هزینه تحصیل در استرالیا 2023

درصد زیادی از مردم کشور استرالیا در خارج از این کشور زاده شده‌اند؛ بنابراین استرالیا یکی از متنوع‌ترین فرهنگ‌ها، آب‌وهوا، مذاهب و سنت‌ها را دارد و از آن جایی که یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های آموزش‌وپرورش، صنایع، اقتصاد و تجارت به شمار می‌آید، بسیاری از افراد از سراسر جهان به‌قصد مهاجرت به این کشور سفر می‌کنند.

استرالیا به مهاجران جدید امکان یک زندگی مرفه، سطح آموزشی بالا و آینده شغلی تضمین شده را می‌دهد؛ اما دراین‌بین یکی از مسائلی که بسیار بااهمیت به نظر می‌آید، هزینه‌های مهاجرت، تحصیل، زندگی و مسکن در این کشور است.

شاید اولین قدم برای مهاجرت به کشوری دیگر، انتخاب یک کشور مناسب از هر نظر باشد، اما نباید از هزینه‌های زندگی در آن چشم‌پوشی کرد. در این صورت برای آشنایی بیشتر با مخارج زندگی در استرالیا تصمیم گرفتیم به بررسی هزینه های تحصیل، اقامت یا به‌طورکلی مخارج زندگی در سال ۲۰۲۳ بپردازیم، با ما همراه باشید.

تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بین‌المللی

اگر برای اولین‌بار است که استرالیا را برای تحصیل خارج از کشور انتخاب می‌کنید یا تابه‌حال به آن سفر نکرده‌اید و یا از شرایط زندگی در آنجا اطلاعی ندارید، باید بدانید که آگاهی از حداقل جزئیاتی همچون مخارج تحصیل، میزان شهریه‌ها در دانشگاه‌ها، هزینه‌های زندگی و دریافت ویزای تحصیلی دست‌کم یک‌قدم شما را به جلو خواهد برد.

همیشه مواردی وجود دارند که باعث افزایش یا کاهش قیمت‌ها می‌شوند و هنگام محاسبه تقریبی مخارج اقامت و زندگی در استرالیا باید آن‌ها در نظر گرفت البته قبل از آن که به این موارد بپردازیم لازم است بدانید که تمام هزینه‌ها با واحد پول این کشور یعنی دلار استرالیا محاسبه شده که نسبت به دلار آمریکا ارزش کم‌تری دارد.

موارد موثر در هزینه‌های زندگی در استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا
 • شهر و ایالتی که در آن تحصیل می‌کنید می‌تواند در کاهش یا افزایش هزینه‌ها بسیار تاثیر گذار باشد، طبیعتا زندگی در شهرهای بزرگ و پر جمعیت مخارج بالایی را نیز در بر دارد، درست عکس شهرهای کوچک یا حومه شهر
 • بسته به دوره‌ای که در آن مشغول تحصیل هستید همچون دوره‌های قبل از دانشگاه (مدارس یا کالج‌ها) و دوره‌های مختلف دانشگاهی (لیسانس، فوق‌لیسانس یا دکتری) مخارج هم متفاوت خواهند بود و هرچه دوره تحصیلی بالاتر می‌رود به همان میزان نیز افزایش هزینه وجود دارد
 • دانشگاه و نوع آن یکی دیگر از موارد موثر است، به‌گونه‌ای نسبت به قرارگیری دانشگاه موردنظر در دسته گروه‌های ممتاز، خوب یا متوسط، شهریه‌ها دارای تفاوت هستند
 • نوع اسکان و مکانی که برای زندگی انتخاب می‌کنید؛ مانند خوابگاه دانشجویی یا اجاره سوئیت و آپارتمان
 • یکی از اصلی‌ترین هزینه های تحصیل در استرالیا رشته‌ای است که برای ادامه تحصیل انتخاب نموده‌اید زیرا رشته پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن نسبت به سایر رشته‌های تحصیلی پرهزینه‌تر هستند
 • مخارج متفرقه مانند عضویت در باشگاه‌های ورزشی یا کتابخانه، شرکت در کلاس‌های فوق‌برنامه و سایر موارد دیگر
 • مخارج اصلی و جانبی زندگی که شامل خوراک و مواد غذایی، لباس، رفت‌وآمد و استفاده از وسایل نقلیه عمومی و موارد دیگر

موردی که باید درباره هزینه های تحصیل در استرالیا به آن اشاره کرد، پرداخت شهریه به‌صورت ترمی است. به بیانی دیگر با شروع هر ترم، شهریه آن نیز باید پرداخته شود.

افزون بر آن چه تا کنون گفته شد چند شیوه دیگر هم برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد

 • دریافت بورسیه از دانشگاه
 • اشتغال به کار حین تحصیل

شهریه ثبت‌نام در دوره‌های مختلف تحصیلی

شهریه دانشگاه های استرالیا

اگر استرالیا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده‌اید، اولین سوالی که باید به دنبال پاسخی برای آن باشید این خواهد بود که شهریه‌ تحصیل در استرالیا چقدر است؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم موارد مختلفی در هزینه های تحصیل و هزینه زندگی حین تحصیل دخیل هستند، بااین‌وجود به‌صورت میانگین این مبلغ چیزی حدود سالیانه ۲۲ تا ۸۰ هزار دلار استرالیا یا حتی بیشتر می‌شود. در ادامه با جزئیات بیشتر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

شهریه مدارس

همان گونه که در اغلب کشورها رایج است، مدارس در کشور استرالیا به دودسته خصوصی و دولتی (عمومی) تقسیم می‌شوند که از مقطع پیش‌دبستانی تا دبیرستان را در برمی‌گیرد. مدارس دولتی به‌وسیله ایالت‌ها و مدارس خصوصی نیز به‌وسیله موسسات و سازمان‌های خصوصی اداره می‌شوند.

تحصیل برای شهروندان، افراد مقیم یا دارنده اقامت دائم کشور استرالیا به‌صورت رایگان است، هرچند که متقاضیان بین‌المللی قادر به تحصیل در هر دودسته مدارس هستند؛ اما باید هزینه های تحصیل خود را بپردازند.

در این کشور دانش‌آموزان باید به‌صورت اجباری تا ۱۶ سالگی تحصیل نمایند. اگرچه زبان کشور انگلیسی بوده و تمام دروس نیز به همین زبان تدریس می‌گردد؛ اما دانش‌آموزان خارجی برای ورود به مدرک زبان نیازی نخواهند داشت.

به طور میانگین شهریه مدارس خصوصی سالیانه ۹ الی ۳۰ هزار دلار، مدارس دولتی سالیانه ۶ الی ۲۰ هزار دلار و مدارس شبانه‌روزی سالیانه ۳۷ تا ۴۰ هزار دلار می‌شود.

شهریه کالج

باوجوداینکه کالج‌ها نسبت به دانشگاه‌ها رشته‌های محدودتری دارند؛ اما  افرادی که به دنبال یادگیری مهارت و ورود به بازار کار هستند، اغلب کالج‌های استرالیا را انتخاب می‌کنند. به طور میانگین شهریه کالج‌ها ۱۵ تا ۴۵ هزار دلار می‌شود که نسبت به رشته تحصیلی مقدار آن متفاوت خواهد بود.

شهریه دوره لیسانس

دانستن میزان هزینه‌ها تنها به دوره مدارس و کالج‌ها منتهی نمی‌شود، در هر مقطع تحصیلی که قصد ادامه تحصیل در استرالیا را داشته باشید، درهرصورت باید این سوال را مطرح کنید که شهریه‌ تحصیل در استرالیا چقدر است؟

هرچند که مخارج تحصیل در مقطع لیسانس کاملا به رشته و دانشگاهی که برای آن پذیرش شده‌اید، بستگی دارد بااین‌حال به طور میانگین برای اکثر رشته‌ها حدود سالیانه ۱۷ الی ۴۵ هزار دلار را در برمی‌گیرد. به‌علاوه برای رشته پزشکی و سایر رشته‌های مرتبط با آن این مبلغ  سالیانه از ۵۵ تا ۱۲۰ هزار دلار متغیر خواهد بود.

دریافت بورسیه در این مقطع بسیار نادر و محدود است و متقاضیان برای پذیرش دانشگاه نیز به مدرک دیپلم و گواهی زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ نیاز دارند.

شهریه دوره فوق‌لیسانس

برای پذیرش در این دوره تحصیلی باید مدرک لیسانس همراه با ریزنمرات و گواهی زبان آیلتس با نمره ۶.۵ یا ۷ را ارائه کنید. همچنین دوره فوق‌لیسانس شامل دو دوره می‌شود:

 • پژوهش‌محور
 • آموزش‌محور

در دوره لیسانس که ۱ تا ۳ طول می‌کشد فارغ از رشته و دانشگاه، سالیانه ۲۰ الی ۴۰ هزار دلار باید برای هزینه‌های تحصیل بپردازید.

شهریه دکتری

برای پذیرش این دوره تحصیلی برخلاف دوره‌های دیگر نیاز به یک استاد راهنما یا سوپروایزر خواهید داشت تا در تمام لحظه‌های تحصیل از راهنمایی‌های وی بهره‌مند شوید علاوه‌برآن نمره بیشتر از ۷ در گواهی زبان انگلیسی در سطح آیلتس و مقالات بین‌المللی تا حد زیادی موثر هستند.

شهریه دوره دکتری تقریبا ۱۵ الی ۴۰ هزار دلار می‌شود؛ اما کشور استرالیا برای این دوره تحصیلی بورسیه‌های زیادی را به‌صورت کمک‌هزینه برای بخشی از مخارج یا پرداخت کامل هزینه تحصیل را ارائه می‌کند.

بورسیه‌های تحصیلی استرالیا

بورسیه دانشگاه ها در استرالیا

با دریافت بورسیه‌ها می‌توانید شهریه‌های دانشگاه یا حتی هزینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا را به میزان قابل‌توجهی کم کنید. برای دریافت بورسیه نیز نیاز به شرایطی ویژه خواهید داشت از جمله:

 • مدرک زبان با نمرات بالا
 • سوابق تحصیلی درخشان با معدلی بالا
 • مقالات علمی بین‌المللی
 • توصیه‌نامه و sop تحصیلی

که تمامی این موارد می‌توانند جزو امتیازات بالایی به‌حساب آیند. گفتیم در مقطع لیسانس بورسیه‌های کمی وجود دارند درست برخلاف دوره فوق‌لیسانس و به‌خصوص دکتری که تعداد بیشتری بورسیه ارائه می‌شوند. بورسیه‌های تحصیلی استرالیا شامل دودسته هستند:

 • بورسیه‌هایی که به‌عنوان کمک‌هزینه تنها بخشی از هزینه زندگی حین تحصیل را می‌پردازند
 • بورسیه‌هایی که تمام هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه را تقبل می‌کنند

به طور تقریبی می‌توان میزان این بورسیه‌ها را ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار در نظر گرفت که مبلغ ۱۵ هزار دلار مرسوم‌تر است.

مخارج زندگی در استرالیا

هزینه زندگی حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی شاید مهم‌ترین گزینه بعد از شهریه دانشگاه به شمار آید که بدون درنظرگرفتن مخارج اسکان، به طور میانگین سالیانه ۲۰ هزار دلار خواهد شد. هرچند که این مبالغ نسبت به سبک زندگی، شهر و ایالتی که در آن ساکن هستید، تغییر می‌کند.

یک دانشجوی ساده‌زیست که در خوابگاه دانشجویی نیز زندگی می‌کند می‌تواند هزینه فوق را به ۸۰۰ تا ۸۵۰ دلار ماهانه یا ۱۰ هزار دلار سالیانه کاهش دهد.

خوابگاه یا اجاره آپارتمان

محل اقامت در هر کشوری حائز اهمیت است. خوابگاه‌های دانشجویی که توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند سالیانه ۴ الی ۱۱ هزار دلار و در صورت اجاره‌خانه استودیویی ماهانه ۹۰۰ تا هزار دلار یا اجاره تک‌واحد آپارتمان کوچک ماهانه ۱۲۰۰ دلار را در برمی‌گیرند.

 • واحد تک خوابه در مرکز شهر ۱۶۶۵ دلار
 • واحد تک خوابه در حومه شهر ۱۲۶۲ دلار
 • واحد ۳ خوابه در مرکز شهر ۲۷۶۰ دلار
 • واحد ۳ خوابه در حومه شهر ۱۹۳۰ دلار

خوردوخوراک

یکی دیگر از گزینه‌هایی که جزو هزینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا محاسبه می‌شود، هزینه‌های مرتبط با خوردوخوراک و مواد غذایی است که به‌صورت تخمینی می‌توان مبلغ ۱۰۰ الی ۱۵۰ دلار را برای هر ماه در نظر گرفت البته این هزینه تنها در صورتی شامل این رقم شده که دانشجو از غذاهای فست‌فودی و بیرون بر استفاده نکند.

وسایل نقلیه عمومی

طبق آمار و ارقام استفاده از وسایل نقلیه عمومی نسبت به وسایل نقلیه دیگر یا خرید خودرو بسیار به‌صرفه‌تر بوده و برای اتوبوس‌ها یا قطارهای درون‌شهری تنها نیاز به پرداخت ۱ الی ۳ دلار خواهید داشت که میانگین آن در هفته ۱۵ الی ۵۰ دلار می‌شود. همچنین دانشجویان می‌توانند از کارت‌های تخفیف که ویژه دانشجویان است، استفاده نمایند.

سرگرمی و تفریحات متفرقه

دانشجویان علاقه‌مند به دوره‌های فوق‌برنامه و تفریحات متفرقه باید هزینه‌ای را در کنار مخارج اقامت و زندگی 2023 در استرالیا در نظر بگیرند که بخشی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • باشگاه بدنسازی ماهانه ۹۱/۶۳ دلار
 • اجاره زمین تنیس ۸۶/۱۹ دلار
 • سینما ۱۸ الی ۲۰ دلار
 • غذاهای فست‌فود ۳ الی ۱۵ دلار
 • رستوران خوب ۳۰ الی ۵۰ دلار
 • رستوران‌های مخصوص ۱۰۰ دلار
 • تهیه کتاب و لوازم‌تحریر سالیانه ۶۰۰ الی ۱۱۰۰ دلار
 • کلاس‌های فوق‌برنامه زبان هفته‌ای ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار

کار دانشجویی در استرالیا و میزان درآمد

کار دانشجویی استرالیا 2023

پس از مشخص‌شدن وضعیت اقامت، ثبت‌نام در دانشگاه و موارد ضروری اولیه بعد از ورود به استرالیا، دانشجویان می‌توانند برای تامین مخارج زندگی 2023 مشغول به کار شوند. اشتغال در حین تحصیل نه‌تنها بخشی از هزینه‌ها را پوشش می‌دهد؛ بلکه به‌نوعی کسب مهارت و رزومه شغلی نیز به‌حساب می‌آید.

در استرالیا مجوز کاری برای دانشجویان به شرح زیر است:

 • دانشجویان دوره لیسانس هفته­ای ۱۰ ساعت
 • دانشجویان دوره فوق‌لیسانس و دکتری هفته­ای ۲۰ ساعت

این میزان مجاز در طول ترم تحصیلی بوده و اگر دانشجویی مایل به کار در تعطیلات باشد، می‌تواند ساعات طولانی‌تری کار کند.

هزینه بیمه سلامت دانشجویی

بیمه سلامت دانشجویی

هنگام درخواست ویزای تحصیلی یکی از شرایطی که باید دارا باشید، بیمه سلامت است. موسسات بیمه زیادی در استرالیا وجود دارند که می‌توانید با پرداخت مبالغی تحت پوشش آن‌ها قرار بگیرید مانند:

 • NIB
 • BUPA
 • ALLIANZ
 • MEDIBANK

خدمات هر کدام از این موسسات متفاوت است و به همان میزان نیز هزینه آن تغییر می‌کند؛ اما مواردی همچون دامپزشکی، بارداری و زایمان، چشم‌پزشکی و جراحی زیبایی به طور کامل شامل بیمه نمی‌شوند.  

مخارج بیمه و زندگی 2023 در استرالیا سالیانه ۵۵۰ الی ۶۳۰۰ دلار خواهد شد با این تفاوت که وضعیت تاهل دانشجویان در میزان هزینه بیمه تاثیر گذار است.

 • دانشجویان مجرد سالیانه ۵۵۰ – ۶۵۰ دلار
 • دانشجویان متاهل سالیانه ۲۹۰۰ – ۳۹۰۰ دلار
 • دانشجویان متاهل و دارای فرزند سالیانه ۵۲۰۰ – ۶۳۰۰ دلار

مخارج زندگی در شهرهای مختلف استرالیا

مخارج زندگی 2023 در استرالیا بر اساس شهری که در آن ساکن هستید، می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین لازم است تا علاوه بر شهریه دانشگاه هزینه زندگی حین تحصیل را نیز در نظر بگیرید. برخی از گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای استرالیا به ترتیب شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سیدنی
 • داروین
 • ملبورن
 • کانبرا
 • نیوکاسل
 • آدلاید
 • بریزبن
 • هوبارت

همچنین شهریه دانشگاه‌های استرالیا به ترتیب از ارزان‌ترین به گران‌ترین عبارتند از:

 • دانشگاه ویکتوریا سالیانه ۲۲ هزار دلار
 • دانشگاه چارلز داروین سالیانه ۲۳ هزار دلار
 • دانشگاه کاتولیک سالیانه ۲۳ هزار دلار
 • دانشگاه ساحل طلایی سالیانه ۲۴ هزار دلار
 • دانشگاه سیدنی غربی سالیانه ۲۴ هزار دلار
 • دانشگاه ولنگونگ سالیانه ۲۵ هزار دلار
 • دانشگاه تورنس سالیانه ۲۵ هزار دلار
 • دانشگاه فدراسیون سالیانه ۲۵ هزار دلار
 • دانشگاه کراس جنوبی سالیانه ۲۶ هزار دلار
 • دانشگاه نیوانگلند سالیانه ۲۶ هزار دلار
 • دانشگاه آدلاید سالیانه ۴۲ هزار دلار
 • دانشگاه سیدنی سالیانه ۴۴ هزار دلار
 • دانشگاه ملبورن سالیانه ۴۵ هزار دلار
 • دانشگاه نیوساوث‌ولز سالیانه ۴۶ هزار دلار
 • دانشگاه کوئینزلند سالیانه ۴۶ هزار دلار
 • دانشگاه ملی سالیانه ۴۷ هزار دلار
 • دانشگاه موناش سالیانه ۴۸ هزار دلار

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم به‌طورکلی و خلاصه هزینه مهاجرت تحصیلی به استرالیا را با درنظرگرفتن چند مورد ضروری بررسی کنیم. تنها موردی که باید اضافه کنیم آن است که نمونه‌ای دیگر برای انتخاب محل اسکان وجود دارد، زندگی در کنار خانواده‌های استرالیایی که علاوه بر کاهش هزینه اجاره مسکن، آب و برق و موارد دیگر می‌توانید با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا شوید.

برای دریافت مشاوره تحصیل در استرالیا این فرم را پر کرده تا کارشناسان خبره با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button