قوانین تحصیلی و اجباری جهت تحصیل در کانادا

همانطور که می‌دانید، به خاطر امکانات بی‌نظیر آموزشی در کشور کانادا، تعداد زیادی از افراد می‌خواهند در مدارس، دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور درس بخوانند و تحصیل کنند. اما تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که کانادا چه قوانینی جهت تحصیل در نظر گرفته است؟ مطمئنا همانطور که در کشور خودمان، هر مدرسه یا دانشگاه قوانینی جهت ادامه‌ی تحصیل برپا کرده است، کانادا نیز همینطور است و جهت تحصیل در کانادا، باید برخی قوانین را رعایت کنید.

بیایید از پایین‌ترین مقطع تحصیلی شروع کنیم تا به قوانین مربوط به بالاترین مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا برسیم و به آن‌ها بپردازیم.

تحصیل کودکان کانادا

در دبستان‌های کانادا چه می‌گذرد؟

اگر می‌خواهید فرزندتان در مدرسه‌ای بین‌المللی و فوق‌العاده درس بخواند، می‌توانید یکی از مدارس برتر کانادا را انتخاب کنید. اما قوانین تحصیلی در این مدارس چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید راجع به مدارس کانادایی بدانید این است که سیستم آموزشی کانادا در مدارس، متفاوت است و در برخی ایالات، سیستم به شکل دیگری پیش می‌رود. پس قبل از ثبت نام باید راجع به این موارد مطلع باشید و سیستم آموزشی آن مدرسه را بشناسید. البته با وجود اینکه در مورد سیستم آموزشی هر ایالت، استان‌داری و اداره‌ی آموزش پرورش مربوط به آن منطقه تصمیم‌گیری می‌کند، اما باز هم تفاوت چندانی بین سیستم‌های آموزشی در دبستان‌ها وجود ندارد. مگر موضوع سر سیاست‌هایی خاص برای امتحان گرفتن و نمره دادن باشد. شما می‌توانید از سن 6 تا 16 سالگی در مدارس کانادایی درس بخوانید.

مدارس دولتی و خصوصی در کانادا

همانطور که در ایران مدارس دولتی و غیردولتی «غیر انتفاعی» داریم، در کانادا نیز مدارس دولتی و خصوصی وجود دارد و معمولا مدارس خصوصی بین‌المللی دانش‌‌آموزان مهاجر بیشتری را می‌پذیرند (همیشه  ثبت نام در مراکز دولتی سخت‌تر است).

برای ثبت‌نام کودک یا نوجوان در مدارس دولتی، به منظور تحصیل در کانادا سرپرست کودک باید اقامت خاک کانادا را داشته باشد. در چنین حالتی، فرزند شما به راحتی می‌تواند در مدارس دولتی کانادایی مشغول به تحصیل شود.

از آنجا که در مدارس، افراد زیر سن قانونی مشغول تحصیل می‌شوند، پس مطمئنا جهت تحصیل باید شرایط خاصی را داشته باشند. برای مثال، پدر و مادر دانش‌آموز باید نشان دهند که فرزند آن‌ها پشتیبانی و حمایت لازم را جهت ادامه‌ی تحصیل دارد و می‌تواند به راحتی از پس خرج روزمره بر بیاید. به این ترتیب، یا والدین آن‌ها باید در کانادا اقامت داشته باشند،‌ یا دانش‌آموز در کانادا سرپرستی داشته باشد.

این سرپرست باید در کانادا اقامت داشته باشد و تمام مسئولیت‌های دانش‌آموز را به عهده بگیرد. البته این مورد اجباری نیست و اگر پدر و مادر دانش‌آموز در کانادا اقامت ندارند، می‌توانند حمایت مالی او را بر عهده بگیرند و این را با تمکن مالی لازم نشان دهند. اما دربرخی موارد خاص، پلیس اداره‌ی مهاجرت حضور والدین در کانادا را اجباری می‌کند.

یکی از جنبه‌های مثبت ویزای تحصیلی دانش‌آموزی این است که حتی اگر پدر و مادر دانش‌آموز اقامت کانادا را ندارند، یکی از آن‌ها می‌تواند به عنوان همراه دانش‌آموز در خاک کانادا اقامت داشته باشد و فرزندش را همراهی کند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که همراه دانش‌آموز حق کار ندارد و نمی‌تواند به شکل پاره ‌وقت یا تمام ‌وقت مشغول کار شود.

قوانین تحصیل در کانادا برای دانشجویان مقطع کارشناسی

حالا که به خوبی می‌دانیم در مدارس کانادایی چه خبر است، بهتر است یک مقطع بالاتر برویم و به وضعیت و احوالات دانشجویان مقطع کارشناسی بپردازیم. یک دانشجوی کارشناسی باید چه قوانینی در دانشگاه را رعایت کند؟

معمولا هر دانشگاه قوانین مخصوص به خودش را دارد. این قوانین در سایت هر دانشگاهی قید شده است و مطمئنا در مراحل ثبت نام، نسبت به آن‌ها آگاهی کامل پیدا می‌کنید. در نظر داشته باشید که معمولا برای تحصیل در مقطع کارشناسی، تا سن 22 سالگی فرصت دارید. علاوه بر این، شما می‌توانید در یکی از بهترین و برترین دانشگاه‌های کانادایی مشغول به تحصیل شوید.

اما چگونه از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیریم؟

مطمئنا هر دانشگاهی قوانین مختلفی جهت اخذ پذیرش برپا کرده است که آن‌ها را می‌توانید از طریق سایت دانشگاه مطالعه فرمایید. اما به طور کلی برای تحصیل در کانادا این مدارک شامل ارائه‌ی اپلیکیشن درخواست پذیرش، ریز نمرات ترجمه شده،‌ دانش‌نامه یا آخرین مدرک تحصیلی، مدرک آزمون تافل و پاسپورت با اعتبار می‌شود. منظور از اعتبار این است که حداقل دو سال به تاریخ انقضای این پاسپورت مانده باشد. چون مدت زمان اخذ پذیرش و ویزا طولانی است و مطمئنا باید به حد کافی اعتبار داشته باشد. در غیر این صورت، برای اخذ پذیرش و ویزا با مشکل رو‌به‌رو می‌شوید و ده روزی هم درگیر پلیس +10 خواهید شد.

قوانین تحصیل در کانادا برای دانشجویان کارشناسی ارشد

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید مقطع کارشناسی را سپری کرده باشید و موفق به اخذ دانش‌نامه‌ی اصلی شده باشید. معمولا تحصیل در کارشناسی ارشد 2 سال طول می‌کشد و در دانشگاه‌های کانادایی نیز انواع و اقسام رشته‌ها ارائه می‌شود. که از آن‌ها می‌توان به رشته‌ی اقتصاد و mba و … اشاره کرد.

با اینکه زبان رسمی کانادا انگلیسی است، اما شما می‌توانید در دانشگاهی فرانسوی‌زبان مشغول تحصیل شوید. به این نکته دقت کنید که شما باید ریز نمرات تحصیلی و معدل خود را ارائه دهید، پس طبیعتا باید نمره و معدل خوبی داشته  باشید که شانس اخذ بورسیه و پذیرش را بالاتر ببرید.

اگر برای کارشناسی ارشد اقدام می‌کنید و بیش از 25 سال سن دارید و بیش از دو سال است که مدرک کارشناسی خود را اخذ کرده‌اید، پس باید سابقه کار خود را نیز ارائه دهید تا دلیل این فاصله مشخص شود.

هر دانشگاهی مدارک مخصوص خاصی را جهت پذیرش مشخص می‌کند و این به رشته‌ی شما نیز بستگی دارد که در چه آزمونی شرکت کنید و چه مدارکی ارائه دهید. اما معمولا جهت شرکت در آزمون تافل، باید سطح مهارت بالایی داشته باشید و تقریبا در مرحله‌ی C1 باشید. به طور کلی، جهت مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، باید مدارکی چون دانش‌نامه‌ی اصلی ترجمه شده، اپلیکیشن درخواست پذیرش،  رزومه‌ی علمی، انگیزه‌نامه، تمکن مالی و دو توصیه نامه از سوی اساتید ارائه دهید.

تحصیل کانادا

قوانین  تحصیل در کانادا برای دانشجویان دکترا در کانادا

اگر قصد دارید که تحصیل در مقطع دکترا را در کانادا ادامه دهید، مطمئنا شانس این را دارید که با بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصص‌ها کار کنید و بابت تحقیقات خود، حقوقی نیز دریافت نمایید. معمولا تحصیل در مقطع دکترا چهار تا شش سال طول می‌کشد و برای اخذ پذیرش می‌توانید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مسلط باشید.

در صورتی که برای تحصیل در مقطع دکترا از دانشگاه پذیرش بگیرید، به جای اینکه درگیر کلاس درس باشید، باید  تحقیقات مختلفی انجام دهید و وقت کمتری را در کلاس‌های حضوری بگذرانید.

از آنجا که رقابت برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا بالاست، دانشجویان بر اساس رزومه‌ی تحصیلی مناسب انتخاب می‌شوند. البته  مصاحبه‌ی آنلاین نیز در این رزومه‌ی تحصیلی تاثیر گذار است. به طور کلی، شما باید مدارکی چون ریز نمرات تحصیلی مقطع قبلی، مدرک آزمون زبان بین‌المللی، پروپوزال یا تز تحقیقاتی، دو توصیه نامه از طرف اساتید و مدرک آزمون GRE یا GMAT را ارائه دهید. البته از آنجا که آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود، معمولا اکثر زبان آموزان در آزمون GRE شرکت می‌کنند.

آیا امکان اخذ بورسیه از دانشگاه‌های کانادایی امکان پذیر است؟

از آنجا که شهریه‌‌ی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کانادایی زیاد است، معمولا برای دانشجویان مقطع دکترا فاندهای مختلفی در نظر می‌گیرند که در صورت واجد شرایط بودن دانشجو، به او تعلق می‌گیرد.

هزینه‌ی تحصیل در کانادا

در مقایسه با برخی کشورهای اروپایی مثل لندن یا استرالیا و آمریکا، هزینه‌ی زندگی در کانادا مقرون به صرفه‌تر و کمتر است. برای تحصیل در دانشگاه، معمولا شما باید از 15 تا 30 هزار دلار کانادا را به صورت سالیانه بپردازید. البته این هزینه‌ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت خواهد بود.

قوانین مربوط به ویزای همراه دانشجویان

اگر دانشجو باشید و بخواهید در مقاطع تحصیلی بالاتر مشغول تحصیل شوید، فقط می‌توانید همسر خود را به عنوان همراه با خود ببرید و حتی برای او مجوز کار در کانادا را دریافت نمایید. اما اگر دانشجو نباشید و بخواهید در مدرسه درس بخوانید، می‌توانید یکی از والدین خود را با خود همراه کنید.

قوانین مربوط به کار دانشجویی

از آنجا که هزینه‌ها به هر حال بالا است، پس یک دانشجو به راحتی می‌تواند در کانادا مشغول به کار شود و به صورت پاره وقت و ساعتی پول دربیاورد. اما حداقل باید شش ماه از تحصیل او در دانشگاه گذشته باشد و فقط باید هفته‌ای 20 ساعت کار کند (در صورتی که بیشتر کار کند، ویزای تحصیلی او منقضی خواهد شد).

کار دانشجویی در کانادا می‌تواند داخل یا خارج از محیط دانشگاه صورت بگیرد و حتی می‌تواند به شکل کار داوطلبانه، تحقیقاتی یا غیر حضوری و آنلاین باشد. این کاملا به شما بستگی دارد که چه روشی را جهت کار کردن انتخاب می‌کنید. اما حداقل می‌توانید هفته‌ای 300 دلار درآمد داشته باشید و در ایام تعطیل، به شکل تمام وقت کار کنید. در این مقاله می‌توانید  راجع به شرایط کار دانشجویی در کانادا اطلاعات کاملی به دست بیاورید.

سخن آخر

معمولا برای تحصیل در هر دانشگاهی باید شرایط مخصوص آن را داشته باشید و قوانین مشخصی را رعایت کنید. علاوه بر این، باید شرایط  جهت اخذ پذیرش توسط آن دانشگاه را بررسی کنید تا شانس خود را افزایش دهید. دانشگاه‌های موجود در کانادا نیز از همین اصل پیروی می‌کنند و برای تحصیل در کانادا باید قوانین خاصی را رعایت نمایید. این قوانین از مدارک  لازم جهت پذیرش تحصیلی شروع می‌شود و تا فارغ‌التحصیلی شما ادامه خواهد داشت.  موفق باشید:)

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست