از آزمون زبان تا مهاجرت تحصیلی به کانادا (قسمت اول)

یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند با اهداف مختلفی صورت بگیرد و اگر قصد شما  از این یادگیری مهاجرت تحصیلی  است، باید با رویکرد متفاوتی آن را بیاموزید.

مطمئنا راجع‌به این نکته شنیده‌اید که برای مهاجرت (چه برای زندگی و چه مهاجرت تحصیلی)، شما باید مدارک مختلفی تهیه کنید که یکی از آن‌ها، مدرک زبان است. خصوصا اگر بخواهید برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید؛ باید در آزمون معتبری شرکت کنید و نمره‌ی خیلی‌خوبی از آن کسب نمایید.

اما اساسا چه آزمون‌هایی در سطح بین‌المللی معتبر هستند؟ آیا فقط آزمون آیلتس و تافل معتبر است یا آزمون‌های دیگری نیز وجود دارد که به بررسی و سنجش میزان مهارت شما در زبان انگلیسی بپردازد؟ برای مهاجرت تحصیلی و یا کاری به کانادا باید در چه آزمونی شرکت کرد؟ ما تصمیم داریم در دو مقاله به صورت جامع و کامل  به این سوالات پاسخ دهیم و به بررسی آزمون‌های زبان انگلیسی و آزمون‌های معتبر جهت مهاجرت به کانادا بپردازیم.

آزمون FCE، آزمونی برای زبان‌آموزان سطح متوسط

اگر مهارت شما در زبان انگلیسی آنقدر که باید خوب نیست، ولی هرچه سریع‌تر باید جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا، استرالیا و یا هر کشور دیگری اقدام کنید، می‌توانید آزمون FCE را در نظر بگیرید. آزمون FCE یا First Certificate in English توسط دانشگاه کمبریج طراحی شده و مطابق با سطح B2 یا بالاتر از سطح متوسط  upper-intermediate) ) برگزار می‌شود. کسانی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند باید از مهارت‌های زیر برخوردار باشند:

– باید موضوعات مختلف را درک کند و حتی از بحث‌های تخصصی سردربیاورد.

– در شنیدن جملات و کلماتی که توسط بومی‌های انگلیسی‌زبان بیان می‌شود، مشکلی نداشته باشد و چیزی را که می‌گوید، تمام و کمال فهمیده شود (که یعنی نباید در تلفظ کلمات و جملات و ساختار گرامری، مشکلی داشته باشد).

– اخبار به زبان انگلیسی را درک کند و اگر وضعیت اضطراری پیش‎رو بود، آن را بسنجد و به خوبی عمل کند.

آزمون fce

– برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی را درک کند.  جالب اینجا است که اعتبار نمره‌ی اخذ شده از این آزمون مادام‌العمر است و مثل آزمون آیلتس و تافل، موقت نیست. مدرک این آزمون از سوی دانشگاه کمبریج انگلستان به شما اعطاء می‌‌شود و در صورتی که می‌توانید نمره‌ی A و B از آن کسب کنید، انگار از آزمون آیلتس، نمره‌ی 5 الی 6 کسب کرده‌اید.

درست مثل آزمون آیلتس، شما در هر بخش نمره‌ی مجزایی کسب می‌کنید و نمره‌ی کلی، معدل شما از نمره‌ی کسب شده در هر بخش است. نمره‌ی نهایی تقریبا 4 الی 6 هفته بعد از شرکت در آزمون ارسال می‌گردد.

آزمون  PET، مخصوص کودکان و نوجوانان

شاید با خودتان به این نتیجه برسید که سنتان جهت شرکت در آزمون آیلتس، تافل و GRE زیادی کم است و شاید هنوز برای شرکت در چنین آزمون‌هایی آماده نیستید،‌ ولی وقت بیشتری ندارید و هرچه سریع‌تر باید مدارک خود را جهت مهاجرت به کانادا، استرالیا، انگلیس و یا سایر کشورها آماده کنید. (البته اگر سنتان کم  باشد، این پدر و مادر شما هستند که در این مقاله را می‌خوانند و ما خبرهای خوبی برایشان داریم).

این موضوع چیزی نیست که بخواهد شما را نگران کند. چون دانشگاه‌های مطرح دنیا مثل کمبریج و پرینستون آزمونی طراحی کرده‌اند که کاملا متناسب با سطح مهارت فرزند شما باشد.

اگر فرزند شما بتواند در این آزمون نمره‌ی خوبی کسب کند، یعنی به‌راحتی می‌تواند مقالات عمومی و نثرهای ساده‌ی انگلیسی را بخواند، راجع‌به مسائل عمومی صحبت کند، سر کلاس از حرف‌های معلم یادداشت‌برداری کند و در صحبت‌کردن، کم نیاورد. مگر این‌که بحث زیادی تخصصی باشد.  ضمنا، گواهی  اخذ شده  از آزمون PET در سراسر دنیا تایید شده است و به کمک آن می‌توانید جهت مهاجرت تحصیلی یا شغلی اقدام کنید. حتما به خاطر داشته  باشید که این آزمون برای دو گروه سنی کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و سوالات نیز براساس گروه سنی شرکت کنندگان تایین می‌شود.

آزمون PTE ،‌ سنگ صبوری جهت مهاجرت به استرالیا

اگر می‌خواهید به مهاجرت تحصیلی در خارج از کشور (مثل مهاجرت تحصیلی در استرالیا)  بپردازید و دنبال آزمونی جز آیلتس و تافل می‌گردید، ما به شما آزمون PTE را معرفی می‌کنیم. آزمون سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی یا Pearson Test of English که به شکل PTE شناخته می‌شود، آزمونی تخصصی و کامپیوتری است. در این آزمون، هر چهار مهارت اصلی شما بررسی و سنجیده می‌شود. جالب است بدانید که این آزمون توسط سازمان معتبر Pearson طراحی شده که در حقیقت ناشر انتشارات Longman  است.

از تفاوت‌ها و شاید مزیت‌های این آزمون نسبت به آزمون آیلتس، می‌تواند سرعت در دریافت نمره‌ی اخذ شده از آن باشد. یعنی نمره‌ی شما خیلی سریع به دستتان می‌رسد و اگر اصلا وقت ندارید،‌ شرکت در آزمون PTE می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی باشد. معمولا نمره‌ی اخذ شده از این آزمون طی 5 روز کاری به دستتان می‌رسد.

جالب اینجا است که با این‌که مدرک اخذ شده از این آزمون را هر دانشگاهی قبول ندارد، مدرک آن توسط دانشگاه‌های استرالیا مورد تایید است. حدود 4 سال پیش،‌ اداره مهاجرت استرالیا اعلام کرد که هر کس به جای آزمون آیلتس در این آزمون شرکت کند نیز می‌تواند جهت مهاجرت شغلی یا تحصیل در استرالیا اقدام کند. اما اگر قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید، پس بیخیال این مدرک شوید چون مورد تایید آن کشور نیست.

آزمون CAE، حرفه‌ای‌ها بشتابید

مطمئنا با شنیدن کلمه‌ی حرفه‌ای فقط باید به یک چیز فکر کنید: سطح C1  در زبان انگلیسی. اگر می‌خواهید هیچ بهانه‌ای برای رد شدن درخواست پذیرش در دانشگاه‌های خارجی باقی نماند، می‌توانید در آزمون CAE شرکت کنید. البته این به شرطی است که مهارت‌ بسیار  بالایی در زبان انگلیسی داشته باشید و در حقیقت در سطح C1 باشید.

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان طراحی شده است و مهارت‌های زبان‌آموز در سطح C1 را می‌سنجد که در حقیقت چیزی برابر با native like‌ یا mother tongue‌ است. مدرک اخذ شده از این آزمون بسیار معتبر است و توسط اکثر دانشگاه‌ها و سازمان‌ها پذیرفته می‌شود. این آزمون به شکل آنلاین یا حضوری برگزار می‌شود و به سنجش مهارت‌های زبان آموز در شرایط آکادمیک می‌پردازد.

آزمون GRE، مخصوص مهندس‌ها

آزمون gre

البته این آزمون صرفا برای مهندس‌ها طراحی نشده است. اما اگر مهندس هستید یا در یکی از رشته‌های فنی، مدیریت،‌ روانشناسی و … درس خوانده‌اید و می‌خواهید برای تحصیل در کانادا یا استرالیا در مقطع کارشناسی‌ارشد یا دکترا اقدام کنید، می‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که آزمون GRE، آزمون راحتی نیست و مهارت‌های شما را به زبان‎انگلیسی می‌سنجد. یعنی اگر در رشته‌ی فنی-مهندسی تحصیل کرده‌اید، اطلاعات شما در این باره به زبان‌انگلیسی بررسی می‌شود.

این آزمون به صورت آکادمیک و جنرال برگزار می‌‎شود. در بخش آکادمیک که GRE Subject نامیده می‌شود، مهارت‌های شما در درس‌های تخصصی مثل شیمی، زیست و فیزیک سنجیده می‌شود. اما در بخش جنرال، مهارت‌های شما در سطح عمومی سنجیده می‌شود.

البته قبل از هرچیز، از این نکته مطمئن شوید که دانشگاه مربوطه، برای پذیرش به مدرک GRE‌ نیاز دارد یا خیر.  مدت زمانی که این آزمون طول می‌کشد، حدود 3 ساعت و 45 دقیقه (تقریبا 4 ساعت) است.

آزمون آیلتس، شاه کلید مهاجرت

اگر با شاه کلید آشنایی ندارید، باید بگویم با آن می‌توانید  هر قفلی را باز کنید. شرکت در آزمون معروف آیلتس و اخذ نمره‌‌ای خوب از آن به شما کمک می‌کند تا در مهاجرت تحصیلی، موفقیت بیشتری داشته باشید  و در هر دانشگاهی که می‌خواهید، پذیرش بگیرید. آزمون آیلتس IELTS از معتبرترین و محبوب‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که مهارت‌های شخصی که قصد کار یا تحصیل در کانادا و یا کشورهای اروپایی را دارد، می‌سنجد.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آیلتس در دو سطح برگزار می‌شود که جنرال و آکادمیک نام دارد. البته انواع دیگری از این آزمون وجود دارد که با اهداف مختلفی در مهاجرت برگزار می‌شود و از آن‌ها می‌توان به IELTS Life Skills  و UKVI اشاره کرد.

آیلتس آکادمیک – IELTS Academic

اگر قصد دارید که برای ادامه‌ی تحصیل مهاجرت کنید، باید در چنین آزمونی  شرکت کنید تا به اداره‌ی مهاجرت و دانشگاه ثابت شود که شما می‌توانید در محیط‌ها و شرایط آکادمیک، به زبان انگلیسی صحبت کنید و موقعیت را به خوبی درک  نمایید.

البته در این آزمون صرفا مهارت‌های شما در زبان انگلیسی سنجیده می‌شود و کاری با اطلاعات عمومی یا رشته‌ی تحصیلی شما ندارد.

آیلتس جنرال – General

اگر برای کار یا زندگی می‌خواهید به کشوری اروپایی یا هر کشور انگلیسی‌زبانی مهاجرت کنید و قصد ادامه‌ی تحصیل ندارید، می‌توانید در این آزمون شرکت کرده و مدارکتان را کامل کنید.

آزمون آیلتس مهارت‌های زندگی– IELTS Life Skills

شاید حتی آزمون جنرال نیز برای شما سخت باشد. پس اگر به دنبال آزمون  راحت‌تری هستید و می‌خواهید سطح زبان خود را بر اساس استانداردهای اروپا بسنجید، می‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

آزمون UKVI

این آزمون در واقع شبیه آزمون جنرال آیلتس است، اما حوزه‌ای که این امتحان را برگزار می‌کند باید مورد تایید کشور انگلیس باشد.

 

آزمون تافل برای مهاجرت به کانادا و آمریکا

اگر قصد مهاجرت به کانادا یا آمریکا را دارید و می‌خواهید با اخذ مدرکی معتبر، شانس پذیرش خود را بالاتر ببرید، به شما رقیب سرسخت آزمون آیلتس، یعنی آزمون تافل را معرفی می‌کنیم. آزمون تافل که هر چهار مهارت اصلی شما را در زبان انگلیسی می‌سنجد، مدرکی معتبر جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا و آمریکا است.

به این نکته حتما دقت کنید که مدرک آزمون تافل صرفا به مدت دو سال معتبر است و بعد از آن مجددا باید آزمون بدهید. چون هر دو سال ممکن است مهارت شما در زبان‎انگلیسی تغییر کند و از آنجا که همه می‌دانند، زبان فرار است. پس حتما باید ثابت کنید که مثل دو سال پیش، در این زمینه استاد هستید. علاوه بر این، آزمون‌های بین‌المللی هر سال دچار تغییرات جزئی می‌شوند و به مراتب سخت‌تر. علاوه‎بر این، از شهریور ماه 1398، تغییراتی در مدت زمان و نحوه‌ی برگزاری آزمون تافل رخ داده که آن را حتی سخت‌تر نیز کرده است. پس برای اینکه اعتبار این مدرک فقط دو سال است، دلایل منطقی وجود دارد.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه و مختصر راجع به آزمون‌های مختلف صحبت کنیم. آزمون‌های بین‌المللی که مدرک آن‌ها توسط دانشگاه‌ها و مراکز زیادی پذیرفته می‌شوند. البته برای این‎که بتوانید از دانشگاه‌ها و سازمان‌هایی که این مدارک تحصیلی را قبول دارند آگاه شوید، کافی است به سایت رسمی آزمون سر بزنید. با اینکار حتی می‌توانید از سایر جزئیات آزمون‌ها هم مطلع شوید. اگر می‌خواهید از شدت استرس خود کم کنید و با نمونه سوال‌ها و شرایط برگزاری واقعی آزمون آگاه شوید، به جای مطالعه‌ی کتاب‌ها و نمونه‌سوال‌های مختلف، در آزمون ماک (آزمون‌های آزمایشی) شرکت کنید تا وضعیت را تمام و کمال درک کنید.

0
برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست