بریزبن استرالیا

بریزبن استرالیا

بریزبن استرالیا

 

شما می‌توانید به جست‌وجوی مجموعه‌ای از مکان‌های دیدنی و هیجان‌ انگیز داخل و اطراف شهر بریزبن بپردازید. اگر می‌خواهید از پارک‌های طبیعی تا جاذبه‌های شهری و گالری‌های هنری لذت ببرید، می‌توانید تمام آن‌ها را در بریزبن پیدا کنید. جاذبه‌های این منطقه شامل خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها، نقاط دهکده‌ای شهری، شب‌های بیرون شهر، هتل‌های بوتیک، مراکز خرید و سینما یا هرگونه جاذبه‌ی دیگری می‌شوند.

بریزبن
بریزبن

 

تاریخچه

چشم‌انداز عبور رودخانه‌ی پر پیچ‌وخم بریزبن از میان شهر آن را به یکی از مراکز منحصر به فرد استرالیا تبدیل کرده است. تاریخ تأسیس بریزبن به سال‌ها پیش از ایالت کوینزلند باز می‌گردد. در آن زمان ژنرال جان اوکسلی، مکتشف شجاع، برای گرامیداشت فرماندار ولز جنوبی جدید (توماس بریزبن)، نام او را بر رودخانه‌ی تازه کشف شده‌ی خود نهاد (سال 1823).

پیش از سکونت اروپایی‌ها در سال 1824، قبیله‌های بومی، از قبیل جاگرا و توربال، در امتداد رودخانه‌ی بریزبن زندگی می‌کردند. هنوز مشخص نیست که این قبایل برای چه مدت در این منطقه زندگی کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که تاریخ اقامت بومیان در منطقه‌ی بریزبن به 40000 سال قبل باز می‌گردد.

در سال 1824 اولین زندان مجرمان در ردکلیف ساخته شد، اما یک سال بعد (سال 1825) آن را به مکان کنونی CBD انتقال دادند. مقامات رسمی معتقدند که پیچ طبیعی رودخانه مانع مؤثری در برابر فرار زندانیان به وجود آورده است.

در سال 1842 مشاغل مدنی در این منطقه شروع شدند. اما در اواخر دهه‌ی 1880 بود که بریزبن به مرکز تجاری اصلی بدل گشت و ویژگی‌های معماری و فرهنگی متمایز آن ایجاد گردیدند.

تابش فراوان نور خورشید و سبک زندگی پایدار به تدریج موجبات تشویق مردم برای سکونت در بریزبن را فراهم آوردند. این شهر سال‌ها رشد پایداری داشت و نقطه‌ی عطف پیشرفت آن را می‌توان در جریان جنگ جهانی دوم یافت. در این زمان بریزبن به عنوان مرکز اصلی پرسنل خدماتی استرالیا و آمریکا (متفقین) در جنوب پاسیفیک تعیین شد.

پس از جنگ جهانی دوم، بریزبن هم سهم خود را از انفجار جمعیتی برد و همین امر نیز موجبات جهش صنایع آن را فراهم کرد. به این ترتیب، بریزبن به عنوان سومین شهر بزرگ استرالیا سر برآورد.

بریزبن، علی‌رغم این که پیشرفت سریعی داشت، اما از نظر فرهنگی همیشه در زیر سایه‌ی سیدنی و ملبورن بود. به هر حال، سرانجام دو رویداد برجسته‌ی دهه‌ی 1980 تغییر بزرگی را پدید آوردند و بریزبن را به شهر جدید جهان استرالیا تبدیل کردند.

بازی‌های عمومی در سال 1982 و در نتیجه‌ی ساخت حجیم زیرساخت‌های جدید و تسهیلات ورزشی به بریزبن وارد شدند. سپس در سال 1988 نظرها به بریزبن جلب گردید و هزاران بیننده در نمایشگاه 88 شرکت کردند. پس از آن هم ساحل جنوبی در مکان نمایشگاه پدید آمد و منجر به ایجاد قطب پر رونق فرهنگی شد. این تغییرات به اندازه‌ای برجسته بودند که بریزبن دیگر با همتایان جنوبی خود قابل مقایسه نیست.

امروزه بریزبن شهری پر انرژی و هیجان انگیز با تجارب فرهنگی، فعالیت‌های ماجراجویانه، تفرج‌گاه‌ها و مراکز خرید مختلف است. به‌علاوه، انتخاب بریزبن به‌عنوان میزبان اجلاس سران گروه 20 (نوامبر 2014) مهر تأییدی بر محبوبیت جهانی رو به رشد آن به‌عنوان شهر فرصت‌ها قلمداد می‌شد.

جمعیت‌شناسی

از نظر جمعیتی و استخدام، بریزبن یکی از مراکز استرالیا است که سرعت رشد در آن بالا می‌باشد. ساکنان این شهر جوان و ماهر، با سطح سواد بالا و از نظر فرهنگی متنوع هستند.

اقتصاد

در سال 13-2012 استرالیا 22مین سال متوالی رشد اقتصادی خود را پشت سر نهاد. در این میان بریزبن به عنوان یکی از مناطق دارای سریع‌ترین نرخ رشد تعیین شد. این شهر، محرک رشد اقتصادی کوئینزلند به حساب می‌آید.

جغرافیا

بریزبن مرکز ایالت کوئینزلند، دومین ایالت بزرگ استرالیا است. ضمن اینکه خود شهر به ‌عنوان سومین شهر پرجمعیت استرالیا شناخته می‌شود، بریزبن بزرگ نیز با وسعت 15842 کیلومتر مربع در جنوب شرقی کوئینزلند، وسیع‌ترین ناحیه‌ی جغرافیایی در میان شش مرکز استرالیا محسوب می‌شود.

این شهر در سواحل شرقی استرالیا واقع شده و تقریباً در عرض 28 درجه‌ی جنوبی و طول 153 درجه‌ی شرقی قرار دارد. در میان مراکز سواحل شرقی، بریزبن تقریباً کم‌ترین فاصله را با آسیا دارد.

پیچ‌وخم‌های رودخانه‌ی بریزبن به همراه تپه‌های حومه و نواحی پارکی گسترده، برجسته‌ترین خصوصیت چشم انداز شهر محسوب می‌شود. موقعیت بریزبن در تقاطع Macley، ناحیه‌ی تلفیقی بین اکوسیستم‌های غربی، معتدل و نیمه گرمسیری، نیز آن را به یکی از مناطق دارای تنوع آب‌وهوایی استرالیا تبدیل کرده است.

حاکمیت

جمهوری مشترک المنافع استرالیا یکی از دموکراسی‌های غربی مستقل است. این کشور سه سطح حکومتی فدرالی، ایالتی و محلی را داراست. از نظر حکومتی، مؤسسات و سازمان‌های ملی از مدل‌های بریتانیایی و آمریکایی الهام گرفته‌اند، اما به ‌طور منحصر به فردی ویژگی‌های استرالیایی خود را حفظ کرده‌اند.

استرالیا و کوئینزلند

جمهوری استرالیا از شش ایالت و دو منطقه‌ی اصلی تشکیل شده و سیستم حکومتی‌اش مبتنی بر سنت دموکراتیک لیبرال است. حکومت فدرال مبتنی بر انتخاب نمایندگان پارلمان در دو سطح مجلس نمایندگان و سنا است.

قانون اساسی مکتوب استرالیا عملکرد حکومت استرالیا را مشخص می‌کند. همچنین، قانون اساسی سلطنتی استرالیا، ملکه الیزابت دوم بریتانیای کبیر را به‌عنوان رئیس دولت تعیین کرده است. حاکم عمومی، کوینتین بریس، نماینده‌ی ملکه در استرالیا به شمار می‌آید. طبق قانون اساسی، حکومت فدرال مسئول امور دفاعی، امور خارجه، تجارت و بازرگانی، پرداخت مالیات، گمرک و مالیات بر ارزش افزوده، حقوق بازنشستگی، مهاجرت و خدمات پستی شناخته می‌شود.

هر کدام از حکومت‌های ایالتی قدرت قانون‌گذاری خاص خود درباره‌ی موضوعات خارج از محدوده‌ی اختیارات حکومت فدرال را دارند. حکومت‌های ایالتی نیز قانون اساسی و همچنین ساختار قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی خاص خود را دارا هستند.

نخست وزیر کنونی بریتانیا، تونی آبوت و نخست وزیر کنونی کوئینزلند، کمبل نیومن هستند. تمام شهروندان بالای 18 سال می‌توانند در انتخابات فدرال، ایالتی و محلی شرکت کنند.

بریزبن

بریزبن یکی از بزرگ‌ترین شوراهای شهری منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه است. همچنین، با وجود بودجه‌ی 9/2 میلیارد دلاری و دارایی 6/21 میلیارد دلاری، بریزبن از نظر حجم معاملات و دارایی به ‌عنوان یکی از 150 شرکت برتر استرالیا شناخته می‌شود. شورای شهر بریزبن خدمات حکومت محلی مرکزی از قبیل جاده‌ها و زیرساخت، شرکت‌های اتوبوس‌رانی و کشتی‌رانی، محافظت از محیط زیست و پارک‌های محلی و نیز برنامه‌ریزی شهری را انجام می‌دهد. در حال حاضر شهردار ارشد بریزبن، گراهام کویرک است.

زیرساخت

بریزبن، به ‌عنوان شهر جهان جدید استرالیا، بر روی زیرساخت‌های قدرتمندی بنیان نهاده شده است. دارایی‌های این شهر شامل موارد زیر می‌شوند:

1) فرودگاه بین المللی در سطح جهانی؛

2) بندر بین المللی شلوغ؛

3) شبکه جاده‌ای و ریلی جامع؛

4) سیستم حمل و نقل عمومی و بلیط‌دهی کاملاً منسجم؛

5) مراکز تفریحی پر جنب‌وجوش و سالن‌های ورزشی و

6) سطح قابل توجهی از گزینه‌های اقامتی

برنامه‌ی زیرساخت عمومی

حکومت کوئینزلند سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت‌های اقتصادی، ایجاد زیرساخت‌های کوئینزلند و پروژه‌های کوئینزلند برای تعریف، برنامه‌ریزی و نظارت بر توسعه‌ی پروژ‌های زیرساختی اصلی این ایالت را در اولویت قرار داده است. در سال‌های اخیر شورای شهر بریزبن چند پروژه‌ی مهم زیرساختی را اجرا کرده است. این پروژه‌ها شامل تونل کلم جونز می‌شوند، که پل و فرودگاه را به هم متصل می‌کند. پروژه‌ی بزرگ بعد از آن هم عبارت بود از ساخت تونل راه میراثی، که در سال 2015 به پایان رسید.

فرودگاه و ارتباطات

فرودگاه بریزبن در فاصله‌ی 20 دقیقه‌ای و 12 کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته و با بیش از 600 پرواز هفتگی، هر سال میزبان بیش از 21 میلیون مسافر است. این فرودگاه برای پاسخ‌گویی به نیازهای رشد مداوم منطقه طراحی شده و کارهای جدید دو دهه‌ی آینده‌ی محوطه‌ی موجود را وسعت می‌دهند. کارهای جدید عبارت خواهند بود از ساخت یک باند موازی جدید، گسترش ترمینال محلی و توسعه‌ی محوطه صنعت هواپیمایی. قطار فرودگاه، اولین خط آهن اختصاصی استرالیا برای انتقال مسافران به فرودگاه، هر 15 دقیقه یک بار حرکت می‌کند، دارای پنج ایستگاه در نقاط مختلف شهر است و تنها در بیست دقیقه از فرودگاه به مرکز شهر می‌رسد.

بندر بریزبن

بندر بریزبن یکی از بندرهای کانتینری با بالاترین سرعت رشد سراسر استرالیا و بزرگ‌ترین بندر باربری عمومی کوئینزلند است. این بندر در دهانه‌ی رودخانه‌ی بریزبن قرار دارد، تسهیل کننده حرکت رشد اقتصادی در سراسر جنوب شرقی کوئینزلند است و هفت اسکله‌ی کانتینری اختصاصی و چهار اسکله‌ی باربری حجیم و عمومی آب عمیق را فراهم می‌کند. کالاهای تجاری اصلی بندر بریزبن شامل نفت (خام و تصویه شده)، صادرات زغال و واردات وسائط نقلیه موتوری می‌شود. بندر بریزبن همچنین بزرگ‌ترین صادر کننده‌ی پارچه و گوشت در سراسر استرالیا است.

شبکه‌ی جاده‌ای و ریلی

بریزبن، از نظر استراتژیک، در تقاطع شبکه‌های جاده‌ای اصلی کشوری و منطقه‌ای واقع شده است. به این صورت امکان انتقال سریع و مؤثر محصولات صنعتی از طریق بندر و فرودگاه بریزبن به بازارها فراهم آمده است. شبکه‌ی جاده‌ای کوئینزلند، با 9400 کیلومتر جاده، یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین شبکه‌های جاده‌ای استرالیا محسوب می‌شود.

شبکه‌ی جاده‌ای و ریلی
شبکه‌ی جاده‌ای و ریلی

 

حمل و نقل عمومی

شبکه‌ی حمل و نقل عمومی گسترده‌ی بریزبن، که از اتوبوس‌ها، قطارها و کشتی‌ها تشکیل شده است، تمام گوشه‌های شهر و نقاط کلیدی را به یکدیگر متصل می‌سازد. کارت رفت و آمد TransLink، مناسب‌ترین گزینه‌ی پرداخت هزینه‌های حمل و نقل عمومی بریزبن، یک کارت سفری الکترونیک است. سیستم‌های قرائت این کارت در تمام سرویس‌های اتوبوس‌ها، قطارها و کشتی‌ها وجود دارد.

تفریح‌گاه‌ها و سالن‌های ورزشی

مجمع و مرکز نمایشگاه بریزبن

مجمع و مرکز نمایشگاه بریزبن سالنی برای برگزاری رویدادها و کنفرانس‌های سطح جهانی است. این سالن در کنار ساحل جنوبی منحصر به فرد رودخانه‌ی بریزبن قطب فعالیت‌های هنری و فرهنگی بریزبن قرارگرفته است.

مرکز تفریحی بریزبن

مرکز تفریحی 13500 نفری بریزبن به‌ عنوان مرکز تفریحی، ورزشی و جلسه‌ای ایالات کوئینزلند شناخته می‌شود.

خانه‌ی نیروی بریزبن

خانه‌ی نیروی بریزبن تولید کننده‌ی هنرهای نمایشی معاصر و محل چند منظوره هنری است. خانه‌ی نیرو در سواحل زیبای رودخانه‌ی بریزبن در فارم جدید قرار دارد.

استادیوم مسابقات دومین و مزرعه‌ی عقاب

این سالن‌های منحصر به فرد باشگاه مسابقات بریزبن، تعدادی از اتاق‌های کاربردی و فضاهای گران قیمت و باز را برای فستیوال‌ها، رویدادهای موسیقی، نمایشگاه‌های تجاری و … تهیه کرده‌اند. ضمناً این سالن‌ها در بین فرودگاه بریزبن و منطقه‌ی تجاری مرکزی واقع شده‌اند.

گابا

زمین کریکت بریزبن که به نام گابا شناخته می‌شود یک سالن ورزشی 42000 نفری بیضی‌شکل است. این سالن همچنین به‌ عنوان زمین خانگی تیم شیرهای AFL بریزبن و تیم کریکت بول‌های کوینزلند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میدان کینگ جورج

میدان کینگ جورج، یک فضای مدرن در خارج از شهر است، که به برگزاری فستیوال‌ها، نمایشگاه‌ها و تجمع‌های عمومی اختصاص یافته است. این میدان، محیطی به وسعت 3000 متر مربع در مرکز شهر را اشغال کرده، دسترسی به آن از طریق حمل و نقل عمومی تسهیل شده و در مجاورت هتل‌های اصلی شهر قرار دارد.

گالری هنر کوئینزلند (گالری هنرهای مدرن)

گالری هنر کوئینزلند (گالری هنرهای مدرن) به ‌عنوان مؤسسه‌ی اصلی هنرهای بصری و موزه‌ی هنر پیشرو کوئینزلند شناخته می‌شود. این گالری میزبان نمایشگاه‌های سطح جهانی ملی و بین المللی است.

مرکز هنرهای نمایشی کوئینزلند

مرکز هنرهای نمایشی کوئینزلند (QPAC) به ‌عنوان مرکز هنرهای نمایشی اصلی این ایالت شناخته می‌شود. در این مرکز بهترین نمایش‌های زنده از استرالیا و سراسر جهان به نمایش گذاشته می‌شوند. مرکز هنرهای نمایشی کوئینزلند، که در کنار رودخانه‌ی بریزبن قرار دارد، یکی از چهار مؤسسه‌ای است که مرکز فرهنگی کوئینزلند را پدید می‌آورند.

مرکز ورزش و ورزشکاران کوئینزلند

اینجا خانه‌ی آکادمی ورزش کوئینزلند است. مرکز ورزش و ورزشکاران کوئینزلند (QSAC) شامل دو مسیر دو و میدانی طبق استانداردهای بین المللی، یک استادیوم اصلی 48500 نفری، ورزشگاه 2100 نفری ورزشکاران ایالتی و هشت مجتمع والیبال ساحلی می‌شود.

مرکز تنیس کوئینزلند

مرکز تنیس کوئینزلند، مکان اصلی تنیس بریزبن و یکی از جدیدترین سالن‌های ورزشی کوئینزلند است. در این مرکز 23 زمین شنی و چمن وجود دارند.

ریور استیج

ریور استیج اصلی‌ترین مکان تفریحی بریزبن است. این مکان در باغ‌های بوتانیک بریزبن واقع شده و به دلیل اجرای فستیوال‌ها و کنسرت‌های موسیقی توانسته محبوبیت فراوانی به دست آورد.

نمایشگاه‌های RNA

نمایشگاه‌های RNA نمادین‌ترین و مهم‌ترین سالن بریزبن هستند. این سالن در محیطی به وسعت 220000 متر مربع ساخته شده و تنها چند دقیقه با منطقه‌ی تجاری مرکزی فاصله دارد. اینجا خانه‌ی Ekka (بزرگ‌ترین رویداد سالانه‌ی کوئینزلند) و محل برگزاری مجموعه‌ای از نمایشگاه‌ها و فستیوال‌ها در سراسر طول سال است. در آوریل 2011، نوسازی نمایشگاه‌های RNA آغاز گردید و پس از تکمیل پروژه‌ی نوسازی، زمین‌ها به مکان‌هایی معادل رویدادها، مدها، طراحی‌ها، سبک زندگی و فرهنگ تبدیل خواهند شد.

مجتمع ورزشی اسلیمن

مجتمع ورزشی اسلیمن یکی از سالن‌های تفریحی و ورزشی چندمنظوره‌ی اصلی کوئینزلند است. این مجتمع به خاطر تربیت برخی از با استعدادترین و موفق‌ترین ورزشکاران استرالیا شهرت زیادی به دست آورده است.

ساحل جنوبی

ساحل جنوبی به ‌عنوان یکی از نمادهای بریزبن شناخته می‌شود و پارک‌های آن تعداد فراوانی از سالن‌های منحصر به فرد را برای هرکدام از امور ابتدایی تا رویدادهای بزرگ فراهم می‌کنند.

استادیوم سان کورپ

استادیوم www.suncorpstadium.com.auSuncorp  یک سالن 52500 نفری است. این سالن را معمولاً به‌عنوان بهترین سالن ورزشی و تفریحی مستطیل ‌شکل استرالیا می‌شناسند. همچنین به‌ عنوان زمین خانگی تیم‌های بروکوهای بریزبن، رور بریزبن و ردهای بریزبن کاربرد دارد.

اقامت

در بریزبن گزینه‌های اقامتی متعددی وجود دارند. در این شهر از هتل‌های پنج ستاره و زیبای اجاره‌ای بوتیک گرفته تا مسافرخانه‌های عادی را می‌توانید پیدا کنید. به‌طور خلاصه، تعداد 37 هزار تخت‌خواب و 13 هزار اتاق مهمان در بریزبن وجود دارند که جوابگوی هر نوع سلیقه‌ای هستند.

آب‌وهوای بریزبن

بریزبن بهشتی در منطقه‌ی نیمه گرمسیری است و در تمام طول سال آفتاب زیبا بر آن می‌تابد. با وجود میانگین سالانه‌ی حدأکثر دمای 4/26 درجه‌ی سانتیگراد و حدأقل دمای 15 درجه‌ی سانتیگراد، بریزبن آب‌وهوای ایده‌آلی برای پیک نیک‌های خارج از شهر دارد.

در بین ماه‌های اکتبر و مارس، آب‌وهوا معمولاً گرم و مرطوب است و گاهی اوقات شاهد رعدوبرق، تگرگ و باران سیل‌آسا هستیم. اما ماه‌های بین آوریل و سپتامبر معمولاً خشک و نسبتاً گرم هستند.

در ماه‌های دسامبر تا ژانویه احتمالاً دمای هوای بریزبن تا 40 درجه‌ی سانتیگراد افزایش می‌یابد. اما به ندرت شاهد موج گرما خواهیم بود. میانگین دمای هوای روزانه‌ی ماه‌های گرم‌تر، 32 درجه‌ی سانتیگراد است.

لازم به اشاره است که قلب شهر به اندازه‌ی هوای آن گرم و صمیمی به نظر می‌رسد. بریزبن در سال بیش از 300 روز آفتابی دارد، که آن را به مکانی ایده‌آل برای لذت بردن گردشگران از فعالیت‌های مختلف ورزشی، پیک نیک در پارک‌ها، پیاده‌روی در طبیعت، ورزش آبی و سایر اشکال تفریحی تبدیل کرده است.

در روزهای گرم و آفتابی می‌توانید به تعداد زیادی از مقاصد گردشگری جذاب در داخل و بیرون شهر بروید. این در حالی است که شب‌ها می‌توانید برای دیدن رودخانه‌ی فوق العاده زیبا، برنامه‌ریزی کنید.

یکی از محاسن آب‌وهوای فوق العاده‌ی بریزبن عبارت است از این که اغلب فضاهای عمومی شهر، از قبیل مراکز خرید، ساحل جنوبی، کافه‌ها و نواحی ساحلی، در تمام طول سال سرزنده و فعال هستند.

حکومت ایالتی، شورای شهر بریزبن و شوراهای اطراف از سیستم‌های مدیریت آب‌وهوای خوبی برخوردارند.

بیشتر بخوانید:
10 شهر برتر استرالیا
ارزانترین شهر استرالیا برای زندگی دانشجویی
استرالیا یا کانادا ؟ به کجا مهاجرت کنیم؟

 

 

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button