ویزای dama استرالیا

ویزای dama استرالیا

 

ویزای dama استرالیا یک موافقت‌نامه‌‌ی مهاجرت منطقه‌ای مشخص شده است که بین دولت استرالیا با یک مقام منطقه‌ای، ایالتی و یا قلمرو منعقد می‌شود. این نوع ویزا برای دسترسی کارگران خارجی به برنامه‌ی مهاجرت طراحی شده است. ویزای dama استرالیا تحت یک چارچوب مبتنی بر توافق‌نامه‌ی از پیش تعیین‌شده عمل می‌کند. کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند با دریافت ویزای dama استرالیا می‌توانند در هر یک از مناطق این کشور اقامت داشته باشند. همچنین با داشتن این ویزا راه ورود آن‌ها به بازار کار تسهیل می‌شود.

ویزای dama استرالیا یک قانون دو جانبه است. در یک سمت این قانون دولت استرالیا و در سمت دیگر آن یکی از مناطق استرالیا قرار دارد. اولین ردیف این قرارداد شامل شرایطی است که تا حدود 5 سال اعتبار دارند. در ردیف دوم توافق‌نامه شرایط کار بین متقاضیان با کارفرمان تحت قوانین قرار می‌گیرد. این قوانین با تایید رئیس منطقه‌ی جغرافیایی استرالیا قانونی می‌شود.

چگونه ویزای DAMA شکل گرفت؟

ویزای dama استرالیا تحت قرارداد DAMA شکل گرفته است. براساس این قرارداد نماینده‌ی تعیین‌شده‌ی منطقه (DAR) هماهنگ‌کننده‌ی توافق‌نامه است. او مسئولیت نظارت گسترده و تأیید حامیان مالی را براساس توافق‌نامه بر عهده دارد. مسئولیت‌های نماینده‌ی هر منطقه شامل مدیریت و اداره‌ی قرارداد DAMA، ارزیابی و تأیید کارفرمایانی است که می‌خواهند کارگران خارجی را تحت حمایت این قرارداد استخدام کنند.

در سویه‌ی دیگر قرارداد داما، وزارت امور داخلی استرالیا قرار دارد. این وزارت مسئولیت نظارت، تهیه‌ی گزارشات و بررسی فعالیت‌های کارفرمایان را برعهده دارد. همچنین این وزارت باید تمامی امور مربوط به استخدام کارگران خارجی را که با ویزای dama استرالیا حق اقامت و کار گرفته‌اند، تحت نظر بگیرد.

شرایط دریافت ویزای dama استرالیا

دریافت ویزای dama استرالیا شرایط ویژه‌ای را به دنبال دارد. از جمله این‌که کارفرمایان قبل از ارائه‌ی درخواست توافق‌نامه‌‌ی کاری ابتدا باید از نماینده‌ی تعیین‌شده‌ی منطقه‌ی خود تاییدیه دریافت کنند. تمامی کسانی که با استفاده ویزای dama استرالیا به این کشور مهاجرت می‌کنند، باید در منطقه‌ی مشخص شده به کار و زندگی مشغول شوند. آن‌ها حق انتخاب شهر یا یک منطقه‌ی دیگر را ندارند.

براساس توافق‌نامه داما، کارفرمان مناطقی که با کمبود نیروی کار ماهر مواجه شده‌اند، می‌توانند کارگران نیمه‌ماهر و ماهر خارجی استخدام کنند. براین اساس کارفرما باید در منطقه‌ی مشخص‌شده کارگران را استخدام کند. شغلی که به کارگران خارجی داده می‌شود، باید در توافق‌نامه‌ی بین آن‌ها قید شده باشد.

از دیگر شرایطی که ویزای dama استرالیا به‌دنبال دارد در اولویت قراردادن شهروندان استرالیایی و ساکنان دائم برای استخدام است. به عبارت دیگر، تا زمانی که نیروی کار در استرالیا موجود باشد، کارفرمایان حق استخدام کارگران خارجی را ندارند. کارفرمایان قبل از تعهد بر سر قرارداد داما، ابتدا باید تمام تلاش خود را برای استخدام استرالیایی‌ها نشان دهند. سپس با مدرک مستند، کمبود کارگر ماهر یا نیمه‌ماهر را ثابت و به قرارداد DAMA بپیوندند. دریافت ویزای dama استرالیا محدودیت سنی دارد و فقط افراد زیر 50 سال می‌توانند این نوع ویزا را دریافت کنند.

قرارداد DAMA برای چه مناطقی از استرالیا بسته می‌شود؟

ویزای dama استرالیا برای 7 منطقه از این کشور قابل استفاده است که عبارتند از:

  • تریتوری شمالی (Northern Territory)
  • گلدفیلد وی آ (The Goldfields, WA): شهر کالگوورلی بولدر
  • گریت سوز کوست وی‌آی‌سی: شهر وورنامبول (Warnnambool)
  • شهر آدلاید و منطقه‌ی SA: مهاجرت به استرالیای جنوبی
  • اورانا (Orana) ان‌اس‌دبلیو (NSW)
  • فار نورس کوئینزلند (Far North Queensland)

قرارداد DAMA بر روی چه صنایعی متمرکز است؟

قرارداد DAMA به‌منظور تامین نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر جهت پیش‌برد اهداف اقتصادی دولت استرالیا منعقد می‌گردد. به‌همین دلیل این موافقت‌نامه برای پیشرفت فن‌آوری و نوآوری 7 منطقه انجام می‌شود. این صنایع عبارتند از:

  • پیشرفت صنایع دفاعی، فضا، فن‌آوری و صنایع پیشرفته‌ی تولید: این صنایع در شهر آدلاید قرار دارند. تمامی کسانی که بخواهند ویزای dama استرالیا را دریافت کنند و در شهر آدلاید مستقر شوند، می‌توانند در یکی از این صنایع مشغول به‌کار شوند.
  • صنایع بزرگ در استرالیای جنوبی از جمله صنعت تجارت، جنگل‌داری، خدمات بهداشتی و اجتماعی، گردشگری و مهمان‌داری، ساخت‌وساز و معدن: این صنایع تمامی مناطق و شهرهای جنوبی استرالیا را تحت پوشش قرار می‌دهد. تمامی متقاضیانی که قصد دارند از طریق ویزای dama استرالیا وارد این کشور شوند و در یکی از این مشاغل کار کنند، باید منطقه‌ی جنوبی استرالیا را برای زندگی و کار انتخاب کنند.

حقوق و دستمزد مهاجران با ویزای داما

کسانی که قصد دارند برای کار و اشتغال به استرالیا مهاجرت کنند، باید شرایط ویزای 457 استرالیا را داشته باشند. حداقل دستمزد برای کسانی که با ویزای 457 به استرالیا مهاجرت‌ می‌کنند، 53،900 دلار AU است. اما برای ویزای dama استرالیا 10 درصد از این امتیاز کسر و حقوق برای آن‌ها کمتر محاسبه می شود. یعنی به کارکنانی که از طریق ویزای داما به استرالیا مهاجرت می کنند، 48.510 دلار استرالیا داده می شود.

چه کسانی می توانند ویزای dama استرالیا را دریافت کنند؟

متقاضیانی که قصد دریافت ویزای dama استرالیا را دارند، باید شایستگی و مهارت آن‌ها بر کار و حرفه‌شان مشخص شود. برای دریافت این نوع ویزا ابتدا باید شرایط و الزامات ویزای 457 برآورده شود. زیرا ویزای داما کمتر از این ویزا حساب می‌شود و در زیر گروه ویزای 482 قرار می‌گیرد.

متقاضیان باید درخواست خود را برای دولت و منطقه‌ی مورد نظر در استرالیا ارسال کنند. درخواست آن‌ها توسط دولت و منطقه بررسی می شود. بعد از این‌که درخواست متقاضیان تایید شد، نام آن‌ها برای اتحادیه‌ها و ذینفعان جامعه ارسال می شود. سپس بین اتحادیه‌ها و کارفرمایان مذاکراتی در مورد انتخاب کارگر و استخدام آن‌ها صورت می گیرد. در نهایت با توافق این دو قشر برای متقاضیان ویزای داما صادر می شود.

زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای داما

دولت استرالیا درخواست متقاضیان را طی 10 روز کاری بررسی می کند تا بتواند برای صدور ویزای dama استرالیا برای آن‌ها تصمیم بگیرد. در صورتی که مدارک و شرایط متقاضیان کافی نباشد، مدت زمان بیش‌تری نیاز است تا درخواست آن‌ها بررسی شود.

بعد از این‌که متقاضیان وارد استرالیا شدند، می توانند مشغول کار شوند. اما ویزای آن‌ها موقت است و بعد از 5 سال اعتبار آن‌ به پایان می رسد. ممکن است کارگر بخواهد بعد از 5 سال برای همیشه در استرالیا زندگی کند. در این صورت نمی‌تواند درخواست دریافت ویزای اقامت دائم را به‌طور مستقل برای دولت استرالیا ارسال کند. بلکه باید حرفه‌ی او ابتدا توسط دولت این کشور تایید شود. سپس بعد از توافق بین دولت استرالیا و با مقامات منطقه‌ای برای او ویزای اقامت دائم صادر می شود.

اگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید از راه های زیر نیز می‌توانید استفاده کنید:
اقامت دائم استرالیا از طریق ویزای 189

مهاجرت به استرالیا از طریق خواهر

ویزای استرالیا از طریق ازدواج

ویزای ورزشی استرالیا

اسکیل ورکر استرالیا

ویزای 190 استرالیا

روش‌های دیگری نیز وجود دارندکه می‌توانید با جست و جو در سایت آریا گروپ و یا مشاوره با کارشناسان آریا از آن‌ها مطلع شوید.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button