با توجه به اینکه کشور استرالیا از سطح رفاهی بالا و هزینه های مناسب زندگی برخوردار است. هزینه های زندگی و تحصیل تحت عوامل مختلف متغیر است که می توان موارد ذیل را برشمرد :

 1. مقطع تحصیلی: مثل مقطع دکتری و یا پیش دانشگاهی و لیسانس
 2. رشته تحصیلی: رشته های علوم انسانی و یا مهندسی و یا پزشکی
 3. دانشگاه محل تحصیل: مثل دانشگاههای گره A و یا دانشگاههای گروه B
 4. شهر محل تحصیل و زندگی: مثل شهرهای پرجمعیت و گران یا شهرهای کم جمعیت و ارزانتر
 5. کیفیت محل زندگی: مثل آپارتمان یا خوابگاه
 6. الگوی زندگی شخصی
 7. سطح درآمدی
 8. مجرد و یا متاهل بودن
 9. هزینه های اصلی تحصیلی
 10. هزینه های جانبی و مازاد تحصیلی: مثل گذراندن دوره های زبان و یا هزینه عضویت در کتابخانه ای خاص و یا هزینه لوازم ورزشی
 11. سطح هزینه های زندگی: پوشاک، ایاب و ذهاب، خوراک و…
 12. سطح رفاهی و تفریحی : مثل نوع گذراندن اوقات فراغت

 

 هزینه زندگی دانشجویی :

در استرالیا بسته به اینکه مجرد باشین یا متاهل (میانگین 3نفر) سالانه مبلغی بین 15000  تا 30000 دلاراسترالیا می‌باشد. این مبلغ شامل هزینه هایی ازقبیل خوابگاه، غذا، پوشاک، تفریحات، ایاب و ذهاب و تلفن به غیر از شهریه دانشگاه و بیمه بوده و مسلماً این هزینه بسته به شیوه زندگی فرد متفاوت خواهد بود.

 

 • بیمه دانشجویی استرالیا

يکي از موارد لازم الاجرا توسط دولت استراليا، تحت پوشش قراردادن کليه دانشجويان برون مرزي توسط بيمه خدمات درماني و پوشش درماني (OSCH) پيش از ورود آنها به استراليا مي باشد.هزينه بيمه درماني حدود400 دلار استرالیا براي یک شخص مجرد و براي مدت 12ماه و حدود 800 دلار استرالیا براي يک خانواده در همين مدت مي باشد.يك بيمة پزشكي با ويزا نيز بنام « الحاق سلامت دانش آموز خارجي » به دانشجويان اعطا مي گردد. وضعيت بيمه براي تمام دانش آموزان اجباري است . براي هر نيمسال 148000 دلار استراليا قيمت دارد . بيمة هر چيزي را غير از دندانپزشكي و چشم پزشكي در بر مي گيرد .

 – باید توجه داشت بیمه دانشجویی دراسترالیا اجباری بوده و می بایستی خود و همراهان را را برای کل طول دوره تحصیلی و قبل از ورود به استرالیا بیمه نمایید.

 

 • شهریه دانشگاه‌ها، مدارس و دیگر مراکز آموزشی

دانشجوی خارجی می بایستی شهریه دانشگاه خود را پیش از شروع هر ترم بپردازد.

هزینه‌های تحصیلی :

 1. مدارس خصوصی: بین 17000 تا 60000 دلاراسترالیا در سال می باشد.
 2. پیش دانشگاهی (طول دوره یک تا دو سال ): بین 14000 تا 30000 دلاراسترالیا در سال می باشد.
 3. TAFE (طول دوره  1-3 سال).
 4. کارشناسی (طول دوره از 2.5 تا 5 سال): این شهریه بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است:
 • برای رشته هایی چون هنر، اقتصاد ، بازرگانی و حقوق سالانه از 15000 تا 30000دلار استرالیا،
 • برای رشته های مانند مهندسی، علوم پایه، پزشکی، دندانپزشکی(به طور کلی رشته های که واحدهای آزمایشگاهی دارند) سالانه از  22000 تا 55000 دلار استرالیا می باشد.
 1. آمادگی کارشناسی ارشد ( طول دوره 6-12 ماه): شهریه بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است و بین 19000 تا 26000 دلاراسترالیا در سال می باشد.
 2. کارشناسی ارشد (طول دوره از 1-3 سال): شهریه بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت است بین 14000 تا 35000 دلاراسترالیا در سال
 3. دکتری (طول دوره از 2.5 تا 5 سال ): بین 14000 تا 35000 دلاراسترالیا در سال
 4. پزشکی (طول دوره از 4 تا 7 سال): بین 35000 تا 60000 دلاراسترالیا در سال
 5. دندان پزشکی (طول دوره از 4 تا 7 سال): بین 35000 تا 60000 دلاراسترالیا در سال
 6. دوره‌های زبان: از 300 دلاراسترالیا در هفته
 • کمک هزینه زندگی از طریق اشتغال دانشجويي:

ويزاي دانشجويي اجازه کار تا 20 ساعت درهفته در طول زمان تحصيل و کار تمام وقت در طول دوران تعطيلات را به دانشجويان مي دهد.درآمدي که دانشجويان در حين کار پاره وقت بدست مي آورند، تنها به عنوان کمک هزينه معاش درنظرگرفته شده و به هيچ عنوان دانشجويان قادربه پرداخت شهريه و هزينه تحصيلي خود و يا هزينه هاي زندگي با اين در آمد نمي باشند.اجازه کار پس ازشروع تحصيلات در استراليا به دانشجويان صادر مي گردد.

دانشجويان معمولاً در خدماتی نظیر : رستوران ، كافه ها و فست فودها  كار مي كنند .پولي كه در مي آورند مي تواند براي زندگي و خوراك آنها مورد استفاده واقع گردد اما براي تمام هزينه ها و مخارج كافي نيست .دانشجويان همجنين مي توانند كاري در زمينه اي كه درس مي خوانند پيدا كنند. دانشجوياني كه نمرات بالاتري در دانشگاه كسب كرده باشند و یا مهارت ویژه ای داشته باشند شانس بيشتري براي کار در كشور استراليا دارند.

 

 • کمک هزینه بورسیه:

در استرالیا  کمک هزینه تحصیل و زندگی فقط به دانشجویان مقطع دکتری و آن هم در شرایط خاص از طریق دانشگاه بصورت کامل و یا غیر آن انجام می پذیرد.