راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا 2024

استرالیا یکی از پرطرفدارترین کشورهایی است که بیشتر دانشجویان بین‌الملل به‌خصوص از کشورهای توسعه‌یافته برای تحصیل به آن مهاجرت می‌کنند. می‌توان گفت این کشور در دو دهه اخیر جایگاه اول برای مهاجرت تحصیلی را به خود اختصاص داده است.

چندین فاکتور اصلی باعث محبوبیت کشور استرالیا در بین سایر کشورها شده است که عبارتند از: نظام آموزشی و تحصیلی بسیار کارآمد و معتبر استرالیا در دنیا (دارای رتبه تک رقمی در دنیا)، زندگی با رفاه و باکیفیت در این کشور و به‌علاوه امکان گرفتن اقامت دائم و شهروندی این کشور پس از فارغ‌التحصیل شدن دانشجو و ورود به بازار کار پس از تحصیل.

اما لازم به ذکر است که تمامی این مزایا چندان کم‌هزینه نبوده و نسبت به سایر کشورها هزینه‌برتر است. ما را در این مقاله همراهی کنید تا با راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا و همچنین انواع بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا بیشتر آشنا شوید.

تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، مهاجرت به کشور استرالیا برای تحصیل رایگان نبوده و هزینه‌بر است. در ادامه راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا کاملا درباره این هزینه‌ها توضیح خواهیم داد:

 به‌طورکلی تحصیل در این کشور برخلاف برخی از کشورهای پیشرفته اروپایی که تحصیل در آن‌ها رایگان است، نیاز به پرداخت هزینه دارد و متاسفانه استرالیا مانند دو کشور آمریکا و انگلیس، جزء 3 کشوری بوده که معروف به هزینه تحصیل گران هستند.

از طرفی دیگر تحصیل در مدارس این کشور تنها در مدارس دولتی برای شهروندان استرالیای رایگان است ولی دانشگاه‌های کشور استرالیا حتی برای مردم این کشور نیز رایگان نبوده و تنها نسبت به سایر دانشجویان بین‌الملل، شهریه‌ی کمتری پرداخت می‌کنند. پس در نتیجه شرایط برای تحصیل رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای در اختیار دانشجویان بین‌الملل و مهاجران قرار نمی‌گیرد، مگر با گرفتن بورسیه تحصیلی که شرایط خاص خود را دارد. این بورسیه‌ها با یکدیگر ازنظر میزان مبلغ پرداختی متفاوتند و گرفتن بورسیه از نوع فول فاند که تمام هزینه‌ها را پوشش می‌دهد کاری بسیار سخت و دشوار است، اما غیرممکن نیست، به‌خصوص در مقاطع بالاتر مانند دکتری.

برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا باید چه کرد؟

راهنمای بورسیه تحصیلی استرالیا

این سوال رایج بسیاری از افرادیست که به دنبال مهاجرت تحصیلی به کشور استرالیا هستند. در این راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا، به‌طور کامل درباره دریافت بورسیه تحصیلی به شما اطلاعات مفیدی داده‌ایم.

برای بهره‌مند شدن از بورسیه تحصیلی استرالیا لازم است در ابتدا شما نقاط قوت خود را در زمینه‌های علمی و پژوهشی دانسته و بررسی کنید که آیا شرایط و صلاحیت لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی از طرف دانشگاه‌های استرالیا را دارید یا خیر. تقریبا اکثر بورسیه‌های تحصیلی این کشور با توجه به ارجحیت متقاضی در زمینه‌های تحصیلی، معدل نهایی آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات دانشجو، نمره مدرک زبان (آیلتس، تافل و…) برای دانشجویان خارجی که زبان اصلی آنان انگلیسی نیست، مقالات علمی و پژوهشی، شرکت در انواع پروژه‌ها و… هستند.

نکته دیگر که باید آن را در این راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا بیان کنیم این است که برای گرفتن این بورسیه‌ها به‌خصوص بورسیه فول فاند که تحصیل در آن کاملا رایگان است، به جزء موارد گفته‌شده در بالا، در بین متقاضیان به دنبال خصوصیات دیگر مبنی بر ارجحیت آنان در تحصیل و حتی موارد غیر تحصیلی نیز می‌گردند که چند نمونه از آن‌ها به شرح زیر است:

 • شرکت در سمینارها و برنامه‌های اختیاری برگزارشده توسط دانشگاه یا مقطع قبل از آن در زمان تحصیل
 • شرکت در رویدادهای آکادمیک متفاوت مربوط به موسسه انتخابی دانشجو
 • میزان علاقه و فعالیت دانشجو در زمینه‌های مختلف مانند ورزش، هنر و رویدادهای مربوط به آن
 • اینکه لایف استایل و نحوه زندگی شما برای جامعه مفید است یا خیر
 • حضور پررنگ شما در شورای دانشجویی و دیگر گروه‌های آکادمیک دانشگاه مورد نظر
 • داشتن فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی

در نتیجه همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، تعلق گرفتن بورسیه تنها به داشتن شرایط پایه مثل معدل بالا، ارائه مدرک زبان، داشتن برنامه تحصیلی و… بستگی نخواهد داشت. به بیان دیگر داشتن معدل خیلی خوب، ارائه مدرک زبان با نمره بالا، شرکت در تحقیقات علمی و پژوهشی، نوشتن مقاله و از این قبیل موارد با این که در میان متقاضیان کمتر دیده می‌شود و شرایط ذکر شده در بالا نسبت به سایر دانشجویان معمولی خاص‌تر است، اما در واقعیت دانشجویان زیادی واجد این شروط هستند.

به همین دلیل اگر ملاک‌ تصمیم‌گیری تنها به شرایط پایه محدود شود، تعداد دانشجویانی که قابلیت دریافت بورسیه تحصیلی را دارند بسیار زیاد بوده و بودجه در نظر گرفته‌شده از سمت دانشگاه پاسخگو نیاز متقاضیان نخواهد بود. از این رو ایجاد یک محیط رقابتی و تقسیم عادلانه این بورسیه‌ها بین دانشجویان ضروری است.

راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا

راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

در ادامه راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا قصد داری شرایط بورسیه تحصیلی به این کشور را بیان کنیم که عبارتند از:

 • سن شما باید بالای 18 سال بوده و از دانشگاه یا موسسه آموزشی مدنظر پذیرش بگیرید و همچنین لازم است در آن دانشگاه مذکور در حال تحصیل بوده و درس بخوانید.
 • برای گرفتن بورسیه دانشگاه مورد نظر خود درصورتی‌که قانون الزام تحصیل در آن اجرا نمی‌شود، بهتر است که از 6 یا 8 ماه قبل از زمان پذیرش اقدام فرمایید و در این فرصت ایجادشده مطمئن شوید تمامی شرایط اساسی و شرایط مازاد برای افزایش شانس گرفتن بورسیه را خواهید داشت.
 • گاهی اوقات دانشگاه مورد نظر برای متقاضیان به‌خصوص دانشجویان بین‌الملل که در مقطع کارشناسی قصد تحصیل دارند، الزام می‌کند که فرد به مدت یک ترم و حتی یک سال از تحصیل آن در موسسه مربوطه گذشته و پس‌ازآن برای گرفتن بورسیه تحصیلی درخواست بدهد.
 • ازآنجایی‌که 3 حالت زمانی برای درخواست بورسیه وجود دارد، یعنی در حالت اول قبل از پذیرش، حالت دوم پس از پذیرش از دانشگاه و شروع ترم تحصیلی و در حالت سوم بعد از گذشت 1 ترم یا یک سال از زمان تحصیل، دانشجو می‌بایست با توجه به نوع بورسیه درخواستی از دانشگاه مورد نظر تحقیق کرده و از تقویم زمانی اعطاء بورسیه آگاه شود تا به‌موقع اقدام کند.
 • لازم به ذکر است به شرایطی که بورسیه در اختیار شما قرار می‌دهد نیز دقت فرمایید، یعنی میزان مبلغی که به دانشجو داده می‌شود و این که چه میزان از هزینه‌های تحصیلی و غیر تحصیلی دانشجو اعم از هزینه‌های شخصی و درمانی وی که تحت پوشش بورسیه قرار می‌گیرد.
 • ازآنجایی‌که شما هیچ‌گونه محدودیتی در تعداد درخواستی که برای گرفتن بورسیه به دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی می‌دهید، ندارید؛ به همین جهت برای افزایش شانس خود در اخذ بورسیه تحصیلی تنها به یک بورسیه بسنده نکرده و برای بیش از یک بورسیه که به شرایط شما می‌خورد درخواست دهید.
 • اگر با درخواست بورسیه شما موافقت کنند، میزان هزینه‌ای که تحت پوشش قرار می‌گیرد روی شهریه شما اعمال می‌شود و در غیر این صورت، با ارائه نامه و مدارکی مبنی بر قبولی درخواست شما برای اخذ بورسیه به واحد مربوطه در دانشگاه، بورسیه بر هزینه‌های تحصیل شما اعمال خواهد شد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در استرالیا

راه های اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

همان‌گونه که راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا اشاره کردیم گرفتن بورسیه تحصیلی در استرالیا رقابتی بوده و در سال تعداد اندکی دانشجو موفق به دریافت آن می‌شوند. این رقابت بر سر بورسیه فول فاند (تحصیل رایگان) بسیار بیشتر است، زیرا تعداد بورسیه‌های فول فاند خیلی کمتر از سایر انواع بورسیه‌ها در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. البته در کمال تعجب تعدادی از دانشگاه‌های برتر استرالیا مانند دانشگاه سیدنی، موناش، ملبورن و… که رتبه تک رقمی دارند، بورسیه فول فاندی را در اختیار دانشجویان آن هم برای مقطع کارشناسی قرار می‌دهند. اما چیزی که مشخص است میزان رقابت بالا بر سر این نوع بورسیه در بین متقاضیان است.

نیاز است به این مورد نیز اشاره کنیم که اعطای بورسیه چه از نوع فول فاند که تمامی هزینه‌ها رایگان است و چه از نوع بورسیه کمک‌هزینه مالی، بیشتر به دانشجویان مقطع دکتری تعلق می‌گیرد و پس از آن مقطع کارشناسی ارشد شانس بیشتری خواهد داشت و درنهایت مقطع کارشناسی به‌خصوص دانشجویان بین‌الملل از شانس کمتری برخوردار هستند. از سویی دیگر هر رشته تحصیلی با توجه به بازار کار و آینده شغلی که در آینده دارد، تعداد بورسیه‌های ارائه‌شده برای آن نیز متغیر است. حال در ادامه به بررسی شرایط و عوامل اصلی که برای گرفتن بورسیه تحصیلی لازم است می‌پردازیم.

نمرات و ریزنمرات مقطع تحصیلی قبلی

معدلی که در مقطع تحصیلی قبلی خود گرفته‌اید، به علاوه ریز نمرات مخصوصا ریز نمرات درس‌هایی که با رشته مورد نظر شما ارتباط دارد بسیار مورد اهمیت است. درکل خارج از بحث گرفتن بورسیه تحصیلی، بالا بودن ریزنمرات دروسی که مرتبط با رشته مورد نظر شما است اجباری بوده یا بیشترین تاثیر را خواهند داشت.

به عنوان مثال شخصی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارد، بالا بودن نمرات دروسی مثل زیست، شیمی و ریاضی الزامی است. حال اگر در مورد بورسیه تحصیلی بخواهیم صحبت کنیم، اهمیت ریزنمرات و معدل نهایی خیلی بیشتر خواهد شد. برای تحصیل در کشور استرالیا معدل 17 یا حداقل 16.5 پیشنهاد می‌شود. هرچقدر معدل شما از این مقدار بیشتر بوده و به 20 نزدیک شود، شانس شما برای گرفتن بورسیه با مبلغ‌های بالاتر یا بورسیه فول فاند (تحصیل کاملا رایگان) بالاتر می‌رود.

نمره بالا در مدرک زبان انگلیسی (آیلتس، تافل و…)

در صورتی که شما یک دانشجوی بین‌الملل بوده که زبان مادری آن غیر انگلیسی است، به دلیل آن که در دانشگاه‌های کشور استرالیا دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، نیاز است که تسلط بالایی در این زبان داشته و مفاهیم را متوجه شوید. به همین دلیل جدا از بحث دریافت بورسیه تحصیلی داشتن مدرک زبانی معتبر با نمره‌ی بالا ضروری بوده و شانس شما را در پذیرش دانشگاه مورد نظر بالا می‌برد.

حال از آن جا که نمره زبان انگلیسی یک نوع صلاحیت علمی به حساب می‌آید بنابراین به طور 100% در دریافت بورسیه تحصیلی نیز تاثیر خواهد داشت. تنها تفاوت آن با الزام داشتن مهارت زبان انگلیسی برای گرفتن پذیرش این است که در راستای اخذ بورسیه تحصیلی شما به نمره بیشتر از حد نساب برای گرفتن پذیرش نیاز دارید، به همین جهت پیشنهاد می‌شود که نمره مدرک آیلتس بالاتر از 7 یا 8 کسب کنید.

تفاوت موردی که در بالا ذکر کردیم در اینجا مشخص می‌شود، زیرا بیشتر دانشگاه‌های استرالیا برای پذیرش دانشجو نمره 6.5 یا گاها 6 آیلتس برایشان قابل قبول است، اما زمانی که صحبت از بورسیه تحصیلی می‌شود، مشاهده خواهید کرد که شرایط کاملا تغییر می‌کند. یعنی هرچه نمره آیلتس شما بالاتر از 7 یا 8 بوده، شانس شما برای گرفتن بورسیه تحصیلی با مبلغ بالا یا بورسیه فول فاند ( تحصیل کاملا رایگان) بیشتر خواهد شد.

نتایج آزمون GMAT، Casper، GRE و…

جدا از بحث بورسیه تحصیلی، ارائه نتایج این آزمون‌ها برای برخی از دانشگاه‌ها اجباری است. به عنوان مثال آزمون GMAT در رشته‌های زیادی به ویژه رشته‌های مدیریتی و کسب‌وکار از اهمیت بالایی برخوردار است و ارائه نتیجه آن الزامی است.

آزمون GRE که وضعیت عمومی‌تری نسبت به آزمون GMAT دارد نیز برای سنجیدن مهارت‌های تحصیلی و ادراکی شخص بوده و معمولا در 3 شاخه ریاضیات و محاسبات، مقاله‌نویسی و درک مفاهیم است. این آزمون نیز امکان دارد از سمت بسیاری از دانشگاه‌های استرالیا در زمان اپلای الزامی بوده و به آن نیاز پیدا کنید.

در آخر آزمون Casper یک آزمون آنلاین است که مدت زمان برگزاری آن 90 دقیقه بوده و شامل 12 بخش است که 8 بخش آن شفاهی و 4 بخش آن نیز کتبی امتحان گرفته می‌شود و شما را برای قضاوت و نگرش در شرایط متفاوت می‌آزماید. این آزمون در گرفتن بورسیه تحصیلی کاربرد بیشتری نسبت به 2 آزمون دیگر دارد. دقت کنید در صورت الزامی بودن تمامی آزمون‌های بالا نمره بالایی از آن‌ها دریافت کنید. اگر ارائه نتایج این آزمون‌ها برای دانشگاه مورد نظر شما الزامی نبود نیز می‌توانید به‌صورت اختیاری در آن‌ها شرکت کنید، که پیشنهاد ما به شما این است حتما این کار را انجام دهید.

ارائه مقالات و فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی

فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی دانشجو برای درخواست بورسیه تحصیلی در کشور استرالیا با وجود آن که در بیشتر دانشگاه‌های این کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اجباری است، اما کیفیت انجام این امور نیز بسیار حائز اهمیت بوده و در نتیجه نهایی تاثیر خواهد گذاشت. نتایج این فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی می‌تواند به صورت مقاله، کتاب چاپ شده، پروژه، مجله و… ارائه شود. مشخص است که ارائه تجربیات و سوابق ذکر شده در بالا نیاز به زمان زیادی داشته و دانشجو باید قبل‌تر از زمان درخواست بورسیه به این مسائل بپردازد.

گذراندن کارآموزی یا داشتن سابقه کاری

داشتن سابقه کاری و گذراندن دوره کارآموزی برای مقطع دکتری و گاهی اوقات مقطع کارشناسی ارشد (در بعضی رشته‌ها مثل MBA) امکان دارد که اجباری بوده و از شما بخواهند مدارکی مبنی بر گذراندن این دوره ارائه دهید. اما این مورد نیز در مقاطع تحصیلی مختلف مانند مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم نیز ممکن است اجباری یا غیراجباری بوده. در هر صورت هرگونه سابقه کاری به خصوص اگر نزدیک به رشته‌ای که می‌خواهید در آن به تحصیل بپردازید دارید، بدون شک تاثیر قابل توجهی در دریافت بورسیه تحصیلی برای شما خواهد داشت.

افتخارات ورزشی، هنری، علمی و… در سطح کشور یا بین الملل

مواردی از قبیل کسب مقام و رتبه در آزمون‌های المپیاد و جشنواره‌ها، مسابقات ورزشی در سطح کشوری یا جهانی، چاپ مقاله یا کتاب و… حتی فعالیت‌هایی ساده‌تر مثل فعالیت‌های هنری و زدن یک گالری و نمایشگاه مانند کاردستی، نقاشی و… به دست آوردن مدال‌های ورزشی و سایر دستاوردها نیز تاثیر چشمگیری در افزایش شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی در کشور استرالیا دارد. حتی اگر این مسائل به صورت مستقیم با رشته شما ارتباط نداشته، اما قطعا نشان‌دهنده قدرت فرد برای موفقیت در هر زمینه‌ای است و به همین دلیل بر شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی تاثیر مثبت می‌گذارد.

ارائه خدمات اجتماعی

اگر شخص متقاضی برای دریافت بورسیه تحصیلی در رویدادهای مختلف اجتماعی، خدمات رسانی کند آن هم به صورت کاملا داوطلبانه، به خصوص اگر تعداد دفعات آن بالا بوده، می‌تواند وجهه‌ی دیگری از خود را به مسئولان آکادمیک نشان دهد که به طور مستقیم در امر دریافت بورسیه تحصیلی دانشجو تاثیر خواهد گذاشت. معمولا در طی مراحل درخواست بورسیه تحصیلی از دانشجو سوال خواهند کرد که “آیا در گذشته در فعالیت‌های داوطلبانه شرکت کرده‌اید؟ آیا هنوز هم در این زمینه‌ها فعالیتی دارید؟” و دیگر سوالات مشابه.

مطلب ویزای تحصیلی استرالیا را هم بخوانید

انواع بورسیه ‌های تحصیلی در استرالیا

انواع بورسیه های تحصیلی استرالیا

 در این راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا لازم است بدانید که بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل شامل دو دسته‌اند که عبارتند از: بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های دانشگاهی

بورسیه‌های دولتی

از مشهورترین بورسیه‌های دولتی کشور استرالیا به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • Australia Awards Scholarships
 • Destination Australia
 • Australian Government Research Training Program (RTP)

بورسیه‌های دانشگاهی

از مشهورترین بورسیه‌های دانشگاهی کشور استرالیا نیز به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

در پایان

استرالیا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف است. این کشور امکانات فوق‌العاده‌ای در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد اما باید انتظار داشت در قبال چنین امکاناتی هزینه تحصیل در کشور استرالیا نسبت به سایر کشورها بیشتر بوده و رایگان نیست.

امکان گرفتن بورسیه تحصیلی تا حدودی سخت بوده اما غیرممکن نخواهد بود. شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع بالا مانند دکتری بیشتر از سایر مقاطع است. ما در این مقاله به مواردی همچون راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا و همچنین انواع بورسیه‌های تحصیلی در این کشور پرداختیم.

برای دریافت مشاوره تحصیل در استرالیا این فرم را پر کرده تا کارشناسان خبره با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button