6 قدم ساده برای حرفه‌ای شدن در نوشتن مقاله

6 قدم ساده برای حرفه‌ای شدن در نوشتن مقاله

6 قدم ساده برای حرفه‌ای شدن در نوشتن مقاله

چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، نوشتن مقاله‌ای جزئی از روند گرفتن مدرک تحصیلی شماست. حتی کسایی که معمولاً در کار نوشتن ماهر هستند ممکن است در مواجه با موقعیتی که می‌خواهند یک مقاله‌ی طولانی را سرهم بندی کنند و یا پایان‌‌نامه بنویسند دچار احساس ترس شوند. اما نگران نباشید با چند نکته‌ی ریز شما می‌توانید در مسیر درستی برای نوشتن یک شاهکار قرار بگیرید.

1.کار نوشتن را به تعویق نیندازید

در هنگام شروع نوشتن یک مقاله، یک چالش بزرگ پیش روی شما، ترس شماست. گاهی راه ساده‌تر این است که مثل یک شتر مرغ سرتان را در ماسه قرار بدهید و امیدوار باشید دغدغه‌ها از سرتان دور شوند. اما هردوی ما می‌دانیم که این اتفاق هیچ وقت نمی‌افتد. به تعویق انداختن یک کار می‌تواند کشنده باشد پس از این فکر بپرهیزید و جدی و سریع وارد کار شوید. هرچه زودتر شروع کنید فرصت بیشتری برای تحقیق، بازخورد گرفتن و دوباره نوشتن کارتان دارید و در بلند مدت استرس شما کاهش می‌یابد.

2.از چیزی که می‌نوسید لذت ببرید

اگر یک موضوع کاملاً آزاد برای نوشتن داشتید چه اتفاقی می افتاد؟ از یک طرف شانس آزادی‌های خلاقانه را داشتید و از طرف دیگر شما با انتخاب‌‌های نامحدود مواجه بودید. وقتی شک دارید، چیزهایی را بنویسید که مشتاق آن هستید چون شما می‌فهمید این کار شما را به آسانی فعال نگه می‌دارد. اگر شما کسل و با اشک مقاله‌تان را بنویسید، هر کس آن را بخواند هم همین حس را خواهد داشت.

3.درمورد ایده‌هایتان تحقیق کنید

اگر شما در حال نوشتن یک مقاله‌ی انتقادی هستید باید درمورد آن بسیار تحقیق کنید. چنین چیزی ممکن است در ابتدا دلهره‌آور باشد، اما با پیدا کردن متن‌های کلیدی و نظریه‌پردازان مرتبط با موضوعتان کار را برای خودتان ساده‌تر کنید. وقتی که شما با این‌ها آشنا شدید و فهمیدید که افراد متخصص در حوزه‌ی مربوطه چطور فکر می‌کنند، زمان گسترش دادن افکار خودتان فرا می‌رسد. نگران مخالفت متخصصان نباشید، شما هم نظریه‌پردازان دیگر را قضاوت کرده‌اید.

شما هم‌چنین ممکن است که نیاز به تحقیقات میدانی اولیه مثل پرسش‌نامه‌ها، آنالیز داده‌ها، مصاحبه یا تحقیقات بازاری داشته باشد.

4.سازمان بندی نوشته‌تان را حفظ کنید

قبل از شروع نوشتن، مطمئن شوید که درمورد اصول ساختاری مقاله‌تان کاملاً روشن شده‌اید.  بیشتر مقاله‌ها، صرف نظر از اندازه، از فرمول‌های پایه‌ای مشابه‌ای پیروی می‌کنند. شما موضوعتان را معرفی می‌کنید، درمورد یافته‌ها و تحقیقتان بحث می‌کنید و در نهایت یک نتیجه‌گیری دارید.

گرچه باید توجه داشته باشید که با رفرنس دادن درست به منابعی که استفاده کردید، در مسیر اشتباه نیفتید. وب‌سایت هایی مثل Cite It Right می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. داشتن لیستی از منابعی که استفاده کرده‌اید بسیار حیاتی است، بنابراین برچسب‌ها  و هایلایترهای خود را در بیاورید و مطمئن شوید که همه‌ی منابع آن‌لاین را نشانه گذاری کرده‌اید.

5.از کمک خواستن خجالت نکشید

برای بعضی از مردم نوشتن کار ساده‌ای است، اگر شما اینطور نیستید وحشت‌زده نشوید، فقط از دیگران کمک بخواهید. احتمالاً دانشگاه شما منابعی را مثل یک مرکز نوشتن در اختیار شما می‌گذارد. از شما انتظار دارند که کارتان را تکمیل کنید و بنویسید، پس حس نکنید که نمی‌توانید نوشته‌های خام و استدلال‌‌های تان را با کسی به اشتراک بذارید. حتی با استعدادترین دانشجویان هم از استاد راهنمایشان کمک گرفته‌اند.

6.راهی پیدا کنید که در جایی که مناسب شماست کار کنید

حتی با انگیزه‌ترین نویسنده‌ها هم ممکن است گاه گاهی کار را رها کرده باشند، اما کار کردن در جاییکه با شخصیت شما جور است می‌تواند کمک کننده باشد. جان بالکر نویسنده می‌گوید که هر کس می‌تواند ده دقیقه در روز بنویسد، پس اگر کار کردن روی یک موضوع برای مدت طولانی برایتان سخت است، سعی کنید در زمان های کوتاه بنویسید. اگر هنگامی که ایده‌های دیگران را می‌بینید کار برایتان راحت تر است، یک مطالعه‌ی گروهی را با هم‌رشته‌ای‌هایتان سازمان‌دهی کنید.

برای تلاش‌های مهمتان جایزه بگذارید. چرا بعد از هر 1000 کلمه یک کار جالب نکنید؟ اگر چیزی داشته باشیدکه شما را به جلو هول بدهد، شما با علاقه‌ی بیشتری پیش می روید.

 

بیشتر بخوانید:
بورسیه‌ تحصیلی : سئوالات متداول
نوشتن درخواست بورسیه تحصیلی
دریافت بورسیه تحصیلی
آیا من شرایط تحصیل در کانادا را دارم؟
مدارک مورد نیاز برای گذراندن دوره دیپلم در کانادا
تغییرات بیومتریک کانادا از 31 ژوئیه 2018
دانستنی‌هایی در مورد تحصیل در استرالیا

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button