آزمون GAMSAT

آزمون GAMSAT

آزمون GAMSAT

GAMSAT توسط شورای پژوهش تحصیلی استرالیا – Australian Council for Educational Research (ACER) در رابطه با کنسرسیوم دانشکده های تحصیلات تکمیلی پزشکی و به منظور کمک به انتخاب دانشجویان جهت شرکت در برنامه های ورود فارغ التحصیلان در استرالیا، ایرلند و انگلستان ایجاد شده است. GAMSAT به منظور ارزیابی ظرفیت انجام مطالعات فکری در سطح بالا در دوره های حرفه ای پزشکی و بهداشت و سلامت طراحی شده است.

GAMSAT به ارزیابی ماهیت و میزان توانایی ها و مهارت های کسب شده از طریق تجربه و یادگیری پیشین از جمله مهارت و استفاده از مفاهیم در علوم پایه و نیز کسب مهارت های عمومی بیشتر در حل مسئله، تفکر انتقادی و نگارش می پردازد. داوطلبانی که اولین مدرک تحصیلی آنها در رشته ای غیر علمی است می توانند در GAMSAT شرکت کرده و نسبت به درخواست پذیرش در یکی از برنامه های ورود فارغ التحصیلان اقدام کنند. مدرک تحصیلی علمی همیشه پیش نیاز نبوده و موسسات آموزشی مایل به دریافت درخواست های آن دسته از داوطلبان هستند که در دیگر رشته ها به برتری و پیشرفت علمی دست یافته اند. با این وجود، تاکید می گردد که موفقیت در GAMSAT بدون دانش و توانایی در زمینه ی علوم بیولوژیک و فیزیک بعید است.

ساختار و محتوا

هدف از GAMSAT ارزیابی توانایی درک و شناخت و تجزیه و تحلیل مطالب، تفکر انتقادی در خصوص مسایل و موضوعات، و در مورد بخش ارتباط مکتوب، سازماندهی و بیان افکار به روشی منطقی و موثر است. پرسش های GAMSAT بر مبنای مطالب استخراج شده از منابع مختلف است. این پرسش ها داوطلبین را ملزم به مطالعه و تفکر در باره ی یک متن، تفسیر نمایش گرافیکی اطلاعات، استفاده از روابط ریاضی و بکارگیری مهارت های استدلال در جداول داده ها می کند. GAMSAT به سه بخش تقسیم می شود که به منظور ارزیابی عملکرد در حوزه های (1) استدلال در علوم انسانی و اجتماعی، (2) ارتباط نوشتاری، (3) استدلال در علوم بیولوژیک و فیزیک طراحی شده اند. از آنجایی که تکنیک های یادگیری مبتنی بر مسئله در برنامه های درسی مدرن پزشکی نقشی محوری دارند، GAMSAT با تمرکز عمده بر ارزیابی توانایی حل مسئله در طیف وسیعی از حوزه های موضوعی ساخته می شود.

عدالت و مساوات

GAMSAT برای استانداردهای فنی و حرفه ای دقیق ایجاد شده است. پرسش های آزمون توسط تیمی از نویسندگان ACER که در رشته های مربوطه ی خود صاحب فن هستند و در مشاوره ی نزدیک با متخصصین و کارشناسان دانشکده ی دانشگاه طراحی و ایجاد شده اند. تمام پرسش های آزمون باید از یک چارچوب مشروح و دقیق، آزمون آزمایشی، تجزیه و تحلیل و بررسی نهایی عبور کنند. محتوا، سبک، مدت و توالی آزمون ها به منظور حصول اطمینان از مرتبط بودن برنامه آزمون، منصفانه بودن، اعتبار و قابلیت اطمینان آن تعیین می شوند.

هدف از تجزیه و تحلیل داده های آزمون GAMSAT بررسی این موضوع است که هر یک از پرسش های آزمون عملکرد لازم را داشته است. پرسش های آزمون که در دست تهیه می باشند در تلاشی جاری برای کاهش تبعیض های جنسیتی، قومی یا مذهبی و به منظور حصول اطمینان از منصفانه بودن آزمون از لحاظ فرهنگی به دقت بررسی و موشکافی می شوند. آزمون ممکن است حاوی تعداد کمی از پرسش های آزمایشی باشد که امتیازی به آنها تعلق نمی گیرد.

صلاحیت

در زمان شرکت در آزمون، GAMSAT  در اختیار هر شخصی که دوره ی کارشناسی را طی کرده و یا دارای مدرک افتخاری کارشناسی می باشد و یا افرادی که در سال تحصیلی ماقبل آخر یا سال آخر تحصیل ثبت نام می شوند قرار خواهد گرفت. در خصوص متقاضیان دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر و دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه Plymouth University Peninsula، GAMSAT در اختیار آن دسته از داوطلبینی که معتقدند به سطح مناسبی از بلوغ فکری و دانش موضوعی رسیده اند که می توانند نیازهای آزمون را برآورده سازند قرار خواهد گرفت.

آزمون GAMSAT  دوبار در سال و در ماه های مارچ و سپتامبر ارائه می شود. برای شرکت در آزمون GAMSAT، داوطلب باید متقاضی واجد شرایط و آینده نگر رشته ای باشد که GAMSAT پیش نیاز آن است. هیچ محدودیتی برای تعداد دفعاتی که داوطلب واجد شرایط در آزمون GAMSAT شرکت می کند وجود ندارد. داوطلبانی که اولین مدرک تحصیلی آنها در رشته ای غیر علمی بوده می توانند در آزمون GAMSAT شرکت کرده و نسبت به درخواست پذیرش در یکی از برنامه های ورود فارغ التحصیلان اقدام کنند. مدرک تحصیلی علمی همیشه پیش نیاز نبوده و موسسات آموزشی مایل به دریافت درخواست های آن دسته از داوطلبان هستند که در دیگر رشته ها به برتری و پیشرفت علمی دست یافته اند. با این وجود، لازم به تاکید است که موفقیت در GAMSAT بدون دانش و توانایی در زمینه ی علوم بیولوژیک و فیزیک بعید است.

استفاده از اطلاعات شخصی

ممکن است مراجع مورد تائید به منظور تحقیق و پژوهش در برنامه GAMSAT از نتایج آزمون استفاده کنند. به داوطلبان اطمینان داده می شود که هر گونه استفاده از سوابق آزمون و ثبت نام حتی الامکان بصورت محرمانه قلمداد خواهد شد. در صورت نیاز به افشای این اطلاعات توسط ACER نزد اشخاص ثالث جهت تحقیق و پژوهش، اسامی داوطلبان از اطلاعات مربوطه جدا خواهد شد. با تکمیل فرم تحقیق GAMSAT، داوطلبان مراتب پذیرش و موافقت خود با بررسی اطلاعات شخصی و حساس آنها و نیز سوابق ثبت نام آنها در راستای اهداف مربوطه در GAMSAT را اعلام می نمایند. لطفا اعلامیه ی قانونی مندرج در انتهای دفترچه ی اطلاعات GAMSAT را ملاحظه کنید. با مراجعه به سایتwww.acer.edu.au/privacy می توانید از سیاست ACER در خصوص گردآوری، دسترسی و استفاده از اطلاعات شخصی را مطلع گردید.

پذیرش در مقاطع تحصیلی در استرالیا

فرایند درخواست پذیرش تحصیلی استرالیا در برنامه های ورود فارغ التحصیلان [graduate-entry programs] از فرایند ثبت نام در آزمون GAMSAT جدا می باشد. برای درخواست در سال 2017 برای دوره ای که از سال 2018 آغاز خواهد شد، فقط می توانید از نتایج مربوط به سال های زیر استفاده کنید:

سپتامبر 2015، مارچ 2016، سپتامبر 2016، مارچ 2017.

GAMSAT درخواست های پذیرش جهت دوره ی پزشکی [graduate-entry medicine] در دانشکده های پزشکی کنسرسیوم GAMSAT و دوره های پزشکی و بینایی سنجی دانشگاه ملبورن را مورد بررسی قرار خواهد داد. دانشگاه سیدنی درخواست های مربوط به دوره های پزشکی، دندانپزشکی و داورسازی در دانشگاه سیدنی را بررسی خواهد کرد. دانشگاه فلیندرز درخواست های مربوط به دوره ی پزشکی در دانشگاه فلیندرز را بررسی خواهد نمود. دانشگاه استرالیای غربی درخواست های مربوط به دوره های دندانپزشکی و پا پزشکی در دانشگاه استرالیای غربی را مورد بررسی قرار خواهد داد. متقاضیان باید در خصوص ضرب الاجل های چرخه ی پذیرش های مربوطه با وب سایت GAMSAT و وب سایت های دانشکده ها مشورت کنند. داوطلبان GAMSAT مسئول تعیین صلاحیت خود جهت درخواست پذیرش در برنامه های ورود فارغ التحصیلان [graduate-entry programs] هستند. به منظور کسب اطلاعات ویژه و بیشتر در این خصوص می توانید مستقیما با دانشکده ها تماس گرفته و یا به وب سایت GAMSAT مراجعه کنید.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button