رزومۀ تحصیلی (CV) چیست؟

رزومۀ تحصیلی در بین افراد با عنوان (CV) شناخته می‌شود. رزومۀ تحصیلی (CV) از مهم‌ترین مدارک متقاضیان جهت ارائه به دانشگاه مورد نظر است. بنابراین باید تمام تلاش خود را جهت ارائۀ رزومه‌ای مؤثر انجام دهید.

مسئولان پذیرش دانشگاه‌ها باید با مطالعۀ رزومۀ متقاضیان در مدت زمان کوتاهی درک کلی از توانایی‌ها و قابلیت‌های علمی آن‌ها به دست آورند. رزومۀ هر فرد می‌تواند شایستگی او را جهت درخواست پذیرش برای رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر اثبات کند.

برای درک بهتر این موضوع دانشجویی در مقطع دکترای مهندسی پزشکی را تصور کنید. شما باید از رزومۀ این فرد بفهمید آیا حداقل شرایط لازم برای پذیرش در این مقطع تحصیلی را دارد یا خیر. مسئولان پذیرش دانشگاه‌ها با ارزیابی مقدماتی متقاضیان توسط رزومه، دربارۀ پذیرش یا عدم پذیرش آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند.

رزومه تحصیلی چه اهمیتی دارد؟

نوشتن رزومه تحصیلی CV

اهمیت رزومۀ تحصیلی (CV) بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستید، یکی از اصلی‌ترین مدارک برای ارائه به دانشگاه مورد نظر رزومۀ تحصیلی است. جهت تأثیرگذاری بیشتر یک رزومه باید نقاط قوت، مهارت‌ها و پتانسیل خود را به طور کامل بیان کنید. مسلماً مسئولان پذیرش دانشگاه‌های برتر مانند هاروارد، تورنتو و مک گیل اهمیت ویژه‌ای برای رزومۀ تحصیلی دانشجویان قائل هستند.

یک رزومۀ تحصیلی خوب باید تصویری واضح از توانمندی‌های فرد به نمایش بگذارد. جهت تأثیرگذاری هرچه بیشتر رزومه سعی کنید، در عین خلاصه بودن، نقاط قوت خود را به بهترین شکل ممکن بیان کنید. خیلی از دانشجویان با ارائۀ رزومۀ غیر استاندارد و ناقص فرصت طلایی تحصیل در دانشگاه مورد علاقه‌شان را از دست داده‌اند. یک رزومۀ اصولی مؤثر دارای متنی قوی و قواعد نوشتاری درست می‌باشد.

برای نگارش درست و تأثیرگذاری رزومه چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

برای نگارش درست و تأثیرگذاری رزومه باید نکاتی را در نظر بگیریم. برخی از این نکات به شرح زیر است:

 • به طور حتم کارشناسان پذیرش سؤالاتی دربارۀ شما در ذهن دارند. سعی کنید رزومۀ خود را با ساختاری منظم و جذاب نگارش کنید. برای این منظور سابقۀ کاری مرتبط با رشتۀ تحصیلی، توانمندی‌های علمی و پژوهشی، قابلیت‌های اجتماعی و افتخارات بین‌المللی خود را در یک ساختار مناسب توضیح دهید.
 • با توجه به تعداد بالای درخواست متقاضیان جهت پذیرش، مسئولان فرصت کمی جهت مطالعۀ رزومۀ تحصیلی دارند. سعی کنید رزومۀ خود را تا حد ممکن خلاصه بنویسید. یک رزومۀ تأثیرگذار علاوه بر مختصر بودن، موارد لازم را به بهترین شکل بیان می‌کند.
 • در نوشتن رزومه، سوابق کاری مرتبط با رشتۀ تحصیلی خود را به گونه‌ای مثبت شرح دهید.
 • یک رزومۀ مملوء از اشکالات نگارشی هیچ گونه جذابیتی برای افراد ندارد. حتماً چند بار رزومۀ خود را بررسی کرده و اشتباهات آن را اصلاح کنید.
 • بهترین رزومۀ تحصیلی با ادبیات رسمی نوشته می‌شود.
 • قسمتی از رزومۀ خود را به مقالات و مطالب چاپ شده اختصاص دهید. با استفاده از مقالات و کتاب‌های منتشر شده می‌توانید رزومۀ خود را تقویت کنید.
 • اغلب پژوهشگران در تلاشند تا با انتشار مقالات در ژورنال‌های معتبر امتیاز بیشتری کسب کنند. مقالات چاپ شده در ژورنال‌های بین‌المللی شانس شما را جهت پذیرش افزایش می‌دهد.
 • باید در قسمت‌های مختلف رزومه ترتیب زمانی معکوس رعایت شود. به عنوان مثال اگر سوابق تحصیلی خود را می‌نویسید، از آخرین مدرک تحصیلی شروع به نوشتن کنید.
 • عنوان‌ها و زیر عنوان‌ها را در تمامی رزومه به صورت یکسان رعایت کنید.
 • توجه داشته باشید در محتوای رزومه تناقضی وجود نداشته باشد. به تاریخ‌ها حتماً دقت کنید.
 • ویژگی‌های خاص و شاخص خود را ذکر کنید.
 • برای خوانایی بیشتر رزومه، سوابق تحصیلی و پژوهشی خود را به صورت مختصر و بولد نشان دهید.
 • از نوشتن کلمات کلیشه‌ای مانند سخت کوش، با استعداد، منظم و فعال بپرهیزید. مسئولان علاقه‌ای به خواندن جملات تکراری ندارند.
 • سعی کنید در نگارش رزومه صداقت را رعایت کرده و از بزرگنمایی جلوگیری کنید.

کمیته‌های پذیرش در یک رزومۀ تحصیلی به چه مواردی توجه دارند؟

کمیته های بررسی رزومه تحصیلی

مسئولان پذیرش دانشگاه پرونده‌های بسیاری را تاکنون مطالعه کرده‌اند. علاوه بر رعایت نکاتی که گفته شد، به شما توصیه می‌کنیم روی سوابق تحصیلی خود تمرکز ویژه‌ای داشته باشید. سعی کنید تمرکز اصلی خود را به تجربیات آکادمیک اختصاص دهید. در نوشتن یک رزومه از عبارات محکم و کلمات مناسب استفاده کنید.

با این روش می‌توانید توجه خواننده را به خود جلب کنید. اگر کارآموزی و برنامۀ داوطلبانه‌ای داشته‌اید، شرح دهید. لیست کامل مدارک خود را در رزومه درج کنید. نگارش رزومه باید به گونه‌ای باشد تا مسئولان پذیرش جهت اپلای دانشجو مجاب شوند.

راهنمای اپلای و بخش‌های اصلی یک رزومۀ تحصیلی

معمولاً یک رزومۀ تحصیلی مناسب از چند بخش بسیار مهم تشکیل شده است. این بخش‌ها به شرح زیر می‌باشند:

اطلاعات شخصی: معمولاً اطلاعات شخصی متقاضیان با فونت بزرگ‌تر نسبت به دیگر مطالب رزومه نوشته می‌شود. در این بخش اطلاعاتی از قبیل نام کامل، آدرس، شمارۀ تماس و آدرس ایمیل درج می‌شوند. اگر وب سایت شخصی مرتبط با رشتۀ تحصیلی‌تان دارید، در این بخش بنویسید.

سوابق تحصیلی: در این قسمت فهرستی از دوره‌های تحصیلی و تاریخ‌های فارغ‌التحصیلی را درج کنید. اگر در یک مقطع تحصیلی خاص رتبه برتر شده‌اید، حتماً در رزومه ذکر کنید. توجه داشته باشید، ترتیب زمانی معکوس در این بخش رعایت شود.

سابقۀ اشتغال: سابقۀ اشتغال مرتبط با رشتۀ تحصیلی‌تان را عنوان کنید. این بخش شامل موارد گپ تحصیلی، مشاغل پاره وقت، کارآموزی، تجربیات تحقیقاتی و دوره‌های کوتاه مدت خارج از کشور می‌باشد.

سابقۀ تدریس: اگر سابقۀ تدریس دارید، نام مؤسسه و وظایف خود را بیان کنید.

مقالات: اگر در دوران تحصیل یا بعد از فارغ‌التحصیلی مقاله‌ای را منتشر کرده‌اید، آن را ذکر کنید. چاپ مقالات در ژورنال‌های بین‌المللی، روزنامه‌ها، وبلاگ‌ها و خبرنامه‌ها مهارت‌های شما را برجسته می‌کند.

افتخارات حرفه‌ای و جوایز: در این بخش دستاوردها، جوایز و تقدیر نامه‌های ارزشمند خود را ذکر کنید. معمولاً افتخارات و جوایز به ترتیب اهمیت بیان می‌شوند.

ارائۀ کنفرانس: در صورت ارائۀ کنفرانس نام، مکان و تاریخ کنفرانس را ذکر کنید.

فعالیت‌های مرتبط با رشتۀ تحصیلی: عضویت در گروه‌های علمی و تحقیقاتی و انجمن‌های علمی نشان‌دهندۀ علاقه و تلاش شما جهت همکاری در زمینۀ مطالعاتی می‌باشد. در صورت وجود حتماً آن را در رزومۀ خود شرح دهید.

سرگرمی‌ها و علایق: در صورت تمایل می‌توانید از سرگرمی‌ها و علایق خود در اوقات فراغت بنویسید. برخی سرگرمی‌ها به طور غیر مستقیم با رشتۀ تحصیلی شما مرتبط هستند.

مهارت‌ها: در این بخش می‌توانید مهارت‌های مختلف خود را مانند مدارک زبان، مهارت‌های کامپیوتر و تسلط به نرم افزارهای مختلف را بیان کنید. این بخش می‌تواند شانس شما جهت پذیرش را افزایش دهد.

در پایان

نوشتن رزومه ( CV ) می تواند یک کار دلهره آور باشد. حتی نوشتن اولین رزومه شما می تواند چالش بیشتری باشد اما ابتدا لیستی از مهارت ها، توانایی ها، علایق، مدارک و گواهینامه های کسب شده و… تهیه کنید، سپس با توجه به نکات و مواردی که برای بررسی کننده رزومه مهم است، شروع به نوشتن رزومه خود کنید.

سعی کنید تا حد ممکن همه چیز دقیق و منظم باشد.

برای دریافت مشاوره تحصیل در استرالیا و یا نیوزلند  این فرم را پر کرده تا کارشناسان خبره با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button