشگاه مونترال (Montreal)

دانشجویان مدیریت و مهندسی بشتابید!  البته قصد معرفی بورسیه‌ی تحصیلی نداریم. ولی این دانشگاه در اصل شامل دو دانشکده‌ی اصلی است. یکی دانشکده‌ی مهندسی مونترال و دیگری دانشکده‌ی مدیریت کسب و کار  مونترال. یعنی در این دانشگاه به طور اختصاصی به تدریس این رشته‌ها پرداخته می‌شود.  علاوه بر این، مونترال نسبت به سایر شهرهای کانادا ارزان‌‌تر است و حتی محل زندگی «سارا» در قصه‌های جزیره است! شرط می‌بندم سریالش را تماشا کرده‌اید (البته شاید این موضوع فقط مرا سر شوق بیاورد)، ولی در هر حال، برای دانشجویان شهر کم‌خرج‌تری به شمار می‌رود.

6.      دانشگاه آلبرتا (Alberta)

دانشگاهی که دانشجویان فارغ‌التحصیل از آن، در بهترین سازمان‌ها و مراکز دنیا مشغول به کار هستند. این دانشگاه که در شهر ادمونتون قرار دارد، در جهان رتبه‌ی 113 را به خود اختصاص داده است و هر سال بیش از 260 هزار نفر از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند.

7.      دانشگاه واترلو (Waterloo)

این دانشگاه در سال 1956 تاسیس شد و امسال رتبه‌ی 173 را به خودش اختصاص داده است. دانشگاه واترلو این رتبه‌ی خوب را مرهون هیئت علمیه‌ی حرفه‌ای خود و امکانات برتر آموزشی است.

8.      دانشگاه وسترن (Western)

به خاطر کیفیت بالای تدریس در این دانشگاه، دانشجویان از بهترین امکانات جهت تحصیل برخوردار می‌شوند و اکثر دانشجویان فارغ‌التحصیل در آن می‌توانند در بهترین سازمان‌ها و مراکز مشغول به کار شوند. این دانشگاه امسال در رتبه‌ی 211 قرار گرفت.

9.      دانشگاه Calgary

دانشگاه کلگری

این دانشگاه را می‌توان یکی از آن ته تغاری‌ها یا به عبارت دیگر، دانشگاه نسل جدید کانادا به حساب آورد. دانشگاه کلگری متشکل از پنج پردیس دانشگاهی است و یکی از شعبه‌های آن در دوحه‌ی قطر دایر است! این دانشگاه رشته‌ی پرستاری را تدریس می‌کند. پس اگر مهاجرت تحصیلی به خود کانادا برایتان مشکل است، این نکته را نیز در نظر بگیرید.

10. دانشگاه Queen’s

این دانشگاه در کینگستون انتاریو قرار دارد و در بین دانشگاه‌های برتر کانادا، جایگاه دهم را به خودش اختصاص داده است. این دانشگاه در دنیا رتبه‌ی 239 را دارد و برخلاف دانشگاه قبلی، از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است. در حقیقت این دانشگاه 26 سال قبل و در سال 1841 ساخته شده است  و ازجمله معتبرترین موسسات آموزشی در دنیا شناخته می‌شود.

پس تکلیف سایر دانشگاه‌های کانادایی چه می‌شود؟

مطمئنا خودتان نیز می‌دانید که کانادا مرکز  بهترین دانشگاه‌های دنیا است و برای اخذ پذیرش می‌توانید برای هرکدام از آن‌ها اقدام کنید. اینگونه نیست که شما در دانشگاهی به جز این 10 مورد اپلای کنید و زندگیتان تباه شود! در حقیقت، باید به شعار «هرچه پیش آید، خوش آید» اعتقاد راسخ داشته باشید. خصوصا اگر بحث سر دانشگاه‌های کانادایی باشد!

این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر شرایط لازم جهت تحصیل در کانادا را دارید، ولی می‌دانید که دیگران شرایط بسیار بهتر و مناسب‌تری دارند، همان بهتر است سراغ دانشگاه‌های معمولی‌تر بروید. چون مطمئنا هرچه دانشگاه معتبر‌تر و معروف‌تر باشد، امکان پذیرش در آن سخت‌تر است.

درست مثل دانشگاه تهران؟

خیر. یکی از بزرگترین تفاوت اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه‌های کانادا با دانشگاه‌های سراسری ایران و تهران این است که آن‌ها  بیشتر به وضعیت نمره‌ها، معدل، توانایی علمی دانشجو در نوشتن مقاله و انگیزه‌نامه، نمره‌ی اخذ شده در آزمون زبان بین‌المللی، مهارت دانشجو در زبان انگلیسی و … اهمیت می‌دهند. یعنی دانشجو ممکن است حتی با ازمون ورودی رو‌به‌رو نشود و تنها با ارائه‌ی مدارک لازم، بتواند پذیرش بگیرد. اما این به این معنی نیست که این مدارک را می‌توانید به راحتی به دست بیاورید.

از اولین مشکلاتی که هر دانشجو با آن رو‌به‌روست، تمکن مالی است که اگر موفق به اخذ بورسیه نشوید، مطمئنا برای آن با مشکلاتی رو‌به‌رو خواهید شد (البته  سخن ما رو به عموم مردم است و بحث دانشجویانی است که وضعیت مالی متوسطی دارند).

از دیگر مشکلات اخذ نمره‌ی خوب از آزمون بین‌المللی تافل یا آیلتس است که هر کدام به نوبه‌ی خود بسیار سخت هستند. طبق آمار به دست آمده، سختی و پیچیدگی  آزمون آیلتس در چند ماه اخیر چند برابر شده است و آزمون تافل نیز از شهریور 98 تغییرات اساسی داشته و در نهایت،‌ سخت‌تر شده است.

یکی دیگر از مشکلاتی که احتمالا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادایی رو‌به‌رویتان قرار می‌گیرد، شرط معدل است. یعنی برخلاف کنکور که ربط زیادی به معدل شما ندارد، در این دانشگاه‌ها معدل و ریز نمرات دانشجو بسیار حائز اهمیت  است و اگر چند ترم مشروط شده‌اید و به زور و با معدل 12 فارغ‌التحصیل شده‌اید، قطعا در اخذ پذیرش با مشکلاتی رو‌به‌رو خواهید شد.

بنابراین اینطور نیست که بتوان قبولی در دانشگاه تهران را با پذیرش در دانشگاه‌های کانادا مقایسه کرد. هرکدام به نوبه‌ی خود سختی‌هایی دارند که برای مقابله  با آن‌ها باید حسابی تلاش کنید.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی برترین دانشگاه‌های معتبر در کانادا  جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا پرداختیم. دانشگاه‌هایی که به خاطر امکانات فوق‌العاده، رویای مهاجرت و تحصیل در کانادا را در ذهن هر دانشجویی پررنگ می‌کند. خوشبختانه این دانشگاه‌ها امکان پذیرش دانشجویان بین‌المللی را دارند و فقط کافی است که روی مهارت‌های خودتان کار کنید. این فکر که فقط نخبه‌ها می‌توانند در این دانشگاه‌ها درس بخوانند را کنار بگذارید و به این نکته فکر کنید که از 100% موفقیت، فقط 2% استعداد را تشکیل می‌دهد و باقی به تلاش و کوشش شما بستگی دارد. موفق باشیدJ

0
برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button