از سرقت ادبی تا نوآوری: چگونه ChatGPT آموزش را  دستخوش تغییر می کند

اساتید اصلی آموزش و تدریس از دانشگاه ادیث کوان Edith Cowan (ECU)  یک لنز مهم را برای پدیده جدید ChatGPT به کار گرفتند.

مرکز تعلیم و آموزش دانشگاه به‌وسیله مدیر دانشگاه دکتر اندرو کلی Andrew Kelly و مشاور آموزش دکتر میریام سالیوان Miriam Sullivan با کتابدار دانش دیجیتال و اطلاعات دکتر پاول مک لافلان Paul McLaughlan  برای بررسی و تحقیقات فوری درباره تاثیر احتمالی این فناوری جدید در یادگیری دانشجویان ‌و صداقت علمی، با یکدیگر همکاری کردند.

هوش مصنوعی ChatGPT برای آموزش دانشجویان

تحقیقات دانشگاه ادیث کوان هوش مصنوعی ChatGPT

محققان ECU توضیح می‌دهند که انتشار ChatGPT باعث ایجاد نگرانی‌های قابل‌توجهی درباره صداقت علمی  در بخش آموزش عالی شده است، بااین‌حال، برخی از مفسران اشاره کردند که ابزارهای تولیدکننده هوش مصنوعی (AI) مانند ChatGPT در واقع می‌تواند برای افزایش یادگیری دانشجویان مورداستفاده قرار گیرد.

دکتر سالیوان گفت: مقالات خبری درباره این بحث عمومی و پاسخ‌های دانشگاه را بررسی و تجزیه‌وتحلیل کردیم و باتوجه‌به آن‌ها متوجه شدیم که اکثر دانشگاه‌ها هنوز در مورد پاسخ سیاست رفتاری خود نسبت به ChatGPT تصمیمی نگرفتند.

محققان ECU پوشش رسانه‌ای کامل در مورد ChatGPT را جمع‌آوری و بررسی کردند. دراین ‌بین با چندین موضوع اساسی مواجه شدند از جمله:

  • پاسخ‌های دانشگاه
  • صداقت علمی
  • نگرانی‌ بابت سرقت ادبی
  • محدودیت‌ها و نقاط ضعف‌ خروجی ابزار هوش مصنوعی
  • فرصت‌های یادگیری دانشجویان

موضوع اصلی بیشتر مطرح شده، صداقت علمی و آکادمیک بود. در گزارش‌های روزنامه‌ها آمده که ChatGPT تنها ابزاری برای تقلب است. بااین‌وجود چگونه باید تمام وظایف خود را تغییر دهیم تا دانشجویان از آن استفاده نکنند؟

متوجه شدیم که بحث عمومی در مورد پتانسیل ChatGPT برای افزایش مشارکت و موفقیت دانشجویان محروم وجود ندارد و صدای دانشجوها در اکثر رسانه‌ها ضعیف و کم‌رنگ است.

به همین دلیل به کارکنان دانشگاه توصیه می‌کنیم درباره ChatGPT و مباحث پیرامون آن در رسانه‌ها دقت بیشتری کرده و به‌جای تکرار این ایده‌ها که ChatGPT یک ابزار برای تقلب بوده، تمرکز خود را بر تقویت صدای دانشجویان بگذارند.

هوش مصنوعی ChatGPT و آینده

چت جی پی تی و دانشگاه ادیث کوان

دانشگاه‌ها نقش و مسئولیت مشخصی در بررسی اعتبار و فرصت‌های احتمالی ارائه شده توسط پیشرفت‌های تکنولوژیکی و فناوری دارند.

ECU سنتی قدیمی در پذیرش تغییر و به‌کارگیری روش‌های جدید دارد. این تحقیق نشان‌دهنده تعهد ECU به کیفیت آموزش و حفظ ارزش‌ها در برابری و مشارکت بوده و دانشجویان را برای پذیرش پیشرفت‌های اجتماعی، تکنولوژی و فناوری و زیست‌محیطی گسترده‌تر حمایت می‌کند.

در فراسوی تمام این مباحث، راهی مثبت و پیشرو می‌بینیم که در آن استاتید دانشگاه شیوه‌های تدریس و ارزیابی خود را برای پذیرش واقعیت جدید زندگی، کار و تحصیل، باهوش مصنوعی آزاد و قابل‌دسترس تطبیق می‌دهند.

اخیرا هوش مصنوعی ChatGPT پدیده‌ای بسیار بحث‌برانگیز بوده و با وجود این که می‌توان از آن به‌خوبی برای تعلیم و آموزش بهره‌مند شد، همچنان به‌کارگیری آن شک و تردیدهایی را به همراه دارد. هرچند مسئله‌ای که غیرقابل‌اجتناب به نظر می‌آید، استفاده روزافزون آن توسط اقشار مختلف جامعه است.

منبع: ecu.edu.au

برای دریافت مشاوره تحصیل در استرالیا این فرم را پر کرده تا کارشناسان خبره با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button