دوره‌های فنی و حرفه‌ای (VET) در استرالیا

دوره فنی حرفه‌ای (VET) مهارت‌های اساسی را در اختیار یادگیرندگان قرار می‌دهد که قابلیت اشتغال آنها را افزایش می‌دهد. آموزش و پرورش حرفه‌ای یا همان Vocational Education and Training  از توسعه شخصی دانشجویان حمایت می‌کند. VET عملکرد شرکت، رقابت، تحقیق و نوآوری را نیز افزایش می‌دهد.

سیستم های VET در اروپا به شبکه‌ای توسعه‌یافته از ذینفعان VET متکی هستند. این شبکه‌ها با مشارکت شرکای اجتماعی مانند کارفرمایان و اتحادیه‌های کارگری و در ارگان‌های مختلف مانند اتاق‌ها، کمیته‌ها و شوراها اداره می‌شوند.

هدف دوره VET چیست؟

شورای اتحادیه اروپا، کشورهای عضو هدف VET را تعیین کرده که تا سال 2025 حداقل 60 درصد از فارغ‌التحصیلان اخیر از VET باید در طول آموزش فنی و حرفه‌ای خود از یادگیری مبتنی بر کار بهره‌مند شوند.

آموزش دوره فنی حرفه‌ای یا آموزش مهارت (VET) چیست؟

آموزش دوره فنی حرفه‌ای یا آموزش مهارت (VET) چیست؟

به طور کلی همانطور که در بالا نیز اشاره شد، دوره‌های فنی و حرفه‌ای یا پرورش مهارت به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های مختلفی را بشناسند و آنها را بیاموزند. موسسات TAFE استرالیا (تحصیلات فنی و تکمیلی) بزرگترین ارائه‌دهندگان دوره‌های VET هستند.

انواع سطوح صلاحیت و مدارک پایان دوره در دوره‌های فنی و حرفه‌ای (Vocational Education and Training)

به طور کلی VET در سطوح مختلف به دانشجویان و یادگیرندگان مهارت ارائه می‌شود. انواع سطوح آموزش فنی و حرفه‌ای (VET) عبارت است از:

آموزش حرفه‌ای اولیه (I-VET)

I-VET معمولاً در سطح متوسطه و پس از تحصیلات متوسطه قبل از شروع زندگی کاری به دانشجویان ارائه می‌شود. در این سحط اولیه دوره‌های VET در یک محیط مدرسه محور (عمدتا در کلاس درس) یا در یک محیط کار مانند مراکز آموزشی و شرکت‌ها به کسانی که تمایل به یادگیری مهارت جدید دارند، ارائه خواهد شد.

به طور متوسط، 50٪ از جوانان اروپایی 15-19 ساله در I-VET در سطح متوسطه شرکت می‌کنند. با این حال، این میانگین اتحادیه اروپا تفاوت‌های جغرافیایی قابل توجهی را در مشارکت از 15٪ تا بیش از 70٪ پوشش می‌دهد.

VET مداوم (C-VET)

C-VET پس از آموزش اولیه یا پس از شروع زندگی کاری به یادگیرندگان ارائه می‌شود که آنها می‌توانند در جهت ارتقا دانش و کسب مهارت‌های جدید یا بهبود وضعیت شغلی خود در این دوره‌های شرکت کنند. دوره‌های C_VET تا حد بی‌نهایتی مبتنی بر آموزش مهارت و عملی است.

به طور کلی؛ هر مدرک VET می‌تواند اولین قدم به سمت یک شغل جدید یا یک مهارت جدید یا راهی برای ادامه تحصیل باشد. دوره‌های دیپلم و دیپلم پیشرفته نیز ممکن است اعتبار تحصیلی را برای مدرک تحصیلی عالی (سطح دانشگاهی) فراهم کنند.

مدارک پایان دوره VET:

گواهی I:

 • مدت زمان: 4 تا 6 ماه
 • نتیجه شغلی: اپراتور شایسته

گواهی دوم:

 • مدت زمان: حدود 1 سال
 • نتیجه شغلی: اپراتور پیشرفته

گواهی III:

 • مدت زمان: حدود 1 سال
 • نتیجه شغلی: تاجر یا تکنسین واجد شرایط

گواهی IV

 • مدت زمان: 12 تا 18 ماه
 • نتیجه شغلی: سرپرست

دیپلم

 • مدت زمان: 18 تا 24 ماه
 • نتیجه شغلی: فراحرفه ای

دیپلم پیشرفته

 • مدت زمان: 24 تا 36 ماه
 • نتیجه شغلی: مدیر جوان

رشته‌های ارائه شده در VET

رشته‌های ارائه شده در VET

رشته‌های مختلفی در دوره‌های Vocational Education and Training به یادگیرندگان ارائه می‌شود. به همین منظور فردی که قصد آموختن مهارت خاصی را دارد باید رشته مورد نظر خود را بسته به استعداد و توانایی‌های خود انتخاب نماید. برخی از رشته‌های ارائه شده در VET عبارت است از:

 • فناوری اطلاعات (IT)، امنیت سایبری و محاسبات
 • سفر، گردشگری و مهمان‌نوازی
 • کسب و کار، حسابداری، مدیریت و کارآفرینی
 • مهندسی، اتوماسیون و فناوری
 • معماری، برنامه‌ریزی، ساختمان و ساخت و ساز
 • کشاورزی، باغبانی و کشاورزی
 • مطالعات حقوقی
 • خودرو
 • بهداشت، پزشکی، روانشناسی و علوم آزمایشگاهی
 • صنایع خلاق، مد و طراحی.

دوره‌های VET چگونه برگزار و تدریس می‌شوند؟

شاید این سوال برای شما نیز به وجود آمده باشد که دوره‌های وی ای تی را چه اساتیدی تدریس و از طریق چه ارگان‌هایی ارائه می‌شوند؟ دوره‌های VET عملی و مبتنی بر مهارت هستند و بسیاری از زمینه‌های تحصیلی شامل محل کار یا یادگیری مبتنی بر محل کار است. دوره‌های VET معتبر ملی توسط کارشناسان صنعت طراحی تدریس می‌شوند و شما از طریق اساتید می‌توانید شبکه‌سازی مفید و موثری را تجربه کنید. بنابراین این دوره‌ها برای ارتقا سطح علمی و مهارتی شما بسیار مفید خواهد بود.

برخی از موسسات ارائه‌دهنده دوره‌های VET عبارتند از:

 • موسسات آموزش فنی و آموزشی دولتی (TAFE)
 • ارائه‌دهندگان آموزش ثبت شده مستقل (RTO)
 • دانشگاه‌های دوبخشی که ارائه‌کننده برنامه‌های VET و آموزش عالی هستند.

در موسسات TAFE (آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی) دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای ارائه می‌شود که اغلب به عنوان بخشی از دانشگاه‌ها به حساب می‌آیند. این موسسات دولتی به طور معمول مدارکی ارائه می‌دهند که می‌توانند به عنوان پایه‌ای برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در نظر گرفته شوند.

علاوه بر TAFE، مدارس و کالج‌های خصوصی نیز در زمینه دوره‌های فنی و حرفه‌ای فعالیت دارند. به عنوان مثال، تنها در سال 2008، تعداد حدود 348000 نفر در دوره‌های آموزش تخصصی و حرفه‌ای (VET) در مدارس استرالیا ثبت‌نام کردند.

پیش نیازها و هزینه‌‌های VET

هزینه‌های متوسط سالانه برای دوره‌های فنی و حرفه‌ای حدود 10000 دلار است. به عنوان مثال، یک دوره با مدت 1.5 سال، هزینه‌ای معادل 15000 دلار دارد. برای ورود به دوره‌های VET در استرالیا، دانشجویان باید حداقل معادل کلاس 10 تا 12 مدرسه استرالیایی را گذرانده باشند و حداقل نمره IELTS 5.5 مورد نیاز است. همچنین برای شرکت در دوره‌های فوق دیپلم، ممکن است از شما سابقه کار و تجربه در صنعت مربوطه خواسته شود. در این حالت، شما باید با استفاده از ارگان PRL سابقه کار خود را ارزیابی کرده و آن را معادل سابقه کار در استرالیا قرار دهید.

اهمیت و مزایای شرکت در دوره VET

حال چرا باید در دوره‌های VET شرکت کرد؟ مزایای شرکت در دوره علاوه بر ارتقا سطح دانش و مهارت چیست؟ در ادامه قصد داریم شما را با اهمیت و مزایای شرکت در دوره‌های VET بیان کنیم.

دوره‌های VET توسط کارشناسان صنعت تدریس می‌شود!

همه معلمان و مربیان VET در استرالیا باید تجربه جدید و مرتبط در صنعت خود داشته باشند. این بدان معناست که شما از متخصصان صنعت که می‌توانند تخصص و تجربه، بینش‌ها و روندهای صنعت و دانش در زمینه مهارت‌های مورد تقاضای بالا را به اشتراک بگذارند، یاد خواهید گرفت.

مسیرهای ورود به دانشگاه یا ادامه تحصیل

مدرک تحصیلی VET استرالیا می‌تواند گامی برای ادامه تحصیل یا تحصیلات عالی (سطح دانشگاهی) باشد. در برخی از رشته‌های تحصیلی، مدرک VET حتی می‌تواند اعتبار تحصیلی را برای یک مدرک فراهم کند.

در مورد مسیرهای ورود به دانشگاه بیشتر بدانید!

سیستم VET استرالیا از شهرت در سطح جهانی برای همسویی مدارک با نیازهای صنعت برخوردار است، بنابراین آنچه یاد می‌گیرید همان چیزی است که برای شغل خود نیاز دارید.

بر اساس توصیه‌های متخصص صنعت، دوره‌های VET استرالیا به طور مداوم به روز می‌شوند تا دانشجویان را با مهارت‌های مورد نیاز در سطح محلی و بین‌المللی آشنا کند. اکثر دوره‌های VET نسبت به دوره تحصیلات عالی زمان کمتری برای تکمیل شدن دارند، بنابراین می‌توانید زودتر وارد عرصه بازارکار شوید و شغل مناسب خود را پیدا کنید.

استانداردهای آموزشی با کیفیت

همه ارائه‌دهندگان VET استرالیا باید استانداردهای کیفیت سختگیرانه را برای سازمان‌های آموزشی ثبت شده (RTO) رعایت کنند. برای اطمینان از رعایت استانداردها، آژانس کیفیت و استانداردهای آموزش عالی (TEQSA) و اداره کیفیت مهارت‌های استرالیا (ASQA) همه دوره‌ها و ارائه‌دهندگان آموزش و پرورش را نظارت می‌کنند.

محیط‌های آموزشی متنوع

شما می‌توانید در یکی از شهرهای بزرگ استرالیا در دانشگاه تحصیل کنید یا ممکن است شهر یا شهر کوچکتری را با تمرکز صنعتی خاص انتخاب کنید. به عنوان مثال، یک منطقه روستایی به شما تجربه عملی در زمینه کشاورزی یا مراقبت از حیوانات می‌دهد، در حالی که یکی از شهرهای بزرگ استرالیا ممکن است مکانی عالی برای مطالعه گردشگری یا ساخت و ساز باشد.

فضاها و تجهیزات آموزشی با کیفیت بالا

بسیاری از ارائه‌دهندگان VET به دانشجویان امکان دسترسی به فضاها و تجهیزات آموزشی پیشرفته را می‌دهند. چه در محوطه دانشگاه خود یا در محل کار. برخی از پردیس‌ها همچنین دارای محیط‌های کاری شبیه‌سازی شده و واقعی هستند، مانند بخش‌های بیمارستان، آزمایشگاه‌های امنیت سایبری، سایت‌های ساختمانی یا سالن‌های زیبایی تا به شما در آماده‌سازی برای مشاغل دنیای واقعی کمک کنند.

یادگیری آینده محور با جدیدترین فناوری

فناوری‌های نوظهور بخشی از دوره‌ها و شیوه‌های آموزشی در VET استرالیا هستند. برخی از ارائه‌دهندگان آموزش در حال ایجاد محیط‌های یادگیری هستند که از ابزارهای مجازی‌سازی و همه جانبه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال آنها می‌توانند در محیط شبیه‌سازی شده و مجازی از هواپیما بدون سرنشین و سایر فناروی‌های تغییردهنده زندگی استفاده کنند و آنها را آموزش ببینند. شاید باورتان نشود اما استفاده از جدیدترین فناوری‌های آموزشی آخرین تکنیک آموزش برای بالابردن سطح آموزش است.

مطلب ویزای دانش آموزی در استرالیا را هم بخوانید

تفاوت دانشگاه‌ها با مؤسسات برگزارکننده دوره‌ های TAFE استرالیا

تفاوت دانشگاه‌ها با مؤسسات برگزارکننده دوره‌ های TAFE استرالیا

مؤسساتی که دوره‌های TAFE را برگزار می‌کنند با دانشگاه‌ها تفاوت‌های مهمی دارند. این مؤسسات تمرکز خود را بر روی دوره‌های تجاری مانند برق یا آرایشگری قرار داده‌اند درحالی‌که دانشگاه‌ها بر روی مدارک و تحصیلات عالی به منظور مشاغل حرفه‌ای مانند حقوق و پزشکی تمرکز دارند.

مؤسساتTAFE، آموزش حرفه‌ای را با هدف ارائه مهارت‌ها، آموزش‌ها و گواهی‌های موردنیاز برای نیروی کار ارائه می‌دهند و دانش‌آموزان را برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند. برخی از تفاوت‌های اساسی بین دانشگاه‌ها و مؤسسات TAFE عبارتند از:

 1. شرایط پذیرش در مؤسسات TAFE معمولاً آسان‌تر و دسترسی به آموزش حرفه‌ای برای افراد بیشتری فراهم است.
 2. اکثر مؤسسات TAFE خدمات کمکی مانند کمک‌های مالی و خدمات تفریحی را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند، موضوعی که می‌تواند با دانشگاه‌ها قابل‌مقایسه باشد.
 3. دوره‌های دانشگاهی بیشتر بر روی آموزش مهارت‌های علمی تمرکز دارند، درحالی‌که دوره‌های TAFE به طور عمده عملی هستند و به منظور آماده‌سازی دانش‌آموزان برای ورود به بازار کار طراحی شده‌اند.
 4. مدارک اخذی از دوره‌های TAFE با عنوان VET شناخته می‌شوند و بیشتر برای استخدام در صنایع و شرکت‌های مختلف مناسب هستند.

در نهایت، این تفاوت‌ها نشان از تنوع در ارائه آموزش و آماده‌سازی برای مسیرهای حرفه‌ای مختلف دارد.

مؤسسات برگزارکننده دوره‌های TAFE 

مراکز مختلفی دوره‌های VET را برگزار می‌کند که دانشجویان می‌توانند در آنها شرکت و مهارت‌های جدید و محبوب خودشان را به صورت عملی بیاموزند و آموزش ببینند. برخی از موسسات برگزارکنندگان دوره‌های VET عبارت است از:

 • موسسه تیف NSW شهر سیدنی (TAFE NSW Sydney):
  • دوره‌های محبوب: دیپلم طراحی گرافیک، دیپلم توسعه نرم‌افزار، دیپلم آموزش و مراقبت از کودکان، دیپلم پرستاری، دیپلم رهبری، دیپلم مدیریت تناسب‌اندام
 • موسسه تاس تیف تاسمانی (TasTAFE – Tasmania) :
  • دوره‌های محبوب: گواهینامه در صنعت خدمات خودرو، لوله‌کشی، گردشگری، الکترونیک، هتلداری، صنایع غذایی و صنعت ساخت‌وساز
 • موسسه تیف ویکتوریا (TAFE Victoria):
  • دوره‌های محبوب: دیپلم پیشرفته طراحی ساختمان (معماری)، گواهینامه تناسب‌اندام، دیپلم حسابداری، لیسانس علوم بهداشتی (طبیعت‌درمانی)، گواهینامه لوله‌کشی، گواهینامه مهمان‌داری و گواهینامه رهبری و مدیریت
 • موسسه تیف کوئینزلند (TAFE Queensland):
  • دوره‌های محبوب: دیپلم بازرگانی، دیپلم رهبری و مدیریت، گواهینامه باغبانی، دیپلم باغبانی، دیپلم پرستاری، دیپلم مدیریت سفر و جهانگردی، دیپلم فنی مهندسی، دیپلم مهندسی پیشرفته، دیپلم مهندسی طراحی ساختمان، دیپلم طراحی داخلی
 • موسسه تیف اینترنشنال استرالیای غربی (TIWA):
  • دوره‌های محبوب: دیپلم پیشرفته مهندسی عمران و سازه، مدرک دیپلم کسب‌وکار در تجارت

توصیه شورای اتحادیه اروپا در مورد VET

در 24 نوامبر 2020، شورای اتحادیه اروپا توصیه‌ای را در مورد دوره‌های فنی و حرفه‌ای برای رقابت پایدار، انصاف اجتماعی و انعطاف‌پذیری تصویب کرد. این توصیه اصول کلیدی را برای حصول اطمینان از چابکی آموزش و پرورش حرفه‌ای تعریف می‌کند که به سرعت با نیازهای بازار کار سازگار می‌شود و فرصت‌های یادگیری با کیفیت را برای جوانان و بزرگسالان فراهم می کند.

این توصیه‌نامه 2020، تمرکز زیادی بر افزایش انعطاف‌پذیری آموزش فنی و حرفه‌ای، فرصت‌های تقویت‌شده برای یادگیری مبتنی بر کار، کارآموزی و تضمین کیفیت بهبود یافته است.

این توصیه همچنین جایگزین توصیه EQAVET  تضمین کیفیت اروپایی در آموزش و آموزش حرفه‌ای  می‌شود و شامل یک چارچوب به روز شده EQAVET با شاخص‌ها و توصیف کننده‌های کیفیت است.

شرایط شرکت در دوره‌های VET

برای شرکت در دوره‌های فنی و حرفه‌ای VET استرالیا باید ابتدا شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن دیپلم ۱۰ یا ۱۲ ساله دبیرستان
 • داشتن مهارت زبان انگلیسی
 • حداقل ۱۶ سال سن

مهارت زبان انگلیسی

یکی از شرایط حیاتی برای اقدام و دریافت پذیرش در دوره‌های TAFE استرالیا، دارا بودن مهارت‌های زبان انگلیسی است. حداقل نمره دریافتی برای شرکت در دوره‌های فنی و حرفه‌ای استرالیا به شرح زیر است:

نام دوره زبان

حداقل نمره دریافتی

 PTE آکادمیک

42

تافل iBT

۴۶

STEP EIKEN

سطح Pre 1

SPM English 1119

سطح C6

HKDSE English Language

سطح ۳

International GCSE English as First Language

سطح C یا ۴

International GCSE English as Second Language

سطح B یا ۵

Cambridge English

B2

First Certificate in English (FCE)

۱۶۲

Certificate in Advanced English (CAE)

۱۶۲

Certificate of Proficiency in English (CPE)

۱۶۲

OET

C

ویزا مورد نیاز دوره‌های فنی و حرفه‌ای VET

برای شرکت در دوره‌های TAFE استرالیا، نیاز به درخواست ویزای تحصیلی استرالیا (Subclass 500) دارید. پس از دریافت پذیرش از موسسه موردنظر، یک تأییدیه الکترونیکی ثبت‌نام (CoE) در اختیار شما قرار می‌گیرد. این CoE به شما اجازه می‌دهد تا درخواست ویزای استرالیا را ارسال کرده و فرآیند ویزاگیری را آغاز کنید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ساب کلاس 500:Top of Form

 • پاسپورت معتبر
 • بیمه درمانی
 • تأییدیه ثبت‌نام
 • اثبات تمکن مالی (۶۲،۲۲۲ دلار سالانه برای یک سال)
 • اثبات محل اقامت
 • تسلط به زبان انگلیسی

بورسیه‌های دوره فنی و حرفه‌ای VET استرالیا

به منظور شرکت در دوره‌های TAFE استرالیا، امکان درخواست و دریافت بورسیه‌های تحصیلی نیز وجود دارد. با بهره‌گیری از این بورسیه‌ها، شما می‌توانید بخشی از هزینه‌های آموزش خود را تأمین کرده و به عنوان یک منبع مالی افزایشی برای تحصیلات خود استفاده نمایید. انواع بورسیه‌های دوره فنی و حرفه‌های VET عبارت است از:

 • بورسیه تحصیلی ۱۵ درصد: تأمین بخشی از هزینه‌های شهریه
 • بورسیه شایستگی: ۲ هزار دلار استرالیا
 • Destination Australia بورسیه: ۱۵ هزار دلار در سال برای پوشش هزینه‌های سفر به استرالیا، زندگی و حضور در موسسه
 • هزینه‌های تحصیل دانش آموزان خارجی: بورسیه جوایز استرالیا Top of Form

 

یادداشت پایانی

همانطور که در بالا مطالعه کردید شما می‌توانید در دوره‌های VET یا همان آموزش مهارت شرکت کنید و سطح دانش عملی و فنی خود را روز به روز برای کار یا بهبود وضعیت شغلی خود تغییر دهید. افرادی که در VET شرکت می‌کنند، می‌توانند در طول سالهای بعد از آموزش به سرعت وارد عرصه کار شوند و شغل مورد نظرشان را بیابند و پیدا کنند.

برای دریافت مشاوره تحصیل در استرالیا این فرم را پر کرده تا کارشناسان خبره با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button