تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا و هزینه های زندگی و تحصیل در استرالیا سوال بسیار مهی است که هر شخصی قبل از اقدام به تحصیل در این کشور به آن فکر می کند. در این مقاله تلاش شده تا به این سوالات مهم پاسخ داده شود.

این مقاله در دوبخش برای شما تهیه گردیده است. بخش اول که نکات بسیار مهم و ضروری ای برای کسانی که متقاضیان تحصیل در استرالیا و نیوزیلند می باشند دارد و بخش دوم در مورد هزینه تحصیل در استرالیا و همچنین هزینه زندگی در استرالیا براساس اطلاعات سال 2018 از منابع معتبر آماده گردیده است. قطعا هزینه تحصیل در استرالیا با دیگر مخارج زندگی که شامل خوراک و اقامت نیز می باشد همراه است ، ما در این مقاله به این موضوع نیز پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

 

 1. 10 نکته طلایی برای تحصیل در استرالیا

  10 نکته طلایی برای تحصیل در استرالیا

  هر یک از ما برای آینده خود اهدافی را مشخص کرده و برای آن برنامه ریزی می کنیم تا بتوانیم در حاشیه امن و به سرعت به آن برسیم. ممکن است یکی از اهداف مهم و اساسی زندگیمان تحصیل در دانشگاه های استرالیا و طی مدارج عالی و کار در یک شغل مناسب باشد. پس توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی برای تحصیل در استرالیا این مقاله را مطالعه و چنانچه مفید فایده دانستید به دیگران نیز نشر دهید:

  1.وضعیت روحی و عاطفی خود را بسنجید

  چنانچه از لحاظ عاطفی بسیاراحساساتی هستید و دوری از خانواده و دوستان برای شما غیر قابل تحمل است، حتما قبل از هر اقدامی با یک روانشناس مشورت نمایید زیرا اگر نتوانید این مساله را حل کنید، در طول دوره تحصیلی فقط و فقط برای شما افسردگی و اضطراب بهمراه داشته و تاثیر بسیار زیادی بر روند تحصیل شما خواهد گذاشت.

  2. اهداف خود را از تحصیل در استرالیا دقیقاً مشخص نمایید

  اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود را مشخص کنید.

  حتماً در زمینه رشته تحصیلی مورد علاقه، دانشگاه و شهر محل تحصیل و شرایط زندگی و کاری استرالیا آگاهی خود را بالا ببرید.

  می توانید با کسب مشاوره های دقیق از کارشناسان مجرب، اطلاعات کاملی از هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه مورد نظرخود در کشور استرالیا و تطابق آن با تمکن مالی خود با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

  3. وضعیت نظام وظیفه تان را بررسی نمایید. (مخصوص آقایان)

  • اگر خدمت نظام وظیفه را گذرانده اید، خوش بحالتان شما می توانید با خیال راحت برای تحصیل در استرالیا اقدام نمایید.
  • چنانچه هنوز مشمول خدمت نظام وظیفه نشده اید, می بایستی با کسب مشاوره از کارشناسان ما (بصورت رایگان) در این خصوص اطلاعات کاملی دریافت تا بتوانید با آگاهی کامل نسبت به تحصیل در استرالیا برنامه ریزی نمایید.
  • اگر مشمول خدمت نظام وظیفه هستید و یا در حال گذراندن آن می باشید, از سازمان نظام وظیفه در مورد وضعیت خود استعلام بگیرید.

  4. وضعیت مالی تان را بطوردقیق بررسی نمایید:

  می توان بطور میانگین هزینه تحصیل در استرالیا ( زندگی دانشجویی ) برای یک نفر را  بشرح ذیل در نظر گرفت:

  • هزینه تحصیل در استرالیا برای هر سال تحصیلی (دو ترم تحصیلی) حدوداً بین 25 هزار تا 35 هزار دلار استرالیا می باشد، که در برخی رشته ها به 60 هزار دلار استرالیا هم می رسد.
  • هزینه بیمه درمانی ( اجباری) برای هر سال تحصیلی (دو ترم تحصیلی) حدوداً بین 500 تا 2000  دلار استرالیا می باشد.
  • هزینه زندگی در استرالیا از جمله محل اسکان، تغذیه، ایاب و ذهاب با وسائل نقلیه عمومی حدوداً بین 15 هزار تا 20 هزار دلار استرالیا می باشد.

  لازم به ذکر است که مبالغ مذکور حدودی بوده و با توجه به مقطع  و رشته تحصیلی، دانشگاه و شهر محل تحصیل و نیز سطح زندگی برای افراد مجرد و یا متاهل می تواند متغییر باشد. ( در ادامه همین مقاله بطور کامل به این موضوع پرداخته ایم )

  5. وضعیت کنونی و آینده تحصیلی خود را بررسی نمایید.

  بایستی قبل هر اقدامی در ابتدا وضعیت کنونی شما شامل مقطع و رشته تحصیلی، معدل نهایی، مقالات، دانشگاه محل تحصیل و نظایر آن مورد بررسی دقیق قرار گرفته تا بتوان با جمع بندی موارد فوق و نیز علاقه مندی شما به رشته، دانشگاه و ایالت مورد نظرتان تصمیم مناسب بگیرید.

  بررسی این بخش از کار نیازمند اطلاعات و تجربه بسیار می باشد و حساسیت بسیاری را در آینده شغلی شما دارد .

  6. سطح زبان خود را بررسی کنید

  یکی از شروط مهم برای تحصیل در استرالیا داشتن مدارک زبان آیلتس آکادمیک و یا تافل با نمره مشخص برای هر مقطع تحصیلی می باشد.

  • برای تحصیل در دوره های قبل از پیش دانشگاهی (مدرسه و دبیرستان) داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره حداقل 5.5 آیلتس آکادمیک مورد نیاز است ولی شرط لازم نیست که می توانید این مورد را با گذراندن دوره زبان تا 10 هفته به ازای هر نیم نمره کاهش از 5.5 و قبل از شروع دوره اصلی در استرالیا جهت آمادگی برای حضور در کلاس ها اقدام نمایید.
  • اگر نمره لازم برای شروع به تحصیل در مقطع مورد نظرتان را ندارید، نگران نباشید شما نیز می توانید با داشتن حداقل نمره مورد نیاز، کسری نمره خودرا به منظور آمادگی حضور در کلاسها قبل از شروع دوره اصلی با گذراندن دوره زبان بر حسب نیاز در کشور استرالیا انجام دهید.
  • اگر مدرک زبان با نمره لازم را دارید خوش بحالتان، شما می توانید برای تحصیل در استرالیا اقدام نمایید ولی نکته مهم اینکه سطح زبان شما هر چند در سطح عالی هم باشد ولی بدلیل تفاوت لهجه ممکن است برای درک مطالب درسی در کلاس های درس با مشکل مواجه شده و افت تحصیلی برای شما بوجود بیاید. اما جای نگرانی نیست پیشنهاد می شود برای به حداقل رساندن این مشکل، چند هفته قبل از شروع ترم اول تحصیلی، دوره های زبان را در کشور محل تحصیل بگذرانید.

  7. وضعیت شغلی آینده تان را بررسی و هدف گذاری نمایید.

  یکی از پارامترهای مهم در زندگی هر دانشجو روشن بودن وضعیت شغلی ایشان با توجه به انتخاب رشته تحصیلی در زمان بعد از فارغ التحصیلی می باشد. چنانچه قصد دارید پس از تحصیل شغل مناسبی در استرالیا داشته باشید حتما با مشاوران مجرب مشورت نمایید تا به شما راهنمایی های لازم در انتخاب رشته همسو با بازار کار در استرالیا را ارائه نمایند.

  8. جغرافیا , تقسیمات کشوری و وضعیت آب و هوایی کشور استرالیا را بررسی کنید.

  با توجه به اینکه طبع افراد متفاوت است و قرار گرفتن آنها در شرایط آب و هوایی می تواند تاثیر زیادی برآنها داشته باشد. پس لازم است شرایط آب و هوایی استرالیا را بررسی نمایید:

  • برعکس کشورهای نیمکره شمالی، استرالیا گرمترین منطقه ی آن در شمال و سردترین منطقه در جنوب آن واقع شده و با توجه احاطه این قاره توسط دریا و وجود نواحی کوهستانی محدود، تغییرات آب و هوایی در آن بسیار کم است.
  • در استرالیا فصول سال مخالف نیمکره ی شمالی است.
  • در اکثر نواحی استرالیا مطبوع ترین فصل ها بهار و پاییزند،
  • در ایالت تاسمانی تابستان مطبوع ترین فصل آن به شمار می آید.
  • در سایر ایالت ها زمستان مطبوع ترین فصل آن به شمار می آید.
  • شمال استرالیا که منطقه ی استوایی است: دو فصل بارانی (از نوامبر تا آوریل) و دو فصل خشک و کم باران (از می تا اکتبر).
  • در جنوب استرالیا تقریباً تمام فصول دیده می شود: بهار (سپتامبر تا نوامبر) ، تابستان (دسامبر تا فوریه) ، پاییز (مارس تا می) و زمستان (ژوئن تا آگوست).
  • استرالیا پنجمین قاره ازنظر بزرگی می باشد و از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده ‌است که عبارتند از:

  1-  نیو ساوت ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید با مرکزیت سیدنی.

  2- کوئینزلند (QLD) با مرکزیت بریزبن.

  3-  استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.

  4- تاسمانی (TAS) با مرکزیت هوبارت.

  5- ایالت ویکتوریا (VIC) با مرکزیت ملبورن.

  6- کوئینزلند (QLD) با مرکزیت بریزبن.

  7- قلمرو سرزمین شمالی (NT) با مرکزیت داروین.

  • سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) با مرکزیت کانبرا (پایتخت سیاسی).

  9. آشنایی با فرهنگ و سایر مواردی که می تواند شناخت کامل تری از استرالیا به شما بدهد.

  • در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد.
  • جمعیت استرالیا در ژوئیه ۲۰۱۵ بطور تقریبی ۲۲٬۷۵۱٬۰۱۴ نفر بوده‌است. استرالیا یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در بین کشور های جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند.
  • در استرالیا دین از حکومت جدا بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد بوده و هر کس می‌تواند آئینهای ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند. در سال ۲۰۰۱، بیش از ۷۰٪ استرالیایی‌ها خود را مسیحی معرفی کرده‌اند
  • بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۱ حدود ۳۶ درصد مردم اصلیت خود را انگلیسی ذکر کرده‌اند. ایرلندی‌ها ۱۰٫۴٪، اسکاتلندی ۸٫۹٪، ایتالیایی ۴٫۶٪، آلمانی ۴٫۵٪، چینی ۴٫۳٪، هندی ۲٪، یونانی ۱٫۹٪ و هلندی ۱٫۷٪ در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. تعداد بومیان در این سرشماری ۵۴۶ هزار نفر (۲٫۵٪) بود.
  • زبان رسمی کشور زبان انگلیسی با گویش استرالیایی است. اختلافات بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق گوناگون وجود دارد.
  • استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. در میان قابل زندگی‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۰۸ به گزارش اکونومیست، ملبورن دوم، پرت چهارم، آدلید هفتم و سیدنی نهم بود. محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است.
  • بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد، استرالیا از نظر شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۰۶ سومین کشور توسعه یافته دنیا به حساب می‌آید.
  • استرالیا کشوری است که از مجموعه کشورهای مشترک‌المنافع که دارای حکومت پادشاهی مشروطه است و بالاترین مقام سلطنتی بریتانیای کبیر یعنی ملکه الیزابت دوم ملکه این کشور نیز به حساب می‌آید. جانشین ملکه در این کشور فرماندار کل استرالیا است. شخص اجرایی اول در استرالیا نخست وزیر است که طی یک فرایند دموکراتیک انتخاب می‌شود و دولت را تشکیل می‌دهد.

  احزاب عمده استرالیا عبارت‌اند از:

  • حزب لیبرال استرالیا (محافظه کاری)
  • حزب کارگر استرالیا (جنبش کارگری)
  • حزب سبز (محیط‌زیست‌گرایی)
  • حزب یک ملت
  • در کشور استرالیا هیچ اجباری برای خدمت وظیفه عمومی وجود نداشته و افراد برای عضویت و خدمت در ارتش مثل سایر شغل‌ها حقوق دریافت می‌کنند.
  • با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادی، شیوه زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. مهترین معماران، خانه اپرای سیدنی را ساختند.
  • شهر ملبورن به عنوان پایتخت فرهنگی کشور شهرت دارد.
  • استرالیا دارای پنج شبکه تلویزیونی هر یک با چند کانال در سطح ملّی است که برنامه‌های آنها در نواحی مختلف ممکن است متفاوت باشد. همچنین شبکه‌های تلویزیونی پولی زیادی در این کشور قابل دریافت است.
  • ورزش در استرالیا بصورت جدی و گسترده پی‌گیری می‌شود و به جزیی از سبک زندگی و فرهنگ مردمان آن درآمده‌است. استرالیا از مدال آورترین کشورها در بازیهای المپیک است. شهر ملبورن به عنوان پایتخت ورزشی استرالیا، همه ساله میزبان بسیاری از رخدادهای مهم ورزشی جهان است
  • استرالیا بخشی از بهترین محیط از نظر پوشش گیاهی است حیواناتی همچون کوالا و کانگورو و سگ‌های دینگو را دارد؛ حیواناتی که تنها دراین کشور ادامه حیات می‌دهند.

  ( این بخش بر گرفته از سایت ویکی پدیا می باشد)

  10. بهره گیری از اطلاعات و تجربیات مشاوران خبره :

  اگر تا اینجا مقاله توانسته اطلاعات شما را  برای تحصیل در استرالیا نسبت به قبل افزایش داده باشد پس ما به یکی از اهداف مهم خود که همانا ارتقاء سطح آگاهی علاقه مندان به تحصیل در استرالیا است رسیده ایم.
  موسسه ما که با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و با نمایندگی از دهها مدرسه، کالج و دانشگاه معتبر استرالیا فعالیت می کند، توانسته است به بسیاری از علاقه مندان و متقاضیان تحصیل در استرالیا مشاوره رایگان داده و برای بیش از صدها نفر در مقاطع و رشته های مختلف پذیرش و ویزا دریافت نماید.

  شما هم اگر تمایل دارید تا از این امکان برای تصمیم سازی خود برای آینده بهره ببرید ما آماده ایم تا با کمال امتنان پذیرای شما باشیم. 

 2. هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

  با توجه به اینکه کشور استرالیا از سطح رفاهی بالا و هزینه های مناسب زندگی برخوردار است. هزینه های تحصیل و زندگی در استرالیا تحت عوامل مختلف متغیر است که می توان موارد زیر را برشمرد :

  1. مقطع تحصیلی: مثل مقطع دکتری و یا پیش دانشگاهی و لیسانس و ارشد
  2. رشته تحصیلی: رشته های علوم انسانی ، مهندسی و یا پزشکی
  3. دانشگاه محل تحصیل: مثل دانشگاههای گره A و یا دانشگاههای گروه B
  4. شهر محل تحصیل و زندگی: مثل شهرهای پرجمعیت و گران یا شهرهای کم جمعیت و ارزانتر ( سیدنی ، آدلاید ، ملبورن و پرث و … )
  5. کیفیت محل زندگی: مثل آپارتمان یا خوابگاه و …
  6. الگوی زندگی شخصی ( یکی از عوامل مهم در کاهش یا افزایش هزینه ها )
  7. سطح درآمدی
  8. مجرد و یا متاهل بودن
  9. هزینه های اصلی تحصیلی
  10. هزینه های جانبی و مازاد تحصیلی: مثل گذراندن دوره های زبان و یا هزینه عضویت در کتابخانه ای خاص و یا لوازم ورزشی
  11. سطح هزینه های زندگی: پوشاک، ایاب و ذهاب، خوراک و…
  12. سطح رفاهی و تفریحی : مثل نوع گذراندن اوقات فراغت

   

  قیمت ها بر اساس دلار استرالیا می باشد.

  این مقاله از وبسایت رسمی دولت استرالیا ( https://www.studyinaustralia.gov.au ) استخراج شده است و هزینه ها براساس سال 2018 محاسبه گشته است.

   

  هزینه تحصیل در استرالیا

   هزینه زندگی در استرالیا در سال 2018

   محل اقامت

  • خوابگاه و مهمانخانه  ( Hostels and Guesthouses ) :  مبلغ 90 تا 150 دلار هر هفته
  • اجاره ای مشترک ( Shared Rental ) : مبلغ 85 تا 215 دلار هر هفته
  • در دانشگاه ( On Campus ) : مبلغ 90 تا 280 دلار هر هفته
  • اقامتگاه ( Homestay ) : مبلغ 235 تا 325 دلار هر هفته
  • اجاره ای ( Rental ) : مبلغ 165 تا 440 دلار هر هفته
  • مدارس شبانه روزی ( Boarding schools ) : مبلغ 11000 تا 22000 دلار هر سال

  مابقی مخارج زندگی

  • مواد غذایی و غذاخوردن ( در بیرون ) : 80 تا 280 دلار هر هفته
  • گاز و برق : 35 تا 140 دلار هر هفته
  • تلفن و اینترنت : 20 تا 55 دلار هر هفته
  • حمل و نقل عمومی : 15 تا 55 دلار هر هفته
  • ماشین ( بعد خرید ) : 150 تا 260 دلار هر هفته
  • سرگرمی : 80 تا 150 دلار هر هفته

  حداقل هزینه زندگی در استرالیا در سال 2018

  دپارتمان مهاجرت و حفاظت مرزی استرالیا نیازات مالی ای دارد که شما باید به منظور دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در استرالیا پرداخت نمایید. هزینه های زندگی در استرالیا  سال 2018  به قرار زیر بوده است ( این هزینه ها به ازای هر سال می باشد ):

  • شما : 20290 دلار
  • پارتنر یا همسر : 7100 دلار
  • فرزند : 3040 دلار

  منبع سایت دولتی استرالیا Austrade

   

  • شهریه دانشگاه‌ها، مدارس و دیگر مراکز آموزشی استرالیا

  دانشجوی خارجی (ایرانی) می بایستی شهریه دانشگاه خود را پیش از شروع هر ترم بپردازد.

  هزینه‌ تحصیل در استرالیا در سال 2018

  قیمت ها بر اساس دلار استرالیا ، و سالیانه می باشد.

  هزینه تحصیل در استرالیا به موسسه ( دانشگاه ، کالج ، دبیرستان و …) و سطح تحصیلی که شما انتخاب می کنید بستگی دارد.

  در زیر لیستی از قیمت دوره ها و مقاطع مختلف تحصیل آمده است.

  • مدرسه ( School ) : مبلغ 7800 تا 30000 دلار
  • زبان انگلیسی : حدودا هر هفته 300 دلار (بستگی به طول دوره زبان دارد)
  • آموزش فنی و حرفه ایCertificates I to IV, Diploma and Advanced Diploma ) : مبلغ 4000 تا 22000 دلار
  • دوره کارشناسی : 15000 تا 33000 دلار *
  • دوره کارشناسی ارشد : 20000 تا 37000 دلار *
  • دکترا : 14000 تا 37000 دلار *

  * به خاطر داشته باشید که این مبالغ شامل دوره های با ارزش بالاتر (دندانپزشکی و داروسازی و پزشکی) نمی شود. هزینه دوره های دندانپزشکی و پزشکی در استرالیا  باید متناسب با رشته خاص خود محاسبه گردد.

  منبع سایت دولتی استرالیا Austrade

  • کمک هزینه زندگی از طریق اشتغال دانشجويي: ( کار حین تحصیل در استرالیا )

  ویزای دانشجویی استرالیا اجازه کار تا 20 ساعت درهفته در طول زمان تحصیل و کار تمام وقت در طول دوران تعطیلات را به دانشجویان مي دهد. درآمدی که دانشجویان در حین کار پاره وقت بدست می آورند، تنها به عنوان کمک هزینه معاش درنظرگرفته شده و به هیچ عنوان دانشجویان قادر به پرداخت شهریه و هزینه تحصیلی خود و یا مخارج زندگی با این در آمد نمی باشند. اجازه کار پس از شروع تحصیل در استرالیا به دانشجویان صادر می گردد.

  دانشجویان معمولاً در خدماتی نظیر : رستوران ، كافه ها و فست فودها  كار می كنند .پولی كه در می آورند می تواند برای زندگی و خوراك آنها مورد استفاده واقع گردد اما برای تمام مخارج كافی نیست .دانشجویان همچنین می توانند كاری در زمینه ای كه درس می خوانند پیدا كنند. دانشجویانی كه نمرات بالاتری در دانشگاه كسب كرده باشند و یا مهارت ویژه ای داشته باشند شانس بيشتری براي کار در كشور استرالیا دارند.

   

  • کمک هزینه تحصیلی ( بورسیه تحصیلی در استرالیا ):

  در استرالیا کمک هزینه تحصیل و زندگی فقط به دانشجویان مقطع دکتری و آن هم در شرایط خاص از طریق دانشگاه بصورت کامل و یا غیر آن انجام می پذیرد.

   

  امیدواریم در این مقاله با تحصیل در استرالیا ، شرایط کلی آن ، کار حین تحصیل در استرالیا و هزینه تحصیل در استرالیا آشنا شده باشید و این مقاله در تصمیم گیری شما برای تحصیل در این کشور مفید بوده باشد.