زبان‌ نیوزلند

زبان نیوزلند

زبان‌ نیوزلند

رایجترین زبان نیوزلند ، زبان انگلیسی است. تقریبا تمامی جمعیت کشور، چه به عنوان زبان مادری و چه به عنوان زبان دوم، به این زبان صحبت می‌کنند. گویش انگلیسی نیوزلندی بسیار شبیه به انگلیسی استرالیایی است اما تفاوت‌هایی نیز بین این دو گویش وجود دارد. زبان ماوری نیز که توسط بومیان ماوری استفاده می‌شود یکی از زبان‌های محلی این کشور است. زبان اشاره‌ی نیوزلند (NZSL) از سال 2006 به عنوان یک زبان رسمی شناخته می‌شود. بسیاری از زبان‌های دیگر نیز توسط اقلیت‌های قومی مقیم این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زبان‌های رسمی

نیوزلند دارای 3 زبان رسمی است: انگلیسی، ماوری و زبان اشاره‌‌ی نیوزلند

انگلیسی

حدود 96.1 درصد مردم کشور نیوزلند به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. مدت زیادی است که انگلیسی زبان رسمی این کشور به شمار می‌آید. انگلیسی زبان اصلی مورد استفاده در پارلمان، دولت، دادگاه‌ها و نظام آموزشی است. با این حال این زبان‌ نیوزلند به صورت رسمی در قانون ثبت نشده بود. در سال 2018 نخست وزیر جدید نیوزلند، کلیتون میچل، لایحه‌ای را به پارلمان ارائه داد تا زبان انگلیسی در قانون اساسی به عنوان زبان رسمی شناخته شود.

انگلیسی نیوزلندی مشابه انگلیسی استرالیایی است و بسیاری از افراد انگلیسی زبان که در نیمکره‌ی شمالی زندگی می‌کنند نمی‌توانند آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهند. در انگلیسی نیوزلندی، حرف i در برخی کلمات (مثلا در کلمه fish) شبیه به آ تلفظ می‌شود. همچنین کلماتی مانند rarely و really و یا reel و real بسیار شبیه به هم تلفظ می‌شوند. نیوزلندی‌ها اغلب در هنگام پاسخ به یک سوال یا برای تاکید بر یک نکته، آخر جملات را با لهجه‌ی خاصی بیان می‌کنند. در انگلیسی نیوزلندی کلمات و اصطلاحاتی از زبان ماوری نیز استفاده می‌شود. برخی از آن‌ها عبارتند از: haka (به معنای رقص پیروزی)، kia ora (تبریک)، mana (قدرت یا اعتبار)، puku (شکم)، taonga (گنج) و waka (قایق).

زبان ماوری

زبان ماوری که زبان بومی نیوزلند است، از سال 1987 به عنوان یک زبان رسمی شناخته می‌شود و حقوق و تعهدات مربوط به استفاده از آن در قانون زبان ماوری 1987 تعریف شده است. این زبان در محیط‌های قانونی مانند دادگاه‌ها قابل استفاده است اما اقدامات فقط به زبان انگلیسی ثبت می‌شوند مگر این که مناقصه‌های خصوصی صورت گیرد و قاضی با آن موافقت کند.

این زبان‌ نیوزلند که مربوط به جزایر پلینزی شرقی می‌باشد، بسیار نزدیک به زبان ماوری جزایر تاهیتی و جزایر کوک است. پس از جنگ جهانی دوم، زبان ماوری در مدارس و محیط‌های کاری کمتر مورد استفاده قرار می‌گرفت و تنها در چند ناحیه‌ی دور افتاده از آن استفاده می‌شد. از دهه 1970 به بعد، مردم سعی کردند این زبان را احیا کنند و در حال حاضر افراد بیشتری به این زبان صحبت می‌کنند. 148.395 نفر (3.7 درصد جمعیت نیوزلند) در سال 2013 ادعا کردند که به زبان ماوری مسلط هستند و 84.5 درصد این افراد خود از نسل ماوری‌ها بودند. امروزه هیچ یک از افراد قوم ماوری به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کند.

زبان اشاره‌‌ی نیوزلند

زبان اشاره‌ی نیوزلند که زبان اصلی افراد ناشنوا در این کشور است، از سال 2006 به واسطه‌ی قانون زبان اشاره‌ی نیوزلند به صورت یک زبان رسمی شناخته می‌شود. استفاده از این زبان در اقدامات قانونی و خدمات دولتی مجاز است. در سال 2013، 20.235 نفر در این کشور توانایی استفاده از این زبان را داشتند.

زبان‌های مهاجران

تا به حال مهاجران زیادی از کشورهای اروپایی و آسیایی و همینطور جزایر اقیانوس آرام به نیوزلند مهاجرت کرده‌اند و زبان مادری خود را با خود به این کشور آورده‌اند. طبق بررسی قوم‌شناسی که سالانه انجام می‌شود، در سال 2017 بزرگترین گروه‌های مهاجران را افراد اهل ساموا (86.400 نفر)، هندی (66.300)، چینی ماندرین (52.300)، فرانسوی (49.100) و چینی یو (44.600) تشکیل می‌دادند. در سرشماری سال 2013، حدود 87.534 نفر اعلام کردند که به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند.

از زمان سرشماری سال 2001، تعداد و نسبت افرادی که قدرت تکلم به بیش از یک زبان را دارند افزایش یافته است. در سال 2013، تعداد افراد چندزبانه 737.910 نفر (18.6 درصد کل جمعیت) بود. بیشتر این افراد در مناطق آکلند، ولینگتون و کانتربری زندگی می‌کنند.

آنچه باید در مورد نیوزلند بدانید در مقالات زیر آمده است:
۱۱ مورد که باید در مورد فرهنگ نیوزلند بدانید!
استان‌ های نیوزلند
دلار نیوزلند
نیوزلند

 

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button