چطور بدون داشتن هیچ تجربه‌ای برای درخواست شغل فرا مرزی اقدام کنید

چطور بدون داشتن هیچ تجربه‌ای برای درخواست شغل فرا مرزی اقدام کنید

چطور بدون داشتن هیچ تجربه‌ای برای درخواست شغل فرا مرزی اقدام کنید

خوب، پس علاقۀ خیلی زیادی دارید که در زمینۀ مورد علاقه‌تان درخواست شغل بدهید، ولی هیچ سابقه و تجربه‌ای ندارید؟ نگران نباشید. تقریبا همهی دانشجویان به چنین مشکلی بر می‌خورند. همین مشکل زمانی پیش می‌آید که می‌خواهید برای شغلی در آن سوی مرزها درخواست بدهید ولی هیچ تجربه‌ی تمام وقتی نداشتید که بتوانید ارائه کنید. تنها چیزی که دارید دوره‌های کارآموزی و بازه‌های زمانی کوتاه فعالیت است.

نکته‌ی بدیهی این است که پتانسیل کارکنانی که پیشینه‌ی شغلی ندارند در مقایسه با کسی که دانش قبلی و سابقه دارند کمتر است. بالاخص برای دانشجویان، تنها چیز ملموس و مشخصی که برای ارائه به کارفرمایان در دسترس است، دانش و مهارتشان است. البته همه‌ی این‌ها به این معنا نیست که کمپانی‌ها ارزشی برای دانشجویان بی‌تجربه قائل نیستند.

بررسی

در مقابل، بعضی از موقعیت‌های شغلی به شکل مخصوص برای کسانی در نظر گرفته شده که چمدانشان خالی است و در واقع تجربه‌ی کاری ندارند. در واقع این موقعیت‌های شغلی مختص کسانی است که مشتاق‌اند یاد بگیرند و ثابت کنند که می‌توانند مهارت‌های لازم را در بازه‌ی زمانی کوتاهی بیاموزند. (بخوانید کارآموزی).

اگر می‌خواهید برای شغل‌های فرا مرزی درخواست بدهید و در عین حال ذهنتان درگیر این موضوع است که چطور بدون هیچ سابقه‌ای می‌توانید این کار را بکنید، پیشنهادات و استراتژی‌هایی که در ادامه خواهیم گفت را به عنوان پیش‌نیاز فرض کنید. چرا که تا پیش از داشتن این موارد، کسی شما را کاندیدایی جدی و واقعی برای یک شغل تمام وقت به حساب نمی‌آورد.

مهارت‌یابی و برنامه‌ریزی برای کارآموزی

بسیار خوب، فرض کنیم شما مهارت‌های کافی و لازم برای به دست آوردن شغلی عالی در رشته‌ی خودتان را دارید؛ ولی آیا می‌دانید که طبیعت داینامیک عصر حاضر می‌گوید که شما باید هر چند سال یک‌بار تمامی مهارت‌هایتان را بازسازی کنید و بهبود ببخشید؟ بله، وقتی که دارید به دنبال شغل خارجی ایده‌آلتان می‌گردید، منطقی است که به کمک دوره‌های بزرگ آنلاین، از دانشگاه‌های پیشروی جهان توانایی‌ها و مهارت‌های جدیدی به دست بیاورید.

این کار به شما کمک می‌کند که در سطح برتر رشته‌تان باقی بمانید و وقتی زمانش رسید، در شرکت‌های مختلف دوره‌های کارآموزی را بگذرانید و به مرور و در آینده به شغل دائمی‌تان برسید.

در رزومه‌ی تحصیلی‌تان رقابت را نشان دهید

وقتی که سابقه‌ی شغلی ندارید، امتیاز نمرات دانشگاهی (GPA) اهمیت ویژه‌ای در مراحل مقدماتیِ وضعیت شغلی‌تان دارند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا؟ اگر بخواهیم ساده توضیح بدهیم، نمرات دانشگاهی و دوره‌های کارآموزی و دستاورد‌های تحصیلی تنها راهی است که کارفرمایان می‌توانند در نگاه اول شما و شرایطتان را قضاوت کنند.

بله، ممکن است شانس بیاورید و یک مصاحبه‌ی شغلی به دست بیاورید و آنجا بتوانید به صورت حضوری بگویید و نشان دهید که چطور حضورتان برای شرکت و آن صنعت مفید است. ولی پیش از اینکه چنین اتفاقاتی بیفتد بیان وضعیت تحصیلی‌، دستاورد‌ها و آموخته‌هایتان در رزومه‌ی شغلی‌تان تنها راه‌هایی هستند که می‌توانند برایتان جلسۀ مصاحبه جور کنند.

در رقابت‌ها و مسابقات شرکت کنید

بسیاری از کمپانی‌ها در تلاش برای کشف استعداد‌های برتر، رخداد‌هایی دوره‌ای برگزار می‌کنند. رخدادهایی مثل نمایشگاه‌های علمی، رقابت‌های کسب و کاری و موارد دیگر.

اگر بدون تجربه به دنبال کار هستید، این رخداد‌ها می‌توانند یکی از بهترین روش‌ها برای شما باشند تا مهارت‌هایتان را به کار بگیرید و در رقابت با دیگران، نمرات و امتیاز‌های خوبی کسب کنید. بله، بسیاری از کارفرماهایی که هیئت مدیره‌ها انتخاب می‌کنند، از همین رقابت‌ها سر بر می‌آورند.

جدای از این رخداد‌ها، دانشجویانی که می‌توانند برای مشکلات مزمن صنایع راه حلی مناسب پیدا کنند هم می‌توانند انتظار نتایج و حمایت‌های عالی باشند، چه به صورت هدایا و جوایز مالی چه پیشنهاد کار. قانون اصلی این است که، هر چقدر مشکل بزرگتر باشد، جایزه‌ی حل کردن موفقیت آمیزش هم بیشتر و بزرگتر است.

معرفی‌نامه‌های کاری و آکادمیک جمع کنید

همانطور که پیشتر گفته شد، کارآموزی صنعتی -چه کوتاه مدت و چه بلند مدت- می‌تواند مسیری به سوی آینده‌ی شغلی باشد، آن هم صرف نظر از تجربیات و اطلاعات محشری که در اختیارتان می‌گذارد.

حتی اگر موفق نشدید که موقعیتی برای کارآموزی به دست بیاورید، گرفتن معرفی‌نامه از آن‌ها اقدام خوب دیگری است که می‌تواند واقعا به کارتان بیاید. مشابه همین موضوع، معرفی‌نامه از طرف اساتید دانشگاهتان است که می‌تواند در کارتان معجزه کند و شما را در میان لیست کاندیداها درخشان‌تر جلوه دهد.

اساتید و حرفه‌ای‌های مشاغل مختلف، معمولا ارتباطاتی قوی با بدنه‌ی آن صنعت و حرفه‌ی بخصوص دارند. همین موضوع باعث می‌شود معرفی‌نامه‌هایشان تاثیر‌گذار و قدرتمند باشد و نتیجه‌ی خوبی برایتان داشته باشد.

در موقعیت‌های شغلی متنوع کار کنید

در دور‌ی هوش مصنوعی و آموزش ماشینی، افرادی که مجموعه‌ای از توانایی‌های متنوع را دارند، اولویت بیشتری هم دارند و تقاضای بیشتری برایشان هست. پس اگر به عنوان کارآموز در یک کمپانی کار می‌کنید، افقتان را گسترش بدهید و در قسمت‌های مختلف شرکت فعالیت کنید. این کار نه تنها به شما مجال خودنمایی می‌دهد، که مهم‌تر از آن، شانس جذب هر چه بیشتر اطلاعات را به شما می‌دهد و از همه جالب‌تر اینکه شما را در معرض دید افراد مختلفی قرار می‌دهد که به دنبال جذب یک استعداد تازه و جدید‌اند.

با حقوق و مزایای کمتر هم کنار بیایید

اگر در جستجوی شغلی فرا مرزی هستید و تجربه‌ای ندارید، ولی نمرات دانشگاهی بسیار خوبی دارید و فراتر از میانگین افراد هستید و توانایی‌ها و مهارت‌های خوب و مرتبطی هم دارید، شانس خوبی دارید که پیشنهاد کاری بگیرید. با این حال، در بسیاری از موارد، پیشنهادی که می‌گیرید از نظر حقوق و مزایا با انتظارات شما هم‌خوانی چندانی ندارد. ولی جا نزنید. پروفایل شغلی و آینده‌ی آن پست و شغل و رشته‌ی بخصوص را بررسی کنید.

اگر به این نتیجه رسیدید که آن موقعیت در طول زمان می‌تواند رشد و پیشرفت خوبی داشته باشد، حقوق و مزایای پایین را بپذیرید و سد ورودتان به کمپانی را بشکنید. گاهی، کمپانی‌ها به خاطر شک و نگرانی از آینده، توان پرداخت حقوق و مزایای بالا در بدو ورود فرد را ندارند. ولی اگر عملکرد مناسبی داشته باشید و نتایج خوبی به دست بیاورید، هم حقوق و مزایا و هم موقعیت شغلی‌تان بهبود خواهد یافت و حتی سر به آسمان خواهد گذاشت.

همانطور که می‌گویند، حقوق کمتر در یک کمپانی کوچک با چشم انداز رشد و توسعه‌ی خوب، ارزش بسیار بیشتری از حقوق بالا در شرکتی بزرگ‌تر ولی بدون مسیر رشد و پیشرفت دارد.

سیاست‌های مهاجرت را به خاطر داشته باشید

زمانی که به دنبال شغل خارج از کشور می‌گردید، جنبه‌ی مهم دیگری  هم هست که باید به خاطر داشته باشید. در وضعیت سیاسی فعلی کره‌ی زمین، جابه‌جایی استعداد‌ها دیگر چندان کار ساده‌ای نیست.

شرایط و قوانین ویزا حالا سخت‌تر از پیش هستند و بازه‌ی زمانی اقامت‌ها کمتر از قبل شده‌اند. دست کمپانی‌ها تا حد زیادی بسته شده و محدودیت‌هایی برای استخدام افراد و دانشجویان خارج از کشور اعمال شده است. این موضوع باعث کمبود استعداد‌های ناب یا حتی استخدام افرادی زیر حد استاندارد برای مشاغل مختلف در بعضی از کشورها شده است.

اگر کمپانی مورد نظرتان در یک کشور مهاجر پذیر قرار دارد، پس واقعا خوش به حالتان است. ولی اگر دارید برای درخواست شغل در آمریکا ثبت‌نام می‌کنید، باید پیش از اینکه اقدام کنید حتما حواستان به شرایط و ضوابط کارفرمایتان باشید.

 

 

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button