اطلاعات جامع استرالیا

درباره استرالیا

استرالیا چگونه کشوری است؟

استرالیا به واسطه­‌ی طبیعت زیبا، فضاهای گسترده، سواحل، صحراها و بوته­‌ها در جهان شهرت دارد. استرالیا یکی از کشورهای پر­جمعیت جهان می‌­باشد که به دلیل جذابیت­‌های کلان­‌شهرهایی همچون  Sydney, Melbourn, Brisbane, Perth در جهان از جایگاه ویژه­‌ای برخوردار است. ­­­­

جغرافیای استرالیا

جغرافیای استرالیا
جغرافیای استرالیا

استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان به شمار می­‌آید. در غرب این کشور اقیانوس هند و در شرق، اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. در جنوب شرقی دریای تاسمانی، جایی که این کشور را از نیوزیلند جدا می­‌کند، و در شمال شرقی دریای کورال جای گرفته است. اندونزی، گینه نو و Timor شرقی (جایی که استرالیا را از دریای آفوریا و Timor جدا کرده­‌اند) در همسایگی شمال این کشور واقع شده­‌اند.

عمده جمعیت این کشور در سواحل شرقی و جنوب شرقی ساکن هستند. اکثر مناطقی که در استرالیا وجود دارند، نیمه خشک می‌باشند. پرجمعیت­‌ترین ایالت­ در این کشور ایالت Western  است و پس از آن ایالت­‌های ویکتوریا و New Sough Wales هستند.

مساحت کشور استرالیا برابر با 7.682.300 کیلومتر مربع (2,966,152 مایل مربع) است. شهرهای استرالیا به گونه‌­ای واقع شده‌­اند که فواصل میان آن‌ها را به راحتی می‌­توان تخمین زد.

مناطق وسیعی از خاک این کشور به دلیل اهداف کشاورزی دچار جنگل­‌زدایی شده‌اند و طبیعت این کشور نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است. البته باید توجه داشت که بسیاری از جنگل‌های بومی استرالیا تحت برنامه ایجاد پارک­‌های ملی در استالیا، توانسته­‌اند از جنگل‌زدایی نجات یابند. سال‌هاست که مردم و دولت استرالیا دغدغه‌­هایی در مورد شوری آب، آلودگی زیستی، از دست رفتن نژادهای قومیتی و مدیریت و حفاظت از مناطق ساحلی به ویژه Great Barier Reef دارند.

اقتصاد استرالیا

استرالیا توانسته است یک نظام اقتصادی غربی را در کشور خود پیاده کند. تولید ناخالص این کشور برابر با چهار اقتصاد اروپایی است. نظام اقتصادی استرالیا به گونه‌­ای است که در برابر رکود اقتصادی جهانی بسیار منعطف بوده و توانسته با پیاده کردن برنامه‌های صحیح اقتصادی کمترین تاثیر را بپذیرد.

بخش خدماتی اقتصاد استرالیا در بخش‌­های گوناگونی از جمله صنعت توریسم، آموزش و پرورش و تولید ناخالص داخلی نیز فعال است. در واقع تولید ناخالص درونی چیزی حدود  69% اقتصاد این کشور را پوشش می‌­دهد. در بخش صنایع خدماتی، صنعت توریسم نقش مهمی در اقتصاد استرالیا بازی می­‌کند. چرا که توریسم باعث اشتغال‌زایی و درآمدی معادل 73 میلیارد دلار در استرالیا شده است. این میزان درآمد 11% صادرات استرالیا را شامل می­‌شود.

صنایع اصلی که در استرالیا فعالیت دارند، صنایع معدن و کشاورزی هستند. این صنایع بخش عمده‌­ای از صادرات این کشور را پوشش می­‌دهند. در واقع بخش عظیمی از صادرات صنعت معدن در استرالیا شامل صادرات سنگ آهن و زغال‌­سنگ است. در بخش صنعت کشاورزی، سهم صادرات گندم و گوشت گاو بیشتر از محصولات دیگر می‌باشد. البته در بخش صنعت کشاورزی باید به این نکته توجه داشت که پشم به عنوان یکی از کالاهای مهم در چند سال اخیر جهش بی­‌سابقه قیمت را تجربه کرده است.

استرالیا دارای یک سیستم امنیتی اجتماعی جامع، برنامه سلامت و بهداشت جهانی رایگان است. همچنین حداقل دستمزد در این کشور کمی بیشتر از کشورهای ایالات متحده آمریکا و بریتانیا می‌­باشد.

سیاست در استرالیا

اداره­‌ی کشور استرالیا براساس یک نظام پادشاهی مشروطه، توسط هشت ایالت و منطقه دولتی که فدرال هستند، انجام می­‌گیرد. این درحالی است که هر پارلمان بر اساس یک سیستم “West Minister” بریتانیایی فعالیت می­‌کند. شباهت این سیستم به عملکرد سیستم “Federal Washington” است که باعث شده  به عنوان سیستم “Wash Minister” در استرالیا شناخته شود. هر دولت در این کشور، بر­اساس رأی مردم انتخاب می­‌شود.

رهبر دولت منتخب در واقع رهبر بزرگترین حزب مجلس نمایندگان می­‌باشد. در سطح فدرال رهبر دولت به عنوان نخست وزیر شناخته می­‌شود. این مقام نخست وزیری در بین ایالت‌­های فدرال و مناطق دولتی نیز اعتبار دارد.

در نظام سیاسی این کشور مجلس پارلمانی شامل یک مجلس سنا (مجلس بالا) و یک مجلس نمایندگان (مجلس پایین) نیز می­‌باشد. هر عضو مجلس نمایندگان در این کشور (که با MP نشان داده می‌­شوند) توسط سیستم رأی­‌گیری الکترال مشخص می­‌­شوند. در این سیستم رأی گیری هر ایالتی که جمعیت بیشتری دارد، رأی الکترال بیشتری به خود اختصاص می­‌دهد. در نتیجه این ایالت نمایندگان بیشتری در مجلس خواهد داشت.

هر ایالت مجلس سنای استرالیا همانند ایالات متحده آمریکا، دارای 12 سناتور است. این سناتورها براساس آرای الکترال  توسط مردم در هر ایالت مشخص می‌­شوند. همچنین دو سناتور از منطقه شمالی و پایتخت مناطق انتخاب می‌شوند. حزب سیاسی (و یا حزب ائتلافی) که بیشترین اعضا را در مجلس نمایندگان داشته باشد، به عنوان حزب حاکم شناخته می‌­شود و باید مقدمات تشکیل دولت ملی را فراهم کند. ­در نظام سیاسی استرالیا وزرا از هر دو مجلس، یعنی مجلس نمایندگان و مجلس سنا نیز معین می‌شوند. البته باید شایان ذکر شد که بر‌اساس مقرارت نخست وزیر، دولت منتخب توسط مجلس نمایندگان نیز تعیین می‌شود.

در استرالیا و کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) رییس حکومت، ملکه است. در واقع نخست وزیر دولت ملی استرالیا به عنوان فرماندار کل عمل می‌کند و جایگاه سیاسی او یک مقام تشریفاتی می‌باشد. باید توجه داشت که  قدرت ملکه به قدری است که می‌تواند نخست وزیر منتخب را از مقام خود عزل کند.

بر‌اساس آنچه که در قوانین آمده، اعتقاد بر این است که نخست وزیر بیشترین قدرت و مسئولیت را در دولت دارد. در سال 1999 یک همه پرسی با محوریت تغییر نظام سیاسی این کشور به جمهوری صورت گرفت که شکست خورد، اما همواره بحث بر سر این موضوع ادامه داشته است. هم‌اکنون دو حزب سیاسی در این کشور فعالیت می‌کنند: یکی حزب کار (ALP)  ودیگری حزب لیبرال. این دوحزب باهم دولت ملی استرالیا را تشکیل می‌دهند.

حزب دیگری هم‌اکنون در استرالیا در حال شکل‌گیری است که نام آن حزب سوسیال دموکرات گرینز ((Social Democratic Greens می‌باشد. این حزب بنا دارد در پلتفرم سیاست زیست محیطی فعالیت کند. باید به این نکته نیز توجه داشت که حزب لیبرال (به طور سنتی) جناح راست و محافظه کار بشمار می‌آید. در واقع اصطلاح لیبرال به حفظ اقتصاد بازار آزاد اشاره دارد.

نخست وزیر استرالیا به جای اینکه توسط رأی مستقیم الکترال مردم تعیین شود، توسط حزبی که بیشترین کرسی را در مجلس پایین متعلق به پارلمان فدرال ( مجلس نمایندگان) داشته باشد، مشخص می‌شود. البته باید توجه داشت که سیستم شفاف سیاسی این کشور همانند سیستم سیاسی بریتانیا است. علیرغم این که استرالیا در سالهای اخیر تحولات زیادی را در دوره‌های نخست وزیری (شش نخست وزیر در سال 2007) پشت سر گذاشته است، اما سیستم دموکراسی این کشور دچار خدشه نشده و همچنان پایدار است.

فرهنگ مردم استرالیا

استرالیا یک کشور چند فرهنگی همراه با ملیت‌های مختلف است. این کشور مردمانی با ادیان و گونه‌های مختلف زندگی را در خود جای داده است. بیش از یک‌چهارم مردم این کشور متولد خارج از استرالیا هستند. در یک-‌چهارم دیگر از جمعیت نیز، حداقل یکی از اعضای پدر و مادر خارجی هستند. شهرهایی که بیشترین تنوع فرهنگی را در استرالیا دارند، ملبورن، سیدنی و Brisbane هستند. این سه شهر استرالیا به دلیل تنوع و کیفیت هنرهای جهانی، مسیرهای روشنفکری و تنوع ذائقه‌های خوراکی خود در جهان شهرت دارند.

شهر سیدنی به لحاظ تنوع هنر، فرهنگ، تاریخ ( که گوهر معماری جهان است) و پل بندر سیدنی یک قطب بشمار می‌آید. شهر ملبورن به واسطه ارائه هنر بی‌نظیر خود به عنوان مرکز هنر شناخته می‌شود. همچنین شهر Brisane به دلیل داشتن مردمانی با فرهنگ‌های مختلف، به عنوان دهکده‌ی فرهنگ‌های متنوع شناخته می‌شود. باید به این موضوع اشاره کرد که شهر آدلاید نیز به عنوان مرکز فستیوال‌ها و جشنواره‌ها (مرکزی برای ارائه فرهنگ آلمانی) شناخته می‌شود. شهر Perth نیز در استرالیا به دلیل خوراک‌های متنوع ، مروارید، الماس، سنگهای قیمتی و فلزات با ارزش و همچنین جشنواره هنرهای تجسمی شهرتی جهانی دارد.

از لحاظ فرهنگی موارد زیاد دیگری در استرالیا وجود دارد که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. جمعیت روستایی استرالیا به طور کلی فرهنگ انجیل سلتیک (Angel – Celtic)  را اغلب همراه با جمعیت کم بومی خود ارائه می دهند.  تقریبا همه شهرها و کلان شهرهای استرالیا تحت تاثیر مهاجرانی از قاره‌های اروپا و آسیا و همچنین اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند. این سیل عظیم مهاجرت پس از جنگ جهانی دوم تا سالهای 1960 الی 1970 میلادی ادامه یافت. این اتفاق زمانی بود که در مدت زمانی حدود پنجاه سال جمعیت استرالیا از 7 میلیون نفر به بیش ار 20 میلیون نفر رسید.

تقریبا پانصد هزار نفر از جمعیت این کشور به عنوان مردمان بومی استرالیا شناخته می‌شوند. این میزان جمعیت برای حفظ و زنده نگاه‌داشتن فرهنگ بومی بسیار کم است. اکنون اقلیت بسیار کوچکی (کمتر از 50 درصد) از آن جمعیتی که در زمان ورود بریتانیایی‌ها به جزیره استرالیا حضور داشتند، در آن جا مانده‌اند.

زبان انگلیسی که متعلق به کشور استرالیا بوده، به عنوان یکی از نمادهای این کشور شناخته می‌شد. اما متاسفانه زبان انگلیسی در آن جا طی ادوار مختلف تاریخی و همچنین سالهای اخیر دستخوش تغییرات و تاثیرات بسیاری شده است.

مردمی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند، همچنان تمایل دارند به شیوه سنتی و بومی خود صحبت کنند. روستاییان همواره سعی داشته‌اند با استفاده از بسیاری از کلمات عامیانه و محاوره‌ای که در مناطق شهری از بین رفته اند، شیوه‌ای متفاوت از صحبت کردن به زبان انگلیسی را داشته باشند.

لهجه‌هایی که روستاییان و بومیان استرالیایی به آن صحبت می‌کنند آهنگ صحبت را نسبت شهرنشینان استرالیایی کندتر نشان می‌دهد. به طور کلی تلفظ کلمات با توجه به فرهنگ‌های شهرهای مختلف کمی با یکدیگر تفاوت دارند، اما این تفاوت‌ها آنچنان متدوال نیست. در واقع در زبان و فرهنگ استرالیا گفتار بیشتر یک شکل عمومی به خود گرفته است. به عنوان مثال، کلمه “YOU” به صورت محاوره ای، اغلب در سواحل جنوب شرقی با شدت از زبان خارج می شود. نقطه مقابل این تلفظ را می‌توان در تلفظ لغت “EWE” یافت که در سواحل غربی با شدت کمتری تلفظ می‌شود.

تاثیرات لهجه‌ی مهاجران آفریقایی، که ساکن سواحل غربی هستند، یکی دیگر از تغییرات جدیدی است که در تلفظ و شیوه‌ی گفتاری مردم این کشور به وجود آمده است. این سیل مهاجران آفریقایی‌های Boar ( نژادی از هلندی‌ها و هگوات که در اواخر قرن بیستم در آفریقا مستقر شدند) و دیگر آفریقایی‌ها و در سواحل غربی این کشور باعث شده که لهجه‌های بومی و محلی کمتر استفاده شوند و آرام از شیوه‌ی گفتاری استرالیایی‌ها رنگ ببازند. زبان انگلیسی که در بیشتر نقاط جهان به صورت رسمی در آموزش و پرورش، سازمان‌ها و ادارات دولتی، و یا حتی استرالیایی‌های محافظه کار  استفاده ‌می‌شود، در مقایسه با زبان انگلیسی استفاده شده در میان روستاییان روان‌تر و صحیح‌تر می‌باشد. در واقع لهجه‌ی بومیان و روستاییان استرالیا تندتر است و کلمات را با لهجه‌ای کاملا سنتی تلفظ می‌کنند. با توجه به آنچه که گفته شد زبان اصیل استرالیایی است که می‌تواند تغییرات ریز را در لهجه‌های مختلف تشخیص دهد.

از لحاظ روابط اجتماعی مردم استرالیا نسبت به فرهنگ‌های اروپایی افرادی محافظه کار هستند. در واقع استرالیایی‌ها سعی دارند توازن را در ارتباطات خود برقرار کنند. مردم این کشور با این که ریشه‌ای از فرهنگ‌های اروپایی را دارند، اما فرهنگ خود را از آسیایی‌ها (به دلیل سیل عظیم مهاجران آسیایی) اقتباس کرده‌اند. همچنین مردم این کشور در برخورد با مذاهب و آموزه‌های دینی بسیار آرام و کنترل شده رفتار می‌کنند.

استرالیایی‌ها بیشتر سعی دارند روحیه متعادل و آرام خود را حفظ کنند، این در حالی است که بخش سنتی این کشور همچنان سعی دارد تا حدودی این روحیه متعادل و صمیمی را برهم بزند (به دلیل اقتباس از فرهنگ مهاجران آسیایی). برای مثال در این کشور مردم تمایل دارند شما را با نام کوچک صدا بزنند و همین رفتار احتمالی را نیز از شما انتظار دارند. این رویه رفتاری در حالی اتفاق می‌افتد که مهاجرانی با فرهنگ‌های آسیایی آن را برنمی‌تابند.

تعطیلات رسمی و تعطیلات ملی این کشور به شرح زیر است:·

  • 1 ژانویه:اولین روز سال نو

  • 26 ژانویه: روز استرالیا. این روز سالگرد ورود اولین ناوگان دریایی سیدنی را به خاک استرالیا در سال 1788 نشان می‌دهد.

  • آخر هفته عید پاک (“جمعه خوب”، “عید پاک شنبه”، “عید پاک یکشنبه” و “عید پاک دوشنبه”):چهار روز آخر هفته در ماه مارس یا آوریل که بر اساس تقویم مسیحی غرب تعیین می شوند.

  • 25 آوریل: روز ANZAC (سپاه ارتش استرالیا و نیوزیلند)، گرامیداشت کهنه سربازان نظامی.

  • دومین دوشنبه ماه ژوئن: تعطیلی به مناسبت تولد ملکه (در ماه سپتامبر در استرالیا غربی برگزار می‌شود) (استرالیا غربی روز Fundation را یک هفته زودتر نشان ‌‌می‌دهد)

  • 25  دسامبر: روز کریسمس

  • 26 دسامبر: Boxing Day

در بعضی از ایالت‌های استرالیا روزی به نام روز کار در نظر گرفته می‌شود. البته گرامیداشت این روز در هر ایالت استرالیا‌ مختلف است.

در بیشتر ایالت‌های استرالیا روزهای دیگری به عنوان مناسبت‌های مختلف و تعطیلات سراسری در تقویم جای گرفته‌اند. به عنوان مثال در ایالت‌های ویکتوریا وSought Australia  روزی برای مسابقات اسب‌دوانی در نظر گرفته می‌شود (جایزه مسابقات اسب‌دوانی ملبورن و آدلاید).

در استرالیای غربی اولین دوشنبه ماه ژوئن به عنوان روز Foundation (روزی که در آن ایالت Western Australia در سال 1829 تاسیس شد) در تقویم جای داده شده است. اما در این ایالت برخلاف دیگر ایالت‌های استرالیا جشن گرامیداشت روز تولد ملکه در روز دیگری انجام می‌گیرد.

در  ایالت Western Australia جشن گرامیداشت تولد ملکه به دلیل نزدیکی این روز به روز Foundation در ماه ژوئن، در اواخر ماه سپتامبر و یا ماه اکتبر برگزار می‌شود.

در صورتی که یکی از تعطیلات رسمی تقویم استرالیا در روز شنبه و یکشنبه جای گرفته باشد، روز دوشنبه هفته جاری (و در صورت لزوم روز سه‌شنبه) نیز به عنوان تعطیل رسمی تعیین می‌گردد. البته باید به این نکته توجه داشت که گرچه روزهای دوشنبه وسه‌شنبه تعطیل رسمی هستند، اما جشن‌ها و گرامیداشت‌ مناسبت‌ها در روز منحصر به خود انجام می‌پذیرند.

اغلب توریست‌ها تمایل زیادی دارند که روزهای کریسمس و Good Friday  در استرالیا اقامت داشته باشند. در روزهایی که تعطیلی رسمی هستند، فروشگاه‌ها به صورت محدود و فقط برای چند ساعت فعالیت می‌کنند. اما در روزهای کریسمس، Good Friday، عید پاک یکشنبه و صبح روز ANZAC فروشگاه‌ها کاملا تعطیل می‌باشند.

چه زمان‌هایی در استرالیا به عنوان اوج تعطیلات در نظر گرفته می‌شود؟

اغلب تعطیلات و جاذبه‌هایی که در فستیوال‌ها و رویدادهای استرالیا اتفاق می‌افتند، در طول سال گسترده شده‌اند. البته میزان شلوغی و استقبال از هر یک از این مناسبت‌ها و رویدادها با توجه به اینکه در کدام فصل قرار گرفته‌اند، متفاوت می‌باشد.

افرادی که در استرالیا کارمند هستند و از دولت حقوق می‌‌گیرند در طول سال، به مدت چهار هفته می‌توانند از تعطیلات خود استفاده کنند. این تعطیلی برای بچه‌ها و محصلین در ماه ژانویه اتفاق می‌افتد، که در نوع خود تعطیلات طولانی مدتی را پشت سر می‌گذارند. بیشترین گردشگری داخلی در استرالیا در ماه ژانویه و همچنین تعطیلات مدرسه در عید پاک است.

در استرالیا اغلب ساکنین جنوب تمایل دارند در فصل تابستان به سمت شمال سفر کنند و همچنین در فصل زمستان تعطیلات خود را در مناطق استوایی پشت سر بگذارند.

نوجوانان استرالیایی جشن پایان دوره متوسطه ( که به صورت عامیانه Schoolies نامیده می‌شود) خود را به مدت یک هفته از اواخر ماه اکتبر تا اواسط ماه نوامبر برگزار می‌کنند (این محدوده زمانی در هر ایالت متفاوت می‌باشد). نوع جشن و خوشگذرانی‌هایی که توسط فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها انجام می‌گیرد، می‌تواند به صورت کلی چهره‌ی شهر را تغییر دهد (این اتفاق به خصوص در Nationally Gold Coast رخ می‌دهد). یکی از دلایل این اتفاق در جشن پایان دوره متوسطه، رسیدن به سن قانونی 18 سال برای دانش‌آموزان است.

اقتصاد

پول رایج استرالیا

پول رایجی که در استرالیا برای معاملات استفاده می‌شود دلار استرالیا (AUD) است که با نماد “$” نشان داده می‌شود. هر دلار استرالیا معادل 100 سنت است. هیچ پول دیگری در استرالیا برای انجام معاملات ارزش اقتصادی ندارد ( البته استفاده از سکه‌های قدیمی نیوزیلند در چرخه‌ی اقتصادی در سال‌های گذشته دور از انتظار نبود. اما اکنون نظام اقتصادی نیوزیلند اصلاح شده و سکه‌هایی جدید در سایز و انواع مختلف را وارد چرخه اقتصادی خود کرده است).

سکه‌هایی که در چرخه اقتصادی نیوزیلند از آنان استفاده می‌شود 5 سنتی، 10 سنتی، 20 سنتی، 50 سنتی، 1 دلاری و 2 دلاری هستند. سکه‌های استرالیایی هر یک وزنشان به نسبت ارزش پولی آنان متغیر است. برای مثال سکه 10 سنتی استرالیا هم‌سایز سکه 25 سنتی ایالات متحده است و سکه 50 سنتی استرالیا بزرگترین سکه‌ای است که در معاملات جهانی از آن استفاده می‌شود. اسکناس‌هایی که در استرالیا برای انجام معاملات اقتصادی مورد داد و ستد قرار می‌گیرد، 5 دلاری، 10 دلاری، 20 دلاری، 50 دلاری و 100 دلاری هستند.

دلار استرالیا به هیچ ارز دیگری در جهان وابسته نیست و در بازار ارز جهانی به شدت معامله می‌شود(به خصوص توسط دلالان ارز). ارزش مبادله‌‌ی ارزی که برای دلار استرالیا در بازار ارز جهانی اتفاق می‌افتد بسیار متغیر است. اما تغییری بین 1 الی 2 درصد در مبادلات ارزی می‌تواند منطقی باشد.

مبادلات ارزی در استرالیا در بازار آزاد انجام می‌پذیرد. در این بازار آزاد طیف گسترده ای از کمیسیون های مالی و هزینه هایی به عنوان درصد بین دلالان ارز و افراد دیگر رد‌ و بدل می‌شود.

به طور کلی بهتر است مسافرین و یا افرادی که خواهان ارز هستند برای تبدیل آن از فرودگاه‌ها و یا مراکز توریستی استفاده نکنند و از بانک‌های معتبری که در مراکز شهر واقع شده‌اند کمک بگیرند.

همیشه این انتظار وجود دارد که نرخ ارز در صرافی‌ها و مراکز مبادلات ارز متفاوت باشد، پس بهتر است پیش از اقدام به تبدیل ارز از مظنه‌ی بازار آن آگاهی کسب کنید.

زمانی که شما وارد استرالیا می‌شوید باید هر ارزی را که با خود دارید، به اندازه 10،000 دلار استرالیا تبدیل کنید. این هزینه برای صدور کارت ورود و تشکیل پرونده‌ شما در نظر گرفته شده است.

دستگاه‌های پرداخت پول نقد یا ATM (Automatic Teller Machine) در سراسر استرالیا و همه‌ی شهرها وجود دارد. قوانین دستگاه‌ها ATM در استرالیا این اجازه را به شما می‌دهد که در صورتی که کارت اعتباری صادر شده شما با کسری موجودی مواجه شود، مبلغ بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. مبلغ بیشتری که در اختیار شما قرار می‌گیرد با توجه به موقعیت مکانی و یا بانک ارائه دهنده متفاوت است. اما این مبلغ معمولا 2 دلار است. دستگاه ATM به شما اجازه می‌دهد که موجودی حساب خود را چک کنید و پیش از این که مبلغ مازاد به حساب شما واریز شود، باید از انجام تراکنش‌های مالی خودداری کنید. در صورت لزوم بهتر است حساب بانکی خود را چک کنید تا متوجه شوید برای برداشت این مبلغ بیشتر در استرالیا چه بهایی را به عنوان کارمزد باید بپردازید.

مبادلات ارزهای خارجی به طور گسترده در شهرهای استرالیا انجام می‌پذیرد و همچنین بانک‌ها می‌توانند بیشتر ارزها را به صورت نامحدود مبادله کنند. این مبادلات ارزی، به ویژه آن‌هایی که در فرودگاه‌ها اتفاق می‌افتد، می‌توانند تا 10 درصد بیشتر سود دهی داشته باشند و همچنین بهترین مبادلات ارزی را نسبت به دیگر مراکز تبدیل ارز انجام دهند.

بانک های استرالیا معمولا نرخ مبادله را در حدود 5/2 درصد از نقطه میانی فعلی مبادله پیشنهاد می‌کنند. برخی از کمیسیون‌هایی که مبادلات ارزی آزاد را ارائه می‌دهند،  با بدترین نرخ کم  مبادلات ارزی مواجهه می‌شوند.

باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام بانک‌ها مبادلات ارز را یکسان انجام نمی‌دهند. با یک حساب ساده در بازار ارز متوجه می‌شوید که چه پیشنهادی برای شما در مبادلات ارزی می‌تواند بیشترین سود دهی را داشته باشد.

یکی از راه‌هایی که به شما کمک می‌کند معاملاتی ایمن و با سود زیاد را تجربه کنید ضمانت‌‌نامه‌های کمیسیون تبادل ارز آزاد از طریق شرکت American Express است.  این ضمانت‌نامه‌ها در بروشورهای توریستی فرودگاه سیدنی در دسترس هستند.

زمانی که شما وارد فرودگاه یکی از شهرهای استرالیا می‌شوید نیازی نیست که پول نقد همراه داشته باشید. با همراه داشتن یکی از کارت‌های اعتباری Cirrus، Maestro، Master Card و یا Visa Card در فرودگاه‌های بین المللی استرالیا می‌توانید ارز خود را توسط دستگاه‌های ATM مستقر در فرودگاه به دلار استرالیا تبدیل کنید (هزینه‌ای از طرف بانک حساب شما و همچنین  دستگاه ATM به عنوان کارمزد از شما کسر می‌گردد).

کارت‌های اعتباری در استرالیا

به طور کلی می‌توان از کارت‌های اعتباری در سراسر استرالیا استفاده کرد. این کارت‌ها در فروشگاه‌های بزرگ اعتبار دارد (در فروشگاه‌های کوچک معمولا نمی‌توان از این کارت‌ها استفاده کرد). کارت‌های بدهی در استرالیا توسط سیستمی با عنوان EFTPOS شناسایی می‌شوند. در صورتی که شما هر یک از کارت‌های اعتباری Cirrus و Maestro را داشته باشید، می‌توانید از آنان در ترمینا‌ل‌هایی که نماد این کارت‌های اعتباری را دارند استفاده کنید.

حداقل مبلغی که برای استفاده از کارت‌های اعتباری و بدهی در نظر گرفته شده است، مبلغ 5 دلار می‌باشد. این میزان در بعضی فروشگاه‌ها متغیر است و برای استفاده از این کارت‌ها باید یک میزان حداقلی از خرید را مدنظر قرار دهید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از اصطلاح EFTPOS هر نوع کارتی را شامل می‌شود. در واقع اگر شما وارد فروشگاه و یا مرکز خریدی شدید که در آن اصطلاح EFTPOS MINIMUM نوشته شده بود، این بدان معنی است که شامل هر دو نوع کارت یعنی کارت‌های اعتباری و کارت‌های بدهی می‌شود.

کارت‌های اعتباری Visa و Master Card معمولا همه جا وجود دارند. در واقع هر جایی که کارت‌های اعتباری را برای خرید معتبر بدانند، کارت‌های Visa و Master Card نیز اعتبار دارند. کارت‌های اعتباری American Express و Diners Club نیز در بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ، مراکز خرید زنجیره‌ای و بسیاری از مقاصد توریستی برای خرید معتبر هستند.

استفاده از کارت اعتباری JCB  به تعداد کمی از مقاصد توریستی محدود شده است. کارت اعتباری Discover را هیچ گاه برای تراکنش‌های مالی اینترنتی نمی‌توانید استفاده کنید. اما در صورتی که کارت اعتباریDiners Club  را داشته باشید، می‌توانید در هر فروشگاهی که این کارت اعتباری را معتبر بداند، خرید کنید.

سامانه Travelex کارت‌های اعتباری و یا بدهی که برای داشتن دلار استرالیا می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد را برای فروش در فرودگاه‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. برای این کار سامانه Travelex به میزان 1 درصد از مبلغی که قصد واریز آن به کارت اعتباری خود را دارید، به عنوان تخفیف به شما برمی‌گرداند.

بیشترین مزیتی که این سامانه در اختیار شما قرار می‌دهد، این است که شما می‌توانید پول نقد را (دلار استرالیا که توسط مراکز معتبر در کشور خود تهیه کرده‌اید) همراه خود داشته باشید و بدون کوچکترین هزینه‌ای برای تبادل در فرودگاه و یا بدون نیاز به حمل پول نقد در طول مدت زمانی که ساکن استرالیا هستید، آن را به یکی از کارت‌های اعتباری واریز کنید. برای اطمینان بیشتر شما می‌توانید دو کارت اعتباری با شماره‌ای متفاوت و مبلغ یکسان دریافت کنید. در این صورت دو نفر می‌توانند از این دو کارت اعتباری استفاده کنند (در واقع هر دو کارت اعتباری دارای یک شماره حساب بانکی هستند و تنها دو کارت برای شما صادر می‌گردد).

دیگر کارت‌های اعتباری که برای واریز پول نقد (دلار استرالیا) استفاده می‌شوند، کارت‌های اعتباری Visa و Master Card هستند. این کارت‌های اعتباری در مراکز پست و فروشگاه‌های اغذیه فروشی اعتبار دارند.

در زمان‌ استفاده از این کارت‌های اعتباری قوانین و شرایط را به دقت مطالعه کنید. بعضی از کارت‌های اعتباری مبلغ استفاده نشده و باقی مانده در کارت را تنها در بانک‌های استرالیا استرداد می‌کنند. بعضی دیگر تنها اجازه می‌دهند مبلغ باقی مانده را در استرالیا و یا کشورهای خارجی خرج کنید. برای مثال سامانه Travelex مبلغ باقی مانده را با نرخ 10 دلار باز‌می‌گرداند.

در صورتی که از  کارت‌های اعتباری خارجی (Visa, Master Card) برای کرایه خودرو استفاده می‌کنید، بسیار مراقب باشید. آژانس‌هایی که خودرو برای کرایه ارائه می‌دهند، تنها کارت‌های اعتباری چاپ شده‌ را (شامل نام فردی که قصد کرایه خودرو را دارد) معتبر می‌دانند ( در صورتی که اجاره به صورت پیش پرداخت باشد نمی‌توانید استفاده کنید). اگر شما خودرویی را با یک کارت خارجی پیش‌ پرداخت کرده‌ باشید، در اغلب موارد توسط آژانس‌های کرایه خودرو پذیرفته نمی‌شوند (حتی اگر یک کارت اعتباری پشتیبان نیز داشته باشید). در واقع بهتر است استفاده از کارت‌های خارجی را متوقف کنید. در واقع آن‌ها نظارتی بر استفاده شما از کارت‌های خارجی ندارند و ممکن است شما با بی‌اطلاعی از این موضوع دچار دردسر شوید.‌ این کارت‌های اعتباری خارجی (Visa, Master Card) در هرجای دیگر بدون محدودیت قابل استفاده هستند. کارمزدهایی که برای کارت‌های اعتباری در نظر گرفته می‌شود، در تمام آژانس های کرایه خودرو، آژانس های مسافرتی، خطوط هوایی، برخی از فروشگاه‌های کوچک و ایستگاه های خدماتی اعمال می شوند. کارمزد در نظر گرفته شده برای کارت‌های اعتباریAmerican Express  و Diners Club معمولا برابر با 2 الی 4 درصد است و این میزان برای کارت‌‌های اعتباری Visa و Master Card معمولا برابر 5/1 درصد می‌باشد.

مالیات

در استرالیا برای فروش اجناس مبلغی به عنوان مالیات در نظر گرفته می‌شود. این مبلغ با نام‌ مالیات اجناس و خدمات (Goods and Services Tax) و یا GST شناخته می‌شود. هزینه‌ای که برای مالیات در نظر گرفته شده است برای غذاهای فرآوری نشده، آموزش و پروش و خدمات پزشکی اعمال نمی‌شود. مالیاتی که شما باید پرداخت کنید روی قیمت جنس لحاظ شده است و دیگر نیازی نیست این مبلغ را در زمان خرید پرداخت کنید.

رسید ( یا قبض مالیاتی) نشانگر میزان GST (مالیات اجناس و خدمات) است. مبلغی را که این رسیدها به عنوان مالیات مشخص می‌کنند، برابر با یک یازدهم ارزش کل کالای خریداری شده است.

بازپرداخت مالیات فروش

در صورتی که شما قصد دارید مدت 60 روز را خارج از کشور بگذرانید و بیش از 300 دلار از یک مکان خرید کنید، مبلغ مالیات در زمانی که خارج از استرالیا هستید به شما بازپرداخت می‌شود. بر اساس ضوابط جدید که از آوریل سال 2013 اجرا شده است، شما این امکان را دارید که بیش از 300 دلار برای خرید اقلام مختلف کالا هزینه کنید. اما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که خرید 300 دلاری شما باید از یک فروشگاه انجام شود. برای این کار باید اقلام خریداری شده را در یک چمدان دستی بسته بندی کنید و رسید یا قبض خرید خود را در فرودگاه به TRS تحویل دهید. بهتر است 15 دقیقه قبل در فرودگاه حضور داشته باشید. مبلغی که به شما بازپرداخت می‌شود، یا به صورت چک است و یا به حساب فعال بانکی شما در استرالیا واریز می‌گردد. باید توجه داشته باشید که مبلغ بازپرداختی مالیات برای خدمات رفاهی معتبر نمی‌باشد. همچنین اگر زمان خرید شما به زمان پرواز خیلی نزدیک باشد، نمی‌توانید از امتیاز بازپرداخت مالیات استفاده کنید. در واقع در چنین مواقعی مسئولین فروشگاه با کمک مانیتورهای نمایش زمان پرواز، در صورتی که زمان پرواز شما نزدیک باشد، از خرید شما جلوگیری می‌کنند. در صورتی که شما مایل به استفاده از بازپرداخت مالیاتی هستید، می‌توانید قوانین مربوط به زمان پرواز را مطالعه کنید.

غذاهای محلی استرالیا

کانگرو:

در صورتی که مایل هستید از گوشت کانگرو برای خوراک استفاده کنید، می‌توانید آن را از اکثر سوپرمارکت‌ها و قصابی‌های استرالیا تهیه کنید. شما می‌توانید پس از خرید به پارک محلی خود رفته و به صورت نیمه پخت (Rare) آن را کباب کنید. اگر متوجه شدید که گوشت کبابی شما سفت شده است، این یعنی گوشت بیش از اندازه حرارت دیده است. گوشت کانگرو طعمی مشابه طعم گوشت گاو دارد. خوراک کباب کانگرو یکی از آیتم‌های معروف در رستوران‌ها، به خصوص در رستوران‌های توریستی، می‌باشد. اگر از کانگرو در استرالیا برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود، به این دلیل است که نسل کانگرو رو به انقراض نیست و این حیوان به نسبت چهارپایان دیگر آسیب کمتری به محیط زیست می‌رساند. همچنین باید شایان ذکر شد که کانگرو کربن کمتری را وارد چرخه محیط زیست می‌کند. اگر شما هنوز تمایل و یا آمادگی برای گیاه‌خوار شدن را ندارید، گوشت کانگرو می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

سوسمار:

سوسمارها در مزارعی از قلمرو شمالی تا ایالت کوینزلند از شمال تا جنوب و یا در بعضی مناطق دیگر در دسترس است. در استرالیا، Rockhampton را پایتخت گوشت می‌نامند.

شترمرغ:

یکی از غذاهای مرسوم در سرزمین استرالیا گوشت شتر مرغ است. گوشت شترمرغ در بعضی از قصابی‌های استرالیا فروخته می‌شود. یکی از جاهایی که می‌توانید خوراک لذیذ شترمرغ را امتحان کنید Melany در سواحل Sunshine‌  است.

Bush Tucker (خوراک‌های گیاهی)

در صورتی که شما در قالب تورهای گردشگری به استرالیا سفر کرده‌اید، ممکن است فرصتی پیش آید که بتوانید از بوته‌ها، توت‌ها، مغزهای خوراکی (بادام، پسته و…) و حتی مورچه‌ها و حشراتی که در مناطق محلی استرالیا هستند برای مصارف خوراکی استفاده کنید. Macadamia تنها گیاهی است که در استرالیا برای مصارف خوراکی کشت می‌شود. برای این که با طعم فوق‌العاده این گیاه خوراکی آشنا شوید بهتر است گیاهان دیگر را امتحان کنید، در این صورت مطمئنا Macadamia را انتخاب می‌کنید.

تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا
تحصیل در استرالیا

در صورتی که شما قصد ادامه تحصیل در استرالیا را دارید بجای استفاده از ویزای توریستی باید از ویزای تحصیلی استفاده کنید. دانشجویانی که برای ملاقات و یا بازدید دانشگاه‌های استرالیا وارد خاک این کشور می‌شوند باید حتما ویزای دانشجویی را اخذ کنند. حتی اگر مدت زمان بازدید و ملاقات آنان به اندازه ویزای الکترونیکی توریستی کوتاه باشد، بازهم باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. اگر مدت زمان اقامت و یا طول دوره‌ آموزشی شما خیلی کوتاه است، بهتر است جهت مشاوره و انتخاب بهترین راه حل به سفارت استرالیا در کشور خود مراجعه کنید.

دانش‌آموزان استرالیایی دوره دبیرستان خود را طی مدت 6 سال پشت سر می‌گذارند و در سن 17 یا 18 سالگی وارد مقطع تحصیلات تکمیلی می‌شوند (در سیستم آموزشی استرالیا به موسسات دوره سوم آموزشی “مدرسه” و یا ” کالج” گفته نمی‌شود، بلکه از این دو اصطلاح برای نام بردن دانشگاه استفاده می‌شود. در واقع اصطلاح “کالج” به برخی از موسسات آموزشی ابتدایی و متوسطه اطلاق می‌شود).

دوره تحصیلی کارشناسی (لیسانس) در استرالیا از 3 تا 4 سال می‌باشد. سال پنجم تحصیل در مقطع کارشناسی برای برخی رشته‌ها (مهندسی، حقوق، داروسازی و دندانپزشکی) الزامی است. دانشجویانی که دوره تحصیلی خود را طی 3 سال می‌گذرانند، می‌توانند در سال چهارم به صورت اختیاری در برنامه‌های تحقیقاتی شرکت کنند. همچنین اگر دوره تحصیلی دانشجویان وارد سال چهارم شده است، می‌توانند پایان‌نامه تحصیلی خود را در سال چهارم ارائه دهند.

صرف نظر از بعضی از دوره‌ها که بر یک زبان خارجی خاصی تمرکز دارند، تمام واحدها و دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های استرالیا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانشجویانی که تسلط کافی را به زبان انگلیسی ندارند و یا دوره‌های صحبت به زبان انگلیسی را پشت سر نگذاشته‌اند ( یا در دبیرستان‌های انگلیسی تحصیلی نکرده‌اند) باید پیش از پذیرش در دانشگاه در یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی (IELTS, TOFFEL)  ثبت‌نام کنند.

مطالعات دوره کارشناسی در استرالیا به دو دسته تقسیم می‌شوند: یکی گذراندن واحدهای درسی به صورت کارآموزی (Coursework) و دیگری برنامه‌های تحقیقاتی. افرادی که در کلاس‌های Coursework به تحصیل می‌پردازند، سطحی برابر با کارشناسی ارشد را تجربه می‌کنند. همچنین دانشجویانی که در برنامه‌های تحقیقاتی شرکت دارند، سطحی برابر با کارشناسی ارشد و دکترا را تجربه می‌کنند.

برای تحصیل در استرالیا در هر مقطع تحصیلی با مشاوران گروه مهاجرت تحصیلی آریا در تماس باشید.

دانشگاه‌های استرالیا

در استرالیا 42 دانشگاه وجود دارد که همه آن‌ها برای جذب دانشجویان خارجی به شدت رقابت می‌کنند. در این دانشگاه‌ها افرادی به عنوان مسئول و مدیر وبسایت دانشگاه، برای تدوین و تبیین برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ برای دانشجویان خارجی فعالیت می‌کنند. وبسایت دانشگاه‌ها علاوه بر اطلاعات تحصیلی، محل‌های اقامت و راه‌های حمل و نقل را نیز ارائه می‌دهند. شما نیاز دارید پیش از اینکه به استرالیا سفر کنید، درخواست برای دانشگاه و همچنین ویزای دانشجویی را ارسال کنید. دوره‌ای تحصیلی که در استرالیا ارائه می‌شود از دوره‌ی سال اول دیپلم تا دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد. دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا هستند‌، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارند. انتخاب‌های دانشجویان از دانشگاه‌های SandStone  (دانشگاه‌های Sandstone و یا ماسه سنگ یک گروه غیر رسمی  از دانشگاه­ها هستند که از قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در استرالیا تشکیل شده است) و دانشگاه‌های مدرن با برنامه‌های آموزشی حرفه‌ای خود شروع می‌شود تا به دانشگاه‌های منطقه‌ای با فضای باز و محل‌هایی ارزان قیمت برای اقامت برسد.

پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا

پذیرش در دانشگاه برای تحصیل در مقطع کارشناسی براساس سطح ایالت مشخص می‌شود. به همین منظور ابتدا شما باید یک درخواست را به مسئولین ایالتی که دانشگاه در آن واقع شده است ارسال کنید، سپس آنان مدارک شما را بررسی می‌کنند. پس از بررسی توسط مسئولین ایالتی، دانشگاه‌ها دانشجویان را براساس رتبه بندی و فاکتورهای مدنظر خود پذیرش می‌کنند. این گزینش برای دانشجویانی که تمایل به تحصیل در رشته‌های هنری دارند متفاوت است. رتبه بندی دانشجویان متقاضی رشته هنر تنها بر اساس عملکرد تحصیلی پیشین آنان در دبیرستان و همچنین تحصیلات آکادمیک قبلی خواهد بود. پذیرش در مقطع کارشناسی توسط دانشگاه‌های منحصر به فردی انجام می‌پذیرد، پس بهتر است برای دانشگاه مدنظر خود به صورت جداگانه درخواست ارسال کنید.

شهریه دانشگاه‌های استرالیا

شهریه‌ای که دانشجویان برای دانشگاه‌ها در استرالیا می‌پردازند، نسبت به شهریه‌ای که در دانشگاه‌های غربی پرداخت می‌شود، بسیار در رقابت با یکدیگر هستند. دانشجویانی که به عنوان شهروند کشور استرالیا به شمار می‌آیند به راحتی می‌توانند شهریه دانشگاه را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند و یا حتی این امکان وجود دارد که تا زمان رسیدن به منبع درآمد مناسب از پرداخت شهریه و هزینه‌ها معاف شوند. اما دیگر دانشجویان ملزم هستند که مبلغ شهریه‌ را ابتدای هر ترم پرداخت کنند.

کمک هزینه تحصیلی و یا بورسیه تحصیلی به ندرت به دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند اعطا می‌شود. تعداد زیادی از بورسیه‌های تحصیلی به منظور فعالیت‌های تحقیقاتی در مقطع کارشناسی در دسترس هستند. این بورسیه‌های تحصیلی معمولا شامل هزینه‌ای تحصیلی (در صورت لزوم) و هزینه های زندگی می‌باشند . این کمک هزینه‌های تحصیلی توسط دانشگاه های مختلفی به دانشجویان اعطا می‌شوند.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری راجع به استرالیا کسب کنید به لینک‌های زیر مراجعه نمایید:

مهاجرت به استرالیا

آب و هوا

پوشش گیاهی

زبان

ایالت ها

رویدادها و مناسبت‌ها

کد استرالیا

دلار استرالیا

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button