داستان ریز نمرات و اهمیت آن در مهاجرت تحصیلی به کانادا

متاسفانه یکی از مدارک مهم و اساسی برای اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به کانادا (یا هر دانشگاه دیگری)، ارائه‌ی ریز نمرات مقاطع قبلی و سوابق تحصیلی است. شاید در ابتدا همه چیز خیلی آسان و ساده به نظر برسد، اما با توجه به حجم کاغذبازی‌ها، مطمئن باشید که اخذ ریز نمرات اصلا کار ساده‌ای نیست و در ابتدا باید بدانید که این ریز نمرات، دقیقا چه هستند؟

فرض کنیم که شما قصد دارید برای ورود به یک دانشگاه کانادایی پذیرش بگیرید. معمولا علاوه بر مدارک مختلفی که جهت ارائه لازم دارید (مثل انگیزه نامه، رزومه‌ی علمی و مدرک آیلتس)، باید ریز نمرات تحصیلی از کلیه درس‌هایی که گذرانده‌اید را جهت اخذ پذیرش به دانشگاه بفرستید.

حالا چرا این ریز نمرات برایتان دردسرساز خواهد شد؟ به این دلیل که دانشگاه‌های کانادایی به نمرات شما و معدل هر ترم اهمیت خیلی زیادی می‌دهند. یعنی اگر یکی از آن کسانی بودید که در مدرسه می‌گفتید خوب آخرش که چی یا اصلا به نمرات کلاسی، میان‌ترم و ترم آخر اهمیت نمی‌دادید، الان به دردسر میفتید. البته اینکه می‌خواهید برای چه مقطعی جهت پذیرش اقدام کنید نیز مهم است. اما در هر صورت، ریز نمرات تحصیلی ترجمه شده یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش دانشگاهی است.

برای هر مقطع تحصیلی، چه ریز نمراتی ارائه دهیم؟

نکته اینجاست که شما برای چه مقطعی می‌خواهید اقدام کنید. برای مثال اگر برای کارشناسی ارشد اقدام می‌کنید، باید ریز نمرات مربوط به کارشناسی را ارائه دهید. در هر مقطع، ریز نمرات باید برای مقطع قبلی باشد تا بتوانید مدارک کامل و درستی را جهت اخذ بورسیه یا پذیرش ارائه دهید.

البته تعداد زیادی از دانشجویان جهت مهاجرت تحصیلی، رشته‌ی تحصیلی خود را عوض می‌کنند و تعداد زیادی از آن‌ها ترجیح می‌دهند که در رشته‌ی اقتصاد یا mba که در کانادا طرفدار بیشتری دارد، به تحصیل بپردازند. در این صورت، اگر می‌خواهید در رشته‌ی mba کارشناسی به تحصیل بپردازید ولی از قبل لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی دارید، باید تمام ریز نمرات دبیرستان و دیپلم و پیش‌دانشگاهی را ارسال نمایید. چون ریز نمرات دوره‌ی لیسانس شما دیگر به درد آن دانشگاه اقتصاد نمی‌خورد.

خان اول:

آماه‌سازی ریز نمرات و مهاجرت تحصیلی به کانادا

برای اینکه بتوانید ریز نمرات خود را در هر مقطعی اخذ کنید، باید یک سری مراحل (که به هفت خان رستم شناخته می‌شوند) طی کنید تا بالاخره آن‌ها را به دست بیاورید. در ادامه ما از این سلسله مراتب، کاغذ‌بازی‌های مختلف و هفت خان رستم صحبت می‌کنیم تا با مسائل راحت‌تر کنار بیایید و فوت‌ و فن آن را یاد بگیرید.

چگونه ریز نمرات دانشگاهی بگیریم؟

اگر دانشجوی دانشگاه شریف، تهران، امیرکبیر و … باشید، ریز نمرات شما در پاکت تحویل داده می‌شود یا اگر دانشگاه در جریان ماجرای پذیرش شما باشد، می‌تواند این ریز نمرات را به دانشگاه مورد نظر ارسال کند. برخی از دانشگاه‌ها نیز تا قبل اینکه تسویه حساب نکنید، این ریز نمرات را در اختیارتان قرار نمی‌دهند. البته اگر از دانشگاه آزاد فارغ‌التحصیل شده باشید، نیازی به تسویه حساب مالی ندارید. فقط باید 35 هزارتومان (البته فعلا) به حساب دانشگاه واریز کنید و سپس قبل از ارسال مدارک به دارالترجمه‌ی رسمی مورد نظر، تاییدیه‌ی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد را اخذ نمایید.

 آیا اخذ ریز نمرات از دانشگاه دولتی، مثل مدرک فارغ‌التحصیلی عذاب‌آور و پیچیده است؟

متاسفانه باید بگویم: بله! شما تا قبل از اینکه تعهد و وظیفه‌ی خود را پرداخت یا لغو نکرده باشید، نمی‌توانید ریز نمرات تحصیلی خود را داشته باشید. ولی خوب فرقی هم نمی‌کند! وقتی برای آزادسازی مدارک این همه قرار است دردسر بکشید، چه فرقی می‌کند که ریز نمرات تحصیلی خود را داشته باشید یا نداشته باشید.

اخذ ریز نمرات تحصیلی از دانشگاه پیام نور

در صورتی که دانشنامه‌ی شما به دستتان رسیده باشد، مشکلی در اخذ ریز نمرات تحصیلی ندارید. ولی اگر فقط گواهی موقت را در دست دارید، می‌توانید همان را با ریز نمرات و گواهی عدم بدهی به سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور ببرید تا امضا و تاییدیه را اخذ نمایید. سپس باید آن را به وزارت علوم ببرید و پس از اخذ تاییدیه، به دارالترجمه ببرید.

خوبی دانشگاه پیام نور این است که هرزمان که شما به ریز نمرات تحصیلی خود نیاز داشته باشید، می‌توانید آن را دریافت نمایید و حتی فرقی نمی‌کند که ترم چند هستید.

ریز نمرات

چگونه از دانشگاه آزاد ریز نمرات تحصیلی دریافت کنیم؟

اگر می‌خواهید ریز نمرات تحصیلی خود را جهت اخذ بورسیه یا پذیرش دریافت کنید، باید به واحدی که در آن فارغ‌التحصیل شده‌اید رجوع کنید. در آنجا شما باید مبلغ کمی را به حساب سازمان مرکزی واریز کنید و سپس مدت زمانی را صبر کنید تا ریز نمراتتان ارائه گردد. سپس باید برای آن، تاییدیه‌ی سازمان مرکزی را دریافت کنید. برخی از واحد‌های دانشگاهی هستند که ریز نمرات را خودشان به سازمان مرکزی می‌فرستند تا تاییدیه دریافت شود. برخی دیگر، ریز نمرات را در اختیار شما قرار می‌دهند تا خودتان دنبال کارهایتان بروید و کمی کاغذبازی کنید (برای داشتن فشار خون، خوب است).

البته مدت زمان لازم جهت ارائه‌ی ریز نمرات تحصیلی از یک ساعت تا چند هفته یا حتی یک ماه نیز متغیر است و این به واحدی که در آن تحصیل کرده‌اید، بستگی دارد.

ریز نمرات را به کدام دفتر ترجمه بفرستیم؟

شما باید ریز نمرات تحصیلی خود را به دفاتر ترجمه‌ی رسمی بفرستید. دفاتری که ترجمه‌ی مدارکتان را به صورت رسمی انجام می‌دهند و آن‌ها را به صورت پلوم شده ارسال می‌کنند. البته به خاطر داشته باشید که تا قبل از صدور دانش‌نامه، ترجمه‌ی ریز نمرات شما توسط دادگستری و وزارت امور خارجه تایید نمی‌شود. اما اگر هنوز در حال تحصیل هستید و می‌خواهید جهت اخذ پذیرش اقدام کنید، عدم مهر دادگستری و وزارت امور خارجه مشکلی ایجاد نمی‌کند. چون در بهترین حالت، سه ماه طول می‌کشد تا دانشنامه‌ی شما صادر گردد.

 دردسرهای ترجمه‌ی ریز نمرات!

بله، حتی در مرحله‌ی ترجمه نیز شما با مشکلاتی رو‌به‌رو هستید و شاید باورتان نشود ولی گاهی دارالترجمه‌ها از خود سفارت سختگیرتر هستند. مثلا برای ترجمه‌ی سند ملکی، پروانه‌ی ساخت یا روزنامه رسمی، حتما باید اصل مدرک را مشاهده کنند! یا برای ترجمه‌ی سوابق بیمه، برگه‌ها حتما باید شامل مهر وزرات بیمه باشند! در غیر این صورت از ترجمه‌ی‌ آن سر باز می‌زنند. تازه تمام این سخت‌گیری‌ها برای ترجمه‌ی مدارک جهت اخذ یک ویزای توریستی به یکی از کشورهای حوزه‌ی شینگن است! حالا فرض کنید عجله دارید و می‌خواهید هرچه سریع‌تر مدارک لازم را برای اخذ پذیرش و مهاجرت تحصیلی به کانادا تهیه کنید، ولی دارالترجمه سنگ جلوی پایتان قرار دهد! آنوقت است که انقدر موهایتان را می‌کنید که خدایی نکرده کچل شوید.

ولی ما برای جلوگیری از ریزش موهای شما راه‌حلی داریم که با رعایت کردن آن‌ها، مهری بر دهان دارالترجمه‌ها می‌کوبید.

اگر می‌خواهید ریز نمرات دبیرستان تا دیپلم را ترجمه کنید:

ترجمه‌ی تمام مدارک و ریز نمرات دوره‌ی دبیرستان و دیپلم فقط با مهر و امضاء مدیر آن مدرسه تایید خواهد شد. البته ریز نمرات تا سوم دبیرستان علاوه بر مهر و امضای مدیر، به تایید آموزش پرورش منطقه هم نیاز دارد.

اگر می‌خواهید ریز نمرات دوره‌ی پیش‌دانشگاهی را ترجمه کنید:

اگر قصد ترجمه‌ی ریز نمرات و گواهی‌های صادر شده از دوره‌ی پیش‌دانشگاهی را دارید، باید تاییدیه‌ی آموزش پرورش منطقه و مدرسه را داشته باشید.

اگر می‌خواهید ریز نمرات دوره‌ی کاردانی را ترجمه کنید:

تمام مدارک و ریز نمرات دوره‌ی کاردانی باید با تاییده‌ی آموزش و پرورش به دارالترجمه ارسال شوند.

اگر می‌خواهید مدارک:

ریز نمرات و گواهی‌های صادر شده از وزارت علوم را ترجمه کنید:

حالا منظورمان از مدارک صادر شده توسط وزارت علوم چیست؟ منظور ریز نمرات مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به همراه سایر مدارک صادر شده است. مدارکی که زیر نظر وزارت علوم هستند و باید با تاییدیه، امضا و مهر این وزارت به دفتر دارالترجمه ارسال گردند.

سخن آخر

اگر برای آینده، مهاجرت تحصیلی به کانادا را انتخاب کرده‌اید و می‌خواهید چنین سختی‌ای را به جان بخرید، پس کمی کاغذبازی عمر شما را کاهش نمی‌دهد (البته مطمئن نیستم). اگر دانشجوی دانشگاه دولتی باشید  که کلاه‌تان پس معرکه است و باید اشک ریزان و شیون زنان، به فکر چاره‌ای برای آزادسازی مدرک و ریز نمرات تحصیلی کنید. اما در غیر این صورت، اوضاع کمی آسان‌تر خواهد بود. در هر صورت به خاطر داشته باشید که اخذ ریز نمرات تحصیلی درخشان شما یکی از مهم‌ترین مدارک لازم جهت اخذ پذیرش است. پس موفق باشید و امیدواریم که با وجود این راهنمایی‌ها، به راحتی از پس دریافت و ترجمه‌ی آن‌ها بربیایید.

0
برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست