تحصیل در استرالیا: هزینه زندگی یک دانشجو چقدر است؟

تحصیل در استرالیا

همیشه گفته‌اند و شنیده‌ایم که کشور استرالیا یکی از بهترین اما گران‌ترین مقاصد جهت مهاجرت تحصیلی است. از آنجا که روی قیمت‌های بالای استرالیا تاکید زیادی می‌شود، تعداد زیادی از دانشجویان بدون آگاهی کامل از تحصیل در استرالیا صرف نظر می‌کنند.

اما قبل از هر چیز بهتر است راجع به این هزینه‌ها آگاهی داشته باشید. باید بدانید که منظور از گرانی در استرالیا دقیقا چیست؟ شاید تمکن مالی شما برای یک زندگی دانشجویی در استرالیا پاسخگو باشد. اگر نیست، پس شاید بتوانید از بورسیه‌های تحصیلی استرالیا استفاده کنید. چون علاوه بر شما، دولت استرالیا نیز می‌داند که در این کشور گرانی زیاد است! پس کمک هزینه‌ها‌ی تحصیلی خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است.

علاوه بر این،‌ چطور دلتان می‌آید که از این سرزمین ساحلی زیبا صرف نظر کنید؟ استرالیا کشوری است که اگر سیستم قوی آموزشی آن شما را جذب نکند، طبیعت بکر و زیبایش قطعا شما را عاشق خودش خواهد کرد!

از جذابیت‌ها و امکانات رفاهی استرالیا می‌توان به امنیت بالای شهری، بورسیه‌های تحصیلی، رفاه، فرصت‌های شغلی بی‌شمار، درآمد بالا و … اشاره کرد. پس اگر شما به این کشور علاقه دارید و می‌خواهید راجع به هزینه‌های زندگی دانشجویی در استرالیا، اطلاعات کاملی داشته باشید، به خواندن این مقاله ادامه دهیدJ

اگرچه متوسط هزینه‌های زندگی در استرالیا، نسبت به سایر کشورها بیشتر است، این کشور در ثبت نام دانشجویان بین المللی رکورد زده است. این رکورد مربوط به ثبت نام بیش از 700000 دانشجو در سال 2019 و 2020 است.

1. شهریه‌های دانشگاه‌های استرالیایی

شهریه بسته به رشته‌ای که برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود. البته این شهریه به مقطع تحصیلی و دانشگاهی که در آن ثبت نام می‌کنید نیز بستگی دارد. در ادامه شهریه‌ی مقاطع مختلف در سال 2020 نوشته شده است. به یاد داشته باشید، شهریه‌ی دانشجویان بین‌المللی با دانشجویان داخلی یا اصطلاحا، دامستیک متفاوت است. در حقیقت شما باید چندین برابر یک دانشجوی داخلی به دانشگاه شهریه بدهید.

شهریه‌‌ی دانشجویان بین‌المللی:

 • شهریه‌ی دانشجویان مقطع کارشناسی: سالانه بین 20.000 تا 45.000 دلار
 • شهریه‌ی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا: بین 22.000 تا 50.000 دلار

شاید این شهریه‌های دانشگاهی شما را حسابی بترساند. ولی قرار نیست شهریه‌ی همه‌ی رشته‌ها در تمام دانشگاه‌های استرالیایی اینگونه باشد! در استرالیا نیز دانشگاه‌هایی پیدا می‌شود که شهریه‌ی کمتری برای دانشجویان بین‌المللی تایین کند. در ادامه لیست دانشگاه‌های استرالیا را با ارزان‌ترین شهریه بررسی می‌کنیم:

دانشگاه‌های استرالیا با ارزان‌ترین شهریه:

 • شهریه‌ی دانشگاه فلیندرز : شهریه از 10،350 دلار در سال شروع می‌شود.
 • شهریه‌ی دانشکده‌ی تجارت IPAG: شهریه از 13.000 دلار در سال شروع می‌شود.
 • شهریه‌ی دانشگاه Wollongong : شهریه از 18800 دلار در سال شروع می‌شود.
 • شهریه‌ی دانشگاه نیوانگلند: شهریه از 19100 دلار در سال شروع می‌شود.
 • شهریه‌ی دانشگاه ویکتوریا: شهریه از 21800 دلار در سال شروع می‌شود.

البته با مشاهده‌ی لیست بالا شاید فکرتان سراغ برترین دانشگاه‌های استرالیایی برود! حق با شما است. دانشگاه‌های برتر استرالیا که رتبه‌های برتر جهانی دارند، شهریه‌ی بیشتری نیز دارند! ولی گاهی در آن‌ها نیز شهریه‌های کم و باورنکردنی پیدا می‌شود! در ادامه شهریه‌ی برترین دانشگاه‌های استرالیا را بررسی خواهیم کرد:‌

شهریه‌ی برترین دانشگاه‌های موجود در استرالیا

 • شهریه‌ی دانشگاه ملی استرالیا: شهریه بین 28000 تا 48.500 دلار در سال است.
 • شهریه‌ی دانشگاه سیدنی: شهریه بین 36000 تا 57،000 دلار در سال است.
 • شهریه‌ی دانشگاه کوئینزلند: شهریه بین 2500 تا 46000 دلار در سال است.

البته اگر بخواهید در این دانشگاه‌ها، پزشکی بخوانید باید شهریه‌ی زیادی هم بپردازید. گاهی شهریه‌ی رشته‌ی پزشکی در این دانشگاه‌ها به 60.000 دلار در سال نیز می‌رسد.

تحصیل در استرالیا

هزینه‌های زندگی دانشجویی در استرالیا

چیزی که دانشجویان بین‌المللی در استرالیا را به دردسر میندازد، فقط شهریه‌ی دانشگاهی نیست!  بلکه هزینه‌های زندگی دانشجویی هم شامل آن می‌شود. دانشجویان بین‌المللی ساکن در استرالیا، برای تأمین هزینه‌های زندگی خود به 1400 تا 2500 دلار در ماه نیاز دارند.

این هزینه شامل خوراک، پوشاک، مسکن و فعالیت‌های اجتماعی می‌شود. به خاطر داشته باشید که هنگام درخواست ویزای تحصیلی استرالیا، باید تمکن مالی خوبی به همراه داشته باشید. حتی اگر بورسیه‌ی تحصیلی بگیرید، باز هم باید تمکن مالی داشته باشید.

چرا با وجود اخذ بورسیه، باید به سفارت تمکن مالی ارائه دهیم؟

ماجرا از این قرار است که شما بورسیه را به محض ورود به فرودگاه استرالیا دریافت نمی‌کنید! چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد تا اولین بخش بورسیه به شما تعلق بگیرد! به این نکته نیز توجه کنید که برخی از این بورسیه‌ها قسطی، برخی یکجا و برخی پس از سپری شدن یک نیمسال تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد.

در ادامه می‌توانید هزینه‌های زندگی در محبوب‌ترین شهرهای استرالیا را بررسی کنید تا بهتر  تصمیم بگیرید.

 • سیدنی: شروع از 1900 دلار در ماه
 • آدلاید: شروع از 1300 دلار در ماه
 • بریزبن: شروع از 1400 دلار در ماه
 • ملبورن: شروع از 1500 دلار در ماه
 • کانبرا: شروع از 1400 دلار در ماه

حالا ماشین حساب را  دست بگیرید و ببینید آیا می‌توانید با حساب بانکی خود، جهت زندگی در استرالیا دوام بیاورید یا خیر. البته کار دانشجویی در استرالیا را نیز در نظر بگیرید.

هزینه‌ی اقامت و اسکان در استرالیا

متاسفانه تعداد کمی از دانشگاه‌های استرالیا برای دانشجویان خوابگاه دانشجویی درنظر می‌گیرد. پس بیشتر دانشجویان باید از طریق اجاره‌ی منزل یا زندگی در کنار یک خانواده‌ی داوطلب، به اقامت در استرالیا بپردازند.

در صورتی که بخواهید با یک خانواده در استرالیا زندگی کنید، دیگر نیازی نیست که به آن‌ها اجاره بپردازید. ولی احتمالا مجبور به شستن ظرف‌ها، درس دادن به بچه‌ها یا زدن چمن‌های جلوی خانه می‌شوید. در ادامه با نرخ متفاوت اقامت و اسکان دانشجویی در استرالیا آشنا می‌شوید:

 • اجاره‌ی منزل: ماهانه 450 الی 1200 دلار
 • اقامت در خوابگاه دانشجویی: ماهانه 440 الی 1100 دلار
 • اجاره‌ی آپارتمان: ماهانه 750 الی 1700 دلار
 • اجاره‌ی آپارتمان و زندگی با همخانه: ماهانه 380 الی 850 دلار

به یاد داشته  باشید، در صورتی که خودتان خانه‌ای اجاره کنید، باید هزینه‌های جانبی آن را نیز بپردازید. برای مثال، برای پرداخت قبض آب و برق و گاز، ماهانه 200 دلار و برای پرداخت اینترنت، باید ماهانه 70- 120 دلار بپردازید.

4. هزینه‌ی غذا و خوراک در استرالیا

غذا یکی از مهم‌ترین رکن‌های زندگی در استرالیا است و باید جدی گرفته شود. شما برای خرید از سوپر مارکت‌های محلی، باید ماهانه 500 الی 1000 دلار بپردازید. با خرید از ارزانترین سوپر مارکت‌ها، مانند Aldi ، Coles و Woolworths می‌توانید مقداری پول پس انداز کنید.

هزینه‌ی متوسط یک وعده‌ی غذایی در رستورانی ارزان قیمت،  18 است (در نظر داشته باشید که دلار تقریبا پانزده هزار تومان است). در حالی که یک وعده غذایی در یک رستوران گران‌قیمت، حدود 40 دلار خواهد بود.

5. هزینه‌های حمل و نقل در استرالیا

حمل و نقل نیز یکی دیگر از مکافات دانشجویان است. البته فرقی نمی‌کند که در کجای دنیا زندگی کنید. کرایه‌ی وسایل نقلیه همیشه بالا است. البته برخی دانشگاه‌‌های استرالیا، سرویس حمل و نقل خصوصی دارند و به دانشجویانی که محل زندگی آن‌ها از دانشگاه دور است، کمک می‌کنند. اگرچه این سرویس رایگان نخواهد بود.

بسته به منطقه‌‌ای که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید از تخفیف‌های ایالتی مثل QLD (Queensland), SA (South Australia) و VIC (Melbourne) استفاده کنید. هرچند، هزینه‌ی حمل‌ و نقل عمومی برای دانشجویان، ماهانه 30 الی 70 دلار است. البته می‌توانید از دوچرخه هم برای رفت و آمد به دانشگاه استفاده کنید. ولی جهت استفاده از یک دوچرخه باید روزانه 40 دلار بپردازید.

هزینه‌های جانبی دانشگاه:

 • هزینه‌ی کتاب‌ها، مجلات و جزوه‌ها: بین 500 تا 1000 دلار در سال
 • هزینه‌ی بیمه‌ی درمانی: نرخ‌ها از 30 دلار در ماه شروع می‌شود.

تحصیل در استرالیا

6. بورسیه‌ها و و کمک‌های مالی در استرالیا

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، بورسیه‌ها و کمک‌های مالی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. از تامین کنندگان این بورسیه‌ها می‌توان به دولت استرالیا، موسسات آموزش عالی و سایز سازمان‌های دولتی یا خصوصی اشاره کرد.

هر یک از این بورسیه‌های تحصیلی شرایط و معیارهای مشخصی دارند. برخی از آن‌ها برای تمام دانشجویان است. برخی از آن‌ها فقط برای دانشجویان آسیایی است. برخی فقط شامل دانشجویان هندی می‌شود. برای اطلاعات کامل از هر بورسیه،‌ حتما باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

در اینجا چند نمونه از بورس‌های تحصیلی استرالیا را به شما معرفی می‌کنیم:

 • بورسیه‌یAustralia Awards: این بورسیه‌ی تحصیلی کل شهریه، هزینه‌ی سفر و زندگی در استرالیا را پرداخت می‌کند.
 • بورسیه‌ی Australia APEC Women in Research Fellowship Program: این بورسیه فقط به دانشجویان زن تعلق می‌گیرد و آن‌ها را پشتیبانی می‌کند.
 • بورسیه‌ی Destination Australia Program (DAP): این بورسیه مخصوص دانشجویان داخلی و بین‌المللی است و برای ادامه‌ی تحصیل در استرالیا از آن‌ها پشتیبانی می‌کند.
می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *