شرایط و روش‌های اپلای برای تحصیل در استرالیا

استرالیا بین اقیانوس آرام و هند و در نیمکره جنوبی قرار گرفته و جزء یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دنیا است. از آن جایی که بیشتر کشورها در نیمکره شمالی زمین قرار دارند، استرالیا عکس آن‌ها بوده یعنی نه تنها شب و روز، بلکه جهت چرخش آب و حتی فصل‌ها هم در آن جا با دیگر نقاط متفاوت است.

در کل دنیا سیستم آموزشی استرالیا از محبوبیت بالایی برخوردار است. این کشور دارای بیش از 1100 موسسه آموزشی و 2200 رشته تحصیلی بوده و طیف گسترده‌ای از تحصیلات را در اختیار دانشجویان بین‌الملل قرار می‌دهد. 25 دانشگاه استرالیا در بین 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

دانشگاه ملی استرالیا رده 21 جهانی را به خود اختصاص داده است. در این مقاله شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا در مقاطع تحصیلی متفاوت و دانشگاه‌های مختلف این کشور را شرح خواهیم داد. ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

شرایط کلی پذیرش و اپلای برای تحصیل در استرالیا

روش های اپلای برای تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از محبوب‌ترین کشورهای دنیا برای مهاجرت تحصیلی در بین دانشجویان بین‌الملل است. این کشور بعد از کشورهای انگلیس و آمریکا در سال هزاران دانشجوی خارجی را پذیرش می‌کند. تعدادی از دانشگاه‌های کشور استرالیا در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌اند، بیشتر دانشگاه‌های محبوب این کشور در شهرهای ملبورن، آدلاید، سیدنی، کوئینزلند و… قرار دارند.

 متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند نیازی به شرکت در کنکور نخواهند داشت. زیرا با توجه به نظام خصوصی دانشگاه‌های استرالیا، آزمونی تحت عنوان کنکور در استرالیا وجود نداشته و تنها تعدادی از رشته‌های دانشگاهی مثل مهندسی یا پزشکی نیاز به شرکت در آزمون‌های ورودی هر دانشگاه را دارند. لازم به ذکر است که ارائه مدرک زبان انگلیسی ضروری است.

استرالیا این شرایط را در اختیار دانشجویان خود گذاشته است تا در صورت تمایل به طور قانونی همراه با تحصیل مشغول به کار شوند. حداقل معدل قابل قبول برای اپلای در دانشگاه‌های استرالیا 15 است، به همین جهت متقاضیانی که معدل بالایی دارند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش در استرالیا را خواهند داشت.

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

متقاضیان اپلای برای تحصیل در استرالیا می‌توانند تحصیلات خود را از مقطع کارشناسی در این کشور آغاز کنند. طول دوره تحصیل در مقطع لیسانس در استرالیا 3 است و گاها بعضی از رشته‌ها تا 4 سال نیز زمان می‌برد.

از شرایط تحصیل در این کشور می‌توان به داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و همچنین مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 اشاره کرد و به جزء موارد ذکر شده در بالا امکان دارد بعضی از دانشگاه‌ها شرایط و مدارک مخصوص به خود را نیز از دانشجو بخواهند. در کل کلیه افراد که دارای مدرک دیپلم و همچنین مدرک زبان آیلتس هستند، می‌توانند برای تحصیل در مقطع لیسانس در کشور استرالیا اقدام کنند. شایان ذکر است که داشتن معدل بالای 15 شانس افراد را جهت اپلای برای تحصیل در استرالیا بالاتر می‌برد.

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

اپلای استرالیا برای کارشناسی ارشد

متقاضیانی که دوره کارشناسی خود را پشت سر گذاشته‌اند می‌‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور استرالیا اقدام کنند یا اگر دوره کارشناسی خود را نیز در استرالیا گذرانده‌اند، می‌توانند وارد مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا شوند.

 طول دوره تحصیل در مقطع فوق لیسانس در استرالیا معمولا بین 1 تا 2 سال خواهد بود ولی برخی از رشته‌های دانشگاهی نیز وجود دارند که امکان دارد طول دوره تحصیلی در مقطع فوق لیسانس  در آن‌ها تا 3 سال نیز زمان ببرد. داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 و سایر مدارک مورد نیاز به جهت اپلای برای تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد ضروری است.

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا در مقطع دکتری

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا در مقطع دکتری

بعد از به پایان رساندن مقطع کارشناسی و دریافت مدرک تحصیلی دانشجویان می‌توانند در مقطع دکتری در استرالیا به تحصیلات خود ادامه دهند. در مقطع دکتری 2 مدرک تحت عنوان phd و Dphil از سوی دانشگاه به دانشجویان داده می‌شود. مدارکی که برای اپلای در دکتری مورد نیاز است با سایر مقاطع تحصیلی در استرالیا تفاوت‌های جزئی دارد. متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا را دارند لازم است استاد راهنما یا سوپروایزر داشته و همچنین مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7 را به دانشگاه مد نظر خود ارائه دهند. طول دوره تحصیلی مقطع دکتری در استرالیا 3 سال زمان می‌برد و معمولا به صورت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به کمک استاد راهنما است.

مطلب ویزای تحصیلی استرالیا را هم بخوانید

چگونگی اپلای برای تحصیل در استرالیا

از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور استرالیا داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و همچنین مدرک زبان آیلتس است. برای تحصیل در مقطع لیسانس آیلتس 6، مقطع فوق لیسانس آیلتس 6.5 و مقطع دکتری آیلتس 7 لازم است. در ادامه سایر مدارک مورد نیاز اپلای برای تحصیل در استرالیا را شرح خواهیم داد.

 • ارائه ریز نمرات مقاطع قبلی تحصیلی دانشجو
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • ارائه گذرنامه با تاریخ معتبر
 • ارائه کلیه مدارک هویتی دانشجو به صورت ترجمه شده

در ادامه، شرایط اپلای از 4 دانشگاه بزرگ و معتبر استرالیا را خواهید خواند. با ما همراه باشید.

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا از دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا در شهر کانبرا احداث شده که یکی از بهترین داشنگاه‌های استرالیا به حساب می‌آید و در بین 100 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. در این دانشگاه انواع رشته‌های تحصیلی از قبیل مهندسی، پزشکی، ریاضی و فیزیک، حقوق و وکالت، اقتصاد و… ارائه می‌شود و حداقل 10000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. برای اپلای و گرفتن پذیرش از دانشگاه ملی استرالیا داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 در کنار دیگر مدارک مورد نیاز الزامی است.

قوی بودن رزومه تحصیلی و داشتن ریز نمرات تحصیلی بالا برای این دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. ددلاین مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس در نیمسال اول سال تحصیلی در اواسط ماه دسامبر و در نیمسال دوم تحصیلی در ماه می است. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا را دارند باید معدل مقطع تحصیلی قبلی آن‌ها بالای 15 بوده و همچنین نهایتا گپ تحصیلی مجاز 4 سال است. شهریه سالانه دانشگاه با توجه به نوع رشته تحصیلی و مقطع آن متفاوت است ولی به طور میانگین سالانه حدودا بین 30 تا 39 هزار دلار استرالیا هزینه خواهد داشت. شایان ذکر است که بعضی از رشته‌های پزشکی تا مرز بالای 42 هزار دلار نیز هزینه‌بر هستند.

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا از دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کشور استرالیا که می‌توان از آن نام برد، دانشگاه سیدنی است که در سال 1850 در شهر سیدنی تاسیس شده است. در حال حاضر بیش از 53 هزار دانشجو بین‌الملل توانسته‌اند شرایط مورد نیاز برای اپلای و گرفتن پذیرش از دانشگاه سیدنی را فراهم و در آن مشغول به تحصیل شوند.

از جمله دانشکده‌های این دانشگاه می‌توان از دانشکده داروسازی، علوم پزشکی، معماری و نقشه‌کشی، هنر، حقوق، اقتصاد بازرگانی، آموزش و… نام برد. داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5، همچنین معدل بالا و داشتن رزومه کاری شانس افراد را برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه بالا می‌برد.

هزینه تحصیل در دانشگاه سیدنی با توجه به رشته‌های مختلف متفاوت است ولی از آن جایی که این دانشگاه جزء دانشگاه‌های دولتی استرالیا است، هزینه تحصیل در آن نسبت به سایر دانشگاه‌ها ارزان‌تر خواهد بود. متقاضیانی که تابعیت استرالیا را دارند سالانه حدود 4 تا 6 هزار دلار هزینه می‌کنند ولی هزینه تحصیل برای دانشجویان بین‌الملل که تابعیت کشورهای خارجی را دارند حدودا 40 تا 57 هزار دلار می‌شود. ددلاین پذیرش دانشگاه سیدنی در ماه ژانویه است.

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا از دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن استرالیا

دانشگاه ملبورن جزء 100 دانشگاه برتر دنیا بوده و در شهر ملبورن استرالیا در سال 1853 تاسیس شده است. دانشکده‌های این دانشگاه شامل مهندسی، علوم پزشکی، اقتصاد، حقوق، معماری، دامپزشکی، موسیقی و هنر است.

شرایط اپلای برای تحصیل در این دانشگاه چندان پیچیده نیست. متقاضیان بایستی مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 و همچنین مدارک لازم برای ورود به هر رشته را فراهم کرده و به دانشگاه تحویل دهند. شرایط گرفتن پذیرش و مدرک زبان مورد نیاز برای هر رشته تحصیلی و مقاطع مختلف متفاوت است. زمان اپلای برای دانشگاه ملبورن عموما در ماه‌های آوریل و نوامبر هر سال است و شروع هر ترم نیز در ماه‌های جولای و فوریه خواهد بود.هم اکنون 45 هزار و 500 دانشجو در دانشگاه ملبورن مشغول به تحصیل هستند و این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی پذیرای دانشجویان بین‌الملل است.

شرایط اپلای برای تحصیل در استرالیا از داشگاه آدلاید

دانشگاه آدلاید استرالیا

در سال 1874 دانشگاه آدلاید در شهر آدلاید استرالیا در جنوب این کشور تاسیس شده و در حال حاضر 5 نفر از برندگان جایزه نوبل از بین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه است.

دانشگاه آدلاید که معمولا جزء 200 دانشگاه برتر جهان است شامل دانشکده‌های پزشکی، مهندسی، هنر، حقوق، اقتصاد، کامپیوتر و علوم ریاضی است. برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه نیازمند مدرک دیپلم 12 ساله، مدرک زبان آیلتس و حداقل نمره قبولی که تحت عنوان ATAR است، خواهید بود.

حداقل نمره قابل قبول برای مدرک زبان آیلتس بین 6.5 تا 7 با توجه به رشته تحصیلی دانشجو و مقطع تحصیلی آن متفاوت است. ددلاین دانشگاه آدلاید معمولا در ماه‌های فوریه و جولای است. هزینه تحصیل در این دانشگاه عموما بین 30 تا 40 هزار دلار در سال خواهد بود. شایان ذکر است که برای تحصیل در رشته‌های پزشکی این مبلغ به بالای 50 هزار دلار در سال نیز می‌رسد.

مدارک لازم جهت اپلای برای تحصیل در استرالیا

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا را دارند، لازم است با توجه به رشته و دانشگاه مد نظر تمامی مدارک مورد نیاز برای اپلای از استرالیا را جمع‌آوری کرده و در زمان مشخص شده قبل از تمام شدن مهلت پذیرش دانشگاه‌ها، به همراه فیش واریزی هزینه اپلای دانشگاه برای موسسه آموزشی مقصد ارسال کنند. بیشتر موسسه‌ها و دانشگاه‌های استرالیا شرایط و ضوابط مخصوص به خود را دارند که با مراجعه به سایت‌های رسمی این موسسات می‌توانید از آن‌ها آگاه شوید. البته ارائه بعضی از مدارک توسط تمامی دانشگاه‌های استرالیا ضروری بیان شده‌اند که در ادامه آن‌ها را نام خواهیم برد.

 • ارائه کپی تمام صفحات پاسپورت اعتباردار
 • پر کردن فرم درخواست اپلای به صورت کاملا واضح و خوانا
 • ارائه کلیه مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده
 • ارائه گواهی سابقه کاری در صورت وجود
 • ارائه انگیزه‌نامه قوی
 • ارائه مدرک عدم سوء پیشینه
 • ارائه مدارک برای نشان دادن تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در استرالیا
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • ارائه حداقل 4 قطعه عکس پرسنلی طبق شرایط ذکر شده
 • ارائه ریز نمرات تحصیلی
 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله برای دوره کارشناسی، مدرک کارشناسی برای کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد برای مقطع دکتری
 • داشتن مدرک زبان معتبر بین‌المللی ( نمره آیلتس حداقل 6 یا معادل آن در سایر آزمون‌های زبان)

هزینه اپلای برای تحصیل در استرالیا

دانشجویان بین‌المللی که وارد کشور استرالیا می‌شوند به غیر از هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه، باید از پس هزینه‌های زندگی، بیمه، درمان و… نیز بربیایند. به طور معمول هزینه‌های تحصیل با توجه به شهر، مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و همچنین رشته تحصیلی انتخابی متفاوت است. اما معمولا بیشتر دانشگاه‌های استرالیا بین 25 تا 40 هزار دلار در سال هزینه خواهند داشت.

به جزء موارد ذکر شده در بالا، هزینه‌های زندگی فردی نیز وجود دارد. هزینه زندگی هر شخص با توجه به شهری که در آن زندگی می‌کند، نوع سبک زندگی وی متفاوت خواهد بود ولی می‌توان گفت یک دانشجو در استرالیا معمولا ماهیانه بین 800 تا 1000 دلار استرالیا هزینه زندگی باید پرداخت کند.

در پایان

کشور استرالیا یکی از مقاصد پرطرفدار برای تحصیل در مقاطع مختلف است. این کشور امکانات ویژه و فوق‌العاده‌ای را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد ولی در قبال چنین امکاناتی هزینه‌های سنگینی نیز دریافت می‌کند، به همین جهت تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورها گران‌تر خواهد بود. ما در این مقاله کلیه شرایط اپلای کردن برای استرالیا را در دانشگاه‌های مختلف و همچنین مدارک لازم جهت اپلای برای تحصیل در استرالیا در مقاطع تحصیلی متفاوت را به طور کامل شرح دادیم.

برای اپلای از در رشته مورد نظر خود از دانشگاه های استرالیا این فرم را پر کرده تا کارشناسان خبره با شما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

می توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button